за отсъствията в детската градина

  • 38 994
  • 118
  •   1
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 1 504
Никога до сега не са ми таксували дните до 15/09, но винаги съм имала някаква декларация, в която обявавям кога ще тръгнат и кога няма да посещават ДГ. Тъй като след 15/09 бяхме на море, за каката попълних 10 дни по домашни причини и съм ги изгърмяла, за малкия остават още 20. Но за дните от 15/09 до края плащам 50% от таксата...това поне от миналата година, преди това ми ги водеха служебни някакви си и на двамата...Иии си мисля, че заради задлжителната предучилищта/която уж се отмени май - за 3та и 4та група/миналата година на каката платих тия 50%, а малкия ми ги водеха служебни...Не получих адекватен отговор обаче...защо така...като миналата година в 3та група дните по домашни причини бяха 30 със сигурност.

# 61
  • София
  • Мнения: 44 322
Четох 3 пъти последния пост и пак не разбрах какво точно питаш... защо ти взимат 50% от таксата ли или защо  са по-малко  дните, които може да извиниш по дом. причини?

# 62
  • София
  • Мнения: 1 504
Нищо не питам...просто споделям как в самата ДГ не ми беше даден адекватен отговор....поне от касиерката, не съм стигала до друго адм.лице.
(4) (изм. и доп. с Решение № 249 по Протокол № 105 от 12.04.2007; доп. с Решение № 25 по Протокол № 56 от 28.01.2010) Месечната такса намалена при условията на ал. 1 или ал. 3 не може да бъде по-ниска от 50 на сто от размера, определен с  настоящата наредба и има характер на абонамент.
Размерът в настоящата наредба е в размер на 60 лева месечна такса. 50% са 30 лева.
Те са дължими, дори и детето да не посещава.
Тоя член ми е ясен отдавна, че дължа абонамен, но такъв не съм плащала първата година, едва от миналата година беше въведен, защото им били оправили програмата....та явно навсякъде по различен начин интепретират нарадбата и таксите, които събират. Факта, че на каката платих дните от 15/09 до края / 50 % за абонамент ...пак по това време бяхме на море/, а на малкия ми ги водеха служебно отсътвие и нищо не платих...платих само 1 или 2 присъствени дни от септември..На бележката на малкия пишеше служебни отсъствия, на каката по домашни причини...реално и двама бяха по домашни причини..

# 63
  • Варна
  • Мнения: 477
Предучилищната си е задължителна за 5 и 6-годишните. Директорката ни обясни, че много стриктно ще се следят отсъствията - имаме право на 10 дни по семейни причини за цялата учебна година, като не повече от 3 дни в един месец. До 5-то число се подава справка към социалните и следва спиране на детските или административна глоба. Не влизат в тази справка дните, които са ваканции  за учениците.

# 64
  • Мнения: X
еми нямам против това правило, стига някойн да ни го беше казал и на нас...утре ще се разправяме явно.

# 65
  • Варна
  • Мнения: 477
Отсъствията се следят от 16-ти септември, когато започва учебната година. За дните преди това може да си ги извините, както намерите за добре и не би трябвало да имате проблеми.

# 66
  • София
  • Мнения: 44 322
EmiR - те в една и съща градина ли са? Служебните  извинения следва да са ако  по някаква причина не е работила градината или групата по тяхна вина, да са имали някой ремонт например? Тогава не се плаща такса, дори тези 50%.

# 67
  • Мнения: X
да де, но аз съм заявила как ще ходи от 1ви. Абе ще се оправим с бележки и това е, надявам се. В крайна сметка в закона не пише лимит за уважителните причини, а в няква наредба видях, че за неизвинени над 30 дни може да последва изключване, ние сме 2 седмици и ще ги извиняваме.

# 68
  • София
  • Мнения: 1 504
Мдааа в една и съща, градината не е била в ремонт и последните 3 години си работи нон стоп и лятото, т.е няма прекъсвания. Каката като беше втора група, т.е преди 3 години, пак дните до края на спетмеври ми бяха служебни и не ги плащах /само миналата година си платих абонамента, с/но чл 4 от Наредбата/. Ще видя сега като платя септември, малкия как ще го водят и дали ще ги плащам или пак ще са служебни..

# 69
  • София
  • Мнения: 44 322
ами малко е странно това със служебните, освен септември малките да ги водят  сборни някакви, а предучилищната да са си в официална година от 15-ти...

# 70
  • Мнения: 2
Малкия ми син тръгна на градина с голямо желание но уви..бързо му умря желанието от 13септември е на градина .Първия ден ходи с усмивка се прибра и беше болен 1 седмица .След това пак нямаше проблеми даже спи без да се оплаква не реве но 2 дена на градина и още е в къщи болен от остра вирусна инфекция с над 40 гр първият ден и диария и бях бясна.Става въпрос ,че за месец септември от 13 до сега е ходил 3 пъти а останалото време болен Sad до сега с толкова деца се е събирал и на ясла е ходил не е боледувал Sad
Посъветвайте ме ,какво да правя?Разговора с учителките и Директорката не помогна.Сега самият той не иска да ходи на градина защото казва :Мамо ,пак ще се разболея там е студено и лелята не ми дава да играя ако не ям с децата ама мен ми е студено и ми дават пантофите на друго детенце.Питах но отговорът беше няма такова нещо.Каза ми,че се е напикал и не са го преубули..ако е така просто съм в шок.Няма места в другите градини ,а повече просто не искам да ми се разболява .То за самото дете е опасно ,2 поредни седмици на антибиотик ooooh!

# 71
  • Мнения: 21 688
 В градините е така, не знам защо си изненадана. За какво има да говориш с учителки и директор? Някои деца боледуват по-малко, други повече, това е въпрос на имунна система на детето, но, общо взето там си е развъдник на инфекции.
 Не е от студ, не се заблуждавай.

# 72
  • София
  • Мнения: 44 322
Нашата градина не е била студена и въпреки това първата година  ходеше 1 седмица и после 2-3 оздравяваше, в момента тец няма пуснат, значи градината трябва да е като в дома ви, като градуси, зимата обикновенно правят супер жега. Детето като се жалва, че му е студено - обличай по-добре, слагай повече резервни дрехи, щом се напишква, ако трябва и резервни пантофи.
Но повечето деца мн боледуват в детската, особенно в началото, докато изградят някакъв имунитет.
Може да помислиш да даваш витамини или нещо друго подсилващо, но да казаш, че не искаш да се разболява повече е...хубаво, но нереално, в случая.
За антибиотика - той при вируси не се дава...може би трябва да коментираш с лекаря ви начина на лекуване или да търсите друг....


А с лелките и г-жите много сериозно бих си поговорила какво означава това - "лелята не ми дава да играя ако не ям с децата".

# 73
  • Мнения: 21 688
 Честите инфекции, обаче, а също и антибиотиците сриват имунитета, а не го изграждат, и може да се стигне до хронични такива.
 Така че наистина най-добре опитай с имуностимулатори, не давай антибиотик без антибиограма, и ако видиш, че детенцето боледува наистина често, намери начин да си стои повече у дома.
 

# 74
  • Луната ни пази
  • Мнения: 3 008
Директорката на детската градина на дъщеря ми е казала на учителките, че вече и трета група се води подготвителна и затова отсъствията можело да се извиняват само с медицинска бележка. Това за третата група като задължителна подготвителна аз си мисля, че все още не е прието. newsm78
О, да, прието е. Наредбата влезе в сила през септември. При подаване документи за детски, Социалните искат документ от ДГ, а отделно изискват справка от ДГ за посещаемостта. За предучилищна 5 и 6 годишни става въпрос. Право имаме на 3 дни по семейни причини и с медицинска бележка- неограничен брой дни.

Общи условия

Активация на акаунт