МАШИНА ЗА ХЛЯБ - 45 ТЕМА

  • 67 016
  • 728
  •   1
Отговори
# 660
  • Мнения: 6
Много благодаря.А мога ли да заменя маслото с маргарин че нямам в момента,а искам да изпробвам?И пакетче цяло от 7гр.мая ли да сложа или с мерителната лъжичка?Отново много благодаря.И при бързата програма няма нищо различно нали?Малко глупаво ама да си питам.Предполагам че при по малкото време за втасване няма да бухне толкова колкото при нормалната програма.Или пак съм в грешка Rolling Eyes

# 661
  • Paris, France
  • Мнения: 14 132
за бързата програма трябва да увеличиш количеството мая с около една трета до половина повече. С колко точно зависи от машината. Също може да се увеличи малко водата и да се намали солта или да се добави захар, но тези действия ще променят вкуса, формата и консистенцията на хляба. Аз не ползувам бързи програми никога  Peace

# 662
  • Мнения: 6
Да и на мен не ми се иска да я използвам,но да знам какво да правя ако ми се наложи.Благодаря отново:))))

# 663
  • Paris, France
  • Мнения: 14 132
За маргарина - не зная какво ще се получи ако се замени маслото с него, но със сигурност няма да стане по-хубаво  Sad. Маргаринът е жив боклук правен от остатъчни растителни мазнини и на високи температури. Изключително вреден за разлика от маслото, което, макар и калорично е всъщност много полезно. Моят съвет е въобще да спрете да купувате маргарин и да го заменяте с кокосово масло (много полезно) или разтопено и осолено обикновено масло, което е оставено да се втвърди и течността остава отдолу. За приготвянето на маслото има рецепти тук във форума и така приготвено не гранясва дори извън хладилник дълго време.

jeni84 след като наистина правиш толкова много хляб всеки ден те съветвам да си приготвяш 2 теста от вечерта, направени с 4-5 или повече пъти по-малко мая и да ги слагаш в хладилника и сутрин само да ги печеш. Става много по-вкусно и лесно. Като уцелиш маята всичко е по мед и масло, само вадиш и оформяш в казана. Така можеш и различни хлябове да правиш. По-късно може да се пробваш и със закваски. Или поне прави тестата едно след друго и печи едно след друго.

# 664
  • Мнения: 6
Имам купено масло което е във фризера.Сега се сетих като четях.Купувам го от фирмен магазин.Но съм вземала и от магазина близо до вкъщи и също е във фризер там.От него ли имаш предвид?И да си го претапям така ли?Да се запържи.Купувам си прясно мляко от едни хора които са ми много близо и си квася.Каймака съм си го отделяла и съм правила масло,но е много уморително и скоро не съм Sad
Програмата ми за тесто е близо 2часа.Да си пусна само тесто 2 дози една след друга,да намаля маята,и да прибера в хладилника така ли?Да оставя ли програмата да си свърши нормално?Страшно съм благодарна за съветите които получавам Hug
А от къде мога да си закупя кокосово масло и ще може ли да ме упътиш за темата за маслото че да почета и там?

# 665
  • Мнения: 3 410
Жени, отрязваш си 50 гр масло и просто го разтопяваш на слаб котлон, като не допускаш да почне да се пържи. И с тази разтопена мазнина действаш все едно ти е олио. Масло ползвам само за хляб за сандвичи. Обикновения хляб го правя с1-2 сл зехтин или олио.

# 666
  • Мнения: 6
Жени, отрязваш си 50 гр масло и просто го разтопяваш на слаб котлон, като не допускаш да почне да се пържи. И с тази разтопена мазнина действаш все едно ти е олио. Масло ползвам само за хляб за сандвичи. Обикновения хляб го правя с1-2 сл зехтин или олио.
А по напред в темата споменаваш и ти за рецепта за хляб за сандвичи.Ще може ли да я споделиш?Ще изпробвам всичко което изнамеря LaughingТя машинката ми е от събота,но няма и ден до сега в който да не е работила(не че 5 дни са много Laughing).То аз така си я желаех може би от 2год.че ако можеше би работила и постоянно милата Embarassed

# 667
  • Мнения: 3 410
375мл прясно мляко
560 гр брашно
1чл сол
5сл разтопено масло
1сл захар
8гр мая
Зависи от влагата на брашното ти, затова сложи 550гр и добави ако трябва 2-3 сл брашно за да се получи хубава нелепнеща топка
Пече се на програма Сандвич

# 668
  • Paris, France
  • Мнения: 14 132
Имам купено масло което е във фризера.Сега се сетих като четях.Купувам го от фирмен магазин.Но съм вземала и от магазина близо до вкъщи и също е във фризер там.От него ли имаш предвид?И да си го претапям така ли?Да се запържи.Купувам си прясно мляко от едни хора които са ми много близо и си квася.

Браво за квасеното мляко! Говоря за най-обикновено масло. Обикновено е в хладилник в магазина а не във фризер. Ако ще слагаш в тесто, просто разтапяш както mama Tin е описала или може на водна баня - слагаш в устойчива на високи температури чаша и поставяш чашата в тенджерка с вряща вода. Така не загаря. Маслото НЕ ТРЯБВА да се пържи освен ако изрично не е писано в рецептата да се запържи.

