Финансовите отношения родители-пораснали деца

  • 20 906
  • 271
  •   1
Отговори
# 255
  • София
  • Мнения: 62 595
няма да се изненадам, ако го твърдят. Ама на думи, и докато не им е опряло в настоящето.  Simple Smile

# 256
  • Мнения: 662
Не прочетох някой да казва, че няма, при никакво положение, да помага на детето си.Говорим за различни неща.За това, детето да е научено на самостоятелност и да работи.Няма нищо фатално по време на ваканциите да си изкарва джобни-това как променя факта, че ще са му осигурени яденето, дрехите и нужните консумативи от родителите? Има много опции да работи и докато е студент, да не говорим, че повечето университети предлагат летни бригади и т.н.

И това пак не означава, че няма да дам пари, ако дъщеря ми има нужда.Но искрено се надявам да устоя и да не давам пари, ако просто чака от мен, защото съм и майка, без да е положила усилие.
И знам, че за нея ще е много по-полезно да разчита и на собствените си сили, не само да чака мама и тати да носят.

# 257
  • София
  • Мнения: 62 595
Ами, Сорша, то винаги се намират обстоятелства! Един ще помогне на детето си за хляба, друг за маслото, трети за луканката, ама едва ли ще каже, че едно време е приказвал едно, пък сега прави друго.

# 258
  • Мнения: 9 990
Ами пример-майка ми.Казваше ми-научете се-докато не се научите-няма да ви дам в ръцете Нещо.Казва го и днес.Каквото вчера-такова и днес.Аз съм по-непостояна. CrazyИ ние, научавайки се-сами си го правехме-след което ни идва в излишък Нейното....

# 259
  • Мнения: 24 467
И тук е разнообразно- при един са само думи, при друг има и дела.  Grinning
Лично аз се въздържам да проявя невъзпитаност и да заявя кой тук от кой типаж е. Това е като гледачката по ТВ-то.
Надявам се да не съм от първия типаж, поне аз.

# 260
  • Мнения: 2 510
Има всякакви хора при едни са само думи, при други и дела, но не такива каквото е било отношението на родителите към тях
Изрази и дела като "достатъчно се мъчих, за да се мъчи и дете то ми" както "аз се оправях сам на твоите години, оправяй се и ти"
Навсякъде има мярка и за всички Дали ще я улучиш за своето дете и за времето никой не може да каже
Връщането към родителите е по същия начин

# 261
  • Пловдив / София
  • Мнения: 1 287
Какви според вас трябва да бъдат този тип отношения? Задължение или по желание е финансовата подкрепа при ......, сватба, ...............?

А тези, които се разведата след това дали следва да върнат парита за сватбата на родителите си барабар с всички сервизи, които роднините са им подарили? При това с лихвите за пропуснати ползи.

# 262
  • Мнения: 15 084
fam, добра идея!

# 263
  • София
  • Мнения: 62 595
Първо трябва да се направи амортизационен план - амортизационна норма и прочие. При родено 1 дете може да се утрои, при второ още веднъж.

# 264
  • Мнения: 5 369
Някъде прочетох следното : "Не е достатъчно да дадеш на гладния риба, за да го нахраниш. По- добре е да го научиш сам да лови риба". Моето тълкувание на тази мисъл е да научиш децата си да се справят сами. Това означава да им помагаш, докато се научат сами да "ловят рибата". Колкото по- рано се научат, толкова по- добре и за тях самите, и за родителите им.

# 265
  • Пазарджик
  • Мнения: 536
Помагат ми, когато виждат, че и аз полагам усилия. Ако искам само те да ми купят нещо - не. Иначе и на риболов са ме учили, но понякога ми трябва и по едно рамо.

# 266
  • Мнения: 24 467
Къде отивате на амортизации- това са сложни операции. Да видим нещо по- просто. Например какво се прави с бизнес, който е постоянно на нула и се нуждае от финансови инжекции и къде по света те се дават без лихви /освен в социалистическата икономика под формата на постоянни дотации, а всички знаем какво се случи с тази икономика/ и ако има дотации, то безкрайно ли се правят те, вина ги ли, за всеки бизнес ли.  Laughing
Не че нещо, не аз преминах на тази вълна.

# 267
  • София
  • Мнения: 38 912
Аз продължавам да си дивея вътрешно и да се чудя на мъжа ми - непрекъснато се скъсва да прави услуги и подаръци на скъпия си баща, като в замяна получава едно голямо нищо, че и по-зле - ощетява децата си.

# 268
  • Мнения: 857
Преди време се случи да работя в Англия за няколко години. Беше пълно с 15 годишни, напуснали училище, ходещи на работа. По-голямата част от тях даваха пари на родителите си, за това че живеят в тяхната къща - плащаха си разходите.

Сега работата ми е свързана с хора - около 200 на ден. Почти всички родители се оплакват как трябва да плащат сметките на децата си /30 годишни и нагоре/ и как едва се справят с финансите /направо ми писва на моменти да слушам/. Въпросът ми е: не трябваше ли тези родители да научат децата си как да изкарват пари и още по-важното как да ги харчат?

На нас ни помагат главно като гледат детето. Всички сметки и задължения плащаме ние - наш проблем е как се справяме. Повече се притеснявам, че ако се наложи ще ни бъде трудно да издържаме някой друг /дом за болни и възрастни струва месечно 850лв, в пъти повече отколкото е ипотеката ни  Tired/.

# 269
  • Пазарджик
  • Мнения: 536
още по-важното как да ги харчат?


При мен точно това е проблема, не мога да си правя сметка. Сега вече започнах в движение да се уча, по-скоро мъжа ми ме учи.

Общи условия

Активация на акаунт