Семейно празненство - как да издържа

  • 8 650
  • 64
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 19 485
За мен е непонятно как и защо, въпреки че очевидно не ме харесват и не се понасяме, въпросните хора упорито търсят контакт с мен и семейството ми, всеки път като се видим чувам реплика от сорта на "трябва да дойдем У ВАС да се видим, забравихме се" /даже са го и правили това - и то без покана/и прочие любезности, а на практика аз с тези хора просто нямам какво да си кажа. Обяснявам си го, че имат известен финансов интерес от въпросните добри взаимоотношения или в крайна сметка съм се отказала да си го обяснявам. На практика те изглежда си тачат роднините само защото са такива, независимо дали ги харесват или не, пък аз не съм такава. Но и това "уважение" да дойдем у вас да се видим в крайна сметка малко едностранчиво ми се вижда.

# 16
  • Мнения: 10 547
Теб ли не харесват или цялото ти семейство?
Защото с една моя леля органически не се понасяме, но с майка ми са първи дружки.

# 17
  • Мнения: 2 457
Не знам къде ще е това събиране, но поне седни на друга маса или там възможно най-далече от тях. Контактувай си с хората които харесваш, а на другите едно хладно "Здравейте" е предостатъчно.

# 18
  • Мнения: 19 485
Теб ли не харесват или цялото ти семейство?
Защото с една моя леля органически не се понасяме, но с майка ми са първи дружки.
По-скоро само мен, ама пък и аз не им "играя по свирката", та затова нещо ги дразня явно. Трудността идва от там, че всички мои близки считат, че те, каквито и да са, понеже са наши роднини, по дифолт трябва да ги обичаме и уважаваме. Аз пък не мисля така за някой, който не си го е заслужил пред мен това.

# 19
  • Мнения: 1 726
При такъв случай наблягам на хапването, пийването, не се стремя да следя разговора, а ако има телевизор си насочвам вниманието към него и въобще не ми пука как се приема от околните.

# 20
  • Мнения: 4 916
За мен е непонятно как и защо, въпреки че очевидно не ме харесват и не се понасяме, въпросните хора упорито търсят контакт с мен и семейството ми, всеки път като се видим чувам реплика от сорта на "трябва да дойдем У ВАС да се видим, забравихме се" /даже са го и правили това - и то без покана/и прочие любезности, а на практика аз с тези хора просто нямам какво да си кажа. Обяснявам си го, че имат известен финансов интерес от въпросните добри взаимоотношения или в крайна сметка съм се отказала да си го обяснявам. На практика те изглежда си тачат роднините само защото са такива, независимо дали ги харесват или не, пък аз не съм такава. Но и това "уважение" да дойдем у вас да се видим в крайна сметка малко едностранчиво ми се вижда.

Ами сигурно има някаква причина. Сама казваш, че вероятно е финансова, което дава някаква информация, защо тяхната активност ти е неприятна. Възможно е да са свръх любопитни, нахални когато става въпрос за изгода - материална или някакъв контакт, или пък да те третират като длъжна да им помагаш, понеже сте роднини. Случват се такива неща, но за да си решиш проблема в дългосрочен план, трябва решително да набиеш колчета по границите, вместо да се стресираш при всяка заплаха от среща.

# 21
  • Бургас
  • Мнения: 6 589
Обикновено на такива събирания гледам да седна до някой,който ми е най-поносим.
Лятото свекърът имаше юбилей и предвидливо седнах до приятелка на свекърва ми,голяма душица и си прекарах чудесно.После моят мъж ми се чуди защо не съм седнала до него и съм избягала на другия край на масата.Как да седна до него като той се насади до един братовчед,който като роднините на авторката първо щеше да ме захапи с някоя хаплива забележка.
Това е моят съвет.Помисли с кой ще ти е най-приятно или поне не толкова неприятно и действай с лакти смело. Laughing

# 22
  • Мнения: 10 547
Понеже съм в сходна на твоята ситуация, ще си позволя да те посъветвам да не поставяш родителите си в ситуация да избират теб или "онези" роднини.
Това е конфликт между тях и теб, не между родителите и тях.
При едни мълчанието действа, при други нападателното поведение. Действай според това какви са твоите.

