Имам ли право на "двойно" майчинство

  • 2 444
  • 20
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 1 397
Дано и на счетоводителя ни му е ясно #2gunfire,защото по повод на днешните публикации във форума му се обадих и той ми каза,че по време на майчинство съм нямяла право на болничен #CrazyИма ли го публикувано някъде ,за да му го покажа? А разликата  между децата ни ,живот и здраве да е ,ще е година и половина

Ами на практика като излезеш в болничен за 2-рото дете ти се прекъсва майчинството за 1-вото дете. И си в болничен 135 дни и после пак майчинство...

# 16
  • Мнения: 307
ШоколаДка,Наложи ми се да влезя в болница за 5 дни,заради проблем свързан с бременността в IV месец,а от там ми дадоха още 30 дни домашен отпуск.

# 17
  • Няма такава държава!
  • Мнения: 1 308
Вижте сега, Кодекса на труда позволява на майката да прекъсне отпуска си по майчинство - това става с молба до работодателя, като се посочва причината и срока, за който прекъсва. После, ако иска се връща на работа, ако иска - ползва платен годишен отпуск или неплатен. По същата логика би следвало да има право на отпуск по болест, независимо от това, че е по майчинство, но ... не може за едно и също време да се ползват два вида отпуск, затова прекъсваш единия и ползваш другия. ЦеНи, за времето на този болничен - можеш да получиш или сумата по него + половината майчинство, или 100% от самото майчинство. Ако счетоводителят не е сигурен, да провери в Нац. агенция по приходите /бившите дан.служби/ или в НОИ. Има страница в интернет, има телефони. Самият болничен се изчислява на база дохода 6 месеца назад - тоест майчинството, но не трябва да бъде под мин.раб.заплата, затова де факто се получава, че се изчислява на база минималната заплата. А за след раждането на второто - надявам се, че съм обяснила вече как става.

# 18
  • Мнения: 307
ОК,нямам повече въпроси.Благодаря ти много Шоколадка  bouquetНадявам се,че сме били полезни и на други майки Simple Smile

# 19
Изречено с други думи ... за тези 135 дни (4.5 месеца) се получавт приблизително около 300лв. които защо да оставяме на държавата.
И разбирам че две майчински едновременно не могат да се ползват, та дори едното да бъде прехвърлено на татко да речем  Wink.

# 20
  • Мнения: 275
Това е майчинство, не детски. Тези пари се плащат на майката, а тя колко деца ще гледа е неин проблем. Детските вече се плащат на децата и зависи от броя им.

Общи условия

Активация на акаунт