(Био) зеленчукова градина 14

  • 106 892
  • 753
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 86
Веселче,Севлиево е разположено по поречието на река Росица,а на 3 км.от града започва язовир Ал.Стамболийски.Той разделя две възвишения и образува нещо като фуния ориентирана на север.Освен това сме и в падина.Сигурно има и друго,но това помня от уроците по география  Embarassed.
Но е факт-зимата е много студено,летата са много горещи,а пролет и особено есен има страшни мъгли/случвало се е по десетина дни видимостта да е 50-100 метра/.
Селото,в което е градината ни е само на 7 километра от тук,но там климата е по-мек  Laughing-лятото е по-прохладно,зимата с няколко градуса по-топло,а и мъглите бързо се вдигат.

# 76
  • Мнения: 9
Това време страшна работа .
Аз щях да си ходя на село утре, но сигурно ще го оставя за събота, евентуално да се стопи малко снега.
Баща ми ми се смее, че съм си наготвила семена за сеене, вика ми, че на село марули май месец чак .
А на мен така ми липсва селото, че се бях навила утре рано сутрин да тръгвам, ама ми докараха мляко за сирене ...

Добре, че ни пуснаха във ваканция, сега ще си чета стари теми, ще гледам снимки на градини... и ще пиша съчинения по литература Simple Smile .

Куртовска капия не е ли рано сега да се сее ?

Дано да са ми добре зелетата, самите тунели са абсолютно пропаднали...

# 77
  • Мнения: 6 446
Вили, комшийка си ми ти.  Laughing Почти!

# 78
  • Мнения: 8 567

Нова, магнолията на Суланж ли е или Стеллата? Ако е на Суланж - ще я сънувам.

Те са магнолии, три стелата и нов суланж.

Бяха повече, имаше и суланж, и лилифлора, която по принцип издържа и на минус 20, уж, но моите загинаха, освен трите стелата. Тази суланж е нова, дано оцелее. Завита е, ако не са я отвили снеговете и ветровете, най-много да й измръзнат цветовете и да не цъфти. Sad

ПП. И сега какво да правя, в това време,  да сея ли семена за салатки? Вътре, на топло?  Кога ли ще дойде пролет? Thinking

# 79
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
Ммм даа,
Току що дадоха прогноза  по радиото ,че и тази година пролетта ще закъснее.Затопляне чак през април.Ако са верни прогнозите на дедите ни че каквато зимата , такова и лятото, то пролетта ще е суха  а лятото с обилни дъждове. Май , и тази година ще се сее  пипера поне на 01.04. като миналата година.Разсаждане по Гергьов ден.Като му е по-топличко грижите ще са по-малко.Отглеждането ще е по-ефективно.Ще се опитам да открадна някой ден от март,  ако рече Бог.Някой по-горе припомни."Човек предполага, Господ разполага."


Сега е времв да се бутилира винцето.Дядо,поне така правеше.През февруари избираше слънчев ден и бутилираше неизпитото..

# 80
  • Мнения: 0
MX миналата година в района на Килифарския манастир няколко момчета бяха направили голяма зеленчукова градина и продаваха от нея много хубав домат . Може би в манастира ги знаят и ще ти дадат по добра информация защото е хубаво да се ориентиращ от хора които вече са произвеждали домати в този район и имат опита.

# 81
  • Мнения: 0
МХ в района на Килифарския манастир трудно ще можеш да отгледаш каисии понеже температурите зимно време падат под - 15 градуса при това положение пъпката измръзва и не раждат , но се препоръчват всички видови череши , вишни и ябълки.В разговор с агронома от Добри дял - Гено Генов - той отглежда вечно зелени храсти и ябълки английски сортове ,сини сливи и др. - препоръча вишна която се казва Сенчеста морела - била много вкусна и раждала много. Нея може да закупите и други овощни дървета от Михаил Папазов от гр.Долна Оряховица и да получите още по-точен съвет.Г- н Папазов се намира след пощата по посока Драганово може би    на втората пресечка вляво.

# 82
  • на брега на Дунава
  • Мнения: 117
veselik  Благодаря!Миналата година от кайсията на съседа брах кайсии /той отсъства от България/ и аз му ги поливам.Излезе лятна буря и счупи дървото.Другото дърво ще го наблюдавам дали ще измръзне.Много ми се иска да успея да аклиматизирам някакъв сорт кайсии.Вишни имам три и се развиват добре .При това само те не пострадаха от снега през октомври ,защото са най-жилави.Миналата година дадоха няколко вишнички да ги опитаме.
Та ,ако някой знае как до отгледам кайсия и какъв сорт при тези условия , въпросът ми остава открит!
avocett Рано е за куртовска капия ,но нямам търпение ...
Пред нашия блок има три магнолии стелата на почти тридесет години и нито веднъж не са измръзвали при русенските зими

# 83
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Тази зима разбрахме какво е зима. Лятос, когато слънцето напече, ще разберем какво значи "влагоемна почва".

