Кулинарните издънки на една млада мама!

  • 19 996
  • 47
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 253
                                    Тортичка ( от вън сметанова, а вътре убийствено шоколадова ).

Продукти:

За блатовете:
- 6 яйца;
- 12 с.л. захар;
- 12 с.л. брашно;
- 1 пакетче бакпулвер;
- какао;
- 2 ванилии

Сироп:

Обикновен захарен сироп ( вода + захар )

Ганаш:

- 300 гр. шоколад;
- 300 гр. сладкарска сметана;

Декорация:
 
- сладкарска сметана;
- захарни пръчици;
- перлички

Приготвяне:

Блатове:

Разбиваме яйцата със захарта, добавяме брашното с бакпулвера, ванилията, какаото и разбъркваме добре. Разделяме сместа на две и изпичаме два блата.

Ганаш:

Загряваме сметаната и добавяме начупения шоколад, бъркаме до еднородна смес. Слагаме във фризера да стегне по-бързо. След това разбиваме до получаваме на хубав крем.

Сглобяване:

Слагаме блат, сиропираме, обилно наслагваме ганаш, втория сиропиран блат и обилно намазваме с разбитата сладкарска сметана. Оформяме със шприц розички, на които слагаме по една перличка и тук там ръсваме захарни пръчици.

Получава се сравнително добре изглеждаща тортичка с много хубав вкус. За мами без достатъчно умения и фантазия в декорирането бива.  Laughing

Ето я и нея:








# 16
  • Мнения: 253
Покрай идването на моята мила братовчедка, изпробвах множество рецепти, в които замествах захарта с мед. Искаше да и направя медени кексчета, в които да няма други подсладители освен мед. Благодарение на мамите от форума я изненадах приятно с много сполучливите рецепти, които ми дадоха, но така и не открих как да направя тези толкова харесвани от нея френски медени кексчета.  Покрай рецептите на Пеп-чо и Лабрекс аз сътворих една моя измишльотина, която ще Ви представя сега. Благодаря на мамите, от чиито рецепти сътворих едно малко по-различно!  bouquet

                Кекс с ябълки и мед

Продукти:

- 7-8 с.л. мед;
- 3-4 с.л. кисело мляко;
- 1 ч.л. сода;
- 2 яйца;
- 1 средно голяма ябълка, нарязана на ситно;
- 12 с.л. брашно ( може и малко повече, трябва да се получи по-гъсто от кексово тесто );
- ванилия;
- 1/2 ч.л. канела ( по желание );
- орехи за разкош ( не са задължителни, но аз ги слагам почти на всички сладкиши  Blush )

Приготвяне:

Разбиваме с вилица (миксер) яйцата, добавяме киселото мляко с угасената в него сода. Разбъркваме и добавяме затопления мед, ванилията, след това брашното, канелата, нарязаната на ситно ябълка. Объркваме добре и слагаме полученото гъсто тесто в намаслена кексова форма и отгоре наръсваме счуканите орехи и леко притискаме. Печем на 180 градуса до суха клечка. След като поизстине може да поръсим с пудра захар.

Не е много сладък кекса, но е идеален според мен за следобедна закуска с чаша мляко за малките дечковци.
Правих го и под формата на кексчета, също се получава добре. Simple Smile

Ето тук една не много добра снимка, на кексчетата, които правих в мини формите:

# 17
  • Мнения: 253
Ето и моя вариант за печени свински джолани с картофки. Рецептичката е много лесна, най-обикновена, но с малко продукти и се получава.

