Избор на име

  • 5 526
  • 74
  •   1
Отговори
# 45
  • Сопот, Пловдив
  • Мнения: 1 016
Ако детето се чувства толкова неудобно да носи това име, аз лично бих го подкрепила да го смени. Така или иначе като стане на 18, може да го смени и без да има нужда от родителско одобрение.
Иначе моя съученичка си смени името на времето, долколкото знам, цялата процедура в съда не е траяла и час. При нея бяха имена близки фонетично, ако това има някакво значение. Но преди години един мъж се прекръсти на Манчестър, та едва ли е невъзможно от Здравко на Даниел.

# 46
  • Мнения: 739
..... Но преди години един мъж се прекръсти на Манчестър, та едва ли е невъзможно от Здравко на Даниел.

Ами може Манчо да е бил човека и да се е прекръстил на Манчестър Laughing Peace
Аз знам за Трифон дето стана Тони и за един Васил дето стана Васко. Не знам дали има изисквания при смяна на име новото да е близко по звучене на старото име newsm78
Иначе на мен Здравко ми харесва, не го намирам за архаично или дядовско име. Ако моето дете не се чувства добре с името, което аз съм му избрала - бих подкрепила избора за смяна на името!

# 47
# 48
  • Мнения: 735
Гласувах за Владимир. Не е масово като Даниел и Мартин. Виждам , че дилемата е Здравко - остаряло ли е, приемливо ли е. На мен не ми харесва. Спъва ме. Това натрупване на съгласни З Д Р , не обичам имена с Р до друга съгласна. (кр, хр, бр, пр, стр)  Прави изговора по-тромав, а за мен името трябва да е звучно, да се лее и произнася с лекота. Иначе замисъла на името ми харесва,  пожелателно е, да бъде здрав. Има и хубав имен ден (на Цветница) . А дори едно име да е остаряло нищо не пречи да се възроди и да стане пак модерно. (Случвало се е забравени имена да станат популярни след време)

# 49
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
Даниел.
Мартин.

Здравко не ми харесва.

# 50
  • UK
  • Мнения: 4 311
Аз пък не бих му разрешила да си смени името. Ако е твърдо решил, не мога да го спра, но ако държи на одобрението ми, не. Мисля, че е период и след няколко години ще му мине. Не познавам някой, който да си е харесвал името в детските /тийнейджърските си години. Аз също исках да го сменям. Има ли вариант да уговорите един гратисен период, през който да обмисли още малко решението си - една - две години примерно? Предполагам му предстоят много промени на тази възраст, израстване - завършване, предполагам после университет, може би чужд град или пък работа, нова среда, себедоказване... Нека измести малко фокуса в друга посока и след известно време реши. На 18 вярно е пълнолетен, ама си е тийнейджър и проблемът му не е в името, а някъде другаде, човек не гради самочувствие върху благозвучността на името си.   

# 51
  • Мнения: 1 615
Аз пък не бих му разрешила да си смени името. Ако е твърдо решил, не мога да го спра, но ако държи на одобрението ми, не. Мисля, че е период и след няколко години ще му мине. Не познавам някой, който да си е харесвал името в детските /тийнейджърските си години. Аз също исках да го сменям. Има ли вариант да уговорите един гратисен период, през който да обмисли още малко решението си - една - две години примерно? Предполагам му предстоят много промени на тази възраст, израстване - завършване, предполагам после университет, може би чужд град или пък работа, нова среда, себедоказване... Нека измести малко фокуса в друга посока и след известно време реши. На 18 вярно е пълнолетен, ама си е тийнейджър и проблемът му не е в името, а някъде другаде, човек не гради самочувствие върху благозвучността на името си.   

 Peace

Май са му в повечко глезотийката и фасоните.

# 52
  • UK
  • Мнения: 4 311
Покажи му анкетата Simple Smile Нека види, че Здравко е предпочитано пред Алекс(андър) - едно от най-модерните имена напоследък.  Mr. Green

# 53
  • In my tropical dream
  • Мнения: 250
И според мен ще е прибързано да го смени и е добра идеята за гратисен период от 1-2год. Има нещо друго, което много ме притеснява в този случай, без да съм по принцип фаталист или суеверен човек. Не бих застанала срещу смяната на кое да е друго име освен Живко и Здравко. Но тяхната смяна направо ми се струва като дърпане на дявола за опашката. По-добре да си седи с него. То дори не е лошо...
Иначе за западняците е направо невъзможна за изговаряне тази комбинация З Д Р.

# 54
  • Мнения: 338
Даниел и Мартин ми харесват.
Алекс също ми харесва, но зависи от фамилията Rolling Eyes
Владимир не е лошо, но ми идва дългичко. Но пък може да го наричате Влади и така ще се скъси Simple Smile
Здравко не знам защо не ми харесва, въпреки доброто си послание, а и как му се вика на галено...няма как.

