Българските мъже, разводите и издръжките.....

  • 9 706
  • 103
  •   1
Отговори
# 15
  • Italia
  • Мнения: 1 059
За мен това, че бившия ми не ми плаща издръжка не ме притеснява въобще. В страните, в които се плаща издръжка на съпругата има условия - получава я докато се ожени отново или започне работа.
Касита, съжалявам за твоята приятелка, но тези неща се уточняват по време на делото за издръжка. Освен това има право да заведе дело за увеличаване на издръжката. Не съм сигурна дали по новия СК е възможно, но може да опита да иска освен издръжката и осребряване на процент от месечните разходи.
Сега да си кажа моя проблем - питала съм и в другия раздел, но още не съм намерила правилния начин: Как, по дяволите, да го накарам да се среща по-често с децата? Не им се е обаждал от Коледа, а живее на 10 минути от нас? По тази част много куца законодателството ни, защото освен за една издръжка за нищо друго не задължава втория родител.

# 16
  • София
  • Мнения: 17 283
Това с издръжката на съпругата е много смислено даже, направено е, за да не стоят тормозените женички при мъжете си от страх, че нямат стотинка свои пари и няма да се оправят (защото със сметките се започва още с първата крачка в адвокатската кантора). Най-вече на жени, които са били години наред домакини, се полагат тези пари.


Точно така! Жена с малки деца обикновено стои при мъжа си и да търпи какви ли не издевателства, защото няма доход или има малък, отвратително е. Изобщо, нашето законодателство в тази си част е супер зле.

Мишона, ти направо ме разби с тези отговорни бащи  ooooh! ooooh!

# 17
  • София
  • Мнения: 2 623
Имам приятелка, която 4 години я мотаха с развода,
а мъжът й го няма никъде - нито тя знае къде е, нито държавата
може да го издири, а при положение, че има все още брак,
нито може да взима детски и помощи, нито може да изведе
детето в чужбина без разрешението на бащата.
Някакъв ужасен параграф 22. Такива случаи никак не са малко за съжаление.

# 18
  • Мнения: 12 665
Това казвам, съдът няма как да присъди нещо голямо на една заплата от 500.00 лв., например.

А защо не се определя от нуждите на детето. Да намери начин да изкарва повече. По света си правят сметка дали могат да се разведат.

# 19
  • Мнения: 10 547
NikolForAll, Касита няма такава приятелка, Касита е чела за нея. Можеш да прочетеш и ти. Чела е не една и две истории във форума на Родители, отглеждащи сами децата си.

Проблемът не трябва да се омаловажава, защото са наистина много онези, които търпят какво ли не, защото са притиснати от обстоятелствата. И няма нужда да са домакини, може и да работят на три места.

# 20
  • Мнения: 24 467
Това казвам, съдът няма как да присъди нещо голямо на една заплата от 500.00 лв., например.

А защо не се определя от нуждите на детето. Да намери начин да изкарва повече. По света си правят сметка дали могат да се разведат.

Заощото ако поискаш от изкарващия 500.00 да плати 1000.00 е пълна безсмислица. И как да го накараш да изкарва повече лично аз представа нямам, понеже определено не гледам в облаците, знам, че няма как да стане. И "по света" не е тъй лесно, не мислете че е.
По- скоро двамата съпрузи следва да си правят добре сметката дали да са съпрузи и дали и колко деца да имат. Това е личен избор, все пак. Лично за мен жената вече не следва да се третира като зависима непълнолетна. Това е един от най- важните избори, к8оито правим в живота си и трябва да сме изключително внимателни.

# 21
  • Мнения: 75
Умна жена си, Джуди, недей! Тука не говорим за жената като за неносеща отговорност; въобще нямам такива впечатления от закона.

Факт е, че след раждането на децата нейната стойност на трудовия пазар спада. Кой ще я обезщити?! Мъжът не може нито да износи детето, нито да го изхрани (ако говорим за кърмене). И тъй като мама си е стояла пет години вкъщи (защото в много страни градината е колкото средната заплата на пълен работен ден), трудно стъпва на крака и после на интервюто за работа първият въпрос е „Деца?”, хеле пък като добавиш „Самотен родител” нещата стават много трудни. Точно тук е моментът, в който законът вика на помощ бащата/ бившия съпруг. Ако децата останат при бащата, майката същи плаща. Няма дискриминация.

