За самостоятелното хранене при децата

  • 3 340
  • 60
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 1 569
От кога, трябва да започнем с приучаването към самостоятелно хранене? Тук е желателно децата в яслена възраст да се хранят сами, наблюдавах как дечица под 2 год. възраст успешно се справят сами с храненето.

Не разбрах колко голямо е детенцето. Иначе май най-добрият ориентир е периодично да се пробва и в момента, в който прояви интерес да пробва самичко, значи лека полека можете да пробвате учебния процес. Simple Smile При всяко детенце е много относително. Племенницата ми е на възрастта на дъщеря ми. Тя ходи на ясла от 9-месечна (също са в чужбина) и се храни абсолютно сама от 1,3 г. Тогава моята дъщеря (гледана от мен до 2,2 г) беше на светлинни години от усвояването на това. Когато видя братовчедка си прояви интерес сама да пробва, но всичко приключи,когато се прибрахме у дома. Просто в яслата усвояват всичко много по-бързо, защото гледат едно от друго. Така и моята щерка се научи едва, когато и тя тръгна на ясла - съответно цяла година след братовчедка си. Simple Smile Така че ако ходите на ясла, съвсем скоро очаквай тотално да усъвършенства самостоятелното хранене.  Hug

# 31
  • Мнения: 510
Около 1г и половина беше, когато започна да се храни сам. Все още не е от най- чистите в храненето, често използва ръкава за салфетка, но не приема помощ.

# 32
  • Мнения: 15 379
Първите си опити направи на 1 година. Аз обаче ги пресякох, защото много мажеше.
Малко преди да направи 2 години проговори добре и едно от първите му изречения беше "Аз сам!".
Тогава грабна лъжицата и купичката си и започна да се храни сам, като в никакъв случай не пускаше нито лъжица, нито купа, за да го нахраня.
Уважих желанието му.

# 33
  • Kопенхаген
  • Мнения: 663
От кога, трябва да започнем с приучаването към самостоятелно хранене? Тук е желателно децата в яслена възраст да се хранят сами, наблюдавах как дечица под 2 год. възраст успешно се справят сами с храненето.

Не разбрах колко голямо е детенцето.

На 2г и 3м  Grinning Единствените неща, които желае да яде сам това са плодови млекца и всичко онова, което може да се вземе с ръчичка. За останалото помагам аз  Grinning

# 34
  • СВИЩОВ
  • Мнения: 556
Малкия започна преди 1-2 месеца да иска сам да се храни(не може да говори все още ,но казва "Аз") и вече го прави дори без да се цапа.
Баткото доста дълго го хранех дори и сега понякога,но той е доста злояд и не му ли помогна може да стои гладен цял ден.

# 35
  • Мнения: 1 569
От кога, трябва да започнем с приучаването към самостоятелно хранене? Тук е желателно децата в яслена възраст да се хранят сами, наблюдавах как дечица под 2 год. възраст успешно се справят сами с храненето.

Не разбрах колко голямо е детенцето.

На 2г и 3м  Grinning Единствените неща, които желае да яде сам това са плодови млекца и всичко онова, което може да се вземе с ръчичка. За останалото помагам аз  Grinning


Важното е, че прави първите си стъпки в процеса да се храни сам. Simple Smile Но, нали ти казвам, тръгне ли на ясла ще бъдеш изумена как за броени дни ще се научи всичко да хапва сам. Simple Smile

# 36
  • Мнения: 2 018
няма определен период от кога... ако имате време и нерви докато се учи, може да започне от много малко.  Peace

# 37
  • Бургас
  • Мнения: 1 203
Дъщерята отдавна се храни сама, но сега аз го правя вместо нея, защото иначе не яде.Започва да отделя лук, моркови от супи и манджи, домати, чушки и не знам си още какво и то не остава за ядене и затова я храня аз, ако яде супа или манджа.В градината чопли и отново отделя гореспоменатите, мъка е.
А за ясли не съм чула да искат децата да се хранят сами.Като я пуснахме на ясла, там съм наблюдавала как им помагат лелите да се нахранят децата, освен ако не ядат закуски де Simple Smile

