КОЗУНАЦИ - 2012г. - 1

  • 96 652
  • 735
  •   1
Отговори
# 690
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Момичета, пак ще помоля да ме насочите към лесна рецепта, от която козунака да става на конци, но без хлебопекарна

Пробвай гореописаната рецепта, наистина е сполучлив, малко повече захар обаче иска, ако обичаш сладки козунаци. Peace
Конците не са от рецептата, а от технологията и печенето обаче, имай предвид.

# 691
  • Мнения: 2 755
Правих по технологията за постигане на конци, описана от Дядо Хаджия, но не ми се получиха. Има ли нещо от което гарантирано се получават? Иначе ми стават меки и вкусни.

# 692
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Правих по технологията за постигане на конци, описана от Дядо Хаджия, но не ми се получиха. Има ли нещо от което гарантирано се получават? Иначе ми стават меки и вкусни.

Гаранция- Франция. Laughing Комбинацията от добри продукти, най-вече брашно с нужното съдържание на белтъчини, добро измесване, усукване, осигуряване на оптимална за дрождите температура за развитие и печене при правилна температура осигурява конците. Simple Smile

И, за да не звуча като даскалка, от опит- най-важно за конците са:
1. брашното
2. идеално измесено тесто
3. усукване при сплитане
4. отлично втасване

Сега виждам, че не месиш с хлебопекарна. Сигурна ли си, че си измесила добре тестото? Трябва да има големи мехури въздух в него. Примерно - енергично месене около и над половин час. Добри техники са разтегляне и събиране на тестото, както и удряне на тестото от високо в масата (300 пъти).

# 693
  • Мнения: 9 150
Може ли да те питам на коя програма печеш? Благодаря предварително!
печеш на програма ... печене.
а ако използваш изцяло друга програма - най-често френската или основната - тя си завършва с цикъл печене.   bouquet


На основната  Simple Smile
Благодаря Hug
Аз много идиотски съм се изразила, чак сега се препрочитам - имах предвид, на коя програма пускаш да се прави козунакът Laughing Извинявам се още веднъж.

# 694
  • Мнения: 298
Пробвах да правя козунак. Понеже не съм спец в занаята, реших да опитам преди Великден, за да не се излагам на празника. И добре че така стана, че не ми харесаха. Ужким спазвах рецептата, гледах и клипче за технологията, но резултата не ми хареса - не са сладки, не са на конци и повече аромат и трябваше. За Великден - ще си купувам. Crossing Arms За мен този козунаци се оказаха "висш пилотаж". Успех на всички ентусиасти.

# 695
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Е, PetyaP, много бързо се предаваш, без бой. Simple SmileПравенето на козунак изисква не само четене и гледане, а и доста опит. Peace Този път не е станало, отчиташ грешките и пробваш пак.

# 696
  • Бургас
  • Мнения: 1 280
Ако направя в четвъртък козунаците да ги увивам ли в стреч фолио и замразявам в камерата, или да ги наред я в хладилника ? Че ми се събира доста работа за събота, а нали петък е ден, в който нищо не се правело....

# 697
  • Мнения: 221
Да се отчета от днешния опит - козунаците станаха превъзходни  Heart Eyes Големи благодарности на bongo_2007, че така бързо и добре отговори на въпросите ми  Peace  Правих по рецептата на Венета - месих в машината и дори не оставих да свърши програмата за месене, а като се оформи тестото го извадих и прехвърлих в купа. Сложих го да втасва във фурната  - втаса си идеално, дори по тестото си личеше, че ще има конци. Нямам форми и за това направих три по-малки, които сложих в продълговата тава и отново във фурната за повторно втасване. Малко ми се разляха, тъй като имаше място между самите козунаци и накрая се залепиха, но пак си втасаха и се понадигнаха. Единствената ми грешка е, че ги намазах и поръсих със захар отгоре преди повторното втасване.  Това дали се е отразило на бухването - исках да се понадигнат поне още малко. Добавих и настъргана кора от един портокал и съвсем малка щипка сол - тях ги няма в рецептата.

Показвате страхотни шедьоври  Hug

# 698
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Baby Mon, радвам се, че си успяла с козунаците! Чудесно е, че и Bongo е бил на линия. Това, че си намазала козунаците преди второто втасване, е възможно да се е отразило донякъде. Аз също веднъж в бързината го направих и от тогава знам, че се отразява, затова вече много внимавам от бързане да не направя пак нещо подобно.
Това, че си добавила щипка сол и кора от портокал не е проблем, но аз лично избягвам да прибавям сол в тестото на козунаците, защото за маята не е добре да има пряк досег със солта и така, както аз слагам всичко в купата и  меся, знам ли, да не объркам нещо, затова и не го правя. Иначе плънка и корички или сухи плодове, можеш да сложиш почти всякакви. Важно е плънката да не е сочна, а суха, дори и от сладко да е, то да не е воднисто. В рецептата се вижда как изглежда сладкото от смокини, което аз съм ползвала. Само смокините и то отцедени.

# 699
  • софия
  • Мнения: 100
Големи благодарности на Venetta за рецептата за козунака  bouquet  ,
 стана страхотен
 

# 700
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
И страхотни конци виждам, Cucak! Много се радвам за което! Комплименти!  bouquet

# 701
  • софия
  • Мнения: 100
И страхотни конци виждам, Cucak! Много се радвам за което! Комплименти!  bouquet
Вени,  bouquet рецептите ти са много хубави и винаги се получават

# 702
  • Мнения: 363
Джемма , от няколко години правя твоят традиционен козунак -не на машина , .меся на ръка и съм много доволна е не е като на машина , но най-важно е че е домашен . Grinning
...Но идеята ти от петък вечер да се замеси козуначено тесто е повече от прекрасна ,още повече това би ни спестило много време ,моля те сподели ни технологията   Praynig Praynig и не само за машина..
....И  още ,май много стана , продуктите ,които си посочила за странният козунак  за машина ,отговарят ли за месене на ръка и ..как от 530 гр. брашно се получават 2 козунака   newsm78 какви размери тавички  употребяваш  Embarassed Embarassed
 Благодаря ти предварително   bouquet

# 703
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
И страхотни конци виждам, Cucak! Много се радвам за което! Комплименти!  bouquet
Вени,  bouquet рецептите ти са много хубави и винаги се получават

Благодаря ти много, Cucak!  Hug
Радвам се, че мога да съм полезна и най-вече, че трудът ми е възнаграден, чрез вашият успех!

# 704
  • София
  • Мнения: 7 988
Правих по технологията за постигане на конци, описана от Дядо Хаджия, но не ми се получиха. Има ли нещо от което гарантирано се получават? Иначе ми стават меки и вкусни.

Нямам представа коя точно моя технология сте ползвали, но ако искате пробвайте рецептата на Венета - поне при мен резултатите винаги са били добри. Освен самата рецепта обаче прочетете и указанията към нея.

Общи условия

Активация на акаунт