И никой не е застрахован от развод; хората просто се променят- днес мислиш и размисляш, ама не знаеш утре какво ще е. Та не изричайте големи слова; животът не е само бегемама.

# 22
  • Мнения: 24 467
На мен ми е ясно отдавна, че тук всеки иска всичко, дори и невъзможното.Оставям приказките и мечтите настрана. Има бол теми, пълни основно с такива. На мен те не ми пречат, но и не помагат на никого. Хората само се самонавиват с тях.
Аз не смятам, обаче, че може от човек, воден на ниска заплата, да вземеш нещо повече. Вие как смятате, че може да стане това? Питам реално как ще стане, а не на кой как му се иска да се получат нещата.
Разбира се, че застраховани от развод няма. Обаче човек може да придобие една по- голяма самостоятелност още преди да се ожени /омъжи/ и да има деца. А не да скочи от дома на мама в дома на мъжа си и после- "Оле мале, що се случи!". Като даде по 100.00 за две деца и му останат едни 250.00 /говорим за чисти пари/ за него от къде ще плаща на бившата жена и защо ще й плаща? Че тя нали, за да остави съдът децата при нея, е доказала, че може да ги гледа и издържа, т.е. че има някакво имущество и доход.  Sunglasses

# 23
  • Мнения: 984
Като даде по 100.00 за две деца и му останат едни 250.00 /говорим за чисти пари/ за него от къде ще плаща на бившата жена и защо ще й плаща? Че тя нали, за да остави съдът децата при нея, е доказала, че може да ги гледа и издържа, т.е. че има някакво имущество и доход.  Sunglasses

Ох, да, добре, че майките доказват, че могат да се грижат иначе кой ще поеме отговорността? Отиват в институция, на улицата....
Ако майката декларира "чисти" както се изразяваш 240 лв., тогава какво?
Повечето съдии присъждат правата на майката, защото в хода на делото ставя ясно, че дори да има по-високи доходи, бащата е неспособен да поема отговорност. За отговорността говорим, не за парите. А, дайте да питаме мъжете какво означава "отговорност" спрямо децата. Масовият отговор е "ми, да имам заплата, да давам на жена си, ми, да не пия, да не я бия...". Тъпотия.

# 24
  • Мнения: 170
Защо, Палада, Джуди е права, законово така стоят нещата, морално вече е друг въпрос. Но наистина има условия при които бившите съпрузи си дължат издръжка един на друг и тези условия не са обвързани с децата. За децата издръжката е уредена отделно и изрично. Така е уредил отношенията нашия Семеен Кодекс, каквото и да си говорим, няма да го променим, поне не и в настоящия момент.

Размер на издръжката
  
Чл. 142. (1) Размерът на издръжката се определя според нуждите на лицето, което има право на издръжка, и възможностите на лицето, което я дължи.

(2) Минималната издръжка на едно дете е равна на една четвърт от размера на минималната работна заплата.

Издръжка на ненавършилите пълнолетие деца от родители

  
Чл. 143. (1) Всеки родител е длъжен съобразно своите възможности и материално състояние да осигурява условия на живот, необходими за развитието на детето.

(2) Родителите дължат издръжка на своите ненавършили пълнолетие деца независимо дали са работоспособни и дали могат да се издържат от имуществото си.

(3) Родителите дължат издръжка и когато детето е настанено извън семейството.

(4) По искане на родител или на лице, което осъществява заместваща грижа по чл. 137, съдът може да определи добавка към определената по съдебен ред издръжка за покриване на изключителни нужди на детето до размер, до който родителят може да я дава без особени затруднения. Съдът определя и срока, за който се дължи добавката.

Издръжка на пълнолетни учащи се деца от родители
    
Чл. 144. Родителите дължат издръжка на пълнолетните си деца, ако учат редовно в средни и висши учебни заведения, за предвидения срок на обучение, до навършване на двадесетгодишна възраст при обучение в средно и на двадесет и пет годишна възраст при обучение във висше учебно заведение, и не могат да се издържат от доходите си или от използване на имуществото си и родителите могат да я дават без особени затруднения.