                 Печени свински джоланчета

Продукти:

- 2 бр. свински джоланчета;
- картофи;
- морков;
- пиперка;
- няколко стръка зелен лук;
- сол;
- черен пипер;
- олио

Приготвяне:

Осоляваме джоланчетата и им ръсваме малко черен пипер. Нарязваме картофите, моркова на кръгчета, пиперката на лентички, лука на не много дребно и посоляваме. В тава слагаме зеленчуците, а върху тях джоланите, капваме малко олио, водичка и във фурната на около 200 градуса, като периодично може да ги обръщаме.
Това е, нищо сложно, но пък сготвено и вкусно!  Simple Smile

Преди печене:


След печене:


Порцийка:

# 18
  • Мнения: 253
Ето и още един обикновен кекс, но инжектиран със шоколадов сироп.

                               Поредния обикновен кекс

Продукти:

- 3 яйца;
- 6 с.л. захар;
- 6 с.л. брашно;
- 1 ч.л. бакпулвер;
- настъргана кора от лимон или портокал;
- ванилия

Сироп:

- 2-3 с.л. какао;
- 2-3 с.л. пудра захар;
- няколко лъжици топла вода до получаване на хомогенна смес

Приготвяне:

Разбиваме яйцата със захарта, добавяме пресятото брашно с бакпулвера, ванилията и настърганата лимонова кора. Разбъркваме добре и печен на 180 градуса до суха клечка.

Сироп: Смесваме какаото с пудрата захар и добавяме малко топла вода, да се получи смес която може да се издърпа със спринцовка или тези, които ги слагат в сиропите на Нурофен за температура.

Като поизстине кекса го инжектираме произволно със сиропа и след още малко нарязваме. Нищо особено, обикновен кекс с малко добавка. Става за кафе или просто ей така. Simple Smile

# 19
  • Мнения: 253
Искам да споделя и една рецепта от моето детство, тя винаги ще ми напомня за моята мила баба.  Heart Eyes Нещо много просто, което аз и братовчедките ми хапвахме с удоволствие за следобедна закуска.

                                       Лъжички

Продукти:

- олио;
- 4 с.л. брашно;
- 5 с.л. или повече захар;
- 300 мл. вода

Приготвяне:

В тиган се запържват до пенене олиото и брашното. След това се прибавят водата и захарта. Бърка се докато сместа започне да се отделя от тигана. С мокра лъжица се оформят в чиния лъжички.

Опитайте един мой приятен спомен от детинство!

# 20
  • Мнения: 253
Ето и още един спомен от моето детство! Баба ми казваше, че сиропираните топчета на времето нейна приятелка, туркиня, ги приготвяла по сватби и байрями.


            Сиропирани топчета

Продукти:

- кофичка кисело мляко;
- 2 яйца;
- 1 с.л. оцет;
- 1 бебешка лъжичка сода;
- брашно

Сироп:
- 1 кг захар;
- 1 л. вода

Приготвяне:

От продуктите се замесва тесто, което се прави на топчета и се пече до зачервяване. След това се заливат със сироп и се оставят да престоят 24 часа.

Топят се в устата, след като са стояли едно денонощие в сироп. Ние с вуйчо ми никога нямахме търпение и хапвахме половината още не добре напоени със сироп, но пак ни бяха много вкусни. Joy

# 21
  • Мнения: 253
Ето и една рецепта за " Мусака с кисело зеле " , която преписах от тефтера на майка ми, а тя си записала от предаването на Звездев. Нямам точни пропорции, правим на око, но е лесно да се прецени и все ще се получи вкусно.  Grinning

           Мусака с кисело зеле

Продукти:

- кисело зеле;
- кайма;
- лук;
- чубрица;
- сол

Заливка:
- 3-4 яйца;
- 2-3 с.л. брашно;
- 1 кофичка кисело мляко;
- сол

Приготвяне:

 Изпържваме каймата с лука, подправяме със сол и чубрица.
 Изпържваме киселото зеле.
 В тава или гювечета редим зеле, кайма, зеле. Печем на 200-220 градуса за 30 мин.
 Заливаме със заливка от яйца, брашно, кисело мляко, малко сол. Печем още няколко минути.

Вкусно е, пробвайте!

