На колко години мислите, че ще се пенсионирате?

  • 13 142
  • 206
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 2 510
Докато е здрав човек е хубаво да си има занимавка, иначе натежава и на себе си и на близките си.
Това за след пенсионната криза е известно, но по- добре е да съм сигурна, че ще се пенсионирам.

# 166
  • Мнения: 2 510

Иначе моето предположение е доста черногледно: мисля, че вашето поколение в голямата си част няма да докара до пенсия, най-вече тези, които работят физически труд. Тези, които стигнат, ще получават достатъчно за скромен живот, а всеки, който се разболее сериозно, ще бъде поставен пред дилемата дали да продаде жилището си, за да се опита да се спаси, или да остави въпроса в ръцете на господ. newsm78
Аз разчитам на пенсията си поне за хляб.

# 167
  • Somewhere...over the rainbow - where troubles melt like lemon drops
  • Мнения: 2 710
Става ми интересно - мислите ли, че за поколението което сега е между 30 и 40 год. ще има пенсии?

http://www.btv.bg/shows/tazi-sutrin/reportazhi/story/94726651-30 … onirat_na_70.html
Какво сте седнали да се кахърите над тоя въпрос? newsm78
Много по-важно би било "Колко години ще живея?" Пък пенсията.... Ако може не искам да се пенсионирам, искам да си работя докато съм жива, като Лили Иванова. Като остарея по по малко и лекичко, колкото да общувам с хора и да си занимавам мозъка. Пък и някакви пари да си изкарвам. Поне до 75. Имахме един такъв колега, той на 68, ние на 30, много му беше забавно с нас. Напусна на 70, беше шофьор и човек за всичко. Пък и с жена си казваше, че така по-малко се карат, той на работа, тя го чака вечер сготвила любимите му манджички. Докато е здрав човек е хубаво да си има занимавка, иначе натежава и на себе си и на близките си.

Абе то така както го пишеш, цветя и рози, ама...
- първо - не е много сигурно, че на тази възраст ще имаш физическата възможност да се трудиш;
- второ - че някой ще те иска - освен за най-непривлекателните трудови дейности.
Не, че няма изключения, ама не са толкова много.

И е ясно, че основния въпрос е доколко ще доживеем,
ама и живота в пълна мизерия, дори и без подигравката, наречена пенсия не знам какво ще е...

Аз не съм се замисляла много дълбоко, сега се борим със сегашните кризисни моменти, и не ми достига време...
Не мога да мисля, че ще мога да разчитам и на помощ от децата си,
както се очертава ще съм свекърва само, а снахите са по-серт в това отношение,
не ми се ще да ме разнасят по форумите след някое и друго десетилетие.
Идвал ми е наум и следния вариант - продаваме недвижимото си имущество и купуваме по-малко жилище, което ще ни стигне на нас с дядото, и с разликата живеем малко по-спокойни и достойни старини - без да се молим ни на държава, ни на наследници. Така няма да тежим на никой, друг въпрос е, дали няма да не оправдаем нечии очаквания  Grinning

# 168
  • Мнения: 330
Виждаш ли, пенсионирането не ти решава никакъв проблем, особено с както се очертава символичните пенсии.
Майка ми, на 64 години, да е жива и здрава, работи още, счетоводител е. Е, отдавна не е главен, оперативен, но се справя добре. Още не е почнала да ми помага за детето, по-нататък, ако е здрава. Така са и доста от нейните познати. А е имала доста по-труден живот от моя, а и няма частен бизнес като мен, та си е наемен работник. Казва, че ако спре да работи ще се разболее.
В една книга на Изабел Алиенде авторката, на 60 години си правеше план как да остарее без да зависи от близките си. Първо да бъде здрава, като ходи на йога редовно. Йогата лекува почти всички болести, дори рака забавя. Второ да е умствено наред, като има занимание и спомени, на които да се отдаде. И трето финансова стабилност, за която  трябва човек да се погрижи по-отрано. Разбира се, звучи нереално за България, обаче защо да не се замислим и върху друга гледна точка.

# 169
  • Мнения: 6 713
Откъде? Ниска раждаемост, повечето млади се изнасят в чужбина...Нали все някой трябва да работи и да плаща прилежно своите данъци, за да има и за пенсии. По-скоро всеки сам ще се спасява или отсега да събира за стари години..или да разчита на помощ от вън.  Confused


Може да се стигне до внос на работна ръка?! Thinking Това се случва на много места по света и в момента, а за застаряваща Европа тепърва предстои. Иначе откъще ще се вземе тази работна ръка?

