Отговори
# 705
  • Мнения: 78


        Това, което написах е по темата с корените - естествено, че децата имат право да се определят сами - просто си имат мама и татко българи и не бива да го забравят - няма как да са истински германчета - та нали ние си ги възпитаваме - приемат донякъде от нашия светоглед.

Сестра ми е омъжена за словак, децата й са родени и израстнали във Франция - това е тяхната родина, но обожават и България и Словакия и с гордост казват, че са истински граждани на света..................

# 706
  • Мнения: 11 320
Хубаво си хортувате децата ви с какви корени са.
Вие си вършете работата както трябва, пък може и изненади да преживееете.
Както оня ден щерката ми изръси, че била и българка, нали съм и майка.
Не каза проценти, но факта, че приема, че има и друг корен, ме радва много.
Баткото на 4 г отказваше да говори български, че бил немец и не му трябвало, но по-късно се отпусна и дори говори по-добре от сестра си.
Така че не се впрягайте, вършете си работата, децата като имат добър пример, ще им дойде акъла.
Всяко нещо с времето си!  Wink

# 707
  • Германия
  • Мнения: 327
Така е,вършим си работата.
Аз много харесвам една мисъл на Ванга:"Децата са като тесто-каквото си го омесиш,такова ще втаса".
и понеже моите са още малки,в процес на "месене" сме,пък времето ще покаже как ще "втасат".

# 708
  • Мнения: 141
Аз не съм много сигурна, 4е месторождението е достатъ4но за самоопределянето. Според мен метаморфозата (пълна) трае поне 3 поколения. В смисъл нещо друго, освен място на раждане и детски спомени трябва да ти принадлежи.
Мисля го в такъв смисъл : китайците , които правят от 20г. китайски ресторанти в БГ и си изу4иха децата там - то те българ4ета ли са? Те са у4или в у4илище за Ботев и Левски, за Българските царе , 4ели са Под Игото и са изкарвали отценки ... но как са го 4ели? Защото аз като 4етях Йовков си представях как са живели дедите ми, как са били обле4ени бабите ми, какви песни са пели ... Като пътувах из България търсих това минало и се интересувах от него ... И то защото го 4увствах свое. Занех семейството ми от кой край иде, слушах разкази на бабите ми ...
В този смисъл нашите деца според мен ще се 4увстват у дома си в Германия, защото това е техния дом, но ще знаят, 4е дедите им са живяли в България ...
С което разсъждение не съм искала да засегна когото и да било   

# 709
  • Мнения: 78


Жабата, много ми допадат разсъжденията ти, такаче продължавай Wink

Аз вместо да стягам багаж, си хортувам с вас  Embarassed

# 710
  • Мнения: 379
... Защото аз като 4етях Йовков си представях как са живели дедите ми, как са били обле4ени бабите ми, какви песни са пели ... Като пътувах из България търсих това минало и се интересувах от него ... И то защото го 4увствах свое. Занех семейството ми от кой край иде, слушах разкази на бабите ми ...
В този смисъл нашите деца според мен ще се 4увстват у дома си в Германия, защото това е техния дом, но ще знаят, 4е дедите им са живяли в България ...
С което разсъждение не съм искала да засегна когото и да било   


Ееех, че романтичноооо и без и ти на свой ред да се обиждаш старомодно. Още по-мое време /преди 15тина години/ никой не четеше Вазов и Ботев с такива мисли, пък сега е цяло постижение, ако изобщо някой се напъне да ги прочете в оригинал. Не че смятам за лошо да имаш подобно зряло отношенише към българските класици, но всъщност мисля, че е прекалено надценено да го очакваш от един 12-15 годишен човек. Къде ще се чувстват у дома си децата ни, зависи само от нас. Познавам много смесени семейства, в които българският родител отказва да говори на друг език, освен български с децата си и всяко лято ги мъкне на "опреснителен" курс при баба и дядо. Ей така се пази българско самосъзнание. С постоянство и пример, ако искаш, можеш да ги наречеш инат и консерватизъм. За мен до голяма степен решенията, които взимат децата са продиктувани от нашите действия и внушения. Ако ние искаме да ги запазим българи, те ще са българи.
Друг е въпросът доколко това ще е добре за тях, докато живеят извън България ...