Писах ти за стопеното масло в което може да се пържи вместо маргарин, защото е устойчиво и не е вредно. Не можах да намеря темата за приготвянето, но ще ти обясня и покажа. Слагаш маслото в тенджерка с дебело дъно и на включен не много силен котлон и като стане прозрачно и виждаш дъното, веднага спираш огъня. Сипваш четвърт до половин чаена лъжичка сол и това е. Като се поохлади, но е все още течно изсипваш в чист буркан и ползуваш за готвене и пържене. В буркана седи твърдо, но прозрачно. Ето тук има снимки и може да си преведеш с гугъл:

http://www.aayisrecipes.com/2007/05/14/how-to-make-ghee/

Така приготвеното масло има много специфичен вкус и с него не може да се замени масло в тесто. Предложих го за готвене, защото маргаринът е ужасно вреден.

Кокосовото масло е много, много полезно, но "Extra Virgin" - съжалявам, не зная точно как се превежда, но е маслото от първото изцеждане (пресоване) има много силен специфичен вкус. Ако не искаш вкуса, вземи "Virgin"! Аз купувам от това:

http://www.iherb.com/Now-Foods-Healthy-Foods-Virgin-Coconut-Oil- … -591-ml/7090?at=0

Поръчвам от Америка, защото тук трудно се намира и е много по-скъпо, но може би там където си не е. Купувам и от това за мазане на коси, тяло и хапване, но си мирише не кокос:

http://www.iherb.com/Nutiva-Organic-Extra-Virgin-Coconut-Oil-54- … z-1-6-L/7311?at=0

Ако прецените, че линковете са реклама на сайта моля да ги изтриете. Просто не съм намерила другаде по-евтино и качествено и ги хваля искрено. Има тема за пазаруване от този сайт в друг подфорум.

Цитат
Програмата ми за тесто е близо 2часа.Да си пусна само тесто 2 дози една след друга,да намаля маята,и да прибера в хладилника така ли?Да оставя ли програмата да си свърши нормално?Страшно съм благодарна за съветите които получавам

Ако ще печеш веднага - решаваш кой хляб ще печеш първи и кой - втори. Слагаш тестото за хляба, който ще печеш втори и го замесваш на програма само месене. Ако нямаш такава виж дали имаш възможност за по-бързо правене. Обикновено е с бутона за избор на цвят на кората - светла, средна, препечена, бързо. При бързото правене няма предварително затопляне. Като се замеси хляба, спираш програмата, изсипваш в купа, изплакваш казана и бъркалките ако е нужно и слагаш втория хляб да си се меси и пече. Първият замесен хляб го оставяш навън покрит с найлонова торба да не съхне. Той си втасва навън, макар и малко по-бавно и докато втаса и се изпече вторият замесен е готов.  Като е готов изпеченият, вадиш, оформяш и изсипваш първия, оставяш половин час и го печеш. Не е трудно като свикнеш. Слагаш и в двата хляба толкова мая колкото е по рецепта. Просто замесеният първи втасва по-бавно, защото извън машината е по-хладно.

Количество мая - трудно е да се каже точно колко да се сложи, защото това зависи от температурата, при която втасва хляба, количеството сол, захар итн, итн. Аз слагам не повече от един грам суха мая на кило хляб, но тестото втасва в хладилник от 15 до 22ч, зависи. Може и изобщо да не слагаш мая а само заделено от предишното тесто. Старото тесто трябва да е между 10 и 20%  от общото тесто. Може и закваски да си правиш щом обичаш занимавки. Но, това е за бавно втасване за което се изисква внимателно предвиждане.

Ако нещо е неразбираемо - питай  bowuu

 Hug

# 669
  • Мнения: 70
Здравейте, от два дни имам хлебопекарна и имам един въпрос към вас.Какво означава програмата погача печене newsm78 може само да пече ли, и ако някой я е ползвал, моля да сподели рецепта.Предварително ви благодаря!

# 670
  • Paris, France
  • Мнения: 14 132
с.м.н., погледни в книжката (упътването) към машината най-добре! Предполагам, че е програма за печене, но не мога да съм съвсем сигурна. Програма печене е обикновено последната програма. Може и да е програма за погача, ама не вярвам, защото погачите са плоски и няма как да се пекат в машина. Какъв модел е машината?

# 671
  • Мнения: 6
По принцип готвя с олио или зехтин(него купувам когато са останали парички).За съжаление живота стана много труден.Но когато взема изкарвам доста време.Не обичам мазно Crossing Arms.Масло вземам българско на Вълчев мисля че беше.То си е от край време.А това което купувам от фризер е в прозрачна опаковка и е като вакумирано.И го водят чисто масло.Около 8лв.му е килограма.Зависи от фирмата и от магазина.Много го харесвам.Но този пуст маргарин...Не готвя с него.Ползваме го за мазане на филийки.Аз лично ги избягвам.На половинката  приготвям сандвичи за работа.Малия пък абсолютно не яде никакви филийки с нищо.Задължително ще си направя такова масло.Ще купя повече и ще си го прибера в хладилника.А по колко грама са тези които си поръчваш?

# 672
  • Мнения: 6
Да попитам:купих си уж царевично брашно,а то излезе царевичен грис.Сега забелязах че така пише на опаковката.Мога ли да го използвам в машината? Thinking

# 673
  • Sofia
  • Мнения: 1 060
Аз съм ползвала в хляба само царевично брашно, грис - не, но може да си направиш качамак с него.

# 674
  • Мнения: 1 111
Да попитам:купих си уж царевично брашно,а то излезе царевичен грис.Сега забелязах че така пише на опаковката.Мога ли да го използвам в машината? Thinking

може,ползвала съм за царевичен хляб

Общи условия

Активация на акаунт