По десет хиляди лева на панелка от 60-70 квадрата ни готвят от Столична община..

  • 28 420
  • 251
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 1 075
Какво значи да махнат балконите?


Нещо не мога да разбера - човек си купува имот и той е негов 100%. Какво прави той с този имот си е негова работа. Това е МОЯТ балкон, не е общински, не е на съседа ми. Аз имам правото да се разпоредя с него както намеря за добре, стига да не застраша сградата от падане. Всичко друго са някакви фантасмагории. И от общината добре разбират, че няма как да накарат хората да махнат остъкляването, те дори не говорят за това, а "само" да се преостъкли, което означава просто избиране на фирми (разбирай наши хора), които уж ще са единствените, които да могат да извършват услугата, както и банки, които да дават кредити. Толкова ли не разбирате, че това е поредното лобиране. Кога някой е правел нещо просто защото му пука за хората?

# 16
  • Мнения: 4 300
Между другото, понеже и Човечето повдигна въпроса за парите, да напомня, че има фиксирана сума в този фонд и че за изпълнител съвсем скандално беше избрана близката до властта Корпоративна банка.
Занда, балконът си е твой, но правилата са си правила. Утре некой луд може да почне да кърти и пуска тухлите от личния си балкон върху главите ни, или да реши, че иска купол вместо таван. В общество живеем все пак.

# 17
  • София
  • Мнения: 7 191
Интересуваме също, на блоковете, които поетапно си правят това онова, пак ли ще искат пълната сума? В нашия блок почти всичко са със сменена дограма, сега ще сменяме и на общите части, инсталациите са подменени, доста от хората имат и изолация.


Това е добър въпрос.

Проблемът е, че народът като си е слагал самосиндикално дограма, накрая в повечето случаи се е получил миш-маш от всякакви видове цветове и членения на дограмата.
Лошото е, че това не може да представлява нормална фасада.

Но иначе спирам да пиша, Рокси е права: темата е за Занда и нейната онеправданост.

# 18
  • Мнения: 4 841
А, тя темата очевидно не е за мнения, а за Занда.

 Wink Няма да оставяме политпропагандата да замира, я!

# 19
  • Мнения: 46 520
Zanda Ksurik, жилището е твое, и ако си сложиш леглото в кухнята, а не в спалнята, никой няма да ти каже нищо. Но за основните неща по фасадата, стените и т.н. си има проект, който не е случаен. Сградата е построена по одобрен проект, след това е минала проверка след построяването й и повече не можеш да пипаш по нея. Освен с ново разрешително, което съдържа всичко от естетика до чиста безопасност.

...е посочената сума е изстрел в мрака...

Мдам...

# 20
  • София
  • Мнения: 7 992
Занда, да задам въпроса по друг начин - наистина ли намираш за нормално всеки да "твори" върху фасадата на сградата, доколкото душата, финансите и естетическия му вкус позволяват?
Намираш за нормално ти да си сложиш кафява дограма, съседа, червена, на тоя от 4-тия етаж изолацията да е пурпурна, а на този от 5-тия - морава? И това умножено по Х на брой панелки, разположени в Х комплекса?
Не разбираш ли, че ако не се оправят тези неща, постепенно цените на тези имоти ще се сринат и наистина ще се превърнат в гета? И ти ще си купила панелката за 30 000, но накрая няма и 10 000 да й вземеш.

# 21
  • София
  • Мнения: 1 075
Между другото, понеже и Човечето повдигна въпроса за парите, да напомня, че има фиксирана сума в този фонд и че за изпълнител съвсем скандално беше избрана близката до властта Корпоративна банка.
Занда, балконът си е твой, но правилата са си правила. Утре некой луд може да почне да кърти и пуска тухлите от личния си балкон върху главите ни, или да реши, че иска купол вместо таван. В общество живеем все пак.

В общество казваш... Защо тогава, когато за пръв път видя остъклен балкон (още по Татово време, между другото) тогава не протестира? Защото аз точно тогава протестирах. Както протестирам в момента заради обратното. Не знам момичета, струва ми се, че сякаш нарочно се стремите да не видите проблема, така че ви оставям да пеете прекрасни песни и да излъчвате аромати. Явно просто сте слепи и не виждате какво се случва наоколо, щом като смятате, че това е моментът да се говори за саниране за купища пари. Това си е вашата съвест, моята говори друго.

# 22
  • Мнения: 5 710
ние санирахме апартамента ни в София по-миналата година. Струваше 4 хил на семейство.
За всичко в първия постинг подкрепям напълно общината.

# 23
  • Мнения: 4 300
Е, ако опираме до личния пример аз по татово време съм си пишкала в гащите и се учих да пиша ченгелчета. Днес не съм си остъклила балкона, не съм променяла фасадата и си плащам данъците. Смятам, че съм гражданин за чудо и приказ.

# 24
  • Мнения: 46 520
... Защо тогава, когато за пръв път видя остъклен балкон (още по Татово време, между другото) тогава не протестира? Защото аз точно тогава протестирах. Както протестирам в момента заради обратното. Не знам момичета, струва ми се, че сякаш нарочно се стремите да не видите проблема, така че ви оставям да пеете прекрасни песни и да излъчвате аромати. Явно просто сте слепи и не виждате какво се случва наоколо, щом като смятате, че това е моментът да се говори за саниране за купища пари. Това си е вашата съвест, моята говори друго.

Защото досега всеки правеше каквото си иска, пред кой ще протестираш?
И защо ги съжаляваш тези хора? Те много добре знаят, че е незаконно, но нарочно го правят.

Говори се от много време, и нищо не се прави. Това че говорят сега, не значи, че започва от утре.
И смятам, че ще се отрази добре за излизане от кризата, ако започне сега, това са много нови работни места.

Недостатъците - сумата е огромна, не вярвам, че ще е такава.
Трябва да има засилен контрол в/у избора на фирми и качеството на работа.

П.П. Против съм пипането на балконите не само за панелите, а за всички сгради, яд ме е да гледам нови хубави като куклички блокчета, осрани до неузнаваемост  Tired

# 25
  • Мнения: 8 567
Когато нещо е в особено големи размери, по-рентабилно е да се амнистира и законът да започне да санкционира бъдещите прояви на своеволия.
Рано или късно тези дограми също ще трябва да се сменят, минаха десетина години от първите позиви на управляващи да направят нещо за облика на градовете, а през това време изникнаха стотици и хиляди нови творения.
Контролът куца в тая държава, навсякъде и във всичко.
В Испания например съм виждала и капаци, тенти, перденца и какво ли не на един само балкон, но в този квартал за всички е задължително да са тъмнозелени например.
За следващия трябва пък да са сини.
Никой не ограничава хората да се пазят ни от слънце, ни от студ, разрешено им е да го правят обаче по начин, по който да е красиво.
За изолацията също мисля, че не е толкова трудно, не може да не си изолираш апартамента, само защото някой твой съсед нямал пари или желание да го прави.  Просто е достатъчно да е задължително да докараш цялостния цвят на кооперацията, а не един етаж син, друг розов, трети лилав, цигания пълна.

ПП. Като споменах цигания, да бъдат така добри да дадат пример - с едно гето, да кажем.

# 26
  • София
  • Мнения: 7 992
Как да се амнистира и да се ограничат санкциите само до бъдещи прояви?
Това, което е натворено, трябва да се оправи по някакъв начин. Не е нормално панелните комплекси да са в този вид. Говорим за огромен брой сгради, комплекси, това тотално нарушава облика на града.
Гледала съм снимки на панелни комплекси от Германия, неузнаваеми са. Самата конструкция на блоковете е грозна, неестетична, тя няма как да се измени. Поне да се уеднакви грозотията, да се боядисат сградите. Колко случая има на паднали панели от блокове, стават опасни. 

# 27
  • Мнения: X
Недостатъците - сумата е огромна, не вярвам, че ще е такава.
Трябва да има засилен контрол в/у избора на фирми и качеството на работа.


Зависи. Ние сега ще санираме нашия блок. Четири етажа по два апартамента, стара кооперация. С хубави материали, преди това къртене на стара мазилка, поставяне на скеле, нови улуци, нови външни тръби и смяна на металните парапети по балконите ще ни излезе към 7 000 на апартамент, като никоя от фирмите не са ангажира, че това ще е крайната цена. Остъклени балкони нямаме. Предполагам че демонтажът им и поправката на пораженията след това също не струва малко.

# 28
  • Мнения: 45
Този хаос по панелните блокове, а и не само по тях трябва да се отстрани. Подкрепям идеята, но парите за самоучастие изглеждат доста, може би защото трябва да раздвижват икономиката. Мисля, че за Румъния бях чела, че по подобна програма самоучастието на хората е 10 %.

# 29
  • София
  • Мнения: 28 596
"За", крайно време е. Тази шарения в момента е прекалена. Но това е по-малкият проблем. По-важното е безопасността на сградите. Не знам защо повечето хора си мислят, че "саниране" = "топлоизолация".

Общи условия

Активация на акаунт