Да се погрижим и за родителите си

  • 77 298
  • 279
  •   1
Отговори
# 255
  • София
  • Мнения: 5 499
Не съм водила дело - ЛЛ направи някакъв протокол с комисия, че е дезориентиран, не може да взема решения.

Смятам, че не този протокол, а нотариално завереното пълномощно ти е свършило работа. Не можеш да отнемеш правата на човек (да го поставиш под запрещение) и да му станеш настойник, без да мине през съда.

Доколкото разбрах от питащата обаче, баща й няма да се съгласи да й даде такова пълномощно. А такъв протокол за нищо няма да й послужи, защото няма правна стойност и с него не може да прави запори. Освен това такъв протокол не дава правото за разпореждане с имуществото на хората.

radhika, внимавай какво правиш, защото както казах, ходиш по тънък лед.

# 256
  • Пловдив
  • Мнения: 23 781
Е, трябва си твърда ръка и към старците и към използвачите.
Аз действах открито, не се страхувах и не се осланях на закона.
Радика, много му треперите на стареца. Настроения и цупене ще има, по-зле ще става. Просто трябва да тропнеш по масата и да изхвърлиш използвачката. Запомни, че стареца е взел-дал, не се връзвай на желанията му. Ключ ще ми взема ама друг път. Твоите деца са най-важни, бори се за тяхното наследство. Не сте останали на улицата, но защо граденото да отиде в децата на някаква измекярка. Помисли и се реши да се защитаваш.
Отвратително  Sick Повдига ми се. Дано никога не стана толкова алчна, че да не се интересувам от желанията и мненията на майка ми. Тя има право да са разпорежда с имуществото си. Освен всичко друго - незаконно.

# 257
  • Мнения: 1 463
Ох, Янтра, и аз ти го пожелавам най-искрено! Но тук става въпрос за системен външен психически натиск върху възрастен човек с користна цел.
Не съм писала за емоционалното нараняване, което получавам регулярно от страна на баща ми, откакто той има отношения с тази жена, за лъжите и клеветите по мой адрес и по адрес на децата и мъжа ми. Той напълно се измени. Интересува го единствено да не я нарани нея, а как ни наранява нас, не забелязва изобщо. Опитвала съм и с добро, и със зло, обяснявала съм му нееднократно, но без полза.
Тя му беше направила тайно, без той да знае, от неговия телефон чрез оператор да се прехвърлят разговорите му към нейния номер. Има такава услуга към Мтел. В негово присъствие аз я отмених. Той нищо не подозираше. Явно, тя е искала да му подслушва разговорите. Когато й представих фактите, тя отрече да има връзка с това. Няма кой друг да го направи от тел на баща ми като съобщи на оператора нейния номер. Евентуално е помолила сина си да го направи, защото тя също е възрастна и не е на "ти" с тел. оператори.
Синът й живее до майка си, т.е.в един блок с баща ми и те често се събират на маса, докато ние сме нарочно изолирани от нея, като тя настройва баща ми срещу нас.
Аз също не съм предполагала, че има такива коварни хора и че баща ми ще се поддаде до такава степен. Но е факт, за съжаление. Ние винаги сме се отзовавали, помагали сме му,доколкото той ни е позволявал, защото тя винаги се намесва и обърква плановете ни. Дори след случая с телефона му, чието прехвърляне на разговори аз направих пред него, баща ми пак не осъзна с каква жена си има работа.

Последна редакция: чт, 20 авг 2015, 10:43 от radhika

# 258
  • Мнения: 1 365
И аз от известно време мисля над въпроса как да защитя баба ми и семейството от злонамерени използвачи на положението в което я поставя прогресиращата деменция. От около 5г баба не е в състояние да се грижи самостоятелно за делата си и постепенно аз започнах да следя за сметките, данъците, отношенията и с доставчиците на битови услуги и т.н. В момента е изцяло зависима от мен, дори и по отношение на съвсем елементарните битови неща, свързани с оцеляването. Не се интересува дори дали ще си получи пенсията, нито от други финансови въпроси. Лошото е, че е склонна да подписва всичко, което и дадат за подпис - виждала съм разни съседи да събират подписки и тя дори не се вслушва, нито зачита какво подписва. Имоти на нейно име няма, всичко е прехвърлено отдавна на внуците, но се тревожа да не подпише някой кредит без да разбира какви ги върши. Нямам документ, на който пише, че е в лошо психическо състояние. Имам много свидетели сред съседите и тези, които съм наемала да я обгрижват. На лекар не желае да отиде, вече дори и от къщи не иска да излиза. На няколко пъти съм канила личния лекар да дойде да я прегледа, но все си намира причина да ми откаже.

