"Януарски бебета 2012", Тема №19

  • 36 374
  • 745
  •   1
Отговори
# 645
  • Мнения: 639
И аз имам въпрос към ЛЛЛ
С дребната се справяме добре с кърменето, даже повече от добре. От както ни изписаха от родилния дом е качила 1100 гр. Храним се на поискване, без вода, чай и т.н. допълнителни неща, суче си с кеф Simple Smile Но от няколко дни насам особено вечер Ина иска да ме използва основно за залъгалка - като й се доспи веднага поисква да суче и в момента, в който кърмата тръгне тя започва да пищи и да се дърпа, сякаш се дразни че тече. Хем плаче и се дърпа, хем продължава да иска да суче, което ме навежда на мисълта, че не е гладна, а просто иска да се приспива. Това упражнение може да продължи няколко часа, като отказва да заспи по друг начин Sad Съответно много се изнервя от това, както и аз накрая Sad А иначе не иска и да близне каквито и да е биберони Simple Smile Честно казано не зная дали можете да ми помогнете със съвет, но ми е доста трудно в тази ситуация.

c-mira, чудесно се справяте с Ина!

Мисля си, дали „упражнението”, което описваш, не е точно това, което подозираш – да иска просто да се утеши и да си постои на гърдата, а не да утолява глад? Thinking Щом се дразни от млякото, а търси пак гърдата и остава дълго време на нея, е възможно наистина да е така. Това, че наддава добре, само на кърма, показва че тя и стига и успява да изсуче необходимото и.

Доста майки са споделяли, че в един или друг момент са забелязвали нещо подобно при бебетата си. Някои са открили, че сукането на кутре е помогнало (това е доста разпространено в Холандия, примерно) – с добре изрязани нокти и прилежно измити ръце, на бебето се подава да засуче кутрето на мама (или на някой друг възрастен у дома). Кутрето трябва да е така, че нокътят да е към езичето, а възглавничката – към небцето. Този вариант е проработил и при бебета, които искат да задоволят сукателния си рефлекс, но отказват залъгалки (както споделяш ти за Ина).

Други са пробвали да сменят позата с такива пози, които да „затрудняват” гравитацията – главата на бебето да се пада над гърдата (например като тази или друга, която при вас да се окаже по-удачна).

При трети носенето в слинг е помогнало бебето да се успокои, а майката да е със свободни ръце да свърши нещо друго (или пък друг да поноси бебето, а тя да си почине Wink.

Още една идея - да пробваш да се поизцедиш преди кърмене и тогава да и предложиш. Дали няма, като не и тече толкова силно млякото, да се успокоява по-бързо? Thinking


Когато бебето преминава през такъв период, това може да е доста уморително и изнервящо за майката. Тъй като бебетата улавят много силно емоциите на мама, може Ина, като усеща твоето напрежение, да реагира по подобен начин. Опитай се да се въоръжиш с търпение, да си създадеш някаква приятна и уютна за теб обстановка, да се заредиш с чаша вода, сок или топла напитка и да се отдадеш на приятни мисли, докато бебка се поуспокои. Обичайно е период и отминава, просто е необходимо малко време. Hug

Ако прецениш, че е смислено за теб, можеш да опиташ нещо от изброеното, а ако при вас проработи нещо друго - ще се радвам да го споделиш, за да е полезно и за други майки. Надявам се да успеете да преминете леко през този период.  Peace

Последна редакция: ср, 25 яну 2012, 23:08 от Amorevole

# 646
  • Мнения: 5
И аз съм тук - 2 в 1, продължавам да нямам контракции Simple Smile Днес втори лекар ми каза с един загрижен поглед "Ще родиш голямо бебе, нали знаеш? Ама ще се справиш, нали?" Мисля, че е по-добре нищо да не ми казват, от колкото "Ще е голямо, но ти ще бъдеш силна и бла-бла"  Grinning
И пак се замислих, щото нали много мисля напоследък....Нали най-големите болки са при получаване на разкритието? А когато бебето преминава навън всъщност всичко е изтръпнало и почти не се усеща? Тогава какво значение има големината на бебето (освен повечко шевове при по-голямо бебе и то не задължително)  newsm78

Последна редакция: чт, 26 яну 2012, 02:17 от Gabbi_

# 647
  • Мнения: 1
Amorelove много, много , много ти благодаря за подробния отговор. НЕ знам как имаш време да се занимаваш толкова надълго и нашироко  с всяка от нас, още повече, 1е май въпросите ни са  доста сходни   bouquet
Благодаря ти за подробните описания.Ей сега ще пробвам, тъкмо ми започва поредното хранене.
Нева и ПАлома благодаря за тетрата. Тука гледах за отрова се води. Ще продължавам да търся. Палома късмет за болницата.
Габи мисля и за напъните ще има значение. Ти си бъди подготвена.