Издръжка на бивш съпруг
    
Чл. 145. (1) Невиновният за развода съпруг има право на издръжка.

(2) Издръжката се дължи най-много до три години от прекратяването на брака, ако страните не са уговорили по-дълъг срок. Съдът може да продължи срока, ако получаващият издръжката е в особено тежко състояние, а задълженият може да я дава без особени затруднения.

(3) Правото на издръжка на бившия съпруг се прекратява, когато той встъпи в брак.

Разбира се, това са общите положения. Тези положения може да бъдат променяни със Споразумение постигнато между съпрузите или с Брачния договор, ако има такъв.

# 25
  • Мнения: 24 467
Случаите са много различни. Имам бащи, които гледат децата и майки, задули за чужбина. Имам майки, които всячески се натискат да ги поемат и после се оказва изведнъж, че то не било толкова лесно това, обаче са скъсали нормалните отношения с бащата поради личното си поведение. Има майки, които полагат чудесни грижи и успяват да се издържат нормално, поддържайки нормални отношения с бившите си съпрузи.
Питах най- обикновеното нещо на света- какво ще се вземе от този, който няма и не може да се докаже, че има? Законът отчита точно средното ниво на доходи у нас. Ако са високи- О.К., може да се иска и повече.

# 26
  • Мнения: 170
Сега да си кажа моя проблем - питала съм и в другия раздел, но още не съм намерила правилния начин: Как, по дяволите, да го накарам да се среща по-често с децата? Не им се е обаждал от Коледа, а живее на 10 минути от нас? По тази част много куца законодателството ни, защото освен за една издръжка за нищо друго не задължава втория родител.

NikolForAll, за съжаление няма законов начин по който да го задължиш да се вижда с децата. А и да има, не ми се вижда рационален, защото насила хубост не става и мисля ще допринесе повече вреди, отколкото ползи, ако един родител не желае да общува с децата си, то той задължен да прави това, няма да има правилното и нужно поведение. А студеното отношение на родителя може само да нарани и отблъсне децата му.


Джуди, аз съм съгласна с тебе, при доказан доход издръжката се изчислява върху него. Не може издръжката да надвишава дохода на даден човек.

# 27
  • Мнения: X

Максималните издръжки, които Варненския съд е присъдил за 2011 година, са 110 лв. на дете. Разбира се, зависи от декларирания от "виновния" родител доход.

Не знам от къде имате тези данни, но вероятно става дума за среден размер на издръжка, защото една моя приятелка ноември месец получи 600 лв издръжка при развод по взаимно съгласие, а друга през 2010 получи за две деца по 300 лв при развод по вина.

Съдът от край време избягва да присъжда високи издръжки, защото държавата чрез общините изплаща издръжките, които не се плащат редовно. Ако разбира се някой си ги поиска.
http://www.government.bg/cgi-bin/e-cms/vis/vis.pl?s=001&p=02 … amp;n=2425&g=

Относно издръжката на бивши съпрузи - аз лично не съм чувала и някой да си е искал такава издръжка. Ако се докаже нуждата на ищеца от издръжка и възможността на ответника да плаща, няма никаква пречка съдът да не я присъди.

И последно. Решенията по издръжките не се ползват със сила на присъдено нещо. Т.е. може да се завеждат винаги искове за увеличаването или намалянето им.

# 28
  • Мнения: 170
По взаимно съгласие е ясно, там съда не се меси, той одобрява постигнатото споразумение, така както са се споразумели съпрузите и в параметрите, които са уточнили. Не би го одобрил само ако противоречи на "закона и морала". При развод по общия ред пак може да се вземат по високи издръжки, стига да е доказан висок доход на съпруга от който се иска да бъдат заплащани, това е. И да, наистина решенията за издръжка не се ползват със сила на присъдено нещо и на всеки средно шест месеца при промяна на обстоятелствата може да се иска промяна и на издръжката. Peace

# 29
  • Мнения: 22 433
Аз пък не разбирам американският тертип на развод, когато мъжът дължи издръжка на жена си. Че от какъв зор?
А за издръжката за децата, да, ниска е. Но и заплатите в БГ далеч не са високи. Няма как на човек вземащ 400лв заплата да му присъдят 300лв издръжка на децата. Жалко е, но това е положението.

Общи условия

Активация на акаунт