# 711
  • Мнения: 68
Моля, ако някой има желание да помогне и да провери за грешки едно писмо от десетина реда, написано на немски да ми пише ЛС и ще му го пратя. Благодаря.

# 712
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
привет,

имам гутшайн за Леголанд - 1 плаща, 2ма влизат...
ако някой има интерес да пише  Peace

# 713
  • Мнения: 14
Айде чакаме ви Simple Smileама като гледам кога си писала,вие вече сте тук  Mr. Green



              Здравейте момичета,

Моят мъж днес замина за Германия с пълна кола с багаж, тази вечер спи в Братислава при наши много близки и утре живот и здраве трябва да е в Германия. Аз с децата летя в неделя сутринта - германско вече ми се струва много близко и ми е мъчно за българско от сега  Confused

Виждам обсъждате немското гражданство - много сме далеч от този момент, а и по план смятаме да си се връщаме в Бг след 2,3,4 години  Wink, но ми стана интересно (извинявам се за невежеството) - дълго време Германия позволяваше само едно гражданство, това променено ли е  newsm78

И така, мами от Баден Вюртемберг, пристигаме  Hug

# 714
  • Мнения: 14
Да,Гери и аз по тази причина,реших да се преместим в Германия,докато Виктор е на 2 год и половина,ако беше по-голям,незнам дали щях да се реша на тази стъпка,да се махна от Лондон...на него му липсваха приятелите и семейството сега като е малък,а си представям какво щеше да е ако е по-голям примерно Simple Smile когато има деца,нещата се променят и мислиш къде би било по-добре за тях,а не на нас къде ни се иска да сме Simple Smile
Да де, то номадството е хубаво, но досега сте били без деца...с децата стоят иначе нещата..аз сега не мога да си позволя да сменя тук града и да разделя децата от приятели, пък не държавата, езика и т.н. Преди не бих се замисляла, обичам новите неща, бих обикаляла дори държавите за разнообразие...но все си мисля, че децата не биха се радвали на това  newsm78

# 715
  • Мнения: 420
Бихте ли ми казали,как стоят нещата със здравните осигуровки за децата,когато само единият родител работи?Имат ли право на здравна помощ?Едното ще ходи на училище,другото на градина,ако изобщо това има значение.И тъй  като аз в началото няма да работя,трябва ли да си изкарвам европейска здравна карта?

# 716
  • Мнения: 3 880
При въпросите за здравните осигуровки уточнявайте моля за каква осигуровка става въпрос- частна или държавна (Privat ili gesetzlich), защото има разлика Peace
При втората и ти и децата ти ще сте застраховани семейно към мъжа ти. Когато започнеш работа ще си имаш отделна...
При частните обаче няма семейни- там всеки член на семейството се застрахова отделно...

# 717
  • Мнения: 420
За държавна става въпрос,той си работи на трудов договор.Какви документи се подават и изобщо подават ли се ?

# 718
  • Мнения: 166
За държавна става въпрос,той си работи на трудов договор.Какви документи се подават и изобщо подават ли се ?

Трябва да се обади в касата и да каже, че има жена и деца. Изпращат му един формуляр, в който се попълват данни за съпругата и децата от типа на рождени дати и подобни и после ще ви пратятя за всеки допълнителни карти

# 719
  • Мнения: 3 880
той си работи на трудов договор.
на трудов договор също може да си застрахован частно, ако надхвърляш определени доходи (това само за инфо Peace)

Да се обади в касата (или да им прати един мейл) и да каже, че семейството му се е присъединило и те ще пратят необходимите формуляри, съответно ще кажат какви документи им трябват...може и още преди да сте отишли да ги задейства тези неща, за да не чакате после...
Петка изпревари докато се набутам Laughing

Общи условия

Активация на акаунт