Последна редакция: чт, 26 яну 2012, 01:39 от Rapuntzel

# 648
  • София
  • Мнения: 1 197
Дубрутрууууу
днес във Фейсбук попаднах на едно свежо стихче - тъкмо като за нас та да ви го споделя Heart Eyes

Юнакът на мама
 
Жив е той, жив е! Там под юргана,
 потънал в мляко, лежи и пъшка.
 Юнак, току-що сукал от мама,
 ... юнак с двумесечна сила мъжка.
 
На една страна захвърлил памперс,
 на друга помпа на две строшена;
 очи прежумват, глава се люшка,
 уста ще лапнат цяла вселена!
 
Лежи юнакът, а във шкембето
 сякаш е скрито ръмжащо мече;
 майка повдига пак деколтето,
 и кърмата още по-силно тече!
 
Вечер е сега... Пей, мила мамо,
 тез детски песни! Преспивай дете.
 На ръце. Нощна смяна. Ще пропуснеш
 и тоя сън... Но млъкни, сърце!
 
Тази, която се с колики бори,
 тя не умира: ала нея жалеят
 мъж и комшии, а свекървата спори,
 че нейните песни по грижовно се леят.
 
Сутрин майка преварява водица
 и почва да чисти , да готви, пере;
 телефонът звъни - съвети по жица
 свекърва-експерт цял куп ще даде!
 
Настане вечер - месец изгрее,
 звезди обсипят сводът небесен;
 майката броди, детето зее, -
 Бащата хърка на дивана тесен!
 
И сестрички, и братче събудени идат,
 и се чудят на пищялката дребна, -
 по едно чувалче играчици мъкнат
 и при юнака дойдат та седнат.
 
Една му гривна на китката върже,
 друга му тика биберона студена,
 бати го дръпне за чорапа бърже -
 а той ги гледа, - тайфа смутена!
 
"Кажи ми, сестро, де е бащата?
 кога ще ме друска като пружина?
 Кажи ми, пък да лапам гърдата, -
 аз искам, сестро, да суча за трима!"
 
И баща, и майка, сина си прегърнат,
 и спомени трупат нови с децата, -
 той люлее, тя - кърми, дорде осъмнат,
 и ожидат на старини тишината ...
 
Но съмна вече! В зори задрямал,
 лежи юнакът, кърмата тече...
 днес, във форума на бг мама
 ще се говори за това дете.

не знам за вас мен успя и да ме разсмее и почти разплаче Crazy
силно стиснати палци за всички за който събитието още предстои, заредете се с положително настроение и усмивка - най - хубавото е пред вас Peace Praynig Hug Heart Eyes Hug
желая ви спокоен и усмихнат ден  bouquet

# 649
  • Китна Тракия
  • Мнения: 180
Добрююютро и от мен! Тук съм, след като пребродих снежна СЗ, за да заведа детето на ДГ. Уф, не ща да излизам повече днес, но май ще се наложи... Вали, но което е по-гадно - духа и върти снега Twisted Evil
Снощи ми се появиха някакви нерегулярни контракции, но много нарядко, та изкарах спокойно нощта, сега съм 6 точки Wink

# 650
  • Мнения: 5
Добро утро и от мен Simple Smile
adatar, страхотно стихче, благодаря за споделянето Simple Smile
И аз почнах да сънувам съфорумките вече....nevva и още някой, но не помня кой, сънувах, че имате контракции и скоро сте към болницата : ))))
Аз станах рано днес, че съм на тонове. Първи ден преносване Simple Smile Хубав ден от нас!

