На колко години мислите, че ще се пенсионирате?

  • 13 165
  • 206
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 1 040
Не, не мисля, но в крайна сметка никой не е длъжен да ми подсигурява пенсията.
Тогава нека и осигуряването не е доброволно задължително.  Grinning

# 151
  • Мнения: 728
Добавка от пенсията на починал съпруг
    Чл. 84. (Изм. - ДВ, бр. 112 от 2004 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 99 от 2009 г., в сила от 1.01.2010 г., бр. 49 от 2010 г., в сила от 1.07.2010 г.) Пенсионерът има право на добавка от пенсията или сбора от пенсиите, които е получавал починалият съпруг/съпруга, в размер, както следва:
1. (изм. - ДВ, бр. 60 от 2011 г., в сила от 5.08.2011 г.) до 31 август 2011 г. - 20 на сто;
2. (изм. - ДВ, бр. 60 от 2011 г., в сила от 5.08.2011 г.) от 1 септември 2011 г. до 31 декември 2012 г. - 26,5 на сто;
3. от 1 януари до 31 декември 2013 г. - 30 на сто;
4. от 1 януари до 31 декември 2014 г. - 35 на сто;
5. от 1 януари 2015 г. - 40 на сто.
(2) Когато починалият съпруг (съпруга) не е получавал пенсия, добавката по ал. 1 се определя от пенсията или от сбора от пенсиите, на които починалият е имал право по реда на чл. 83.
(3) Добавката не може да се получава заедно с наследствена пенсия от същия наследодател.


Предричам, че на стари години всички, които живеят на семейни начала, ще започнат масово да сключват брак  Mr. Green.

# 152
  • Мнения: 73
Добавка от пенсията на починал съпруг
    Чл. 84. (Изм. - ДВ, бр. 112 от 2004 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 99 от 2009 г., в сила от 1.01.2010 г., бр. 49 от 2010 г., в сила от 1.07.2010 г.) Пенсионерът има право на добавка от пенсията или сбора от пенсиите, които е получавал починалият съпруг/съпруга, в размер, както следва:
1. (изм. - ДВ, бр. 60 от 2011 г., в сила от 5.08.2011 г.) до 31 август 2011 г. - 20 на сто;
2. (изм. - ДВ, бр. 60 от 2011 г., в сила от 5.08.2011 г.) от 1 септември 2011 г. до 31 декември 2012 г. - 26,5 на сто;
3. от 1 януари до 31 декември 2013 г. - 30 на сто;
4. от 1 януари до 31 декември 2014 г. - 35 на сто;
5. от 1 януари 2015 г. - 40 на сто.
(2) Когато починалият съпруг (съпруга) не е получавал пенсия, добавката по ал. 1 се определя от пенсията или от сбора от пенсиите, на които починалият е имал право по реда на чл. 83.
(3) Добавката не може да се получава заедно с наследствена пенсия от същия наследодател.


Предричам, че на стари години всички, които живеят на семейни начала, ще започнат масово да сключват брак  Mr. Green.

 Joy  Joy  Joy   Това ми хареса  hahaha Взех да се замислям  Thinking

# 153
  • Мнения: 1 040
А който веднъж овдовее, няма да сключи брак Simple Smile

# 154
  • Мнения: 5 710
Белла Донна, моите свекъри сключиха брак по тази причина след 50г. безбрачие.
Братът на мъжа ми също, след 25г.  Това изобщо не е без значение, доколото помня свекър ми получаваше към 50 процента от пенсията на починалата ми свекърва. Ако пенсията й бе 800 евро, това са 400 евро. Смятам, че е напълно логично да се получава и по-голям процент, дори. И съоветно напълно несправедливо към съпруга/съпруг парите, които са отделяни от семейството в крайна сметка с десетилетия за осигуровки на партноьра да отидат накрая в държавата.

