"Страхувам се от дрогата"

  • 13 031
  • 208
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 4 841
Онагледяването не е "плашене". Прекаляваш с цигарите - изглеждаш по един определен начин. Окаян алкохолик си - изглеждаш по друг определен начин. Наркоман си - изглеждаш по трети определен начин.
Обяснението на елементарни причинно-следствени връзки не е истерия, особено когато са подплатени с конкретни примери.
И тук не говоря за преекспонирани връзки като "всеки пушач - болен от рак на белия дроб", а за съвсем видими и осезаеми неща - сбръчкана кожа, пожълтяли нокти, лош дъх, развалени зъби, дразнеща кашлица...

# 46
  • София
  • Мнения: 62 595
а защо изобщо трябва да опитва, пък после да се разбира дали щще стане или не наркоман? Вбесявам се направо, като чуя думата "опитване" в комбинация с "наркотик". За да влезе в поредната статистика ли? Все едно да си играе на руска рулетка - ако приемем, че някакъв процент хора са податливи към зависимости, дай да го оставим да пробва, пък да видим дали точно то ще е случи на куршума, пардон, дали ще се пристрасти. Склонна съм да приема хипотезата, че всеки е с някаква степен на склонност към пристрастяване, и че няма значение дали е към наркотиц, храна, разни фетиши и прочие, но нека поне не подтикваме зорлем децата натам, като се успокояваме, че може да се пристрасти, може и да не се пристрасти към дрога. Достатъчно сериозно е с цигарите и алкохола, да не ги подтикваме мълчаливо към другото.

# 47
  • n/a
  • Мнения: 3 341

Самите наркомани отговорност не могат да носят. Тази особеност е част от заболяването.


Е, нали не са били винаги наркомани? Или са били? И защо да не носят отговорност? За банковите си сметки не съм чула да имат проблем с отговорността.

# 48
  • Мнения: 15 379
Самите наркомани отговорност не могат да носят. Тази особеност е част от заболяването.

Какъв тип отговорност, Бояна?
Съдът приема, че могат, т.е. не са невменяеми и когато попаднат там, биват съдени, съгласно закона.

# 49
  • София
  • Мнения: 62 595
нито могат да бъдат вкарани за лечение, освен ако не са извършили престъпление и съдът не разпореди като част от присъдата, и то не у нас. Но няма как някой роднина, например родител или пълнолетно дете, да поиска от съда наркоманът да бъде вкаран принудително да се лекува. на практика един наркоман има всички права и задължения на гражданина в пълно съзнание и никой в нищо не може да го ограничи. те са си вменяеми.

# 50
  • Мнения: 15 379
Да, вненяеми са и оттук - напълно отговорни за деянията си.

# 51
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Много страшни неща има в живота, не са само наркотиците.
Не се сещам за по-страшно нещо, що се касае до личен избор.

# 52
  • Мнения: 2 480
На практика проблемите с дрогата (каквито са днес), съществуват откакто дрогата бива забранена. Преди това не е имало такива проблеми. Позволят ли я, ореолът й ще падне и нещата ще си дойдат на мястото.

Шегувате ли се???

Като разрешиха на учениците да пушат какво се случи? Преди ги преследваха даже в парковете.
Според мен сега децата пушат по-малко цигари от преди. Преди ако не пушиш те слагаха в графа "задръстен", а "готините" пушеха. Сега мисля, че пушенето изобщо не е модерно, даже е "селско". Сега май децата, които са "куул" ходят в дискотека, пият енерджи напитка и слагат екстази под езика (освен ако няма нещо ново и още по-синтетично за което не знам). Аз съм бивш пушач и решението ми да спра си дойде от мен, а не от предупреждението на лекарите, от забраната за пушене (всъщност аз ги спрях преди тази забрана). Сега обаче като гледам в какви нацисти се превръщат властите (нямало да може да се пуши и по улиците вече) ми идва отново да пропуша. Аман вече от забрани!!!

Какво да Ви кажа....Нямам впечатления, че сега учениците пушат по-малко отпреди. Мисля, че е точно обратното. Не мога да го подкрепя със статистики. Просто гледам картинката и си спомням какво беше преди 20-30години. Съмнявам се, че сега цигарите са заместени от алкохол и наркотици. Струва ми се, че децата консумират всичко.

А пък дали властниците са нацисти или фашисти можем доста да поспорим. Забраните за пушене даже извънредно много закъсняха. Дори и сега се наказваме да търпим цигарен дим в обществения транспорт. Водачите вероятно имат това право. Или пък не спазват забраната. Ами когато сме на спирката и вали и около нас е лисичарник, какво да правим? Колко много сладкарници се превърнаха в лисичарници през последните 20години! Това нормално ли е?

# 53
  • Мнения: 1 547
Онагледяването не е "плашене"

И аз мисля така. Показвала съм всякакви последствия, без да ги коментирам - децата не са малоумни и нямат нужда от нашите интерпретации, за да видят разликата във външността и поведението на пиян/трезвен, слаб/тлъст, пушач/непушач, наркоман/ненаркоман и т.н. Ако им кажем, че не съществува безобидно "опитване", няма да сбъркаме, нито ще преувеличим, а просто ще кажем истината. Лошото е, че болшинството хора действително изповядват идеята, че "всичко е в мярката", "какво толкова, ако опита", "на моето/на мен никога няма да се случи" и пр. Може би затова възникналата зависимост често изненадва и зависимия, и близките му. Колкото до отговорността, пристрастените носят отговорност за пристрастяването си и за употребата си до един определен момент, когато личността им се изменя дотолкова, че губи общото с предишното си съдържание. Или просто се разпада. Наскоро имах досег с една книга, в която американски психиатър се занимаваше точно с този проблем: личностните изменения в резултат на субстанции, които на практика превръщат човека в развалина, но в същото време запазват статута и отговорността му в обществото. Та той казваше, че макар тези хора пред закона да са все още равноправни членове на социума, в личен план е добре децата и младежите да знаят, че трябва да гледат на тях като на непредсказуеми и потенциално опасни индивиди, вече осъдени и затворени от собствения си порок. Също казваше, че е безсмислено да обвързват живота си с такива, надявайки се на промяна чрез силата на любовта, а да бягат колкото може по-силно и по-далече. Колебах се дали да се съглася с леко циничната му гледна точка, но в крайна сметка реших, че ако иде дума за моите деца, бих ги посъветвала същото.

# 54
  • Мнения: 2 376
А вие на каква възраст започнахте да говорите на децата си за дрога?
Когато  бях втори клас, в двора на нашето училище имаше детенце от предучилищната, което пушеше марихуана. Говорим за елитно училище, последните години на комунизма.
Аз засега съм говорила с дъщеря ми да не пипа чужда кръв и да не пие никакви хапчета, които и дават в ДГ, но ако някой представи нещата като "бонче", няма да има какво да я спре.

# 55
  • София
  • Мнения: 12 140
Онагледяването не е "плашене".
Естествено, че не е.


Самите наркомани отговорност не могат да носят. Тази особеност е част от заболяването.

Какъв тип отговорност, Бояна?
Съдът приема, че могат, т.е. не са невменяеми и когато попаднат там, биват съдени, съгласно закона.


Съдът не може да ги подведе под отговорст, защото дават лош пример. Искам да кажа, че на тях не им пука за тях самите и не можем да очакваме да им пука за друг, а още по- малко какъв пример дават. Виж, продуцентите и шефове на медии се предполага, че ако не са наркомани са повече с акъла си и следва да вземат по- разумни решения.