Как е най-разумно да постъпя в този случай? Просто да си изкарам едно нотар. пълномощно за всичките и отношения с доставчици на услуги, НОЙ и т.н. и да прехвърля каквото може на мое име? Но как бих могла да я защитя от някой недобросъвестен човек, който може да я накара да подпише за заем или нещо подобно?

# 259
  • София
  • Мнения: 5 499
И аз от известно време мисля над въпроса как да защитя баба ми и семейството от злонамерени използвачи на положението в което я поставя прогресиращата деменция.
Скрит текст:
От около 5г баба не е в състояние да се грижи самостоятелно за делата си и постепенно аз започнах да следя за сметките, данъците, отношенията и с доставчиците на битови услуги и т.н. В момента е изцяло зависима от мен, дори и по отношение на съвсем елементарните битови неща, свързани с оцеляването. Не се интересува дори дали ще си получи пенсията, нито от други финансови въпроси. Лошото е, че е склонна да подписва всичко, което и дадат за подпис - виждала съм разни съседи да събират подписки и тя дори не се вслушва, нито зачита какво подписва. Имоти на нейно име няма, всичко е прехвърлено отдавна на внуците, но се тревожа да не подпише някой кредит без да разбира какви ги върши. Нямам документ, на който пише, че е в лошо психическо състояние. Имам много свидетели сред съседите и тези, които съм наемала да я обгрижват. На лекар не желае да отиде, вече дори и от къщи не иска да излиза. На няколко пъти съм канила личния лекар да дойде да я прегледа, но все си намира причина да ми откаже.
Как е най-разумно да постъпя в този случай? Просто да си изкарам едно нотар. пълномощно за всичките и отношения с доставчици на услуги, НОЙ и т.н. и да прехвърля каквото може на мое име? Но как бих могла да я защитя от някой недобросъвестен човек, който може да я накара да подпише за заем или нещо подобно?

Ако няма имоти и нищо на своя банкова сметка, не се притеснявай. Дори и да подпише кредит, тя няма как да го изплати и като почине, вие имате право да се откажете от наследство (каквото тя така или иначе няма), така че този, който и е "дал кредита" може да пие една студена вода. Добре е да имаш нотариално заверено пълномощно, не забравяйте да впишете в него и възможността за теглене от банкови сметки и закриването им, като подробно се опишат имената на банките, с които тя има взаимоотношения и да прехвърлиш на свое име битовите сметки. Това е.

# 260
  • Мнения: 1 365
Благодаря, Popule!

# 261
  • Seattle-USA
  • Мнения: 192
Oнлайн, може би не е лошо да се посъветвеш с адвокат. Не знам как е за България, но за САЩ има специално пълномощно, банкови сметки и т.н които се отварят и само ти може да подписваш и плащаш за баба ти. Тук се минава през съд, записва се в регистри и т.н. И веднъж като го направиш ти си тази която решаваш за всичко. Даже баба ти да се подпише е невалидно. Не може да тегли заеми, не моге да тегли пари даже от собствената си сметка сама. Не може да няма нещо подобно в България. Така баба ти е напълно защитена от всякакви измами

# 262
  • София
  • Мнения: 5 499
Oнлайн, може би не е лошо да се посъветвеш с адвокат. Не знам как е за България, но за САЩ има специално пълномощно, банкови сметки и т.н които се отварят и само ти може да подписваш и плащаш за баба ти. Тук се минава през съд, записва се в регистри и т.н. И веднъж като го направиш ти си тази която решаваш за всичко. Даже баба ти да се подпише е невалидно. Не може да тегли заеми, не моге да тегли пари даже от собствената си сметка сама. Не може да няма нещо подобно в България. Така баба ти е напълно защитена от всякакви измами

Има подобно нещо в България. В България това се нарича "поставяне под запрещение" и трябва да бъде разрешено от съда. За целта се води дело, което отнема време, пари, както и са необходими доказателства, че лицето не може да се справя само и не разбира значението на парите. В нейния случай, тъй като бабата няма имоти и пари, не мисля, че е необходимо. Просто няма какво да й вземат.