Леко се притеснявам, че сеитбата на граха ще се отложи, май. Ценна култура ми е , засявам около 5-10 март.

Тъжно ми е, как в следствие на трагедията в село Бисер, всички ругаем язовирите... Лятос, когато небесната пещ обърне почвата на прах, ще жаждаме влага. Не е в водата проблемът.

# 84
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 546
МХ, не зная в България ще намериш ли сорт, но вчера прелиствах едно руско списание с десетина сорта кайсии за Подмосковието. Носят руски имена. Разбира се, има указания да са на слънчево и защитено от вятър място.
 А, ето, намерих и в интернет.
Тази статия ми се струва добра. Препоръките са да си засееш кайсии от костилки, първата зима да ги защитиш и да видиш кое оцелява, следващата година пресаждаш на постоянно място.

Моята кайсия е садена 2008 есента, миналата година набрахме кошничка от нея. На сухо и песъчливо място е. Сухо - защото маркуча не стигаше до там и рядко и отдалеч я поливахме Simple Smile Това обаче изглежда й хареса, защото порасна бързо и е два пъти по-голяма от засадената в съседство дюля.

Последна редакция: чт, 09 фев 2012, 09:23 от Ljuboznatelna

# 85
  • Мнения: 0
МХ вилата ми е над Драганово и през 1982г аз засадих 14 дървета кайсии и зарзали закупени от разсадника в Търговище някои от тях бяха на подложка джанка / слива / а други на дивачка . За толкова години от тогава са раждали 4-5 пъти по - изобилно , за миналата година имаха по 20-тина плода понеже през април  минаха две слани една подир друга и ги из мрази ,след това клоните стават с листа от половината на горе и тръгва смолотечение и трябва да се режат . Допълнително ранния сняг  от миналата година счупи двете най-големи /разполови ги/.Бих Ви препоръчал ако има някой край който се занимава с облагородяване да вземе калеми от комшията Ви и да облагороди някоя слива / джанка/ при Вас. Така ще имате сорт който сте виждали ,че издържа на студа във Вашият район. УСПЕХИ

# 86
  • Мнения: 30
И моята кайсия не винаги успява да завърже плодове. Много я мори пролетния студ, когато вече е цъфнала.
Все едно сме на Северния полюс. Работим, навлечени с якета, шуби и шалове, само пръстите ни шават по клавиатурите. Омръзна ми от девствената белота на снега, от тишината, от бръснещия вятър!

# 87
  • на брега на Дунава
  • Мнения: 117
Ljuboznatelna ,veselik ,Ana.Ivanova Ще опитам по двата начина -да присадя / не аз , но има кой / на джанка и да търся студоустойчив сорт.Защо не и от костилка , макар че не се знае какъв сорт ще поникне.
Страхотен сняг .Зазимила съм се край компютъра на топло и чета разни нещо из интернет.Как ги намирате руските сайтове ? Много интересни неща има в тях. Българските вече май съм ги изчела.
Поникна и куртовската капия /за шест дни/, а зелето  за четири.Какво ще ги правя тези разсади ,ако пролетта се забави , не знам .Ама пък /да не чува дявола/ всичко  никне .Явно си знае кога му е времето.

# 88
  • Варна-София
  • Мнения: 428
Аз съм яла наши кайсии, само когато по време на цъфтежа се разходя с памуче на пръчка и им гъделичкам тичинките. Иначе - ялова работа.

Днес вече не прехвърлят вълни през вълнолома. Ама онзи ден - бяха 2 пъти по-високи от него. Страхотия. Това море сега няма стопляне.

Последна редакция: чт, 09 фев 2012, 12:41 от amica1

# 89
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 371
Ljuboznatelna ,veselik ,Ana.Ivanova Ще опитам по двата начина -да присадя / не аз , но има кой / на джанка и да търся студоустойчив сорт.Защо не и от костилка , макар че не се знае какъв сорт ще поникне.
...

кайсия от костилка не никне  Hug ако изкара нещо ще е зарзала, но според мен и това не е лошо  Hug

зарзалите са по-дребни, с повече влакна, но пък са ароматни и вкусни  Hug

Общи условия

Активация на акаунт