# 55
  • Мнения: 6 713
Аз пък не бих му разрешила да си смени името. Ако е твърдо решил, не мога да го спра, но ако държи на одобрението ми, не. Мисля, че е период и след няколко години ще му мине. Не познавам някой, който да си е харесвал името в детските /тийнейджърските си години. Аз също исках да го сменям. Има ли вариант да уговорите един гратисен период, през който да обмисли още малко решението си - една - две години примерно? Предполагам му предстоят много промени на тази възраст, израстване - завършване, предполагам после университет, може би чужд град или пък работа, нова среда, себедоказване... Нека измести малко фокуса в друга посока и след известно време реши. На 18 вярно е пълнолетен, ама си е тийнейджър и проблемът му не е в името, а някъде другаде, човек не гради самочувствие върху благозвучността на името си.   

Напълно подкрепям! Не името прави човек, а човек прави името. Peace

# 56
  • София
  • Мнения: 291
Владимир води в класацията.   Heart Eyes
Само отбелязвам.   Peace   

# 57
  • Мнения: 1 615
Интересно, как му викат сега - приятели, роднини, съученици? Дани??? Надали Wink

# 58
  • Мнения: 1
Цялата истина е , че аз същност не съм Emitooooo , а се казвам Здравко и съм на 22 години ......Не написах нещатата както седят ,защото целях да получа обективни и искрени отговори ! Не знам защо ,но си мисля че въпреки ,че не се познаваме и виждаме  ,ако бях писал от мое име нямаше те да бъдат точно такива . На 22 години съм и не си харевам името ,попринцип никога не съм го харесвал,винаги съм завиждал благородно на мой приятели,които са с имена Владимир,Антон,Венцислав ,Данаил,Мартин,Мирослав (разбира се не съм го изразявал гласно ) .Като бях по -малък обаче не давах воля на тези мой чувства и усещания имах мечта в ,която вярвах силно ии се борих за нея със каквито сили имам ,давах всичко за нея,не излизах много , не си позволях капка алкохол ,както повечето ми връстници правчат.Не съм мислил за момичета и тем подобни неща -докато не осъзнах постепенно в последната година през ,коята се сблъсках с какви ли не пречки ,които стояха по-пътя ми към тази мечта и се убедих ,че няма да мога да я осъществя . Каточели това ,че вярвах ,че мога да успея в това ,което искам (с право или не ) подтискаше този мой комплекс .Просто не мислех за него и за други неща , а за това как ще успея .Сега обаче живота ми се променя ,търся работа и намирам само нископлатена и доста тежка,както и унизително отношение от работодатели .Не знам,но стигнах до там да не мога да се запознавам спокйно с момичета та и с момчета дори .Притеснявам се от името си . Чуствам ,че ми поставя някакви граници и не мога да се утърся от това усещане . Даже отидох при адвокат започнах дело за смяна на името. Но сега когато това дело наближава започна да ме гризе съвестта и не знам какво да правя ,не знам дали е правилно да се смени името.Същност имам и доста приятели ,които казват ,че не мислят ,че името ми е неприятно по някакъв начин . Вярно е че с повечето съм израстнал от малък ,което можеби променя нещата ,но не знам наистина. Можеби и това ,че бях в чужбина известно време и там никой не успя да ми происнесе името както трябва ....ии всеки гледаше странно като му казвах как се казвам е повлияло ...в същото време знам ,че е важно това какъв човек си ,дали правиш добро ,дали мислиш добро или не . Направо не знам какво да правя- по объркан не съм бил . Знам че има и хора с по големи проблеми -всичко съм обмислил ,но мира не намирам в последните месеци ....Не знам и дали тук е мястото да изливам всички тези мисли ,но пък и нямам кой знае какви алтернативи !

Последна редакция: ср, 29 фев 2012, 04:54 от Emitoooooo

# 59
  • Мнения: 354
Ако това вече е истината,защото честно казано лично на мен ми идва вече в малко повечко след всеки 2ри пост истината е...извинявай,но имаш някакви съвсем различни комплекси и си ги избиваш на името!Според теб си намираш все нископлатена и тежка работа,заради името ли? ами това са пълни глупости.Или това,че общуваш трудно с момичетата пак ли на името се дължи?Аз познавам момченце 5-6 клас и 2ма млади мъже с името Здравко.Нито един от тях не изпитва притеснение при запознанство или общуване заради името си,дори бих казала,че и тримата са много общителни и весели хора и имат доста добро самочувствие.И това,че в чужбина ти намирали името за странно,ами и аз намирам някои чужди имена за страни,но какво от това?

Общи условия

Активация на акаунт