# 22
  • Мнения: 253
Рецептата  за бисквитите, които ще Ви представя е взета от предаването "  Моето бебе " по Utilisima .


                                   Бисквити

Продукти:

- 300 гр. брашно;
- 100 гр. масло;
- 100 гр. пудра захар;
- 1 яйце;
- 1 ч.л. ванилия

Приготвяне:

 Разбиваме маслото с яйцето, прибавяме пудрата захар, ванилията и разбъркваме. Добавяме брашното и омесваме. Слагаме за 1 час в хладилника, разточваме и режем с формички. Печем на 160-180 градуса до бледо розово. Украсяваме по желание.

Първият път като ги правих,едната тава с бисквити ги пекох малко повече, защото ми се видяха меки и не мислех, че са готови, но в резултат на това се получиха много твърди, та наистина трябва да се пекат до бледорозово. Peace
Аз ги украсих с разбит белтък с пудра захар, оцветен със сладкарска боя.

# 23
  • Мнения: 253
Ето и една рецепта за лазаня с домашно приготвени кори. Рецептата е от предаването на Звездев.


                                       Лазаня

Продукти:

   Тесто:
 - 4 яйца;
 - 400 гр. брашно;
 - щипка сол;
 
  Плънка:
 - 500 гр. кайма;
 - 1 глава лук;
 - 400 гр. белени домати;
 - 1 ч.л. риган;
 - 2 щипки захар;
 - 1 ч.л. сол

  Сос:
 - 30 гр. краве масло;
 - 1 с.л. брашно;
 - 500 гр. прясно мляко;
 - 200 гр. синьо сирене

Приготвяне:

  Тесто:
Разбиваме яйцата, посоляваме, добавяме брашното и месим твърдо тесто, което оставяме 30 мин. на хладно. Точим тънки кори, които попарваме във вряща подсолена вода за около 1 мин.

  Плънка:
Запържваме лука с каймата, слагаме подправките, доматите и бъркаме до сгъстяване.

  Сос:
Запържваме брашното в маслото и добавяме прясното мляко. Като махнем от котлона слагаме сиренето.

Редим кори, плънка, кори, завършваме със сос. Печем на 190 градуса за 30 мин. Накрая може да поръсим с настърган кашкавал и да върнем във фурната колкото да се разтопи кашкавала.

След като престои в хладилника 30 мин. тестото се точи много лесно. По същата рецепта съм правила къпана баница.
Сосът се получава доста редичък, така че, ако мислите да пропуснете синьото сирене сложете повечко брашно на соса, да си стане хубав бешамел.

Втория път като правих тази лазаня направих два вида плънка, едната от рецептата и другата от задушени зеленчуци и сирене и редувах, получи се също добре!

# 24
  • Мнения: 253
Ето и още една рецепта на Звездев, която изпробвах.

                     Домашна паста

Продукти:

 - 1 яйце;
 - 100 гр. брашно;
 - 1 с.л. олио;
 - сол

Приготвяне:

 От продуктите замесваме твърдо тесто, точим на тънка кора, хубаво набрашняваме и завиваме на руло. Режем тънки ленти.  Варим в подсолена вода за около 2 мин., не повече, защото става жилава. Сервираме със сос по желание.

В подсолената вода аз капнах и няколко капки олио. Сервирах със сос за спагети " Болонезе ".
Продуктите са дадени за 1 порция, но ние двама си хапнахме и заситихме.

# 25
  • Мнения: 253

            Пилешко месце на фурна с разни зеленчуци

Продукти:

- Сварено пилешко месо;
- броколи;
- зелен боб;
- 1-2 моркова;
- кромид лук;
- 1 картоф;
- сол;
- червен пипер;
- зеленчуков бульон

Приготвяне:

Аз използвам замразени от лятото броколи и зелен боб, та вадя ги от фризера. Зеления боб си се разделя лесно, разделяме и розичките броколи, слагаме в тава, добавяме нарязаните моркови, лук и картоф, посоляваме леко, поръсваме с червен пипер и зеленчуков бульон, объркваме добре. Капваме няколко капки олио и слагаме във фурната да се пече. След около 20 мин. добавяме пилешкото месо и допичаме.

