С колко пари живеят на месец хората от малките градове?

  • 62 940
  • 892
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 12 666
Различно. И в малките градове има и бедни, и богати. И такива, които вечно хленчат. Факт е, че няма работа и за съжаление, много отиват в чужбина.  Помагат си и със селска продукция.

# 16
  • Мнения: 741
по колко лева на месец са нужни за един що годе нормален живот... Тоест ако семейният месечен доход е между 800 и 1000лв,това предполага ли нормален живот,естествено с някакви лишения или е живот на ръба на бедността?

За нормален живот, всички знаем - при всички случаи четирицифрена сума, но над 1000 лв.
А за доходи под тази сума, за нормален живот на четиричленно семейство, аз лично не мога и да си помисля.
Лишенията са големи - като се започне от храна, дрехи и обувки и се стигне до неплащане на някои сметки (парно, телефони, кредитни вноски...). Което пък води до още по-голямо затъване...

# 17
  • Мнения: 9 363
За нормален живот, всички знаем - при всички случаи четирицифрена сума, но над 1000 лв.
А за доходи под тази сума, за нормален живот на четиричленно семейство, аз лично не мога и да си помисля.
Лишенията са големи - като се започне от храна, дрехи и обувки и се стигне до неплащане на някои сметки (парно, телефони, кредитни вноски...). Което пък води до още по-голямо затъване...


Дори и 4-членно семество може да живее с 1000 лв. или по-малко, ако няма кредити. Въпрос на разпределяне на бюджета, не само в малък град, но и в София. Пак могат да се плащат сметките. Дрехи не се купуват всеки ден, нито всеки месец.

# 18
  • Мнения: 741
Дори и 4-членно семество може да живее с 1000 лв. или по-малко, ако няма кредити. Въпрос на разпределяне на бюджета, не само в малък град, но и в София. Пак могат да се плащат сметките. Дрехи не се купуват всеки ден, нито всеки месец.
Може, то и затова се налагат лишенията. Но да е нормален живот, моето категорично мнение е: НЕ, в никакъв случай! Лишенията обаче водят и до болести, до физическо изтощение...
А за София, няма как да се сравнява с другите градове. Там заплатите са в пъти по-високи. А цените на хранителните стоки и сметките - същите.
Всяко семейство има различни разходи. Затова и лишенията са по-големи.
Имай предвид, че на много семейства им се налага ежемесечно да плащат за лечението на децата си и да пътуват до болници в други градове. Има и семейства на наеми. Така че, тези 1000 лв. са относително достатъчни.

# 19
  • Мнения: 12 666
А за София, няма как да се сравнява с другите градове. Там заплатите са в пъти по-високи. А цените на хранителните стоки и сметките - същите.
Всяко семейство има различни разходи. Затова и лишенията са по-големи.
Имай предвид, че на много семейства им се налага ежемесечно да плащат за лечението на децата си и да пътуват до болници в други градове. Има и семейства на наеми. Така че, тези 1000 лв. са относително достатъчни.

Така е. Стъпиш ли на жълтите плочки, всички проблеми ти се решават. Тук няма хора под наем или болни. Или пътуващи 20 км. от къщи до работа.

# 20
  • Пазарджик
  • Мнения: 536
С 1000лв. се живее с ограничения. Ние сме 3-ма, след заемите и яслата, ни остават повече и пак не живеем с някакви допълнителни екстри. Детето - памперси, АМ, храна, защото вече яде и обща храна; дрешки и обувки, защото просто ги израства и няма как да не му купиш, играчки - знаем, че за всяка възраст са различни - не може да си играе с дрънкалките до първи клас и т.н. Като се разболее детето два поредни месеца - ето и още един съществен разход и така. И след нуждите на детето, каквото остане за нас. Както и да се разпределят тези 1000 лева, животът ще е с ограничения, но в никакъв случай на прага на бедността. Поне според моите наблюдения е така.

# 21
  • Мнения: 4 569
Интересува ме с колко пари живеят на месец хората от малките градове или казано по друг начин по колко лева на месец са нужни за един що годе нормален живот?
Зависи колко е голямо семейството, има ли деца, дали семейството има храна домашно производство, на какво се отоплява и т.н.