# 651
  • Мнения: 1 423
Добро утро и от мен, тук времето е същото-вали сняг и има много силен вятър, добре че нямам никакво излизане днес ooooh!
Иначе сме си още 2 в 1, имам някакви контракции, но не са болезнени. Дано ако не родя до понеделник да ми предизвикат раждането, че наистина вече не ми се чака.
Gabbi_, не обръщай внимание на разни подмятания. И аз съм чувала, че при преносване бебето се ражда по-едро, но пак не е гаранция. Свекърва ми е преносила мъжа ми с 5 дни, а той се е родил 3кг., а можеше да родиш 5 дни преди термин и бебо да е 4кг. Wink И аз като теб нямам никакви симптоми за раждане и вече се отказах да го мисля, сега даже съм се настроила, че в понеделник ще вляза в болницата и чак тогава ще родя. Изобщо не мисли за раждането сега, а си почивай.
atadar, много ми допадна стихчето Grinning

# 652
  • София
  • Мнения: 2 367
Благодаря на всички , които са ми отговорили за прегледа при ортопед.
На мен ще ми дадат направление следващата седмица, но май към Горна Баня се насочвам, ще се обадя да видя дали е нужно предварително записване.
Друг въпрос ми изникна , нужни ли са някакви кръвни изследвания около първия месец на бебето, на вчерашния преглед доки нищо не каза, иска ми се да не пропускам важни неща

# 653
  • Китна Тракия
  • Мнения: 180
Gabbi_ - изобщо не се шашкай! Какво значи голямо бебе?! За едни голямо е 3 кг, за други 4 кг..... И направо не мога да разбера какво се тюхкат толкова докторите като е "голямо". Че ако жената няма някакви противопоказания и голямо ще го роди. Както май съм писала, аз съм второ дете, майка ми е била много слабичка като млада, пък и не особено височка, но мен ме е родила точно 4,200 кг, за 10 часа общо, без НИТО един шев.
Отделно преносването непременно не значи, че бебето ще стане слонче. Моето момче е "преносено" /според неонатолога, който после го видя, си беше съвсем непреносено, а нормално бебе/, а се роди 3,350 кг, 52 см. - едно напълно "стандартно" бебче. Simple Smile

Иначе добре си ме сънувала - а дано, но надали днес Wink Снощи се бях обнадеждила, а мъжо така се спека от ужас  Mr. Green, че евентуално може да е настъпил или да е скоро момента. Смях се с него и му казвам - абе ти какво? Нали все трябва да го родя това бебе? Пък и аз ще го раждам - я се стегни  Laughing По едно време се бях събудила и си лежа в тъмното да не го притеснявам, а той скочи да провери дали съм добре  Mr. Green

# 654
  • София
  • Мнения: 561
Добро утро от мен!

Amore  Hug, много ти благодаря за ценните съвети, ще опитам и ще споделя кои действат при нас.
atadar, много весело стихче, благодаря, че денят ми започна с усмивка, въпреки че от 4 сутринта съм на крак. Дребната има колики и е голямо пъшкане, мрънкане и напъване по цяла нощ. Сега гледам някакви дребни пъпчици са й излязли по лицето, от какво ли са?

Момичета, стискам палци на тези, за които големият ден предстои  Peace

# 655
  • Мнения: 0
Добро утро и от нас Simple Smile))
Леле какво е това време и аз да съм и аз няма да искам да се родя в най-големия сняг Simple Smile
Явно нашите бебчета изчакват просто да поспре да вали ...
Бях на тонове,нормални, викам на док докога вече не мога, тя вика спокойно то си знае Simple Smile
Контракции има някой са леко болезнени, но не чак толкова,даже са доста търпими Simple Smile
atadar много весело определено ми повдигна настроението Simple Smile

