За неизбежната самоотбрана

  • 33 491
  • 548
  •   1
Отговори
# 15
  • Sofia
  • Мнения: 336
Не обичам да коментирам даден случай, преди да са изяснени фактите по него. Затова и се дразня изключително много на журналистите, които правят какви ли не интерпретации, без да имат нужните факти. За това и има образувано досъдебно производство, при което ще се установи точно какво се е случило.
А иначе: Чл. 12 от Наказателния кодекс: (1) Не е общественоопасно деянието, което е извършено при неизбежна отбрана - за да се защитят от непосредствено противоправно нападение държавни или обществени интереси, личността или правата на отбраняващия се или на другиго чрез причиняване вреди на нападателя в рамките на необходимите предели.

(2) Превишаване пределите на неизбежната отбрана има, когато защитата явно не съответствува на характера и опасността на нападението.

(3) (Нова - ДВ, бр. 62 от 1997 г., изм., бр. 120 от 1997 г., бр. 75 от 2006 г.) Няма превишаване пределите на неизбежната отбрана, ако нападението е извършено чрез проникване с насилие или с взлом в жилище.

(4) (Изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г., предишна ал. 3, бр. 62 от 1997 г.) Деецът не се наказва, когато извърши деянието при превишаване пределите на неизбежната отбрана, ако това се дължи на уплаха или смущение.

# 16
  • София
  • Мнения: 1 074
Предложение към авторката да смени заглавието, тъй като "Възмутена съм" не отразява темата и много хора я подминават, поради лош опит от минали подобни теми.

# 17
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 868
Аз от вчера се питам, защо е било нужно, жители на Перник да живеят в общежитие?

Близнаци имат право на общежитие по закон.

Иначе - безкрайно нелеп случай. Жалко и за двете момчета.  Confused

# 18
  • Мнения: 3 826
имаше един израз - Пернишки трагедии ,
диви селяни станали студенти ...

# 19
  • София
  • Мнения: 15 466
Цитат
Близнаци имат право на общежитие по закон.

 Добре, имали право, и какво стана с това право.Тормозили са момчето, защото е едно и от далече и ето докъде се стигна.

# 20
  • Мнения: 2 927
Не съм следила новините в детайли. Моля някой да сподели, как разследващите са стигнали до извод, че Илко е държал ножа. Снощи все още не се знаеше и тримата бяха задържани. Не видях нещо подобно да се споменава в статията в Блиц.

# 21
  • София
  • Мнения: 3 564
Отпечатъци може би? Възможно е и самопризнание, че е действал в самозащита.

# 22
  • Мнения: 1 547
И аз не съм запозната с детайлите, за да коментирам на воля, но все пак... да прободеш някого в гърба е убийство, което не може ей така просто да се оправдае. Самозащитата е такава, когато всички други варианти са изчерпани, а в случая се сещам за няколко, които не са - като например обвиненото момче да извика полиция преди инцидента; да крещи с все сила за помощ; да напусне стаята преди или по време на разправията; да не се заяжда с пияния си съквартирант, с когото явно си имат история; да направи постъпления за преместване в друга стая възоснова непрекъснатите конфликти, много преди да се стигне до такива крамоли и така нататък. Това тук ми прилича на младежко мерене на... не знам и аз на какво.

Много жалко за всички тези момчета, поредни жертви на безпътно и безидейно възпитание, и на зловещото място, наречено "Студентски град".

# 23
  • Мнения: 17 987
И аз не съм запозната с детайлите, за да коментирам на воля, но все пак... да прободеш някого в гърба е убийство, което не може ей така просто да се оправдае. Самозащитата е такава, когато всички други варианти са изчерпани, а в случая се сещам за няколко, които не са - като например обвиненото момче да извика полиция преди инцидента; да крещи с все сила за помощ; да напусне стаята преди или по време на разправията; да не се заяжда с пияния си съквартирант, с когото явно си имат история; да направи постъпления за преместване в друга стая възоснова непрекъснатите конфликти, много преди да се стигне до такива крамоли и така нататък. Това тук ми прилича на младежко мерене на... не знам и аз на какво.

Много жалко за всички тези момчета, поредни жертви на безпътно и безидейно възпитание, и на зловещото място, наречено "Студентски град".

Напълно съм съгласна с този пост, но ние не сме били там, как е можело да справи това момче само срещу трима пияни? Имало е викове, всички мислели, че се забавляват. Момчето е сигнализирало за тормоза, дори се е преместило, защо се е върнало обаче  newsm78

# 24
  • Мнения: 1 525
Възмутена съм!!!
От това, което се е случило и се случва всеки ден.
От липсата на адекватни решения и мерки.
Съжалявам за момчето, което си отиде от този свят.
Но съжалявам повече Илко.
Не е бил пиян. Бил е сам срещу трима добре почерпени и афектирани младежи.
И резултата е - той е обвинен. А дали е той виновен? Не прочетох никъде да са взети пръстови отпечатъци и каквото трябва.
как решиха, че вината е в него?!?!

# 25
  • София
  • Мнения: 1 074
Цитат
Близнаци имат право на общежитие по закон.

 Добре, имали право, и какво стана с това право.Тормозили са момчето, защото е едно и от далече и ето докъде се стигна.

Тайна, нещо не разбирам - ти имаш някакво лично отноение към перничани ли? Защото и те си дават сметка чудесно с какво предубеждение се отнасят към тях останалите, което е непостижимо за мен, всъщност. Ако бях перничанка на всяка цена щях да се опитам да се преместя там, където ще си осигуря повече възможности за развитие.

А тормозът го има от всякакви хора към всякакви други. Проблемът е, че именно тормозеният човек ще обере пешкира...

# 26
  • Мнения: 60
Портиера на блока, къде е бил, когато момчетата са се прибрали пияни, за какво е въобще там?

# 27
  • Мнения: 1 525
Ах тези портиери!
Видяхте ли го?
Човека е доста възрастен.
Може би е там да проверява лични карти, що ли.
Но едва ли би успял да спре пияни младежи. Ако изобщо посмее да застане срещу тях.
Най-много и той да отнесе един пердах.

# 28
  • Мнения: 1 547
Мен са ме учили, че от "пияния и лудият бяга". Илко е бил сам със съквартиранта си отначало и предполагам, че го е чул как се обажда за подкрепления по телефона. Да, безкрайно тъпо и несправедливо е да напуснеш леглото или стаята си заради някакви пияни келеши, но все пак... решението не е убийство.

Сега се зачудих много интензивно дали някъде, в някое студенстко селище по света, е възможно да се допусне наличието на нощни заведения, сервиращи алкохол и функциониращи до сутринта. Образование и кръчми, битуващи стена до стена, за мен е просто абсурдна концепция.

# 29
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 868
Портиерите на блока обикновено са пенсионирани мъже и жени, какво биха могли да направят, освен да се обадят в полицията? Да не говорим, че една голяма част от тях спят като пънове на нощна смяна и нищо не може да ги смути, защото са свикнали на шум, купони и пиянски изцепки ежедневно.

Общи условия

Активация на акаунт