Ха, да ни е честито-вече 24 месеца назад за майчинство

  • 9 012
  • 124
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 646
Хората са притиснати буквално за хляба и вината не е в тях.

От части е и в тях,защото щом мълчиш, значи се съгласяваш с положението, и от там естествено,че ще има такива работодатели и ще ни е такава държавата.
"Не е луд този който яде баницата, луд е този който му я дава" Wink

# 16
  • Мнения: 309
И ще ми каже ли някой как да се опълча на работодателя си и то така, че да има резултат!  Laughing Laughing Laughing Та нали всяка втора приказка им е, че няма незаменими и на вратата чакат 500 човека за моята позиция и си е така!
Искам не искам, аз съм Заставена да се съобразявам с техните изисквания! И не ми казвайте да си търся работа, в които условията да не са такива, защото това в бг си е 1:1000000!
Моя приятелка с висше образование си търси работа вече незнам колко време и навсякъде, какво среща - подигравка и гавра!
При мен пък имаше заплахи от сорта, че ако не се съглася на нещо си, ще ме съкратят за да не вземам майчинство! Е, какво си мислите, че направих, дали съм се съгласила! Сърцето ми се къса вече от безхаберието в тази държава!

# 17
  • Мнения: 646
lunallena за съжаление порочният кръг вече се е завъртял и едва ли ще излезем от него,но преди да обвиняваме кабелната телевизия,че нямаме картина трябва да видим дали повредата не е в нашият телевизор.  Peace

# 18
  • Мнения: 309
Това важи най-вече за работодателите според мен! Не изцяло, но най-вече!

# 19
  • Мнения: 4 965
... При мен пък имаше заплахи от сорта, че ако не се съглася на нещо си, ще ме съкратят за да не вземам майчинство! Е, какво си мислите, че направих, дали съм се съгласила! Сърцето ми се къса вече от безхаберието в тази държава!

Имала съм подобни заплахи. Не се съгласих. Познай дали ме съкратиха.
И вариант да ми плащат "на черно" са ми предлагали, за да ми "спестят от данъците". Не се съгласих. Внасяха ми данъците.
Докато хората се съгласяват, ще има и злоупотребяващи работодатели.
Но преди някой да се съгласи на нещо, трябва добре да помисли. Всяка подобна "хитрост" дава отражение някога - я в сумата за майчинство, я в сумата за пенсия, я в сумата за обезщетение при безработица. Ама тарикати бол - и от двете страни.

# 20
  • Мнения: 245


Имала съм подобни заплахи. Не се съгласих. Познай дали ме съкратиха. .

Мен пък ме лъгаха няколко месеца, и накрая не ми подновиха договора, въпреки, че даже към момента на напускането ми нямаха кой да им върши работата, и разбирам в последствие, че са взели някакво недоразумение, което се е навило да им работи на тия условия, които аз твърдо казах, че не приемам. Така че не си мисли, че понеже при теб е станало то другите не са успели защото са смотани и страхливи. Злоупотребата с хората, които нямат изход не е тяхна вина, а на злоупотребяващия. И докато не схванем това, ще поддържаме системата, която ни уврежда сами.

# 21
  • Мнения: 4 965
Злоупотребяващият сам си вкарва автогола. Тези, които се съгласяват с условията, си го отнасят - писах в горния пост. А предлагащите - също. Там, където аз отказах условията, го направихме 90% от старите служители. По-късно напуснахме, а те си взеха "съгласни". Няколко месеца по-късно фирмата престана да съществува, защото никой не е готов на определени усилия, когато насреща получава отбиване на номера.
Т.е. в това отношение има реален механизъм. И се чудя кога "съгласните" ще го проумеят. Защото и във втория вариант пак те ще си го отнесат.
А познавам доста жени, които винаги са се осигурявали на минимална до момента на потвърждаване на бременността, след което изведнъж се заосигуряваха 9 месеца на максималния праг. Срещу подобни неща аплодирам да има ограничения. Винаги покрай сухото гори и мокрото, но щом се налага. Пък и човек обикновено си прави сметките доста преди да забременее и роди, ако бременността не е непланирана.