# 656
  • Мнения: 639
С огромна благодарност към ЛЛЛ за безценната им помощ и търпение с всички наши винаги спешни и често повтарящи се проблеми, момичета, вие сте съкровище  Hug
След вчерашната консултация вече ме стресираха всички как ще уморя бебето от глад. Първо искам да питам толкова ли е лошо от 2,9 при раждане и 2,75 измерено най-ниско тегло, след 26 дни Ники да е 3,2 кг? Порастнал е с 3 см. Кърмя на поискване, което е много често - яде по час, като заспива (има жълтеница все още), спи половин-един час и се събужда пак гладен. Така цял ден, нощем с хранене да речем в 12, после 3 и после в 7 и после вече се почва с дремуцане на гърда и за кратко в леглото. Докторката ме анатемоса, че го кърмя често, а не на 3 часа (естествено), заръча да давам и двете гърди, да се цедя и да давам вода със захар, преди да са станали 3те часа. Разбира се, аз няма да го направя, но започнах да давам и двете гърди, днес и се изцедих след кърмене. По 20-30 грама от гърда  #Cussing out Малко ми се вижда, вие кажете добре ли е. И как се смята времето между храненията - от началото или от края на предходното хранене? Изцедената кърма я дадох на бебчо след кърменето при следващото хранене. Общо през деня му се събират най-много 2 часа непрекъснат сън, рядко повече. Ака по 2-3 пъти, като едното изхождане е доста обилно, другите не толкова. Вчера беше много рядко, цвят и мирис нормални. Пишка си доволно, светла урина. И при нас го има това дърпане на зърното, което описваше Менина. С лявата гърда ползвам силиконово зърно още от родилното, не заздравява все още, лявото се оправи поне. С това постоянно подгизване и на това съм доволна.
Какво ще ме посъветвате? Недохранено ли е бебето, какво да правим?
Предварително много много благодаря!


Anomalia, ще се опитам да отговоря, доколкото мога, на всичките ти въпроси (макар и може би не по ред). Wink

 - ако правилно смятам, Никола е наддал за 26 дни 450гр. от най-ниското си тегло и е пораснал 3см. Той на същият този кантар ли е бил теглен предишния път, или на друг? Отново да напомня, че тегленето може да не е съвсем точно – различните кантари дават отколонения (които може да са десетина, но не е изключено да са и над стотина грама); също така зависи бебето кога и как е теглено - преди или след кърмене, преди или след смяна на памперс, с какви дрешки, дали е мърдало, когато е било на кантара и т.н. Счита се, че от 0 до 4 месеца бебетата наддават средно по 170 грама на седмица, като е приемливо за някои бебета да наддават 113-142 на седмица. Ако действително Ники е наддал 450гр. и е необходимо да се съобрази с някакъв „стандарт”, значи той се вмества в тези рамки, макар и по- към долната граница – но това са все пак някакви условни граници. Не е за пренебрегване и фактът, че той е пораснал и на височина – цели 3см. Хубаво е да се има и предвид, че бебетата растат не константно, а скокобразно – може една-две седмици да качва по-малко, а следващата – доста повече; в един период да трупа повече грамчета, а в друг – да расте повече на височина. Всяко бебе е различно и индивидуално и расте с различни темпове.
Как мислиш – дали да не го претеглите отново след седмица, примерно, отново на същия кантар, за да видите този път какво ще е наддаването? Thinking

-   чудесно е, че кърмиш Ники на поискване. Не е чудно да се събужда час-час и половина след кърмене гладен (кърмата се усвоява почти изцяло от бебешкия ораганизъм и много бързо – за по-малко от 90 минути – така че за това време той вече е обработил поетото и има нужда от следващата порция). Ако той има все още жълтеница и е по-поспалив и суче по-вяло, би могла и да му помогнеш малко – да го държиш по-дълго време буден на гърдата, а ако прави по-големи паузи – нежно да го разбуждаш, за да си хапва по-често. Ако прецениш, може да опиташ да вкараш още едно нощно кърмене – бебетата нощем понякога са по-склонни да сучат, а също така нивото на пролактина (отговорен за образуването на кърмата) е най-високо именно през нощта. По-често и по-ефективно сукане би спомогнало както за по-бързо справяне с жълтеницата, така и за увеличаване на лактацията ти и за по-голямо наддаване.

-   Отново много полезна може да е компресията. Когато го усетиш, че е спрял да суче активно, би могла да опиташ да направиш компресия на гърдата (когато бебето спре да суче така, че да гълта мляко, обхващаш гърдата с палец отгоре, а другите пръсти отдолу, на известно разстояние от ареолата и притискаш, но не така, че да боли; обичайно бебето, започва наново да гълта мляко, а когато спре, отпускаш ръката и ти), eто и видео. Кoмпресията стимулира рефлекса на потичане. Тя поддържа притока на мляко и така бебето получава не само повече мляко, но и мляко с по-високо съдържание на мазнини (т.нар. „задно мляко”). С компресията би могла да му помогнеш да приеме още мляко, преди да се унесе и да заспи.

