За самостоятелното хранене при децата

  • 3 333
  • 60
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 472
И аз още храня 4 год. ми син със супата, защото иначе трябва да пера след всяко хранене  Embarassed С кисело мляко и други по-гъсти храни няма никакъв проблем след 2,5 -3 г. С вилица от след 1г.

# 16
  • Мнения: 8 229
Спрях да ги храня аз малко след годинката. Големият искаше да държи лъжица също като мен. С една лъжичка в мен и с една в него, ставаше голяма кочина. Затова го оставих сам и ако щете вярвайте, но беше много по-чисто наоколо отколкото при общите ни усилия. В подкрепа на тезата, че при всички случаи двама правят повече боклук отколкото един  Joy Окуражена от опита с големия, на същата възраст връчих лъжицата и на малкия. Той се хранеше доста чисто в интерес на истината. Аз обаче имах на своя страна техния апетит. Никога не са били злояди. Но пък и никога не съм ги карала да ядат, ако не искат.

# 17
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 868
От три годишна се храни съвсем сама в градината. И преди това, в яслата, се оправяше криво-ляво.
Вкъщи обаче и досега само аз я храня. Ако чакам да се сети сама, гладна ще си умре. То сигурно това е начина, де. Ама ще трябва да й вися на главата поне час, да я подканям, подръчквам и побутвам. Просто не ми се занимава. Tired

# 18
  • София
  • Мнения: 283
Започна да се храни сам откакто тръгна на детска градина, т.е. от 4г. и нещо. До тогава, аз го хранех, не защото не можеше, а просто защото е злояд и всяко едно хранене продължаваше с часове... Все още е злояд. Но в детската голяма роля изиграха другите деца, това, че гледа те какво правят...и я няма мама.... В началото беше много трудно. Но постепенно нещата се подобриха и то в доста положителен аспект. Е, вкъщи все още се подканяме и му седя на главата, ама и това ще отмине. Laughing

# 19
  • Мнения: 9 363
От когато видиш, че детето проявява интерес. Дъщеря ми можеше да се храни сама на 1 г., а синът ми едва сега на 1,5 г.  с лъжица. Иначе с пръсти от 8-9 м. Проблемът е като видиш, че има интерес да хване лъжицата и да пробва, да го оставиш да се мъчи, нищо че след това може да се наложи да го изкъпеш. Най-важното според мен е да имаш търпение и като ти кажат от яслата или ДГ, че детето успешно там се храни само и вкъщи да го оставиш да яде сам. А не като много мои познати, на които детето им без тях се храни само, а в къщи ги изнудва те да го хранят, защото иначе не ядяло.

# 20
  • Мнения: 9 144
Опитваше да се храни самичка отпреди да стане на 2, но и досега когато е вкъщи /сега е на 3г. 2м./ след средата на храненето почва да се глези и да иска някой да я дохранва. Подозирам, че баба е демотивиращия фактор.  Joy
В градината си яде самичка.

# 21
  • Мнения: 2 658
Може да се храни изключително чисто сама, дори с течни храни с лъжица, поне от като стана на 2,6г. Като от по-рано го правеше, но не беше се усъвършенствала в пазенето.
Но друг е въпросът, че много пъти... просто не желае да го прави  Wink

# 22
  • Мнения: 1 432
Храни се самостоятелно в детската градина , изключително чисто. Никога не е накапан, но той си е Монк. Вкъщи доста често иска да го храня  Crazy


Също така  използва изключително добре  клечки. Просто е роден научен. Ей така  Shocked го гледат като ходим на суши....

# 23
  • Kопенхаген
  • Мнения: 663
 Grinning Момичета, с интерес следя публикациите ви, надявам се темата да е полезна  Grinning

Благодаря   bouquet

# 24
  • Мнения: 304
Беше на 1г. и 2-3 месеца. Не съм я оставяла целенасочено, тя започна да упорства да яде сама. Оставих я да яде самичка и с вилица, и с лъжица. В супите дробях сухарче, за да се капе по-малко. В интерес на истината никога не съм се дразнела, когато се изцапа и ми е правило впечатление, че когато аз я хранех, много по-склонна беше да си играе с хапките, да си ги вади от устата да ги разглежда, да ги мачка... взимането на приборите в свои ръце бързо и помогна да разбере, че храната не е играчка.
Но идеално чисто и досега не се храни. Laughing   
За други умения пък, напр. обличане и събличане, досега изобщо не е настоявала да опитва сама.

# 25
  • Мнения: 361
От кога, трябва да започнем с приучаването към самостоятелно хранене? Тук е желателно децата в яслена възраст да се хранят сами, наблюдавах как дечица под 2 год. възраст успешно се справят сами с храненето.
от когато видиш, че детето иска.
Моята яде само от около 1 и 4-5 м. Така се клепаше в началото, че не е истина. Яла е и супа с ръце.
Сега (на 2 и 10м) даже ми помага в сервирането на масата и сама си носи прибори за нея. Яде напълно сама, аз само и режа месото.

# 26
  • София
  • Мнения: 2 060
От когато нервите ти ти го позволят  Mr. Green hahaha
Моят голям син от 9-10 месечен искаше сам да се храни. Размазваше всичко наоколо и под столчето му подлагах вестници  Crazy. Луда ставах да чистя цялата кухня по 3-5 пъти на ден, но това беше единствения начин да го накарам да сложи поне нещичко в устата си, освен кърмата  ooooh!
Научи се да яде чисто и без да разлива, особено течна храна от лъжица едва на 2,5 год.

# 27
  • Winterfell
  • Мнения: 590
Започна да се храни сам малко след годинката.Сам прояви желание.Изключително своенравен е и има огромно желание за самостоятелност.Не ми позволяваше да го храня-пищеше за лъжицата.И въпреки,че е доста злояд оставих нещата така.Никога не съм го гонила с лъжицата-колкото-толкова.По-честичко му давам да яде и така.
На ясла тръгна на 1 г.,предполагам,че това е повлияло до голяма степен.Там се храни много добре,явно доста чисто защото се прибира без петна.Вкъщи е по-склонен да си играе с храната.
Относно супите-не ги яде ако има хляб вътре,и слагам повече мат'риал и по-малко чорба.Преживяват се петната.И по него,и по килима  Laughing

# 28
  • на последния етаж
  • Мнения: 8 760
На около година започна да проявява интерес и желание да опита да се храни сама. След като започна да ходи на ясла (на 2 год.) вече настоява да прави всичко сама (да се облича/съблича, обува, ходи до тоалетна, да се мие...).

# 29
  • София
  • Мнения: 3 829
Баткото започна да яде сам около 4 годишен, защото е страшно злояд и само като видеше чинията и започваше да реве и за да не стои 2 часа пред купата, аз поемах инициативата с храненето в свои ръце. След това му стана интересно да се храни сам иповече не пожела да бъде хранен.
Дъщеря ми пък е другата крайност - няма нещо което да не обича да яде и докато аз се мъчех с брат й, тя се хранеше сама. Някъде на 2 год. беше, като започна сама да се храни.

Общи условия

Активация на акаунт