Последна редакция: чт, 20 авг 2015, 22:14 от Popule

# 263
  • София
  • Мнения: 16 111
При необслужван заем на пенсионер ЧСИ прави запор на банковата сметка, в която превеждат пенсията.
Банката удържа част от парите и пенсията става съвсем мизерна.
Скоро така пострада 1 баба в блока. Дъщеря и почина и остана с внучка и гадже. Той все пари искал и внучката и изтеглила бърз кредит онлайн с данни от ЛК на бабата. Не можала да откаже на любимия. Нямали намерение да връщат и след  време бабата се оказа с орязана пенсия.
Междувременно младите се изнесоха при момчето.
Янтра, потрисай се колкото искаш, не ми пречи.  Интереса на моето дете е на първо място пред стремежите на използвачите. И хич не ми пука за желнията на дементни старци - имат храна и покрив над главата.

# 264
  • София
  • Мнения: 5 499
При необслужван заем на пенсионер ЧСИ прави запор на банковата сметка, в която превеждат пенсията.

И хич не ми пука за желнията на дементни старци - имат храна и покрив над главата.

А защо трябва да си получава пенсията по банкова сметка? Може да си получава парите кеш. Тогава не може да направят запор. Wink Освен това има определен минимум, който не може да бъде пипан.
Повечето пенсии попадат в него.

Тези, както ги наричаш "дементни старци", са собствените ти родители. Давайки подобен пример на дъщеря си не забравяй, че тя ще третира теб по същия начин, както ти третираш родителите си. Освен това ти НЯМАШ право на имотите на живите си родители, освен ако те не решат така, нали се сещаш? Wink Ако човек не може да взима решения сам, има си съд, може да се докаже, че това е така и същият този човек да бъде поставен под запрещение. А дори и тогава настойникът не може да действа на своя глава и да се възползва от имуществото и парите на подопечния си. Трябва да действа в негов, а не в свой и на децата си интерес, защото имотите на подопечния му не са негови имоти. Дано да го разбираш това.

Последна редакция: чт, 20 авг 2015, 23:27 от Popule

# 265
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 485
След това посетих ЛЛ и помолих за съдействие за ги поставим под възпрещение. Тя нещо се опъна, аз си бръкнах в джоба за салфетка и без да искам едни 500 Е изпаднаха в краката и. След2 ч. имах експертно решение, че те са неспособни

Даде 500 Е за мнението на докторката?! Такива примери доказват, че здравната ни система и българският манталитет няма да мръднат и на сантиметър в развитието си.

# 266
  • София
  • Мнения: 4 349
Айде сега пък манталитет  #Crazy #Crazy #Crazy

# 267
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 485
Кво въртиш очи?! Не е ли манталитет- всеки, който има пари, бута. Защо да казваме на черното бяло?!

# 268
  • Пловдив
  • Мнения: 23 781
Кво въртиш очи?! Не е ли манталитет- всеки, който има пари, бута. Защо да казваме на черното бяло?!
Мда, корупцията е двустранен процес. Разказваме на приятели, че са ни глобили на пътя Габрово-София (аз шофирам с мъжа ми  децата в колата) и как се чудим кога ще излезе глобата да си взема талона. И един познат се изцепва "Абе толкова ли нямаше да му дадеш 20лв и да те пусне."

# 269
  • София
  • Мнения: 16 111
В случая на Радика и да нямам пари ще намеря за да дам. После ще си ги отгладувам, ако трябва.
Но не всичко да замине в родата на хитрата бабичка.

Общи условия

Активация на акаунт