Кръщене-дилема!

  • 9 333
  • 41
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 234
Омъжена съм за католик. Аз съм православна. Повечето тука са православни. Дъщеря ни кръстих ме в католическа църква. Аз също посещавам католическата църква по празници, защото ми е в населеното място, но и в православната ходя. Понеже в населеното място са католияески фамилии, но пък има жени-православни и те също виждам , че посещават църквата.
Но пък сме си говорили, че детето когато порасне ще си реши коя църква да посещава и дали въобще ще го прави.

# 16
  • Мнения: 114
Благодаря,момичета!   bouquet
Все още не мога да реша,но мисля върху всяко ваше мнение,защото бяха добре обосновани.
И аз и сестра ми сме кръстени още като бебета и имам някакво угризение,че не съм кръстила детето все още.Някак си мислех до скоро,че дори е задължително да се кръсти като малко бебе.Всичките ми приятели и познати като чуят,че не е кръстен и направо ме нападат,че било безотговорно и как правя грях като го отлагам. Confused

# 17
  • Мнения: 857
Моето дете също не е кръстено /аз съм кръстена на 6 месеца  ooooh!, баща му на 20 години/. Нямам дилема като вашата, но не бързам да кръщавам детето си. До сега не съм чула упрек от никого, макар че повечето кръстиха бебетата си рано. Това, което най-много ме дразни са задължителните такси, които трябва да се платят в църквата - ако нямаш пари, не може да се кръстиш  ooooh!.
Моята религия на мен не ми пречи, но мисля, че всеки сам трябва да избира в какво да вярва.
Моя приятелка също се омъжи за католик, венчавката беше в католически храм, но не се е налагало тя да приема католицизма  Peace.

# 18
  • Мнения: 304
Илюзия, Иисус се е покръстил, когато е бил на 30.  Grinning
Направете го както усещате, че ще е по-добре за детето.   bouquet

# 19
  • София
  • Мнения: 44 121
а според мен повечето хора си кръщават децата от чистата мода и за да има някакъв повод за празник и подаръци...и щото някъде пишело , че така се прави.

аз съм кръстена като бебе, мъжът ми не е, детето също не е.
мъжът ми и не иска, не вярва в институцията църква и не желае да си кръщава и детето.
 детето ще си реши един ден иска или не, според своите си разбирания и вяра.

Познавам човекщ кръстил се на 25, защото...така го почувства(не като много да  могат да се ожени просто в църква, не беше обвързано с женитба де, просто с  лична нужда)
Не мисля, че ангелите се раздават  по този начин, така или иначе.

# 20
  • Once there was a Hushpuppy...
  • Мнения: 12 365
Angel_Dust   Да ти кажа, напълно съм съгласна с теб, че е станало като мода.Права си, че го правят за да канят хора на ресторанти, да получават подаръци.....и тн.т изгъзици Mr. Green

Аз също съм кръщавана на 6 месеца, съвсем тайно/по онова време така ставаше/. Само леля ми и майка ми при поп, за да ме кръстят.
Сега вече не е забранено кръщенето, но въпреки това аз вярвам, че този акт е много личен и интимен за да се правят показни сбирки за наяждане и напиване в ресторант.
Кръщенето е църковен акт,късаещ кръстения и неговия кръщелник в частност, както и майката и бащата на детето.
Моя мъж също е кръстен на голяма възраст...Такива са им разбиранията, всеки си знае най-добре.
Дето си кръстих една седмица преди да стане на годинка само с кръстницата и мъжа й, и ние с моя мъж. В църквата дойдоха родителите ни да видят ритуала и толкова.Почерпих ги с бонбони, не защото съм стисната, а защото всичко друго по този повод е излишно разхищение и показност.
Заведохме кръстниците на обяд и това беше.

# 21
  • София
  • Мнения: 2 481
оставете решението на детето, като порасне.
иначе правилен отговор няма.

Това е и моят отговор. Аз избрах за себе си да не се кръщавам....затова и съм скептична към историите за ангелите, които пазят и пр.

# 22
  • София
  • Мнения: 10 331
Ние отложихме това решение докато дъщеря ни сама не поряви желание, но добре обосновано, да се кръсти. Не че не иска сега - баба й й надула главата за Благородица  Laughing и нашата и тя иска, мисли, че е голям купон. А дори нямаме вашият проблем, и двамата с мъжа ми сме православни христяни.  Crazy
Ако питаш мен - почакайте. Ако много ти се иска - действайте! Теглете чоп и смело напред, но се губи смисълът от приемането на Христовата вяра тогава  newsm78

# 23
  • sofia
  • Мнения: 3 706
И ние сме решили, че синът ни сам трябва да реши, дали и към коя религия да се присъедини. Не срещаме разбиране сред околните, но не ни пука особено. Peace

# 24
  • Мнения: 2 658
Благодаря,момичета!   bouquet
...

Всичките ми приятели и познати като чуят,че не е кръстен и направо ме нападат,че било безотговорно и как правя грях като го отлагам. Confused

Оо, ако само това е проблемът, значи нямате никакъв проблем  Laughing
Остави ги хората да си умуват, те са си такива - месят се, обичат...
Щом вие с таткото не го "чувствате" още, двоумите се, занчи ясно е - не е и толкова нужно. Когато трябва, ще стане.
Все пак вашето си е екстра вариант, по-добре лищеше да е всеки от двамата да се е запънал на своето и да се карате кое да е...? Wink

Аз си реших и се кръстих на 16г, защото аз така поисках. Сестра ми пък не го е направила и до сега.

Спокойно можете да изчакате още и когато му дойде времето, ще стане.

Иначе наистина, нямам как някой да ви посъветва кой от двата варианта е верният. Няма правилен и неправилен тук.  Peace

# 25
  • Мнения: 2 216
Не позволявайте на приятели и познати да ви вменяват чувство за вина, защото детето ви не е кръстено. Според мен това е много личен избор, продиктуван от нужда, разбирания, вяра и т.н., а не "защото така правят всички" или "защото така трябва"
Запознайте детето си и с католицизма, и с православието и нека то избере дали иска да го кръстите.

# 26
  • Мнения: 445
Аз съм католичка, но живея сред православни и детето го кръстихме в православна църква. Имах колебания, защото за мен в много отношения католическата религия е за предпочитане, но това което ми наклони везните в тази посока е че именно в православната църква се помолих на Света Богородица за бебе и една седмица по-късно се получи. Това като се има в предвид, че от 3 години правехме дете с изчисление на овулация и т.н., а сега от единствен път стана веднага след като ми свърши(с мъжа ми бяхме в криза и това беше наистина единичен случай в последните 2 месеца). За мен бога е един, но ми беше важно детето да е кръстено, а ако като порасне пожелае да си смени религията, нямам против. Мъжа ми нямаше претенции. Единственото, което бих променила е че щях да изчакам да стане на 2г. поне. Не бих се съобразила с това в каква държава ще живее детето, защото за мен това е духовен акт, а не нещо от което бих искала да извлича някакви ползи, така го почувствах, така го направих.

# 27
  • Мнения: 114
Благодаря на всички!Много ми помагате в избора!  bouquet  bouquet  bouquet

# 28
  • Мнения: 168
Според мен нито един двама ви не вярва, нито приема католицизма или православието, нито Христос за Спасител (простете ми, ако бъркам). Тоест вие не живеете вярата си, а само формално сте кръстени в нея.  Ако искате да кръстите детето си в Негово име трябва да вярвате в тайнството на кръщението.  Има много литература, можете да потърсите и някой добър свещеник, с когото да поговорите, за да сте наясно със себе си и да решите накъде да водите и детето си. За толкова маловажни неща питаме, разпитваме, консултираме се със специалисти, докато вземем решение, а въпроса за вярата с лека ръка го побутваме да върви накъдето си иска.
"Оставете децата да дохождат при Мене и не им пречете, защото на такива е царството Божие." Евангелие от Марк 10:14  - от това по-насочващо за или против късното кръщаване не мога да се сетя.

# 29
  • планетата Земя
  • Мнения: 2 218
Илюзия,като източно православна съм за Свето Кръщение в наша църква.За мен също е много важно детето да е кръстено.Дребсън го кръстихме на 2 м и половина.Пазим прекрасни спомени от ритуала.

Общи условия

Активация на акаунт