# 22
  • Мнения: 9 481
Не, не е нормално некоректният ми работодател да си пести тези пари, но тогава държавата да се фокусира върху закони и прилагането им за сакнции върху работодателите, а не върху майките. Какво, страх ги е да не ги набият големите лоши работодатели? А беззащитните майки, нека ги оставим без препитание, те са лесни.Виновни са работодателте, не работниците. Защото ако нямаш стотинки за хляб, в края на краищата ще откраднеш ако се налага, ако не можеш да намериш никаква работа. Хората са притиснати буквално за хляба и вината не е в тях.

 ooooh!
Мацка, има си инстанции на които да се оплачеш от некоректния си работодател, и ДА те ще му стъжнят живота  Peace;
 Вместо да се оплакваш тук-оплачи се където трябва и където прилагат законите и санкциите Peace

По темата-категорично съм "за" тази мярка!
Не съм съгласна, като абсолютно редовен данъкоплатец, на гърба ми да са емнайсе циганина, пенсионера, безработни и "майки" без ден стаж, ама "осигурили" се на макс за 6мес във фирмичка фантом, създадена с таз единствена цел! (както бе до скоро)
Напълно логично е да се осигуряват толкова време, за колкото после ще получават майчинство.
Или искаш да ми кажеш по същата тази логика, че и пенсионер можеш да станеш след има-няма 5-10г примерно? newsm78 (то не че е голям келипир, ама някой трябва да ги изработи тез майчинства и пенсии...пък много балъци като мен няма).

# 23
  • Мнения: 69
azaf, в колко от случаите човек си прави сметки за дете 2-3 години предварително, може би само когато има проблем със забременяването... Това си е прекалено дълго време за каквито и да било планове, в което дори е възможно някой от двамата партньори да размисли,нещата се променят непрекъснато, а и човек рядко се чувства напълно готов за една такава стъпка, променяща изцяло живота му. Това, че една бременност не е планирана, не означава, че не е желана и трябва ли да бъде наказвана по този начин, а не бъдат осъдени некоректните работодатели...

MTV, интересно ми е, как според теб ще докажеш на тези стъжняващи живота инстанции, че има нередност, след като написаната сума, до която слагаш подписа си при заплащане, е точно тази на която се осигуряваш, а те може и 2000лв. да ти дават отгоре, но под масата??? На твоята рицарска дума ли ще повярват или на тази на работодателя??? Необходимо е свидетелството и на други твои колеги, но как мислиш, биха ли жертвали хляба си, отивайки за няколко месеца на борсата, само в името на закона???
Много е лесно само така да си говориш, но ти явно не си се сблъсквала с подобен проблем.

Последна редакция: сб, 18 фев 2012, 01:34 от gemella

# 24
  • Мнения: 245
azaf, Никога няма да разбера защо може да е лошо една жена да направи каквото може, че да има по-високо майчинство, така че да си гледа детето. Майчинството което се полага в други държави идва и без осигуровки, просто социално, порадни нуждата да се отгледа дете. Тази нужда е свещена за всяка една страна, без нашата. Но там тези с големите осигуровки не се мъчат да натопят и натикат в калта тия без осигуровки. Затова има социални и бели държави, а има и такива като нашата родина.

Кажи на приятелката ми, която  била една година без работа, че е трябвало да не приеме да я осигуряват на 4 часа на минимална работна заплата, защото трябва социален активизъм срешу работодателите. Ама и поискай и банквата сметка да и преведеш пари за да има какво да яде. Мен не ме интересува дали фирмата ще съществува, въпросът беше, че аз не се добрах до законен договор. Т.е удобна възможност държавата да не ми плати нищо.


МTV, на моя работодател му бяха правили проверки и беше минал, въпреки незаконните граждански договори. Какво и на кого са платили не знам, но не ги наказаха за нищо.

# 25
  • Мнения: 9 481
А бе никой не осъжда младите майки, не ги наказва и пр.. ooooh!
Просто както по цял свят, и тук идва момента на планирането..просто е, и особено при липсващ бюджет за подобни социални дейности.
Към днешен момент, статистиката сочи, че средната възраст за раждане на първо дете е 26,2г а на второ-27,5г; като реално в големите градове е по-висока, а намаляването ѝ, идва от селата и най-вече циганките.
Т.е. ако изкл. тези фактори, реалната възраст е около 28-30г. Тази възраст е съвсем "зряла" за едни бъдещи родители, които са взели живота си в свои ръце, и смятат да създават, оглеждат и възпитават поколение след себе си. Peace

Като цитирате "белите държави" (да, за съжаление пак ние допуснахме този хал на който сме), наясно ли сте колко време е платеното майчинство, колко е (и дали има изобщо) неплатено такова, работодателя пази ли и колко работното Ви място..?

persimon, то една птичка пролет не прави-и не само у нас е така; всеки докато може/му се позволява се опитва да скатае-я доход, я осигуровка..ще подавате сигнали докато ВАС ви удовлетворят условията на труд.

# 26
  • Мнения: 245
MTV, мисля, че не ти не си наясно какво получава една майка в една бяла страна. Без значение има ли доходи или не и дали някога е платила половин стотинка данък. Получава жилище и то си има стандарти колко да е голямо,за всяко дете отделна стая и т.н. Получава месечна издържка, която е достатъчна да живее нормално, получава всякакъв вид помощ,включително храна, дрехи, посещения от хоа да и помагат, пари за детска градина и т.н. А тук ако се доберем до някакви малки пари, сме престъпници.И без планиране като родят на 17 в Англия или Канада пак им дават тези неща.


Какво значи ще подавам сигнали докато мен ме удовлетовява?! Сигнал е подаден, идват органите на проверка и си затварят очите, казват им че си е ОК, че са им служителите на граждански договор, нищо че имат постоянно работно място и постоянно работно време и не става дума за контракт за изпълнение, а за радовна работа и чисто прикриване на трудови отношения. Ако искаш иди ти се бори с тикви, аз не мога. 


От цялата тази тема обаче най ме смайва, как майки се кефят, че с майки се злоупотребено и има и известна доза злорадство..."защо да съчуствам на тези, които са в тази ситуация, като аз се измъкнах", "аз не искам данъците ми да издържат други майки"....бих добавила "като може тия данъци да иат за смяна на колите на депутатите и за бонуси на шефа на НАП.....просто...кошмар и потрес.

Аз се отказвам да пиша в тази тема, че съвсем ще загубя надежда за човешкия род.


А бе никой не осъжда младите майки, не ги наказва и пр.. ooooh!
Просто както по цял свят, и тук идва момента на планирането..просто е, и особено при липсващ бюджет за подобни социални дейности.
Към днешен момент, статистиката сочи, че средната възраст за раждане на първо дете е 26,2г а на второ-27,5г; като реално в големите градове е по-висока, а намаляването ѝ, идва от селата и най-вече циганките.
Т.е. ако изкл. тези фактори, реалната възраст е около 28-30г. Тази възраст е съвсем "зряла" за едни бъдещи родители, които са взели живота си в свои ръце, и смятат да създават, оглеждат и възпитават поколение след себе си. Peace

Като цитирате "белите държави" (да, за съжаление пак ние допуснахме този хал на който сме), наясно ли сте колко време е платеното майчинство, колко е (и дали има изобщо) неплатено такова, работодателя пази ли и колко работното Ви място..?

persimon, то една птичка пролет не прави-и не само у нас е така; всеки докато може/му се позволява се опитва да скатае-я доход, я осигуровка..ще подавате сигнали докато ВАС ви удовлетворят условията на труд.

# 27
  • Мнения: 9 481
Ахам-дават в Канада...а наясно ли защо? Да ти кажа-защото имат демографски срив.

Недей подскача излишно Stop-не виждам къде прочете някой да те третира като престъпник, да злорадства за каквото и да било...хайде стига с пресилването и силните краски Wink
Разсъждавай малко по-трезво-безплатен обяд НЯМА; то и аз искам, ама нЕма.

Нищо не ми каза по въпроса за пенсионирането по същата твоя логика със липсата или малък стаж....? Laughing


Какво значи ще подавам сигнали докато мен ме удовлетовява?! Сигнал е подаден, идват органите на проверка и си затварят очите, казват им че си е ОК, че са им служителите на граждански договор, нищо че имат постоянно работно място и постоянно работно време и не става дума за контракт за изпълнение, а за радовна работа и чисто прикриване на трудови отношения. Ако искаш иди ти се бори с тикви, аз не мога. 


 Rolling Eyes Нещо не разбрах..
Идват от Инспекция по труда, и не питат вас служителите, ами само работодателя-така ли? И ако инспекторите не са ви питали, вие защо си траехте??

# 28
  • Мнения: 4 965
azaf, в колко от случаите човек си прави сметки за дете 2-3 години предварително, може би само когато има проблем със забременяването... ...

Сред моите познати на пръсти се броят тези, които не планират поне 2-3 г. преди това.
Все пак, това е ангажимент за цял живот и трудно се подхожда към него с лека ръка. Нормално е всяка фертилна жена да има едно наум, че може да стане /дори и неочаквано/ майка.


