Проявяваме ли ненужна показност?

  • 22 420
  • 553
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 12 114
Но като се огледах, /.../ /.
За да запълни времето, което ще й се отвори, предлагам авторката да даде дефиниция за "Нужна показност".


Разсмя ме, но в действителност има нужна показност, а е нужна, защото е част от вписването в дадена общност или от оставането в нея. Представи си такава общност. На Х му се ражда внуче, то става на 1 годинка и ако той не покани N на брой гости, на подходящо, според тях място, ако не ги почерпи с приетото за обилна почерпка статуса му в групата пада. Възможно е това да се отрази дори на работата. Същото важи и за облеклото на Х, за колата, телефона, чантата, компютъра и прочее. Странности се приемат в малко области, а и там те са точно определен вид странности, което пак си е същото.

Та по темата- не смятам, че българите се изхвърляме, дори мисля, че нужната показност е сведена до минимума. В други страни тя често стига до вида на мебелите в градината /за провинцията/ и броя посетени културни/ спортни и прочее мероприятия /в града/. Просто у нас все още на са достатъчно отделени различните социални слоеве и хората се дразнят повече, защото виждат повече. А и правилата още се изработват, затова някои членове на общности протестират.

# 16
  • Мнения: 68
Ако си позволя да надникна в "чуждите канчета", стигам до извода, че българите ( и по-точно младите бългрски мами, върху които имам наблюдение), са или много показни, или много по-заможни, отколкото се предполага, имайки предвид условията и заплатите в БГ. Например:
Младата българска мама от БГ.мама ЗАДЪЛЖИТЕЛНО посещава частна женска консултация през бременността си, освен тази по ЗК; ЗАДЪЛЖИТЕЛНО прави избор на лекарски екип при раждането си; всъщото време в дома текат освновни ремонти, смяна на мебели, паркети, нови климатици и пр. За бебето се купуват скъпи дрешки, скъпа количка, а на по-късен етап скъпи шезлонги, столчета за хранене, играчки, някои от които за по над 100 лв. На бебето се слага скъпата ваксина за рота вируси. Памперсите са от "Памперс" нагоре...Аксесоарите от "Авент" нагоре... Пюретата от "Хип" нагоре. Всичко скъпо, което излезе на мода се купува...
Дано постът не е прозвучал заядливо или злобливо  Hug Просто излагам фактите, такива, каквито са.  Mr. Green

# 17
  • София
  • Мнения: 12 114
Ако си позволя да надникна в "чуждите канчета", стигам до извода, че българите ( и по-точно младите бългрски мами, върху които имам наблюдение), са или много показни, или много по-заможни, отколкото се предполага, имайки предвид условията и заплатите в БГ. Например:
Младата българска мама от БГ.мама ЗАДЪЛЖИТЕЛНО посещава частна женска консултация през бременността си, освен тази по ЗК; ЗАДЪЛЖИТЕЛНО прави избор на лекарски екип при раждането си; всъщото време в дома текат освновни ремонти, смяна на мебели, паркети, нови климатици и пр. За бебето се купуват скъпи дрешки, скъпа количка, а на по-късен етап скъпи шезлонги, столчета за хранене, играчки, някои от които за по над 100 лв. На бебето се слага скъпата ваксина за рота вируси. Памперсите са от "Памперс" нагоре...Аксесоарите от "Авент" нагоре... Пюретата от "Хип" нагоре. Всичко скъпо, което излезе на мода се купува...
Дано постът не е прозвучал заядливо или злобливо  Hug Просто излагам фактите, такива, каквито са.  Mr. Green
У нас държим много на това да дадйдем най- доброто за децата си и това е важно за вписването ни обществото. В други страни си имат други приоритети и харчат за тях.

# 18
  • Мнения: 2 052
Бояна  Simple Smile

Категоризирането на нечие поведение като демонстрация на ненужна показност винаги ми е било толкова - тук ще ме разбереш може би само ти - неудържимо.
Абсолютно се подписвам под посочените от теб примери - ако в такива случаи това, което авторката нарича показност, отсъства - индивидът може да е подложен на социални санкции от различен характер. Избягването на това е приоритет пред потенциалното мнение на Х и У.

В примера, посочен от авторката от ежедневието й, ако имаше балончета с мисли над главите на нея и колежките с телефона, във всички тях щеше да пише едно и също - "Тая пък!".

# 19
  • Мнения: 4 892
Ако си позволя да надникна в "чуждите канчета", стигам до извода, че българите ( и по-точно младите бългрски мами, върху които имам наблюдение), са или много показни, или много по-заможни, отколкото се предполага, имайки предвид условията и заплатите в БГ. Например:
Младата българска мама от БГ.мама ЗАДЪЛЖИТЕЛНО посещава частна женска консултация през бременността си, освен тази по ЗК; ЗАДЪЛЖИТЕЛНО прави избор на лекарски екип при раждането си; всъщото време в дома текат освновни ремонти, смяна на мебели, паркети, нови климатици и пр. За бебето се купуват скъпи дрешки, скъпа количка, а на по-късен етап скъпи шезлонги, столчета за хранене, играчки, някои от които за по над 100 лв. На бебето се слага скъпата ваксина за рота вируси. Памперсите са от "Памперс" нагоре...Аксесоарите от "Авент" нагоре... Пюретата от "Хип" нагоре. Всичко скъпо, което излезе на мода се купува...
Дано постът не е прозвучал заядливо или злобливо  Hug Просто излагам фактите, такива, каквито са.  Mr. Green

Това нещо свърх или лукс го намираш?
Би следвало всяка средностатистическа жена, мама, семейство да може да си го позволи. 


И нещо друго ми е странно - защо, ако човек си е позволил нещо, което очевидно може да е над финансовите му възможности (но все пак, ако не сме му личен счетоводител няма как да знаем) се приема за показност?

А, де?

# 20
  • Мнения: 68
Ако си позволя да надникна в "чуждите канчета", стигам до извода, че българите ( и по-точно младите бългрски мами, върху които имам наблюдение), са или много показни, или много по-заможни, отколкото се предполага, имайки предвид условията и заплатите в БГ. Например:
Младата българска мама от БГ.мама ЗАДЪЛЖИТЕЛНО посещава частна женска консултация през бременността си, освен тази по ЗК; ЗАДЪЛЖИТЕЛНО прави избор на лекарски екип при раждането си; всъщото време в дома текат освновни ремонти, смяна на мебели, паркети, нови климатици и пр. За бебето се купуват скъпи дрешки, скъпа количка, а на по-късен етап скъпи шезлонги, столчета за хранене, играчки, някои от които за по над 100 лв. На бебето се слага скъпата ваксина за рота вируси. Памперсите са от "Памперс" нагоре...Аксесоарите от "Авент" нагоре... Пюретата от "Хип" нагоре. Всичко скъпо, което излезе на мода се купува...
Дано постът не е прозвучал заядливо или злобливо  Hug Просто излагам фактите, такива, каквито са.  Mr. Green

Това нещо свърх или лукс го намираш?
Би следвало всяка средностатистическа жена, мама, семейство да може да си го позволи. 


Би, но не би  Mr. Green
Вие, живеещите в София, сигурно бихте изпаднали в шок, ако знаехте, колко много хора в другите градове нямат друг избор, освен да работят за около 300-400 лв. на месец  Crazy

# 21
  • Мнения: 4 892
Би, но не би  Mr. Green
Вие, живеещите в София, сигурно бихте изпаднали в шок, ако знаехте, колко много хора в другите градове нямат друг избор, освен да работят за около 300-400 лв. на месец  Crazy

Напротив, никак не изпадам в шок, друго исках да кажа, ако не си ме разбрала, друг въпрос.

# 22
  • Мнения: 4 841
нито могат да си ги позволят/повечето са купени на лизинг/.

Само искам да уточним все пак, че лизингът и всички форми на кредитиране не са подарък или купуване на безценица, напротив - това е дългосрочен ангажимент, при който едно че получаваш по-скъп продукт, второ, че трябва да си направиш добре сметките, за да не се окажеш в един момент преследван от съдия-изпълнител  Peace Щом някой е преценил, че може да плаща дългосрочни вноски, и щом друг някой е одобрил тази преценка, значи човекът МОЖЕ да си го позволи  Peace

# 23
  • в рока
  • Мнения: 1 119
Цитат
Ако си позволя да надникна в "чуждите канчета", стигам до извода, че българите ( и по-точно младите бългрски мами, върху които имам наблюдение), са или много показни, или много по-заможни, отколкото се предполага, имайки предвид условията и заплатите в БГ. Например:
Младата българска мама от БГ.мама ЗАДЪЛЖИТЕЛНО посещава частна женска консултация през бременността си, освен тази по ЗК; ЗАДЪЛЖИТЕЛНО прави избор на лекарски екип при раждането си; всъщото време в дома текат освновни ремонти, смяна на мебели, паркети, нови климатици и пр. За бебето се купуват скъпи дрешки, скъпа количка, а на по-късен етап скъпи шезлонги, столчета за хранене, играчки, някои от които за по над 100 лв. На бебето се слага скъпата ваксина за рота вируси. Памперсите са от "Памперс" нагоре...Аксесоарите от "Авент" нагоре... Пюретата от "Хип" нагоре. Всичко скъпо, което излезе на мода се купува...
Дано постът не е прозвучал заядливо или злобливо  Hug Просто излагам фактите, такива, каквито са.  Mr. Green

Наистина всеки би трябвало да си го позволи ,но не е така...Повечето неща от изброените по-горе не са лукс.Не съм правила избор на лекарски екип,количката ми беше евтина,както и останалите неща.Но всичко е въпрос на приоритети.
 Не мисля ,че българите като цяло (ох,как мразя обобщенията)страдат от излишна показност,по скоро не си правят сметката.

# 24
  • София
  • Мнения: 1 609
По отношение на показността съм съгласна с написаното от Бояна.

Що се отнася до гледането в чужди паници и това на кого колко му струва еди-кое си (следва съпоставяне със заплатата), не го правя, но ми се е случвало да научавам такива неща без да искам. Например, имах колежка в университета, която и работеше. Момичето много обичаше да си купува дрехи на една конкретна марка и всеки месец по-голямата част от заплатата й отиваше за 1 блузка и 1 дънки (или нещо от сорта, скъпа е марката и с тогавашната й заплата можеше 1-2 неща да купи). А това го знам, защото след извършването на въпросните покупки, тя започваше да търси пари назаем от приятели, познати и колеги (искала е и от мен), за да има какво да яде до следващата заплата. Това не знам дали се вписва в категория "ненужна показност", а и не съм мислила по въпроса. Но не съм й давала пари назаем и не бих го направила - нито за нея, нито изобщо за човек, който предпочита да си изхарчи парите за скъпи дрехи (например), а после се вайка, че не може да си плати сметките или да си купи храна.

# 25
  • Мнения: 9 361
Лично аз се разполагам според чергата си и не се изхвърлям, другите не ме интересуват. Като искат да вземат заеми за коли, дрехи, сватби и т.н. После, ако искат да не ядат дори. Тяхна си работа. Мен такива неща не ме впечатляват.
Да не говорим, че цял живот съм живяла в София, но частна женска или детска консултация не съм ползвала, а децата съм родила по здравна каса. И най-вече съм доволна от това. Ваксини извън здравната каса не бия и не си давам парите за маркови дрехи и колички нито на децата, нито на мен. Приемам на заем всякакви непотребни вещи от други хора, които биха ми свършили работа.
Сватба съм правила, колкото ми позволяваха средствата. Твърдя, че стана чудесна и най-вече бях много щастлива в този ден. Детски партита също - в нормални детски клубове. За мен те имат предимство, че подготовката и чистенето не ги правя аз. Сега не правя, защото на детето в ДГ позволиха да се носи торта за РД. Така че партитата отпадат.
Хората, които правят всичко с нагласата "какво ще кажат хората? и да не се изложим?" са ми смешни и затова не ги разбирам.

# 26
  • гр.София
  • Мнения: 380
Когато съм си избирала екип за раждането последна грижа ми е било какво впечатление ще направя на близки и познати, а и не съм била тъпана, за го споделя. Основен приоритет ми е бил моят и на детето ми живот и здраве и съм се надявала на по-внимателно и човечно отношение. А иначе-телефонът ми струва сигурно около 30 лв, не ми е необходима нито камера , нито каквито е да било екстри по него, домашният ни компютър е на 7-8 години и нямам намерение да го сменям скоро, освен ако не се наложи. Виж, баща ми, който е пенсионер, си купи лаптоп. За мен в момента това е излишна покупка.

# 27
  • Пловдив
  • Мнения: 2 493

Съвет - спри да се оглеждаш. Както и да преценяваш и разпределяш чуждите финанси. И да следиш кой колко функции ползва на телефона си. И да опитваш да правиш заключения за "българите" на базата "като се огледах".


А какво пречи да си го мисли, или вече и в мислите нямаме свобода ? Който се засяга...работата не му е "чиста" Wink

# 28
  • В Космоса
  • Мнения: 9 879
Не познавам такива хора.

# 29
  • Пловдив
  • Мнения: 1 219
За съжаление познавам един и то много добре. Иде ми да го натупам яко, ама знам, че няма да помогне. За брат ми става дума, да не речете сега, че гледам в чуждо канче.

Общи условия

Активация на акаунт