MЪЖКИ ФАКТОР - спермограма, витамини, съвети - тема 4

  • 101 787
  • 777
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 6 395
Здравейте момичета, да се запиша и аз тук. Повече от година правим опити, а преди два месеца ходихме и до Варна, при д-р Александров, за да проверим как са нещата и защо не ни се получава бебо. През цялото това време си следях овути с тестове, ехография или следене на базалната температура. Овулация има при мен и хормоните са ок. Спермограма направихме веднъж тук в лаборатория Лина в Бургас и една във Варна в клиниката и на двете места  излезе намалена концентрация 6х10 на 6та. В спермограмата от лабораторията имаше  и показател за подвижност и бяха с намалена подвижност освен намалената концентрация. В тази спермограма от варна ми прави впечатление, че липсва такава. Объркана съм защото Александров ми каза нищо да не пием и да не правим нищо да опитваме до лятото и ако не станело да правим ВМИ.  Tired Мъжа ми не пие и не пуши, спортува умерено и е в добра физи1еско форма, може ми за това не ни предписа дори витамини, но аз на своя глава купих Андроситол и му ги давам. Направих аз също цветна снимка и резултата беше двустранно проходими тръби, меки тъкани в норма. Според лекаря има шанс за естествено оплождане, но аз вече се съмнявам много.

Ето я и спермограмата ще ми е интересно да чуя и вашето мнение, дали да търсим все пак консултация с уролог или....да правим ВМИ директно, явно по естествен път няма да стане  Tired


 


Семенна течност-всичко в норма (няма да ви пиша отделните показатели, тъй като влизат в норма)

Сперматозоиди

Концентрация                             6х10 на 6та
Общ брой.                                            30х10 на 6та

Подвижност(прогресивно +непрогресивно)          67%
Прогресивно подвижни.                                          48%
Не прогресивно подвижни.                                     52%
Неподвижни.                                                            33%


Морфология

Нормални форми.                          16 %
Кръгли клетки.                               < 1 х 10 на 6та


Заключение : леко е намалена концентрацията и общата бройка на сперматозоидите в еякулата

Диагноза:      Oligozoospermia-лека степен
Подходящо лечение : IUI ( ВМИ)

Последна редакция: вт, 06 мар 2012, 19:55 от Звезден^Прах

# 46
  • София
  • Мнения: 3 669
Звезден прах, не съм спец в тази област. Аз тепърва ще се боря с трета СГ следващата седмица, но мисля че за да ти помогнат момичетата е необходимо поне референтни стойности да дадеш. И другото е, че СГ се прави само в клиника по стерилитет.

Нашите и двете са правени в такива, но това не ми пречи да се притеснявам за огромните разлики в стойностите само в рамките на месец  Rolling Eyes

# 47
  • Мнения: 6 395
Тази спермограма е от клиниката във Варна. Стойностите са според СЗО....новите СЗО, които са доста занижени щом с концентрация 6млн се води леко намалена концентрация  Rolling Eyes newsm78

# 48
  • София
  • Мнения: 3 669
Пак казвам , не съм спец в областта
само ти показвам стойности от нашите СГ - първа на 26.01.2012, втора на 02.03.2012

Концентрация на сперматозоиди:
1СГ – 6 млн./мл. (норма ≥ 20*10^6 в мл.)
2СГ – 18,6 млн./мл. (норма ≥ 20 млн./ мл.)

в скоби са референтните стойности . Всяка лаборатория има критерии по които работи, така че виж какви са реф. във вашата

# 49
  • Мнения: 6 395
Ами референтните са по сзо  newsm78, те са едни и същи за всички клиники  Rolling Eyes
На 223 стр, като долна граниа дават 15млн  newsm78

http://whqlibdoc.who.int/publications/2010/9789241547789_eng.pdf


Те бяха прецизирани съвсем наскоро и според тях сме с лека форма на олигозооспермиа, докато според други класификации  сме доста тежка форма

http://e-uro.ru/artical_view.php?aid=110


И за това незнам какво да си мисля. Нашите лекари се водят по сзо, обаче какъв наистина ни е шанса  Tired

# 50
  • Мнения: 1 661
Ами референтните са по сзо  newsm78, те са едни и същи за всички клиники  Rolling Eyes

Аз доколкото знам в повечето клиники в БГ работят не по СЗО, а по стриктните критерии на Крюгер. Тези 2 показателя(морфология и концентрация), са ви занижени ако са по СЗО, но щом са ви казали, че има шанс с IUI опитайте, пък може и консултация с уролог на направите първо. Но разбира се и аз не съм лекар, специалист най-добре може да каже. Hug