# 155
  • Мнения: 417
Добавка от пенсията на починал съпруг
    Чл. 84. (Изм. - ДВ, бр. 112 от 2004 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 99 от 2009 г., в сила от 1.01.2010 г., бр. 49 от 2010 г., в сила от 1.07.2010 г.) Пенсионерът има право на добавка от пенсията или сбора от пенсиите, които е получавал починалият съпруг/съпруга, в размер, както следва:
1. (изм. - ДВ, бр. 60 от 2011 г., в сила от 5.08.2011 г.) до 31 август 2011 г. - 20 на сто;
2. (изм. - ДВ, бр. 60 от 2011 г., в сила от 5.08.2011 г.) от 1 септември 2011 г. до 31 декември 2012 г. - 26,5 на сто;
3. от 1 януари до 31 декември 2013 г. - 30 на сто;
4. от 1 януари до 31 декември 2014 г. - 35 на сто;
5. от 1 януари 2015 г. - 40 на сто.
(2) Когато починалият съпруг (съпруга) не е получавал пенсия, добавката по ал. 1 се определя от пенсията или от сбора от пенсиите, на които починалият е имал право по реда на чл. 83.
(3) Добавката не може да се получава заедно с наследствена пенсия от същия наследодател.





тоест, ако съм умряла преди пенсия, съпругът ми ще получи  нещо като 20 процента от полагаемата ми се пенсия. Тоест, пенсиите не се унаследяват от съпруга/съпруг и евентуално ако сумреш преди това,си внасял вноски в полза на държавата

Така се оказва TiredИначе ако вдовеца взима цялата пенсия след смъртта на съпруг/а,нали се сещаш,че населението ще е предимно от пенсионери вдовци(вдовици) Mr. Green

# 156
  • Мнения: 5 710
100 процента, не , но над 60-70 процента ми се струва напълно нормално съпруг/ съпруга да получава. Особено в контекста на това, което ни чака - яко гърч, плащания, накрая мизерия, и то ако.

Мога да попиша и за социалната бомба, която това увеличаване ще причини.
След 55 г. ще има бум на хора, кото ще се инвалидизират  * и нарочно и всякак, за да могат да докопаят инвалидни пенсии. Какво ще е влиянието в/у с-мата здравеопазване, при това положение плс това, че ще се увеличат всякакви болести - едно е на 66 да си на нивата, друго да си пред Листопад. Дългосрочно ще има големи разходи в социалната и здравна с-ма

Последна редакция: пт, 20 яну 2012, 21:40 от 10 c's

# 157
  • Мнения: 728
Има и други варианти. Баба ми например е вдовица и се е отказала да получава собствената си пенсия + 26,5 % от пенсията на дядо. Вместо това получава 50% от неговата, защото това е по-благоприятно и законът го позволява.

# 158
  • Мнения: 5 710
Има и други варианти. Баба ми например е вдовица и се е отказала да получава собствената си пенсия + 26,5 % от пенсията на дядо. Вместо това получава 50% от неговата, защото това е по-благоприятно и законът го позволява.

майка ми го потвърди това , тя самата не е искала, защото пенсията й е по-висока от тази на татко
звучи по-човешко, де от нищо

# 159
  • Мнения: 2 510
Основен мотив човек да се омъжи.

# 160
  • Мнения: 8 863
100 процента, не , но над 60-70 процента ми се струва напълно нормално съпруг/ съпруга да получава. Особено в контекста на това, което ни чака - яко гърч, плащания, накрая мизерия, и то ако.

Мога да попиша и за социалната бомба, която това увеличаване ще причини.
След 55 г. ще има бум на хора, кото ще се инвалидизират  * и нарочно и всякак, за да могат да докопаят инвалидни пенсии. Какво ще е влиянието в/у с-мата здравеопазване, при това положение плс това, че ще се увеличат всякакви болести - едно е на 66 да си на нивата, друго да си пред Листопад. Дългосрочно ще има големи разходи в социалната и здравна с-ма