azaf, Никога няма да разбера защо може да е лошо една жена да направи каквото може, че да има по-високо майчинство, така че да си гледа детето. Майчинството което се полага в други държави идва и без осигуровки, просто социално, порадни нуждата да се отгледа дете. Тази нужда е свещена за всяка една страна, без нашата. Но там тези с големите осигуровки не се мъчат да натопят и натикат в калта тия без осигуровки. Затова има социални и бели държави, а има и такива като нашата родина. ...
В повечето страни майчинството е едва няколко седмици и затова могат да си позволят да е високо платено. А и тук за тези без осигуровки и за социалнослабите има редица помощи и привилегии /социалните дават достатъчно информация по въпроса, но се оказва добър бизнес за много фиктивно бедни/.
В страните, където майчинството е по-дълго или по-високо платено, налице е изключителен демографски срив или достатъчно развита икономика /всъщност, двата фактора са съчетани/ и при тях е жизненоважно стимулирането на раждаемостта. При нас социалната политика по отношение на майчинството е една от най-добре уредените в света /неограничено право на болнични през бременността, 1 г. платено майчинство на 90% от заплатата, 1 г. платено майчинство на сума по-висока от минималната с удържани върху нея данъци, по 6 месеца неплатени за всеки от родителите до 8 г. на детето, гарантиране на работното място на майката до 3 г. на детето, право на ползване на намалено работно време до 7 г. на детето, право на допълнителни дни към отпуската на майката до 18 г. на детето, право на детски при по-нисък семеен доход, евтини ясли и градини, безплатно предучилищно и училищно обучение, има и още доста/. Малко са страните с подобна политика. И това на фона на състоянието на държавата ни - и някой все иска ощ и още, че и е готов да обвини държавата, че търси механизми да гарантира правата на редовните платци срещу нередовните такива.
И не става дума за социален активизъм срещу работодателите, а за малко предварителна мисъл и планиране на утрешния ден.
Защото на всеки му е изгодно да се осигурява на минимална и да прибира още 1000 лв. чиста пара, но след години не се свени да реве, че му е малко майчинството или малка пенсията. Всеки тарикатлък се заплаща. И не е виновен работодателят, защото той никого не заставя да му приеме условията - той действа на принципа "ако мине" и то минава.


И аз не виждам да е злоупотребено с някого. Виждам справедливост, защото искам и аз, и другите майки, да получаваме това, което реално сме внесли.
azaf, Никога няма да разбера защо може да е лошо една жена да направи каквото може, че да има по-високо майчинство, така че да си гледа детето. ...
Няма нищо лошо, когато е направено реално. Тогава заслужава адмирации. Другото /да внася 8-9 месеца по-големи осигуровки, които естествено после пак ще спре да внася/ си е чиста измама.
И аз искам да си отглеждам децата с повече средства. Усилията ми са насочени в друга посока, а не как да се надцакаме с държавата.

# 29
  • Мнения: 245

 Rolling Eyes Нещо не разбрах..
Идват от Инспекция по труда, и не питат вас служителите, ами само работодателя-така ли? И ако инспекторите не са ви питали, вие защо си траехте??

[/quote]




Какво да ни питат нас? Те си имат договори, договорите са граждански. Не са хора, които никъде да не се водят. Незаконно е обаче да се прикриват трудови отношения с граждански договори, то е очевадно, че ние не сме на поръчка, а са трудовоправни отношения. И не ги наказаха. И така можело. Нас никой за нищо не ни е питал, защото няма какво да ни пита.


А по другия аспект на темата, ако видиш по-нагоре какви коментари има, ще видиш, че което съм цитирала е казано, не съм си го измислила.

Хаха, Канада имала демографски срив, а ние не?! Нис сме в сто пъти по-тежък демографски срив от Канада. До 30-40 години ще има малко над милион етнически българи и няколко пъти повече роми и турци. Държава България ще спре да има. Но нека сега наказваме майките, че не можем да хванем работодателите им в измама и да "не им съчувстваме" като им вземат майчинството щото те сами са си виновни.

azaf, в Канада майчинството е 1 година и в това време се получава 90% от заплатата. А съвсем отделно нещо са помощите за майки с деца, които имат нужди от тях. Те както казах, са жилище, пари всеки месец, храна, детска градина и т.н и т.н И това не е само в Канада, а го има и в Аглия, и други европейски страни. И не са няколко седмици,а са толкова години, колкото майката е нуждаеща се.

Да, тези страни са по-огати. Да кажем нека не дават жилище и по 1000 лв на месец на  всяка уждаеща се родилка. Но могат да дават това, което и се полага и да стимулират раждаемостта, защото сме зле в това отношение. Не знам как измили, че у нас била най-добрата социална политика, това е просто без коментар. Относно взаимоотношенията работодател-работник, казах вече какво мисля, няма да го повтарям.

Не трябваше да се включвам отново по темата.

Последна редакция: сб, 18 фев 2012, 11:42 от persimon

Общи условия

Активация на акаунт