за отсъствията в детската градина

  • 40 652
  • 118
  •   1
Отговори
# 105
  • Mars Hotel
  • Мнения: 5 403
Благодаря, Little wingels. Трябваше да прочета и предната страница преди да питам.  Blush

# 106
  • Мнения: 15 376
Тогава директорката ни е излъгала за справките, които правят ежемесечно.

# 107
  • Мнения: 3 993
Чери, не ви е излъгала. И нашата директорка обясни, че ще изпраща такава месечна справка на Социалните. Само, че Социалните ще се взират само в децата, чиито родители получават детски добавки, не във всички, само за тях ще следят дали се спазва новата норма на закона. Дефиницията на "уважителни причини" е в Правилника за прилагане на Закона за семейните помощи и е в неговия смисъл.
Като имам време, може да пусна едно запитване до дирекция "Образование" в СО вярно ли е, че е тяхна грешната интерпретация за отсъствията по домашни причини тази година. Ако отрекат, значи директорката ни лъже, но се съмнявам. Пък и твърде много директорки да са разбрали погрешно, не е възможно. А директорките биват привиквани на семинари от общинарите и там ги инструктират.

# 108
  • Мнения: 15 376
Да вземат да дават на всички, без оглед на доход, че това е лудост.
Не стига, че сумата е смешна, но родителите, които взимат стават луди от изисквания.

# 109
  • София
  • Мнения: 47 993
Ами те нали уж точно това мислеха от догодина, да дават на всички по 50 лв на месец.

# 110
  • Луната ни пази
  • Мнения: 3 008
Ами те нали уж точно това мислеха от догодина, да дават на всички по 50 лв на месец.
Те тези си менят мнението по- бързо и от ББ.

А и да ни дават на всички, имунизациите и присъствието в ПГ/ училище ще си останат задължително изискване.

Искам да ви попитам за таксите в ДГ за подготвителните групи- смятате ли ги за законни и правилни? Върховния съд вече е взел решение срещу община Исперих, но то не е валидно правило за всички общини. Така излиза, че който съди общината е без такса, който не съди, си плаща. Окръжни съдилища са взели подобни решения и за други общини, но сега това решение се обжалва и хората продължават да плащат.

# 111
  • София
  • Мнения: 47 993
За мен е законна, след като детето е целодневно, храни се и т.н. там.

Иначе за отсъствията в ПГ е нереално да нямат право на никакви по дом. причини, след като учениците имат право да ползват такива...

# 112
  • Луната ни пази
  • Мнения: 3 008
За мен е законна, след като детето е целодневно, храни се и т.н. там.

Иначе за отсъствията в ПГ е нереално да нямат право на никакви по дом. причини, след като учениците имат право да ползват такива...
За мен също е законна. Защото заплатите на учителите не се поемат от тази такса. Тя е за издръжката на детето, т.е. режийните. Друг е въпросът защо е различна в различните общини.

# 113
  • София
  • Мнения: 9 517
Искам да ви попитам за таксите в ДГ за подготвителните групи- смятате ли ги за законни и правилни? Върховния съд вече е взел решение срещу община Исперих, но то не е валидно правило за всички общини. Така излиза, че който съди общината е без такса, който не съди, си плаща. Окръжни съдилища са взели подобни решения и за други общини, но сега това решение се обжалва и хората продължават да плащат.
доколкото успях да се ориентирам, решението за община Исперих е базирано на това, че общината не е осигурина ПУ на друго място, освен в детските градини. Поради тази причина тя де факто не осигурява безплатна ПУ на децата от общината и заради това падат таксите. Ако бъркам нека някой ме поправи.

Аз смятам, че е правилно за ПУ в градината да се заплаща - в училище никой не ти осигурява безплатна храна, а освен това който иска може да си прати детето ПУ в училище без пари  Peace

# 114
  • Мнения: 15 376
Аз съм ок за таксата, личното ми мнение е, че 60 лева на месец са суперминимално заплащане на храната, режийните...

# 115
  • Луната ни пази
  • Мнения: 3 008
Искам да ви попитам за таксите в ДГ за подготвителните групи- смятате ли ги за законни и правилни? Върховния съд вече е взел решение срещу община Исперих, но то не е валидно правило за всички общини. Така излиза, че който съди общината е без такса, който не съди, си плаща. Окръжни съдилища са взели подобни решения и за други общини, но сега това решение се обжалва и хората продължават да плащат.
доколкото успях да се ориентирам, решението за община Исперих е базирано на това, че общината не е осигурина ПУ на друго място, освен в детските градини. Поради тази причина тя де факто не осигурява безплатна ПУ на децата от общината и заради това падат таксите. Ако бъркам нека някой ме поправи.

Аз смятам, че е правилно за ПУ в градината да се заплаща - в училище никой не ти осигурява безплатна храна, а освен това който иска може да си прати детето ПУ в училище без пари  Peace
В нашата община положението е същото. Освен това местата в ДГ са крайно недостатъчно, особено за 5 годишните. Но както писах по- горе, поради закритите селски училища, в градските липсва база за разкриване на ПУГ. Така че положението е много заплетено. Както писах по- горе, аз също съм за таксата, не знам само защо в различните общини е различна.

# 116
  • Мнения: 3 993
Коментирахме го този въпрос и в други теми, има и нарочна пусната: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=738733.0

И за мен е законна таксата, защото тя покрива месечната издръжка на децата - храна, престой, режийни и т.н. Трябва да се прави разлика между образование и издръжка/престой. Първото е безплатно според Закона за народната просвета, а второто - не.

Размерът на таксата е различен в различните общини в България, защото се определя от съответния общински съвет. А това е така, защото въпросната такса за ДГ има характер на местна такса, както такса смет например. В този смисъл за мен е резонно и правилно в София да е най-висока таксата за ДГ. И съм съгласна с Чери, че тези 60 лв. не са достатъчни и би трябвало сумата да е по-висока. 

# 117
  • Мнения: 556
Наистина трябва да се прави разлика между задължително образование и целодневен престой в градината. В ПУ към училищата, децата прекарват 3-4 часа и не се заплаща нищо- не се хранят и не спят там.

# 118
  • Мнения: 3 993
Така е. Ако желаят да се хранят в стола на училището, си плащат храната като всички други редовни ученици.

Общи условия

Активация на акаунт