# 22
  • Мнения: 12 666
А бе, дали темата не е колко сме зле в провинцията? И колко са гот софиянци?

# 23
  • Мнения: 69
sisi1974 потвърждава мнението ми, че най-много се оплакват хората, които не могат да си разпределят правилно бюджета. Изключвам случаите на сериозните болести.  Оказва се, че при правилно планиране може да се живее без да се мизерства и със средните за страната доходи . Чувала съм оплаквания и на хората с доходи значително над средните.

Искам да те питам, как да си разпределя правилно бюджета, за да не се оплаквам и да не емигрирам наесен:

300лв. - наем
250лв. - ток зимата
300лв. - минимума, необходим за бебето (най-евтините памперси, без дрехи и играчки)
20лв. - вода
30лв. - телевизия и интернет
30лв. - телефони
20лв. - хляб
-------
950лв.
Сами си правете сметките по-нататък...

Последна редакция: сб, 03 мар 2012, 13:54 от gemella

# 24
  • Мнения: 8 809
Стандарт на живот е най-разтегливото понятие, което може да съществува. Нашият бюджет е разпределен по възможно най-рационалния начин за нас, защото не разполагаме с достатъчно средства. Ние не сме стандартния случай, защото аз давам по 150лв/месец за лекарства, но пък почти не се храня, по 50лв за храна някъде, 300лв за парно зимата, но нямаме разходи за транспорт, алкохол или цигари не купуваме изобщо. Другите сметки са като при всички. И 1000лв не стигат....  Tired
П.П. Заеми, кредити, наеми или задължения към разни дружества нямаме.

# 25
  • Мнения: 2 803
Не искам темата да се превръща в спор, но за мен, където и да живееш, за едно 4-чл. семейство доходи от 800 лв. са много, много малко. При това аз съм от тези, които могат да разпределят правилно средставата. Но с тези пари ще живееш на ръба на мизерията...

На същото мнение съм.

# 26
  • Мнения: 6 003
 Всичко си зависи от семейството,не само от това къде живее и какви доходи има.

Дори и 4-членно семество може да живее с 1000 лв. или по-малко, ако няма кредити. Въпрос на разпределяне на бюджета, не само в малък град, но и в София. Пак могат да се плащат сметките. Дрехи не се купуват всеки ден, нито всеки месец.
Това е много вярно.Има и нещо друго че в малкия град се случва така че цените са доста завишени,докато в големите градове големите вериги предлагат "промоции"  и цените са по поносими,не говоря за сирене от 2 лева или кайма от 5 лева,ето днес например си купих захар за под 2 лв. /кг къде в малкия град се намира такава,малките магазинчета обикновено зареждат от 2-3 склада които подържат едни и същи цени.
Ами не е само това,заплатите в доста малки градове не са повече от 400 лв,консумативите са същите като в големия град или какво излиза единствено разходите за транспорт в големия град идват в повече за едно домакинство.

# 27
  • Мнения: 445
А забравих да пиша че имам служебен транспорт до работата, което отчитам като голям плюс. Отделно е в същия град, та и пеша за половин час мога да стигна. Осем години пътувах до съседния град с обществения транспорт, колко пъти съм вземала такси поради закъснял превоз или пък наложи ми се някаква работа в моя град и да закъснея час (ако чакам транспорта, ще е 3 часа).  А примерно на семейство с две деца ученици в друг град трудно ще му стигнат 1000лв.

# 28
  • Мнения: 520
А бе, дали темата не е колко сме зле в провинцията? И колко са гот софиянци?


Само да подчертая,че не съм от София!Просто от много години не живея в България и сега мисля за окончателно завръщане.Има вероятност да започна работа,която винаги съм искала да работя или по-точно на място,където винаги съм искала,но заплатата май ще бъде около 400-500 лева най-много.Наистина много ме изкушава,тъй като много бих искала да предприема тази професионална крачка,но финансовата част истински ме плаши.Наистина съм много откъсната от реалността в България и изобщо не мога да си представя какво са 1000 лева примерно.Ето затова пуснах темата....


Благодаря на всички,които изказаха мнение и ми помогнаха да добия представа!

# 29
  • Мнения: 8 809
 Laughing Ако беше обяснила това още в първия си пост щяхме да ти дадем още по-точна представа, с цифри за отделните градове на стоки и услуги, за да си представиш нещата нагледно. Ако имаш още въпроси, питай! Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт