Декемврийската дружина вече при родените премина!

  • 24 876
  • 727
  •   1
Отговори
# 495
  • Мнения: 731
На днешната дата, 21 януари. Бабинден, имен ден празнуват Агнеса, Валерия, Максим, Максимилиан -да са ни живи и здрави малките именници!
"Според традицията на този ден всяка жена, която се е ползвала от услугите на баба-акушерка, трябва да й благодари.  Днес те се дават на лекари и акушерки, а в миналото във всяко село е имало по една-две баби, които са „бабували”. Обредните дарове са символична отплата за помощта - сапун и кърпа за ръце, баница и печена кокошка.

Преди да влязат в дома на бабата жените й поливат вода да си измие ръцете – знак на почит и надежда за следващо раждане. След това бабата избърсва мокрите си ръце в полите на невестите – да са плодовити и лесно да раждат. На този ден бабата обикаля всички къщи, в които е помагала да се родят деца през годината. Тя дарява на децата чорапки, бебешка шапчица и най-важното – с паричка, вързана на червен конец. После измива лицето на детето, тъй като се вярва, че на Бабинден водата, минала през бабините ръце, притежава пречистваща сила. В някои райони обичаят е майките да водят на Бабинден децата си при бабата, докато навършат три годинки, за да ги благослови.

Бабата има и друга важна обредна роля за майката и детето. Още след като завърши раждането тя напълва стомна с вода, потапя в нея китка босилек и я отнася в черквата.

Свещеникът освещава водата и благославя бабата. После тя връща “молитвената вода” при родилката, която си мие лицето и сипва по малко в коритото на детето при всяко къпане чак до 40-ия му ден – периодът за пречистване след раждането."

P.S. Днес и е международният ден на прегръдката,така че прегърнете любимите си хора!  Hug Hug Hug

# 496
  • Мнения: 2
добри идеи благодаря ви Marsa ZiZi83  bouquet гривничката на малкия от родилното и аз също я пазя толкова е сладка и мъничка как да я хвърля Heart Eyes беше много интересно че като му я свалиха и аз съм я пъхнала в джоба на палтото си,и това същото палто го облякох чак на скоро и бъркам в джоба и какво да видя тази малка сладка гривничка и така мило ми стана Heart Eyes иначе идея си нямах къде е.

# 497
  • Мнения: 42
Момичета, днес бяхме на консултация и за един месец сме наддали 1 кг и е пораснала с 4 см Simple Smile Всичко ни е наред Simple Smile Това, което ме притесни е, че нямаше ваксината, която трябваше да й бият сега ( през първия месец, втората за Хепатит Б) и докторката каза, че другия път ще я сложи. Има ли някакъв проблем според вас, че чак другия месец ще я поставим тази ваксина? Някоя има ли подобен случай? Не знам с кого да се консултирам Sad

# 498
  • Мнения: 0
Момичета, днес бяхме на консултация и за един месец сме наддали 1 кг и е пораснала с 4 см Simple Smile Всичко ни е наред Simple Smile Това, което ме притесни е, че нямаше ваксината, която трябваше да й бият сега ( през първия месец, втората за Хепатит Б) и докторката каза, че другия път ще я сложи. Има ли някакъв проблем според вас, че чак другия месец ще я поставим тази ваксина? Някоя има ли подобен случай? Не знам с кого да се консултирам Sad

Това май често се случва - от няколко места чух за подобен проблем. Явно не е толкова страшно. Не се притеснявай, особено щом и педиатърката ти е казала, че може другия месец.

# 499
  • Мнения: 22
Честити месечинки на всички порастнали бебочета   smile3525
И Макс днес има имен ден, да им е честито името на всички празнуващи и да си го носят със здраве
за шоколадите - във всички има какао, не обичам бял, млечен, с ядки или разл.вкусове, харесвам само черен - натурален, в който има най-много , така че се въздържам  Twisted Evil
mimetopl и аз съм така с цигарите, едва се удържам,особено ако ми е по-изнервено, ама ме е яд, че не съм палила от година, и това ме спира, да видим докога  Mr. Green
за коремчето - този път се прибра очудващо бързо, не съм си развалила фигурата, за разлика от първия път, тогава си ходех цяла година като син кит, явно е вярно, че момичетата разваляли фигурата на майката  newsm78 пък аз не вярвах на такива простотии
какво мислите за хвърлянето на пъпчето на детето Thinking дали трябва да се хвърля някъде на специално място или не,абе и аз не знам пазя го и се чудя как да постъпя newsm78 това по принцип е индивидуален избор за всеки но ми се искаше да се допитам и до вас,пък и може да получа някоя добра идея къде да го хвърля Peace[/b]
пъпчето на каката е хвърлено в Москва, оттам е ММ, и на Макс ще бъде хвърлено там, само да заминем, че тая зима не успяхме  Mr. Green символиката е да не забравят корените си и да обичат и България и Русия наравно  Peace
и на нас ни отложиха ваксината, мисля че няма проблем, важно е да сме здрави  Peace

# 500
  • Мнения: 4 780
Нашето пъпче още стои. Лелята скоро се връща в Канада и мислим на нея да даден да го хвърли в университета където следва.
Иначе за коремчето ми- имам седловидна матка и през цялатя бременност корема ми имаше специфична форма /като седло/. Тази форма се е запазила и сега  Tired Не знам дали ще се върне към предишната си форма. Ех, какво хубаво плоско коремче имах  Crazy

# 501
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 766
Аз си пазя пъпчето и косата от кръщенето от баткото и сега така ще направя. Peace

# 502
  • Мнения: 117
Май това за момичетата и фигурите и при мене действа.С Дариян Толкова бързо свалих 30-те кила,а сега едва едва мърдат-и моят корем  е все още голям и мек.Мисля че ще си мечтаем за стегнати кореми дълго време-да не кажа никога(визирам себе си -особенно след второто раждане) Sad Sad
За пъпчетата-дадохте ми идея.Мъжа ми скоро ще ходи пак до Китай и смятам да му връча и на двамата пъпчетата та да ги остави или на летището или в някой храм или небостъргач с идеята да станат житли на света или нещо подобно.Абе достатъчно е да  могат да пътуват по целият свят Grinning
Днес за сефте изрязах ноктите на малката без да и отрежа нещо от някое пръстче Cry CryКак се справяте с това??На мене ми е супер трудно !!Аз ли съм недоскифФФФФ или от ЕГН-то сигурно ми треперят пръстите-ама факта си е факт!!

Честит имен ден на малки и големи сладури!!Да са ни живи и здрави!!  bouquet

# 503
  • Мнения: 4 780
Аз още не смея да ги режа ноктите. Чакам да се счупят и така ги махам. Иначе може да ги режеш докато спи.
Толкова малки пръстчета. Имам чувството, че не само нокътя ще изрежа  #Crazy

# 504
  • София
  • Мнения: 104
Вече няколко пъти и режа ноктите.Нямам проблем с това,особено пък ако спи.
Как ми се искаше да си легна с баткото за следобеден сън,но госпожицата не ми позволи Twisted Evil.

# 505
  • Мнения: 103
Ватци, честита ти рожденичка!!!

Честити месечинки на всички с повод!


Коремът - прибра се бързо, а и покрай грижите с Дивненцето ми се стопих и вече съм 53кг.
Стефи,  моята линия си стои, както и е кафяв пъпа ми. Киара*, точно така е и при мен, трия я като кир. Това обаче не е проблем - с времето избледнява.
Пъпчето на Катерина е хвърлено миналата година във Франция на Айфеловата кула, а втората част, тъй като се разчупи на две - на Сорбоната.
А това на Дивна - не сме решили още.

Да споделя, от няколко дни предлагам на Дивна кърма, но акото и се втечни, а вчера забелязах, нишки кръв и явно ще се наложи да спрем кърменето и да се останем само на Аптамил АДЦ-то. Sad
Днес не съм и давала и ака само веднъж. А пък като разбра, че има гърда снощ не се успокои два часа-иска си гърдата и това е. Но нали по-важното е да е здрава.
Просто много ми липсваше кърменето с Катето и сега се радвах, че ще кърмя отново, а то не било писано.

При нас с Дивна докторите казаха, че може както проблемът да е бил цитрус, така и ядка, или млечни продукти.... Просто има много алергени, но с Катерина не съм имала проблем, а съм била на същия режим на хранене. Затова изводът е, че всеки организъм е различени, децата са различни.
arma76, радвам се за това, че сте по-добре!  Звучиш ми положително настроена и затова, вярвам, че Лили ще става все по-добре и един ден всичките тези изпитания ще само един далечен спомен! Hug Praynig Ако мога да бъда полезна с нещо - винаги съм насреща!  Peace

Последна редакция: сб, 21 яну 2012, 16:32 от chip4e

# 506
  • Мнения: 255
Здравейте Simple Smile

Честит първи Имен Ден на всички Максим- чета!! Да са ни живи и здрави всичките ни бебоци!!!!

Момичета я да ви попитам мамитата които кърмите, а може и ЛЛЛ

От няколко дни насам ми се случва да ме пробождат за секунди и двете гърди едновременно по няколко пъти на ден, много е болезнено и чак се превивам Sad Кърмим се на 3 часа - в 6, 9, 12, 15, 18, 21 след това прави пауза до 3 или 4 ч. и така пак в 6ч. Давам само едната гърда на хранене, като след сученето изцеждам. Изцеждам силно казано- по 1 супена лъжица през деня най- много. Преди време май някой повдигна същия въпрос, но тогава, извода беше за запушени канали или млечница и т. н.. Каналите не мисля, че са ми запушени, бучки нямам. Вечер като изцеждам тече от 4-5 канала. Гъбичките- нали, ако имам аз, ще има и бебто по езика- е, той няма. Температура нямам. Лявото зърно ми е по- чувствително, въпреки мазането с лансонох и в първия момент засукването е неприятно, но след това съм си ок. Кажете ми моля ви, дали тези болки са предвестник на нещо сериозно и, ако- да, какво да правя?????

Аз като родих моя корем спадна на "7-ми месец" и дори една лекарка разминавайки се в коридора ме попита, дали ще раждам Mr. Green и аз- Е, вече родих  Mr. Green Поспадна вече, но има още мноого какво да се желае. Пъпа ми стърчи на вънка, не знам как е при вас. Някоя от мамитата мисли ли да се подложи на лазерно премахване на стриите?

# 507
  • Мнения: 4 780
Успокоих се. Йоан днес се изака  Crazy

Да споделя един сайт, който на мен лично ми се стори интересен www.bebe-zapek.com/


Слава богу при мен не се появиха стрии. Мазах се с един крем за целулит докато бях бременна. Бременното ми коремче в последните 2 месеца беше толкова огромен, че имах чувството, че всеки момент ще се пукне. Като ме видеха и ме питаха "близнаци ли ще имаш"  Joy hahaha Или "момиче чакаш, нали?"  Whistling То и докторите до 7ми месец не можеха да видят къде е пишата на юнака. Само се дупеше и криеше мушмурока.  Flutter

Въпрос към ЛЛЛ:
От известно време от дясната ми гърда кърмата излиза много силно и малкия започна да се дърпа и да проплаква като го сложа първо на нея. Как мога да регулирам струята на кърмата? Започна да предпочита лявата, защото на нея стои по- дълго време и му харесва да суче повечко, а не 10 мин.

Последна редакция: сб, 21 яну 2012, 17:58 от MuJIuHka

# 508
  • Sofia
  • Мнения: 113
Привет момичета,
Да са живи и здрави всички бебовци, които празнуват днес рожден или имен ден!

За тлъстите кореми....и на мен ми останаха едни 6 кг след раждането, дето са концентрирани на корем, бедра, дупе и цици. Не са мръднали за този месец ни нагоре, ни надолу. Успокоявам се, че след първото раждане си възстанових фигурата, но чак към първата годинка на Веселина. И сега се надявам така да се получи.
Иначе за пъпа: на Веселина пъпа е хвърлен на супер екзотично място. Моят мъж ходи 2 пъти до Антарктида и го хвърли в Пролива на Дрейк. Идеята ни бе детето да пътува много. Дано! Пожелавам й го с цялото си сърце. И на Кубер ще измислим пак някое екзотично място, където да му е хвърлен пъпа.
Ноктите на бебо ги режа много често - два пъти в седмицата (докато спи), че той яко се дере. До миналата седмица слагах ръкавички, но започна да ги маха. Прави ли ви впечатление скоростта, с която растат ноктите на ръцете? А с ноктите на краката не е така.  

# 509
  • Мнения: 4 780
Като стана дума за циците- кога ще си върнат старата големина? Моите сега са огромни и направо ми пречат  Tired Тежат ми, особено като се напълнят с кърма. От тежестта им се прегърбвам. Не мога да си закопчея дрехите  ooooh! Искам си предишните цици  Flutter Лятото ако пак са толкова огромни не знам какво ще ги правя. Аз съм толкова срамежлива, че ще ме е срам да се покажа с по- тясна блузка  Crazy Blush

Общи условия

Активация на акаунт