# 23
  • Мнения: 1 567
По-скоро само мен, ама пък и аз не им "играя по свирката", та затова нещо ги дразня явно.

извинявай, но какво по-точно искаш да кажеш?
какво означава да им  "играеш по свирката"?
Долколкото разбирам става въпрос за близки/роднини, с които не си във всекидневен контакт

# 24
  • Мнения: 19 485
Касита, най-много ме заболя, защото така се случи всъщност. Поставих в неудобно положение собствените си родители с проявената отт мен нетактичност. За в бъдеще ще гледам да се владея повече.
argun - да, точно така. Смятат, че понеже сме роднини, аз и моето семейство сме длъжни да им помагаме. Обаче само ние на тях, не те на нас, защото никога не съм мислила, че някой за нещо ми е длъжен, само защото ми е роднина. От години се стремя да "забивам колчета" , те го виждат това и явно се дразнят. Има хора, които изкарват най-лошото от мен. Чувствам се несправедлива и неблагодарна след контакти с тях и ми е кофти естествено. В цялата работа май страдат родителите ми, ще се постарая повече да не се случва - не го заслужават.

# 25
  • Мнения: 12 663
Дълго време търпях една такава роднина, защото е много близка на майка ми. Много ме болеше, че я използва, но си мълчах.  Накрая ми прекипя.

# 26
  • Мнения: 4 916
...
argun - да, точно така. Смятат, че понеже сме роднини, аз и моето семейство сме длъжни да им помагаме. ...

И аз така предположих. В такъв случай сигурно се опитват да влияят и чрез родителите ти - "Петя трябва да помогне на нашето Гоше да започне работа", "Петя нали имаше съученик, който сега е съдия...", "намерихме един апартамент, тя да ни даде заем като на роднини" и т.н. Ако е така, моят съвет е да помолиш родителите си не само да не поемат ангажименти да ходатайстват пред теб, ами и да ги режат - "ние не можем да се ангажираме, това са нейни работи".
Това са просто хипотези, основани на най-честите такива роднински отношения, при вас може да не е точно така.
Общо взето само ти си знаеш как стоят нещата, но според мен действай за дългосрочно решаване на проблема.

# 27
  • Мнения: 11 911
Няма сила на света, която да ме накара да се забавлявам с неприятни за мен хора.Особено ако забавлението предполага непосредствен контакт.

Бих помогнала и на досадник, и дори на неприятел в нужда, но да се забавлявам, да съм част от неприятно и натоварващо за мен празненство, не благодаря, това не е за мен.И служебни и роднински съм отказвала, нищо особено не се е случило в резултат на това мое поведение.

От друга страна много се надявам да не бъда такава, че един ден да изисквам от детето си неуместна лоялност към неприятни за него и обиждащи го хора.Ако и да са ми близки роднини.

# 28
  • Мнения: 19 485
По-скоро само мен, ама пък и аз не им "играя по свирката", та затова нещо ги дразня явно.

извинявай, но какво по-точно искаш да кажеш?
какво означава да им  "играеш по свирката"?
Долколкото разбирам става въпрос за близки/роднини, с които не си във всекидневен контакт
Означава, че като се изтърсят в къщи пет човека с три деца без предупреждение не си късам ризата от радост че са ме "уважили" и предполагам са го усетили. На празници не им се обаждам с дежурните поздравления, а понякога те го правят. На масата ми е трудно да поддържам с часове разговор за детски болести и учебната програма в детската градина, защото тези проблеми са далеч от мен. Като ми кажат "ще дойдем да ви видим", не скачам от радост и не уточнявам дата, защото просто не искам. Иначе това не им пречи да ми се обадят посред нощ по телефона и ме държат половин час да обясняват "спешния си имотен проблем" и да търсят съвет. Веднъж не са попитали дали аз имам нужда от нещо, как аз се чувствам, на мен какво ми харесва и т.н. Никога не ме канят у тях, не че съм умряла за това, но все пак прави впечатление това. Срещаме се само у общи роднини или у дома.

# 29
  • Мнения: 1 726
Защо се чувстваш длъжна да поддържаш контакти с тях? Това, че майката ти го прави, така си е решила- прави го, но ти решавай за себе си. Обясни го и на майка си, че не си длъжна да правиш това, което тя си е наумила, а си имаш собствен живот и виждане за него.

Общи условия

Активация на акаунт