# 51
  • Мнения: 1 089
Звезден^Прах, води се по новите стандарти.
Нисичка ви е бройката, но подвижността ви е добра. Доктора предполагам затова предлага да си опитате сами известно време и после инсета. Всъщност на инсетата ще се види как се справят с обработките. Може да направите и консултация с уролог/андролог - вече са ти казали кои са най-добрите, да видите дали не може нещо да се направи за подобряване на параметрите (по-често не може да се направи кой знае какво).
Ако искаш може да изчакаш още няколко месеца, но имай предвид, че това време може и да не стигне да се случи чудото. Честно казано като човек минал по тоя път ще обърна внимание на емоционалната страна на нещата, защото е важна. Ако си много нетърпелива и ще изпадаш в депресия при поредния отрицателен тест, по-добре да действате по-рано. Усещането, че увеличаваш шансовете ви  може да ти носи повече спокойствие. Инсетата не са много инвазивни и доста близки до естествения процес. Ако обаче идеята за процедури още сега те притеснява, дайте си още малко време. И естествено не на последно място имат значение годините ти. Но тук се доверявам на лекаря ти - той най-вероятно вече е направил тази преценка на базата на съвета, който ти е дал. Успех и помни едно - лошото на мъжкия фактор е, че не е ясно колко време ще отнеме да се случи по естествен път (може да отнеме 2, 5, 15 години), хубавото е, че е нужен само един добър плувец и чудеса при тази диагноза колкото искаш. Пожелавам ви да сте от късметлиите и успех  Hug

# 52
  • Мнения: 39 296
Клиниката на д-р Владимиров си е клиника по стерилитет, за Вита не съм много убедена, че се води точно клиника по стерилитет. newsm78
Вита е инвитро център. При нас точно спермограмата от нея се доближаваше до тази от Надежда. От Братя Тодорови беше доооста завишена.

# 53
  • София
  • Мнения: 3 669
Клиниката на д-р Владимиров си е клиника по стерилитет, за Вита не съм много убедена, че се води точно клиника по стерилитет. newsm78
Вита е инвитро център. При нас точно спермограмата от нея се доближаваше до тази от Надежда. От Братя Тодорови беше доооста завишена.

В МБАЛ ВИТА наистина има инвитро център. Сигма, аз след като бях чела твой коментар за СГ там, реших да направим там втората, но разликата в резултатите ми се струва доста фрапираща за един месец  newsm78
Разбрах, че Ингилизова, която прави СГ във Вита, преди това е работила в клиниката на д-р Владимиров и не доброволно си е тръгнала от там.

# 54
  • Мнения: 39 296
Ингилизова я знам още преди 4 години, като направи първата ни спермограма в Шейново и ми се струва беше доста коректна. 

# 55
  • Мнения: 117
Здравейте момичета, може ли да ми кажете в какво точно се състой консултацията с уролог? Ние ще подаваме документи за втори опит, по фонда и сега искат и становище от уролог, защото предните документи подадохме преди промяната в правилника-януари 2011г.

# 56
  • Мнения: 1 591
Здравейте   bouquet  Правим опити за бебче от година и девет месеца, скоро се оказа, че сме с мъжки и женски фактор.  Намерих тази темичка и ми се стори доста полезна, записвам се, за да ви следя.  Преди две седмици получихме резултатите от СГ, ето част от тях, които не са в норма.  Препоръчват ни направо ин витро, но ние решихме да си вземем малко въздух да размислим, както и да потърсим второ мнение.
СГ на ММ:
                                                       Result                   Normal Value
Sperm Concentration                         24.5 million/mL       20 million or more
Progressive Motility (types A and B)     30%                     50% or more
   -Type A Motility (rapid linear)            4%
   -Type B Motility (slow or nonlinear)   26%
Vitality                                              35%                     50% or more
Viscosity                                           5 cm                     thread length less than 2 cm
Normal Morphology (Strict criteria)       5%                       more than 14%
Започнахме да пием витамини, дано помогнат.
Пожелавам скорошен успех на всички   bouquet

# 57
  • Мнения: 6 395
Добро утро и тук момичета   bouquet Честит празник, бъдете живи и здрави и ви пожелавам да стане реалност в най-скоро време най съкровената ви мечта  Rolling Eyes

Може ли да задам въпроса, тъй като реших да направим една спермограма, която да е разширена или как я водят стриктна??? Та ние предишният пт ходихме до Варна, но там ни направиха само тази, в която са включени много малко показатели. Нямаше индикатор за подвижност, както и морфология по Крюгер. Май там не правят разширени??? newsm78 newsm78 Къде най -близо до Бургас мога да разчитам на качествена, разширена спермограма, а и андролог/уролог? Или най-добре до се ходи до София?

# 58
  • Мнения: 1 661
В МБАЛ ВИТА наистина има инвитро център.
Аз не знаех, че в МБАЛ Вита има ин-витро център, вече знам. Simple Smile Тъй като преди 2-3 години бях ходила там за медицинско и не бях забелязала да се предлагат ин-витро процедури.

# 59
  • София
  • Мнения: 3 669
Аз не знаех, че в МБАЛ Вита има ин-витро център, вече знам. Simple Smile Тъй като преди 2-3 години бях ходила там за медицинско и не бях забелязала да се предлагат ин-витро процедури.

Може преди 2-3 год. да не е имало. Въпросния център се намира в другата сграда, не където е регистратурата. Като ходих в петък даже имаше 2-3 жени да чакат пред кабинет "Инвитро център"

e_lina ако изчакаш до другия петък, ще ти кажа какво представлява консултацията относно становището  Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт