за отсъствията в детската градина

  • 38 940
  • 118
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 44 216
което пак не е причина да не се извиняват отсъствия по дом причини.
може би по-малко на брой, но след като в първи клас може, по извинителни причини да отсътва детето без мед. бележка, не виждам защо в преучилищна да не може, т.е. може си, аз съм се възползвала миналата година и в ПУ група от дом. причини бележки, 2 пъти по 1 до 3 дни бяха...

# 46
  • София
  • Мнения: 4 035
което пак не е причина да не се извиняват отсъствия по дом причини.
може би по-малко на брой, но след като в първи клас може, по извинителни причини да отсътва детето без мед. бележка, не виждам защо в преучилищна да не може, т.е. може си, аз съм се възползвала миналата година и в ПУ група от дом. причини бележки, 2 пъти по 1 до 3 дни бяха...
Разбира се, че не е причина, наистина имат прави в първи клас на до 10 дена по домашни причини, в общината питах и от там ми потвърдиха, че няма такова нещо като забрана за отсъствия по домашни причини!

# 47
  • София
  • Мнения: 44 216
при нас казаха до 5 дни... мисля и в градината, последната година бяха казали нещо от типа на 5-10 дни по дом. причини...не 30, но имаше право...

# 48
  • София
  • Мнения: 4 035
То вече си е и въпрос на вътрешен правилник, но засъжаление твърде късно успях да стигна до общината да питам, но така или иначе основната ми идея е, че нямат право да забранят.

# 49
  • София
  • Мнения: 229
Днес ни казаха, че подготвителната група в ОДЗ може да отсъства само по уважителни причини, които са: мед.бележка, с молба от родителя - до 3 дни и с разрешение на директора до 7 дни.( чл.136, ал.1 от ППЗНП). Въпроса ми е имаме ли право на отсъствие по домашни причини за 30 дни, след като сме подготвителна група и дължи ли се такса ако сме отсъствали над гореспоменатите дни. Още повече, че чл.136 визира отсъствия на ученик от училище, т.е. не казва, че се отнася и за подготвителните групи в ОДЗ. Става въпрос отново за 79 ОДЗ.

# 50
  • sofia
  • Мнения: 1 190
Задължителното отбразование е от 5 годишна възраст т.е. от 3-та група, няма значение дали детето е в ДГ или училище.
Отсъствие по домашни причини 30 дни имат само 1-ва и 2-ра група.
Ако сте отсъствали над гореспоменатите от теб дни и не сте занесли извинителна бележка, отсъствията се считат за неизвинени и се начислява цялата такса. Ако сте занесли извинителна бележка се начислява 50% такса, която според общинската наредба служи като абонаментна такса.

# 51
  • Мнения: 11 713
Днес ни казаха, че подготвителната група в ОДЗ може да отсъства само по уважителни причини, които са: мед.бележка, с молба от родителя - до 3 дни и с разрешение на директора до 7 дни.( чл.136, ал.1 от ППЗНП). Въпроса ми е имаме ли право на отсъствие по домашни причини за 30 дни, след като сме подготвителна група и дължи ли се такса ако сме отсъствали над гореспоменатите дни. Още повече, че чл.136 визира отсъствия на ученик от училище, т.е. не казва, че се отнася и за подготвителните групи в ОДЗ. Става въпрос отново за 79 ОДЗ.
И ние сме в същото ОДЗ в подготвителна група. И аз имам същите въпроси. В момента се опитвам да се свържа с госпожа Ирена Николова от "Дирекция Образование" към Столична община, която отговаря за район Студентски. Миналата година също бяхме подготвителна група (5 годишни) в същото ОДЗ и ползвахме 30 дни по домашни причини. Явно ще се наложи да ходя на място, ако не успея по телефона.
ПС: аз не се подписах, не и преди да се уверя, че е така.

# 52
  • Мнения: 21 557
  Петгодишните ползват 30 дни по домашни причини. Шестгодишните - 10. Вчера ни раздадоха бележки на всички родители в които това е упоменато.
 Ако надхвърлиш тези дни, просто си плащаш.

# 53
  • Пловдив
  • Мнения: 404
В пловдивските ДГ няма такова нещо, като отпуск по домашни причини, било то 10 или 30 дни. От 1 септември на текущата година до 30 юни на следващата година децата при отсъствие плащат абонамент в размер на 50 % от дневната такса /около 1.20-1.40 лв. дневно/, освен ако е представена медицинска бележка, че са били болни в периода, в който са отсъствали. През м. юни се попълва декларация, в която се посочва от кога до кога през летните месеци /юли и август/ детето ще отсъства и в този период, през тези два месеца, такса не се заплаща. В останалото време си плащаш, без значение детето е ли на градина или не.
Това е по наредба на местния парламент.

# 54
  • София
  • Мнения: 229
Честно казано не ми е чак такъв проблем, че имат право само на 10 дни. В цялата работа най-много ме нервира, че никой нищо не каза на родителската среща и чак след като свърши м.септември и вече никой нищо не може да направи се сетиха да ни уведомят, че видиш ли детето ти изобщо не е ходило на градина, но трябва да си платиш. Аз още м.май пуснах бележка, че детето няма да посещава градината цяло лято, вкл. и първата седмица след 15-ти септември и понеже бяха сборни групи се обадих да питам до кога ще са така и реших да не я пускам госпожицата до края на септември.От градината ми казаха, че трябва да си пусна бележка по домашни причини. А сега се оказа че трябва да платя за две седмици без детето изобщо да е ходило. Лично аз си мисля, че информирането ни съвсем умишлено стана след като приключи месеца. Чудя се къде мога да пусна жалба, че не са ме информирали за правата и задълженията ни своевременно. Мислех си, че целта на родителските срещи е именно това. Още повече, че тези членове, които разрешават само 10 дни по домашни причини не са от тази година, т.е. не е нещо ново като изискване, с което директорката тепърва да се запознава.newsm78

# 55
  • Мнения: 11 713
Пуснете жалба в Дирекция Образование към Столична община. Хайде най-накрая да  я сложим на място тази директорка на ОДЗ79!!! Аз вече написах жалба.

# 56
  • Мнения: 21 557
В пловдивските ДГ няма такова нещо, като отпуск по домашни причини, било то 10 или 30 дни. От 1 септември на текущата година до 30 юни на следващата година децата при отсъствие плащат абонамент в размер на 50 % от дневната такса /около 1.20-1.40 лв. дневно/, освен ако е представена медицинска бележка, че са били болни в периода, в който са отсъствали. През м. юни се попълва декларация, в която се посочва от кога до кога през летните месеци /юли и август/ детето ще отсъства и в този период, през тези два месеца, такса не се заплаща. В останалото време си плащаш, без значение детето е ли на градина или не.
Това е по наредба на местния парламент.

 Отпуска по домашни причини не ни освобождава от половината от абонаментната такса и в София. Ако детето ти не е ходило цял месец, независимо по какви причини, дори и с медицинска бележка, половината от сумата пак се дължи.

# 57
  • Мнения: X
здравейте Simple Smile
дъщеря ми е на 5 г и в трета подготвителна група. Май месец писмено заявих как ще ходи на градина от 1 септември. Никой не ни е уведомил, че в трета група вече нямаме право на 30 дена по домашни причини. Съответно, не можа да тръгне от началото , а чак от средата на септември. Казаха ми да си извадя мед. бележка, казах им, че няма проблем и ще си платя дните в пълен размер. казаха ок. На родителската отново отворих темата, за да разбера какви са точно новите правила. казаха , няма ограничение на дните , стига да си ги плащате. Просто няма домашни причини вече, а само медицински. Два дена след това ме сюрпризират как някой (кой??) можел да ни направи проблем и не можело да си ги платим, а трябва да пишем молби до директорката и то не са целия период, а една за 3 дена, една за 7 дена и да се надяваме, че така никой няма да ми направи проблем!? Сега, ще гледам да извадя мед. бележка , колкото и нелепо да е, но ако не се съгласи док, ще трябва да пиша въпросните молби. Чудя се всичко това нормално ли е, и как всъщност седи законово въпроса, защото почвам сериозно да се ядосвам.

# 58
  • София
  • Мнения: 1 504
В 4 та група - 10 дни по домашни причини, във втора - 30 дни по домашни причини. Новото е, че отсъствията по домашни причини били вързани с детските добавки и получаването им. Още не съм чела промените...Но до колкото разбрах, детските добавки ще се спират, при дълго отстъствие по домашни причини...но все пак казва, не съм чела новите измемения...

# 59
  • Мнения: X
да, детските се спират, но аз детски не взимам и ме интересува на колко по домашни причини имаме право ивсе пак говорим за преди 20 септември дните, абе много се раздразних честно казано.

Общи условия

Активация на акаунт