# 38
  • Kопенхаген
  • Мнения: 663
Нямам представа как е по яслите в България говорех за тук / Дания /. В група са около 10 дечица с 3 учителки, няма помощен персонал, няма лели. Всичко правят учителките, сменят памперси, разпределят храната на дечицата, помагат им при миенето на ръчичките, а също така при обличане и събличане наред с останалите занимания. Както писах по горе е желателно детето да умее да се храни само.  Grinning

# 39
  • Мнения: 697
Аз мисля ,че това е нещо ,което идва с времето си .Надали има някаква възраст за да започнеш да учиш детето .Полека лека се навлиза и в тази материя ,както с много други неща .

# 40
  • Мнения: 96
Според мен също за никое умение няма точно определена възраст. Различно растат физически, психически, различно проговарят и прохождат децата. Имам син на 4г и 4 м., който яде самичък само, когато той си пожелае. В градината се храни сам, но вкъщи започва, стига до половината на яденето и ме моли да продължим задно, т.е. да го дохраня. Сколонен е даже да ме чака, ако не мога веднага да го донахраня. Опитвала съм и гладен да го оставям и съм си казвала - като огладнее съвсем, сам ще вземе лъжицата, но...уви - ляга си гладен и ми казва как съм го оставила гладен, защото не го обичам. Разбирате ме как се чувствам в такива ситуации, нали? Вземам паницата и го нахранвам, мислейки си как ме манипулира. Има и други фактори около това с храненето при нас - той по принцип е злояд /а по ирония на съдбата аз готвя много добре, дете съм на майстори готвачи и съм научена от малка да бъркам разни вкусотии/ и освен това имам момиченце на 1годинка, което храня - баткото ме гледа и ми казва - ами щом храниш бебето и мен ще ме храниш, нали еднакво ни обичаш.Защо постоянно свързва храненето с обичта не знам...Може би приема храненето като грижа и обич....нямам идея. И така при нас....Индивидуално са нещата, зависят и от апетита на детето и от храната, която му се предлага и от особености на характера даже.....Аз не се отчайвам обаче, сматам, че съвсем скоро ще започва и довършва съвсем самичък яденето.

# 41
  • Мнения: 8 278
На мен ми е странно, защо някои дохранват с мотива, че детето отделя някои неща от чинията.   Thinking Това никога не съм можела да го възприема. И моите отделят. Винаги ги оставям да ядат това, което искат. Свободни са и изобщо нищо да не ядат, ако такова е желанието им. Дори съм ги забелязала, че ако настоявам да си изядат порцията, започват още по-подозрително да гледат. Не подканвам, слагам чиниите пред тях и ако искат ядат, ако не искат, стават от масата. Като ги гледам не са умрели от глад. С много добро телослежение са. Понякога доста хапват, чак ме изумяват. Друг път изобщо не докосват храната и си вземат само кисело мляко.

# 42
  • Мнения: 60
според мен, ако децата отделят някои видове храна, по-добре да не се насилват да ги ядат, резултатите могат да са само негативни

# 43
  • Мнения: 15 379
Отделянето и мен никога не ме е притеснявало.
Аз още го правя. С морковите Laughing.

# 44
  • Мнения: 1 874
Крис се храни сам добре от 1.10 мес., уцелва си устенцата, сравнително чисто  се храни, сам се бърши - устата, ръцете , че даже и масата, ако я накапе - иска си  салфетка "дай бърши, изцапа" Simple Smile КОгато беше на 1.3 месеца имаше желание да се храни сам, но аз не го оставях защото мацаше много и не винаги си уцелваше устенцето! Сигурно ако имах търпение щеше още тогава да се научи, но не виждам защо трябва да се бърза! А и тогава свалихме и дневния памперс и  ми идваше множко да го приучвам и на двете - по- важно ми се видя да  се концентрираме на памперса ! ( и успяхме с това начинание на една  добра възраст- 1,4 мес  ) Simple Smile Sunglasses

Общи условия

Активация на акаунт