-   Предложението да даваш и двете гърди на едно кърмене би могло да има добър ефект. Няма правило дали да се дава само едната, или да се предлагат и двете гърди – зависи от конкретното бебе и от конкретния момент. Някои бебета могат да се нахранят само с едната гърда, на други са им необходими и двете; някои имат нужда да хапват по-малко, но по-често, а други – да поемат малко повече и да презареждат след малко по-дълъг период, а зависи и това - в момента колко е гладно или жадно бебето. Wink Може да опиташ, след като си приложила компресия на първата гърда и Ники добре я е „изпразнил”, да му предложиш и втората, на нея също да приложиш компресия (да го задържиш по-дълго буден и да изсуче повече и задно мляко) – ако ти откаже, вероятно се е заситил още на първата, но си заслужава да опиташ.

-   Идеята за изцеждане също може да не е за пренебрегване – това е още едно стимулиране на гърдите и сигнал на тялото ти да прави повече мляко. Дори и количеството да не е голямо, е важно стимулирането (и отново примерът – дори и по 20гр. да излизат и да ти се струва, че няма увеличаване, ако изцедиш 3 пъти по 20гр., това ще са 60гр., но ако изцедиш 5пъти по 20гр., те вече ще са 100гр. – по-важен е общият резултат). Ако количеството изцедено мляко мляко ти се струва малко, може би ще е успокоително да имаш предвид, че ефективно сучещо бебе „изкарва” много повече кърма и от най-добрата помпа, а от друга страна – не при всички цеденето се получава (доста майки, които са кърмили споделят, че ако им се е наложило да се цедят, не са имали резултат, а в същото време са кърмили успешно и дълго време). Дори и да не излиза повече мляко, може да опиташ да продължиш "на сухо" няколко минутки, за да се стимулира повече.

- Според Американската Академия на Педиатрите, добавки (вода, глюкозен разтворр, формула и други течности), не би следвало да се дават на кърмещи се новородени, освен ако не се налага по медицински причини. Водата по-скоро би запълнила стомахчето на бебето, без да добави толкова необходимите за този етап от живота му калории, за да расте и наддава. За справяне с жълтеницата по-честото кърмене, а не даването на вода би помогнало (билирубинът се изхвърля около 98% с акото и едва 2% с урината, а за да се случи това, бебето трябва да се храни, а не стомахчето да му се пълни с водичка).
Aко искаш, по този въпрос можеш да прочетеш повече в статията за (Указания за предлагане на вода на кърмачета.

- минимум 2-3 наакани памперса (съдържанието на всеки да е с големината поне на монета от 1лв) и 5-6 напишкани памперрса за денонощие се считат за „мярка” на тази възраст при изключително кърмено бебе. Да, урината трябва да е със светъл цвят и почти без мирис.

-   времето между храненията се смята от началото на предходното хранене;

- за по-бързо оздравяване на разраненото зърно биха ти помогнали въздушни бани, да оставяш капчици кърма да засъхне, да го измиваш внимателно и с подходяща козметика (както се поддържа рана – да е чисто, но без агресивни препарати и търкане) и ако прецениш – да го погледне и лекар дали има нужда от по-специално третиране; ако ползваш подплънки за кърмачки – добре е да ги сменяш по-често, за да не се задържат влажни в допир със зърното. Щом другото ти е добре, е възможно това да е разранено поради неправилно позициониране и/ли засукване. Дали да не опиташ да кърмиш Ники на проблемната гърда в някоя друга сменят поза? Thinking При доста майки е помогнала следната хитринка – ако кърмят бебето на здравата гърда в поза gлюлка, да го „приплъзнат” на другата гърда, без да го вдигат и да го обръщат – т.е. посоката на главата и телцето му да си остане същата, като тялото му се пада под мишницата ти, както в поза футболна топка (надявам се, че успях да го обясня разбираемо). Би могла да опитваш да кърмиш и без силиконовото зърно, да видиш как ще се чувстваш.

- да не забравя да напомня и за повече добрана храна и течности, почивка и сън при всяка възможност, спокойствие, увереност, търпение и хубави мисли – те винаги за безценни помощници! Peace

Надявам се да откриеш какво ще проработи с вас с Ники да се пребори бързо с жълтеницата и да наддава добре, а твоето зърно да заздравее. Ще се радвам да споделяш как сте.



c-mira, Rapuntzel, благодаря ви! Не е чудно въпросите да са сходни, и в същото време всеки да е различен - все пак преминавате през един и същ етап от развитието на бебетата си, но всяко бебе и всяка майка всъщност са различни с уникалността на кърмаческия си тандем. Сега сте доста по-ангажирани и вероятно повечето от вас нямат възможност да изчитат всичко, от друга страна - ако в момента не ви е било нещо "на главата" може да не сте го изчели внимателно или да сте го пропуснали (съвсем нормално е това) - затова се опитваме на всички въпроси да отговорим конкретно, дори и с риск да се повтаряме често Mr. Green - важното е да намирате по-лесно необходимата ви информация, която би ви помогнала да се справите по-лесно или просто да се почувствате по-добре и по-уверени. Hug

Последна редакция: чт, 26 яну 2012, 10:26 от Amorevole

# 657
  • софия
  • Мнения: 31
ДОБРО УТРО!



Аз преди малко станах и сега си пия 3 в 1-то. Нещо напоследък по цяла нощ не спя и се въртя, а рано сутринта към 6 ч. заспивам.

Тази нощ нищо интересно. Малко киселини и това беше. Големи симптоми за раждане имах, няма що.

nevva и моя мъж скача всяка нощ като ме види, че съм седнала или ако издам някой по-шумен звук. Все едно няма да му кажа, ако е дошъл момента. И той се побърка вече милият  Laughing

Приятен снежен ден за сега от мен! По-късно пак ще се включа. Дано днес да имаме само хубави новини!  Hug

# 658
  • Мнения: 452
Здравейте и добър ден от нас, докато изчета  Simple Smile
Габи, изобщо не се шашкай, те и мен се опитваха да ме плашат с това - "бебето е голямо", ама и аз съм без нито 1 шев и бебе 3,600 кг. Поне при мен наистина беше изтръпнало и болка при раждането нямаше, но аз имам много висок праг на болка и контракциите не ми бяха толкова болезнени /и с малката бях така, но с нея ме боля раждането на плацентата, но сега и тогава не ме боля/. Стискам палци, пък и нали знаеш болката се забравя като си видиш бебчето  Hug
Благодаря на всички от ЛЛЛ за страхотните полезни отговори на всички наши въпроси.

И да попитам ЛЛЛ на консултацията ми казаха, че лющенето на кожата на малкия се отдава на това, че е обезводнен, т.е. трябва да му давам вода и то през 15 мин. от лъжичка. Дали има нещо общо или пак си прокарват техните писания от книгите. Иначе сме наддали 300 гр. и 4 см. от изписването /за 15 дни/, предполагам, че е нормално и няма място за притеснение. Снощи ми направи 2 паузи от по 6 часа, кърмих го в 21ч., после се събуди в 3 ч. и тази сутрин чак в 9 ч. Вечер в 12 като му дам да суче и заспива, после ми се събужда пак в 3 ч., затова не го будя, а чакам той да ме събуди. Правилно ли е мисленето ми или да му давам пак в 12. Иначе през деня, аз си го събуждам на 3 часа и си хапва добре. Благодаря предварително за отговорите на многото ми въпроси   bouquet

 ooooh! Забравих
Честити бебчета на Jeneviev и на Цецко да са ви живи и здрави съкровищата Hug

# 659
  • Мнения: 173
Бебо, на мен ми бяха предписали по време на бременността крема Atoderm на Bioderma, че ми се белеше гърба . 500 грама е, и е около 32 лева. Хидратира кожата страхотно.
 
Дарето го изписаха от болницата като белещо се гущерче. Направо беше страшно. Прочетох на опаковката, че става и за "neonatti" -  пеленачета, и за три дни я оправих. Сега е пухкава и мекичка.

По аптеките трябва да имат мостри. Влез в две три аптеки и си искай мострички.

Страхотно е. Можеш и себе си да мажеш с него, аз съм изключително доволна.
Ето така изглежда


Общи условия

Активация на акаунт