Дървена ламперия - как да я променя?

  • 66 877
  • 66
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 1 735
Нищо специално.Просто едно време имаше стандарти-БДС и апартаментите се издаваха всичките по определен начин,с еднакви довършителни работи-вкл. ламперия, ламперии има и пред радиаторите на парното и т.н.

# 46
  • Мнения: 1 402
pina, взех да се замислям, дали не са ме излъгали  Laughing, че под ламперията няма никаква мазилка, само и само да ме откажат да я махам  Thinking, като нищо. Но даже и да има мазилка, аз вече съм решила, че няма да махам, а ще боядисвам в бяло или в слонова кост  Simple Smile.
Barbabeau, идеята ти наистина е много добра   bouquet, само не знам такива летвички от къде мога да взема, дърводелец ли трябва да търся, и като парички май няма да е евтино.
гост22, не съм виждала никога тапицирана ламперия, интересно ми е какво би се получило.
Хитра Лиса, като писа, че ще преправяш старо легло  Grinning, се сетих, че и аз имам една стара секция на най-малко 30 години, ей такъв фурнир е, същият като на ламперията, вдигнах и мерника да я осъвременя малко, но за това може да пиша в темичката за старите мебели.
Отново благодаря на всички за мненията и съветите.   bouquet

# 47
  • София
  • Мнения: 5 654
Такива летвички се продават в Бриколаж и други магазини от типа Домашен майстор  Peace Не са скъпи.

# 48
  • Мнения: 1
Здравейте, след доста години събуждам темата, защото и аз имам същата дилема, дали да махна или оставя старата ламперия в коридора - направена от от плоскости.
Бих искал да я оставя и да я боядисам в бяло или с някакъв бял лак или с авто-емайл лак, както е споменато по-рано.
Колебая се как да подходя, за да не се вкарам в "приключение". Дали ако се напръска с Меглио и после се обтрие с парцал, ще може директно да се боядисва? Чувал съм и за някакъв разтворител на стари бои и лакове - "смивака" но си представям какво мазане и чистене ще е, като се разлигави стария лак ... а площта на коридора е доста голяма! Друг вариант - ако леко се матира стария лак със шкурка, (което пак си е доста шкурене) ще може ли директно да се боядисва, без сваляне на лака?

# 49
  • София,
  • Мнения: 150
Здравейте, след доста години събуждам темата, защото и аз имам същата дилема, дали да махна или оставя старата ламперия в коридора - направена от от плоскости.
Бих искал да я оставя и да я боядисам в бяло или с някакъв бял лак или с авто-емайл лак, както е споменато по-рано.
Колебая се как да подходя, за да не се вкарам в "приключение". Дали ако се напръска с Меглио и после се обтрие с парцал, ще може директно да се боядисва? Чувал съм и за някакъв разтворител на стари бои и лакове - "смивака" но си представям какво мазане и чистене ще е, като се разлигави стария лак ... а площта на коридора е доста голяма! Друг вариант - ако леко се матира стария лак със шкурка, (което пак си е доста шкурене) ще може ли директно да се боядисва, без сваляне на лака?

И аз съм пред тази дилема и дълго време се чудех какво да правя. Накрая решихме, че ще боядисваме. Взех шкурка, за да я мина, после с боя на водна основа.... Така казаха в магазина...

Ако има други идеи - моля, споделете ги!

# 50
  • Мнения: 121
Аз опитах да я шкуря, моята беше 2м на 50см парчето от пдч. За хубаво ошкурване ми отиде шкурка за 3лв на това парче, много врътня и  загубено време, на места трябва и на ръка. цялата къща беше в прах, а резултатите съмнителни и се отказах, просото сметнах че не си заслужава усилието, а аз имах 10 метра. Добре че не бях купила боя. Свалихме я, нарязахме я и отива в камината тази зима. Купихме си много готина дървена ламперия за 15лв/м2, просто цялото упражнение с реновирането не си заслужаваше при нас

Последна редакция: пт, 25 май 2018, 17:58 от Zuzi Vasileva

# 51
  • Мнения: 14
Здравейте, дали все пак някой преправи ламперията и може ли снимка на резултата?Аз имам същата ламперия в новото жилище, но е светла.Смятам да я запазя,но все пак да придобие нова визия.

# 52
  • Мнения: 6 276
Аз опитах да я шкуря, моята беше 2м на 50см парчето от пдч. За хубаво ошкурване ми отиде шкурка за 3лв на това парче, много врътня и  загубено време, на места трябва и на ръка. цялата къща беше в прах, а резултатите съмнителни и се отказах, просото сметнах че не си заслужава усилието, а аз имах 10 метра. Добре че не бях купила боя. Свалихме я, нарязахме я и отива в камината тази зима. Купихме си много готина дървена ламперия за 15лв/м2, просто цялото упражнение с реновирането не си заслужаваше при нас

Има грундове за такива неща. Хората плочки за баня боядисват успешно с Бороконтакт, какво остава за дървена ламперия.

# 53
  • Мнения: 14
Молбата ми беше да видя краен резултат ако някой все пак е сменил визията на ламперията.

# 54
  • Sofia
  • Мнения: 580
Аз налепих тапети ( ламперията беше цяла плоскост,не летвички ) ,стана доста ефектно,но е в ниша и не личат  неравностите на самата плоскост. 

# 55
  • Мнения: 14
Някой друг ?

# 56
  • Мнения: 5
След като не намерих снимки на свалена ламперия от този тип, реших, че ще е полезно да си сваля моята, да снимам и споделя за други. Тази е слагана от първите собственици на апартамента и беше изключително лесно да я сваля, като детска игра, но за големи 😁. Изморих се, но сега ще може поне да изглежда по-добре след като дойде майстора и заглади стените. Има още, но друг път като свърша с този апартамент ще почна и другия 😉😉

Скрит текст:












Последна редакция: пт, 31 май 2019, 17:27 от AnMary

# 57
  • Мнения: 14
Някой дали е правил опит да я лакира с бял лак?

# 58
  • Русе
  • Мнения: 785
Здравейте,
Същият проблем и при нас - предпочитаме да запазим ламперията (панели от ПДЧ с фурнир) и да я боадисаме в бяло. Упражнението е планирано за това лято, но мъжът ми вече тества в/у един панел - първо зашкури с 320, след това с 240, после мина с Бороконтакт, и накрая с бяла акрилна боя (без разреждане, една ръка). Според мен ще стане работата... мога да снимам ако някой се интересува. Ще видим как ще се държи боядисаното докато дойде ред на останалото и какво ще се случи при почистване.

madilana, според мен само с бял лак няма да стане - вероятно ще изсветли цвета само, но зависи кой какъв ефект търси... аз искам стрият цвят да изчезне напълно и да получа или гладко бяло, или ефект на състарено дърво.

# 59
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 087
В къщата в България имахме такива плоскости и с летвички на около 50-60 см. Беше много тъмно антре, изшкурих плоскостите и след това ги боядисах с бял автоемай лак, летвичките боядисах в червено. Това беше преди почти 30 години. Лака не е мръднал, така си е както в началото. Сега има много различни видове бои, тогава това беше най-доброто. Снимки мога да покажа като си отида лятото.

Общи условия

Активация на акаунт