Това е поредната ми манджа, както я наричат у дома, но поне е лесно, не се стои над печката и става за ядене. Mr. Green

# 26
  • Мнения: 253
                          Заешки бутчета в гювеча

Продукти:

- 4 бр. задни заешки бутчета;
- картофи;
- 1-2 моркова;
- 1-2 зелени пипера;
- кромид лук;
- червен пипер;
- черен пипер;
- пилешки бульон;
- сол

Приготвяне:

Посоляваме бутчетата, наръсваме ги с червен, черен пипер. Нарязваме зеленчуците, объркваме ги с бульона. Нареждаме всичко в гювеча, наливаме малко водичка и наръсваме с малко олио, може да капнем и малко бяло вино и печем на 180-200 гр. За около час и половина. След това проверяваме как е месото и може да махнем капака на гювеча да си се запече или не.

Това е, дано Ви хареса!

Преди печене:


След печене:

# 27
  • Мнения: 253
           Филийките на Коко със сладкото на малинките Simple Smile


Продукти :
 
- 3-4 яйца;
- щипка сол;
- няколко филии хляб;
- олио;
- домашно сладко от малини

Приготвяне:

Разбиваме с тел или вилица яйцата, посоляваме. Потапяме една по една филиите хляб и пържим в загрято олио. Сервираме със сладко от малини.

За да прояде и пържени филии за закуска от време на време за разнообразие  мъничката ми дъщеричка, се наложи да им измисля друго име и понеже тя много обича сладко от малини и ги сервирам с такова и така се появиха : " Филийките на  Коко със сладкото на малинките "  Simple Smile


# 28
  • Мнения: 253
               Картофи соте

Продукти:

- картофи;
- копър;
- сол;
- чесън;
- масло

Приготвяне:

Сваряваме картофите, но следим да не се разварят. Аз ги пробвам с дървено шишче, ако се продупчват лесно, значи са готови ( голямо обяснение му дръпнах, но с моите готварски познания толкова  Laughing ). Охлаждаме, белим и режем на едро. В дълбок тиган слагаме парче масло и прибавяме нарязаните картофи. Малко след тях и чесъна накълцан по на едро или смачкан, както ви хрумне на момента. Аз не пържа много картофите, все пак са сварени, запържвам ги или по точно ги задушавам за кратко в маслото, колкото да поемат аромата му и да се овкусят от чесъна. Непосредствено преди сваляне от котлона добавям нарязан копър и хубаво обърквам и посолявам.
Това е моята вариация на картофи соте, така ги харесваме у дома.  Simple Smile

# 29
  • Мнения: 253
Благодарение на Лабрекс открих една прекрасна рецепта за шоколадови топчета с овесени ядки!   bouquet  Много се харесаха, че чак не останаха за снимка.  Laughing Рецептата е от форума, ето от тук: www.bg-mamma.com/index.php?topic=510185.0 на Lina kaz.

Шоколадови топчета с овесени ядки

Продукти:

- 100 гр. маргарин;
- 4 с.л. захар;
- 1 с.л. какао;
- 300 гр. фини овесени ядки;
- 1 с.л. вода;

 - 2 с.л. едра захар, шоколадови пръчици или кокос за овалване.

Приготвяне:

Маргарина, захарта и какаото се разбъркват до хомогенна смес. Добавят се овесените ядки и водата. Размесват се добре. Оформят се топчета и се овалват. Оставят се в хладилник да стегнат.

Аз използвах масло, сложих Нескуик наместо какао, добавих повечко вода, за да се получат по-меки топчета и овалях в захарни и шоколадови пръчици!
Получиха се добре и детето ги хареса!

Общи условия

Активация на акаунт