# 170
  • Мнения: 2 510
Колкото и да даваме примери за някои които работят и се справят и на 65-70 години това са еденични случаи отнесени към общото.
Известно е, че с годините работоспособността на човек спада, затова има и граница за пенсиониране. Друг е въпросът колко тази граница , а и за мен основен е съобразена с реалните условия.
Не може да се има предвид само продължителността на живота, защото тя е увеличена изкуствено. Просто сегашните 65- 70 годишни не са здрави както в предходни поколения.
Навремето имаше баби които и на 70 години копаеха, но сега дори да си жив на тези години, то в повечето случаи си подвижна химия.

# 171
  • Мнения: 330
Каквото и да си мислите, статистиката го доказва. Масово жените живеят по 20-25 години след пенсия, тези които я доживяват разбира се. Виж при мъжете е друга работа.

# 172
  • Мнения: 8 853
Каквото и да си мислите, статистиката го доказва. Масово жените живеят по 20-25 години след пенсия, тези които я доживяват разбира се. Виж при мъжете е друга работа.

Вярно е, но защото са се пенсионирали на 55г. Майка ми работеше тежка работа и докато не беше пенсионерка изглеждаше доста по-стара от годините си. Баща ми, който се занимаваше с умствен труд, изглеждаше по-млад  от нея, макар че е по-голям. Когато се пенсионираха, нещата се обърнаха, той започна да старее по-бързо и сега си изглежда по-стар и грохнал в сравнение с нея. Ще могат да работят до 70г хората, които не се занимават с физически труд, както и тези, чиято работа не ги подлага на непрекъснат стрес. Тези хора не са повече от 10% от общото число работещи, а темата предполага да правим по-мащабни обобщения. В бъдеще няма да има хора, които да живеят 20-25 години след пенсия. Взимат се мерки още от сега Mr. Green

# 173
  • Пловдив
  • Мнения: 114
Интересно как хората,които се занимават с физически труд ще работят до 70 години. Визирам строители, доставчици, монтьори, шофьори, производители... И ако не могат да си вършат работата и се стигне до внос на работна ръка, какво ще се случи с тези хора? Няма да могат да се пенсионират, защото са още "млади", не могат да работят, защото са вече стари newsm78 Как въобще ще оцелеят?

# 174
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
ах, не мисля, че ще се пенсионирам.
Иначе нали знаете, че не е важен р-ра на пенсията, а колко време я получаваш Wink

# 175
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 404
най-вероятно няма да се пенсионирам... просто няма да имам достатъчно стаж, точки или каквото е нужно... Надявам се да имам друга алтернатива как ще преживявам в старостта си - рентиерство, спестявания.

# 176
  • Мнения: 330
най-вероятно няма да се пенсионирам... просто няма да имам достатъчно стаж, точки или каквото е нужно... Надявам се да имам друга алтернатива как ще преживявам в старостта си - рентиерство, спестявания.
Винаги е имало, и в бъдеще ще има възраст, на която с минимален стаж (15 г.) се пенсионираш, на минимална пансия, но се пенсионираш. В момента възрастта е 65 год. и 4 мес.  Ще нараства до достигане на 67 г.

# 177
  • Мнения: 2 510
За коя година са прогнозите за 67?

# 178
  • Мнения: 8 853
Интересно как хората,които се занимават с физически труд ще работят до 70 години. Визирам строители, доставчици, монтьори, шофьори, производители... И ако не могат да си вършат работата и се стигне до внос на работна ръка, какво ще се случи с тези хора? Няма да могат да се пенсионират, защото са още "млади", не могат да работят, защото са вече стари newsm78 Как въобще ще оцелеят?

Задаваш наистина важни въпроси. Моето скромно мнение - тези, които не могат да работят работата си, просто ще бъдат уволнявани и ще си търсят друго. Примерно строителният работник ще стане охрана някъде. Ако не успее, ще трябва или да разчита на децата си, или да се пенсионира със стаж, но ненавършени години и съответно с мизерна пенсия и да чака да докара до 70. Макар че при средна продължителност на живота 68 години за мъжете сега, когато се пенсионират на 63, какво ще стане, когато ще имат още доста да работят...... ooooh!
По този повод искам да разкажа за един човек, когото познавам. Той е болен от диабет, мери си кръвната захар десетки пъти на ден, защото има някакъв допълнителен проблем. Съкратиха го от работа, където беше чиновник. Намери си като техник в произвидствена фирма. След 2 дни му казали, че е най-добре да го съкратят, вместо да го уволняват, защото не може да си върши работата. Сега е на БТ, а какво ще стане след това.... #Crazy Дават му само ІІІ група от ТЕЛК и пенсията от 90лв едвам му стига за тези джаджи, дето си мери кръвната захар с тях. Има ученици.... Tired

# 179
  • Мнения: 3 181
За коя година са прогнозите за 67?

Едва ли ще се пенсионирам някога.

Общи условия

Активация на акаунт