За инвалидизиране не мисля, че има голяма опасност, защото в момента 1) инвалидните пенсии са много малки като цяло, 2) ІІІ група не си струва, защото реалните пари, които взимаш са толкова малко, че ще ги изгубиш от заплатата си, докато се опитваш да се докопаш до тях. Тази група не дава никакви други привилегии. За да ти дадат І или ІІ група, които имат други привилегии, освен сумата за пенсия, трябва наистина да взимаш само тези пари, защото:
- трябват епикризи от болнични заведения, където лежиш( трябва да имаш свободно време и причини, за да си в болница) иливръзки в болници
- трябват изследвания, които непрекъснато си правиш.( Как ще докараш лоши резултати, ако си здрав? Rolling Eyes) -евентуални връзки в лаборатории
- трябва извлечение от рецептурната книжка, за да докажеш, че купуваш с отстъпка скъпи лекарства.- трябва връзка в аптеки, за да ти пишат нещо несъществуващо.
И като капак на всичко - нито една сериозна болест не се инвалидизира до живот, най-дългия период е 3 години. С една дума трябва да си наистина много болен. В комисиите вече има и човек от НОИ. Не знам как някои стават фалшиви инвалиди. Честно.  Shocked
П.П. За увеличаването на заболеваемостта при възрастните си права, просто няма начин. Peace

# 161
  • Мнения: 2 510
П.П. За увеличаването на заболеваемостта при възрастните си права, просто няма начин. Peace
Аз точно за това си мисля.
Как с увеличаване на заболеваемостта и този стрес ще стигнем тези години.

# 162
  • Мнения: 330
Става ми интересно - мислите ли, че за поколението което сега е между 30 и 40 год. ще има пенсии?

http://www.btv.bg/shows/tazi-sutrin/reportazhi/story/94726651-30 … onirat_na_70.html
Какво сте седнали да се кахърите над тоя въпрос? newsm78
Много по-важно би било "Колко години ще живея?" Пък пенсията.... Ако може не искам да се пенсионирам, искам да си работя докато съм жива, като Лили Иванова. Като остарея по по малко и лекичко, колкото да общувам с хора и да си занимавам мозъка. Пък и някакви пари да си изкарвам. Поне до 75. Имахме един такъв колега, той на 68, ние на 30, много му беше забавно с нас. Напусна на 70, беше шофьор и човек за всичко. Пък и с жена си казваше, че така по-малко се карат, той на работа, тя го чака вечер сготвила любимите му манджички. Докато е здрав човек е хубаво да си има занимавка, иначе натежава и на себе си и на близките си.

# 163
  • Мнения: 1 446
Младите все по-масово остават в България,защото работа има. Вече все повече компании плащат пълни осигуровки. И въпреки това не сме достатъчно--мисля,че няма да се пенсионирам, защото системата ще рухне или ще придобие друг облик. Надявам се да не разчитам на пенсия.

# 164
  • Мнения: 8 863
Младите все по-масово остават в България,защото работа има. Вече все повече компании плащат пълни осигуровки. И въпреки това не сме достатъчно--мисля,че няма да се пенсионирам, защото системата ще рухне или ще придобие друг облик. Надявам се да не разчитам на пенсия.

Ред, извинявай, че се захващам за твоя пост, но същото прочетох в много други преди това и ще попитам: добре, а на какво ще разчиташ като станеш на 70г, ако не основно на пенсията? Нали в младите си години повечето хора плащат солидни заеми за собствено жилище, кога ще успеете да купите и допълнително такова или да съберете достатъчна сума, че да не ви пука ще взимате ли пенсия и каква? Пак казвам, че въпросът не е конкретно към теб, а към цялото поколение. Можеш да отговориш от името на поколението, ако принадлежиш към този модел, за който става въпрос...
Иначе моето предположение е доста черногледно: мисля, че вашето поколение в голямата си част няма да докара до пенсия, най-вече тези, които работят физически труд. Тези, които стигнат, ще получават достатъчно за скромен живот, а всеки, който се разболее сериозно, ще бъде поставен пред дилемата дали да продаде жилището си, за да се опита да се спаси, или да остави въпроса в ръцете на господ. newsm78

Общи условия

Активация на акаунт