а защо изобщо трябва да опитва, пък после да се разбира дали щще стане или не наркоман? Вбесявам се направо, като чуя думата "опитване" в комбинация с "наркотик". За да влезе в поредната статистика ли? Все едно да си играе на руска рулетка - ако приемем, че някакъв процент хора са податливи към зависимости, дай да го оставим да пробва, пък да видим дали точно то ще е случи на куршума, пардон, дали ще се пристрасти. Склонна съм да приема хипотезата, че всеки е с някаква степен на склонност към пристрастяване, и че няма значение дали е към наркотиц, храна, разни фетиши и прочие, но нека поне не подтикваме зорлем децата натам, като се успокояваме, че може да се пристрасти, може и да не се пристрасти към дрога. Достатъчно сериозно е с цигарите и алкохола, да не ги подтикваме мълчаливо към другото.
Никой не казва да опитват, напротив, но опиталия не е наркоман автоматично. А всички, които дават на децата си да гледат реклами на алкохол, да гледат как родителите пият редовно и тн ги тикат. Но и тук и ма много изключения на деца отвратени от родители си, които не близват цял живот алкохол и не опитват други субстанции.

# 56
  • Мнения: 2 480
Много страшни неща има в живота, не са само наркотиците.
Не се сещам за по-страшно нещо, що се касае до личен избор.

Май има-например дрогиран или пиян да седне зад волана! И в тази насока почти не се работи-превенция на такива деяния.

Не разбирам Бояна какво иска да ни каже-да се успокоим, че употребата на наркотици не е най-страшното нещо и да не се притесняваме, ако нашето дете е опитало?! Ами нали точно това означава думичката наркотик-пристрастяване с пагубни последици! Тоест веднъж опитване, втори път опитване и на 3-я или петия може да се стигне да зависимост.

# 57
  • Мнения: 11
Не мога да разбера, защо натоварвате известните с отговорността да бъдат пример за някого.
Първо те са певци, актьори, художници, защото имат талант и вътрешна потребност да го пеят, рисуват и т.н. Това, че медиите са постоянно по петите им и те едва ли не нямат право на личен живот е съвсем отделен въпрос.
А и не вярвам много от вас да имат лични и приятелски отношения със зависими хора, за да знаят, какво става в главите им и какви емоции са в основата на това да пиеш или да взимаш различни субстанции. Пък и всеки има правото да живее живота си, както намери за добре.

# 58
  • София
  • Мнения: 12 140

Не разбирам Бояна какво иска да ни каже-да се успокоим, че употребата на наркотици не е най-страшното нещо и да не се притесняваме, ако нашето дете е опитало?! Ами нали точно това означава думичката наркотик-пристрастяване с пагубни последици! Тоест веднъж опитване, втори път опитване и на 3-я или петия може да се стигне да зависимост.
Казах на една потребителка, която разказа, че буквално е "травмирала" детето с постоянно плашене по темата, че няма нужда от такова травмиране, а от обикновено обяснение. Голямото травмиране, както тя го описва, може да има обратен ефект в на по- късен етап.

За другото- всички тийнове в момента /като казвам всички това са над 80%/ опитват поне веднъж поне един вид наркотик. Най- често трева, но сега са модерни и екстази и тн, та не гарантирам колко ми е актуална информацията. не казвам, че това е хубаво, напротив, но е полезно родителя да отличава дете пушило трева от наркоман, за да може да вземе адекватни мерки. Ако на еднократно опитало му кажеш, че е наркоман и се държиш с него като с наркоман е по- вероятно да го превърнеш точно в наркоман. Затова е добре да се чете повече и да не се истерясва както виждам, че става и в темата.

# 59
  • Мнения: 2 480
Не мога да разбера, защо натоварвате известните с отговорността да бъдат пример за някого.
Първо те са певци, актьори, художници, защото имат талант и вътрешна потребност да го пеят, рисуват и т.н. Това, че медиите са постоянно по петите им и те едва ли не нямат право на личен живот е съвсем отделен въпрос.
А и не вярвам много от вас да имат лични и приятелски отношения със зависими хора, за да знаят, какво става в главите им и какви емоции са в основата на това да пиеш или да взимаш различни субстанции. Пък и всеки има правото да живее живота си, както намери за добре.



Означава ли това, че сядането зад волана или зад някаква машина след употреба на наркотици или алкохол е личен въпрос?

Защо да не искаме от известните хора да дават положителен пример? Нали много други точно на тях подражават? Нямам предвид само хората на изкуството.

Общи условия

Активация на акаунт