КОЗУНАЦИ - 2012г. - 1

  • 96 576
  • 735
  •   1
Отговори
# 225
  • София
  • Мнения: 18 679
Интересно е това, което споделяте за коричките Thinking Спомням си, че миналата година прибрах така един козунак в свежо фолио и после беше страхотен, но не ми е хрумвало, че именно по този начин мога да омекотявам  коричките по принцип. Този уикенд ще пробвам - един в плик и ядин във фолио, и ще докладвам.
А мазането с масло го правя на пити и погачи, но на козунак не съм - не падат ли отгоре украсите - филирани ядки, захар? Да уточня, че аз ръся с обикновена кристална захар.

За този Великден съм решила да прая и курабийки. Великденските на Сладка хапка. Ще ми е първо приключение с амонячна сода, от дете не съм се докосвала до такова нещо, когато помагах на баба за нейните курабийки Heart Eyes Дано не смърди непоносимо.

# 226
  • Мнения: 9
Здравейте момичета,
Реших да споделя тук един линк към италиански блог и по-конкретно към рецепта за тестено изделие много подобно на козунака. Особеното е, че е приготвено с квас! Има ли някоя от вас опит в приготвянето на козунак с квас? Ще ми е много интересно да споделите.

Ето и линка - http://profumodilievito.blogspot.com/2012/03/la-colomba-fermenta … one-naturale.html (съжалявам, че е само на италиански, който разбирам, но нямам смелостта да превеждам)
white.orchid,това е коломба Simple Smileаз съм я правила по друга рецепта , става страхотна,но онзи ден намерих тази и мисля този Великден да я направя по тази  http://www.youtube.com/watch?v=b006fYfwF4k . Много харесвам и панетоне,но той се прави за Коледа.

Последна редакция: вт, 27 мар 2012, 10:50 от val80

# 227
  • Мнения: 169
да се поразпиша и аз - направих опит с планетарния миксер , стана   Peace.
Само аз дето оставих тестото по - меко , и в опита си да докарам визия на кифли станаха питки   Mr. Green.
Но пък другата част която оплетох на козунак , стана идеален, на вкус нямам идея как е , защото го подарих за един рожден ден току що сутринта.
Рецептата, е на Нудел с малко увеличена течност и захар, пробвах една арабска мазнина Смен се казва подобие е на масло, маргарин , ми никак не са лоши на вкус поне питките  Laughing.
Дано до великден да успея да докарам конци  Crazy

# 228
  • София
  • Мнения: 1 312
Val80, хареса ми идеята за пудра захар върху козунака, ще пробвам  :  :bouquet:bouquet: Но,мисля да сложа и малко на кристали захар и пудра отгоре,дали ще стане..... newsm78

# 229
  • The point of no return
  • Мнения: 823
Като отворихте дума за пудрата захар, четох в един блог, че захарта трябва да е разбита добре, за да може маята да действа по-активно, та се замислих да пробвам с пудра захар вместо с обикновена  Thinking

Обаче колко да сложа, някой да си има на идея   bouquet


# 230
  • Мнения: 28
От моя тазгодишен опит мога да споделя, че е добре захарта да е разтопена предварително в млякото и печенето да става на 150 градуса - поне при моята печка така е добре. Виждах как постепенно набъбва тестото. И съотношение олио - мас - 2/1.

Последна редакция: чт, 29 мар 2012, 08:10 от miusli

# 231
  • Мнения: 7 091
Аз тотално ви изтървах края, но да се запиша.  Peace  bouquet

# 232
  • При децата ми
  • Мнения: 6 125
Miusli, по коя рецепта прави козунаците? Изглеждат много апетитно!

# 233
  • Мнения: 28
Рецептата ми я даде нидел  като малко измених-
3 яйца и отделно един жълтък за отгоре
1 к ч  захар + 1 с л
180 мл прясно мляко - при мен непълна ч ч
90 мл мазнина-сложих 60 мл олио+30 мл свинска мас
20 гр прясна мая
лимонови и портокалови корички,предварително сварени и подсушени
лимонова есенция
брашно,около 600 гр (ориентировъчно) - сложих 4 ч ч като после допълвах постепенно с олио и брашно до събиране на тестото
Важни моменти са според мен - захарта първо да се разтвори в млякото, и след първото втасване непременно сгъване 10-на пъти на тестото както Венета е описала. И второто втасване да е около 25 минути и печене на 150 градуса.
И още - първо сложих половината мазнина - после постепенно добавях останалата част.
Ако може някой да ми прати линк как да си намаля снимките.

Последна редакция: ср, 28 мар 2012, 12:52 от miusli

# 234
  • При децата ми
  • Мнения: 6 125
Благодаря! А може ли да се види някъде тази рецепта? И още нещо, козунака, който ти си показала един ли е или? На мен ми приличат на козуначени питки.

Последна редакция: ср, 28 мар 2012, 09:34 от Hrispa76

# 235
  • Мнения: 28
От ляво е козунак , а другите топки направих на питки. Вече имам форма и работим върху вида. В тази връзка пускам линк с плетките. Рецептата е на макс мама по принцип.
http://tube.lankaz.com/video/5WmDYNh8heA/Anleitung-zum-Brotflechten.html
http://tube.lankaz.com/video/dhxkVo38GCo/6-er-Zopf-AVI.html

Последна редакция: ср, 28 мар 2012, 11:17 от miusli

# 236
  • The point of no return
  • Мнения: 823
Влизам да се похваля с успешното откриване на сезона на козунаците тази година  Laughing

Направих козунака по тази рецепта
http://kulinarenelixir.blogspot.com/2011/02/blog-post_23.html

Само че сложих пудра захар, вместо обикновена!

Също така като авторката на блога, не шупвах маята, не чаках всички продукти да са със стайна температура, не премесвах и каквото там друго се препоръчва....

Месих в машината, сплетох и пекох във фурната на 150.

Това ми е най-сполучливият козунак до момента, едва не изскочи от тавата и най-важното - има конци  Grinning  Peace

# 237
  • Мнения: 464
miusli , по така дадената рецепта не разбрах, два козунака ли излизат?

# 238
  • София
  • Мнения: 461
Здравейте! Понеже за Великден сме канени на гости извън София, а много ми се иска да занеса домашен козунак,но ще пътуваме в четвъртък и единствената опция да го направя е сряда.... имате ли идеи какъв е шансът да се запази свеж и вкусен до неделя..за да знам има ли смисъл да се мъча.. Приемам всякакви трикове за запазването му, както и наблюдения колко време е "срока на годност" на домашните козунаци. Под срок на годност визирам периода, в който остава приятен, не съхне и не се втвърдява:) Благодаря предварително за отговорите, ще ми е полезна всяка информация:)

# 239
  • Варна
  • Мнения: 1 576
Козунак не съм, но хляб редовно замразявам във фризера и като го извадя и се размрази е съвсем мек.

Общи условия

Активация на акаунт