За дивия материализъм и любовта

  • 16 487
  • 331
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 758
Въпросът беше за материализма, не за крайна бедност. Естествено, че живеем в свят, в който парите са нужни. Но на някакво ниво.

Не само са нужни, а са много съществена част от живота ни. И какво значи "материализъм" в случая?

Не е ли нормално да те интересува къде живееш, можеш ли да си позволиш кола и почивка, имаш ли пари за извънкласните занимания на детето, здрав ли си (защото това също обикновено си е нещо твърде материално)?

Парите дават повече възможности за избор. Колкото и да обясняваш на един болен човек, който няма възможност да се лекува или да излезе от тях, че свободата е вътрешно усещане - едва ли ще срещнеш разбиране.

# 16
  • Мнения: 768
Материализъм - според мен - стремеж да притежаваш колкото може повече, повече отколкото ти е нужно, материални блага и то на всяка цена, да цениш вещите повече от хората, да изгубиш себе си по такава причина.

# 17
  • Мнения: 12 666
А как разбираш на кого колко му е нужно?

# 18
  • Мнения: 4 758
Материализъм - според мен - стремеж да притежаваш колкото може повече, повече отколкото ти е нужно, материални блага и то на всяка цена, да цениш вещите повече от хората, да изгубиш себе си по такава причина.

Това не се ли нарича "алчност"? А ако се стремиш към нематериални блага в големи количества на всяка цена - например към чуждото уважение, страх, любов - по-приемливо ли е?

Като цяло, сама по себе си думата "материализъм" не намеква за никакви крайности или нещо "на всяка цена".

# 19
  • София
  • Мнения: 2 623
"Когато бедността влезне през вратата,
любовта отлита през прозореца!"
Аз съм абсолютно съгласна с това и
колкото да отричаме значението на парите,
те са едно от най-важните неща.
Не казвам, че трябва да си милионер, но
трябва да имаш достатъчно, като да си
нахранен, облечен, да имаш за сметките,
за някои дребни удоволствия и не на последно място,
да осигуриш на децата си едно нормално съществуване.
И ще завърша с една моя любима мисъл на Махатма Ганди  Hug
„На света има достатъчно за нуждата на всички, но не и достатъчно за алчността на всички."

# 20
  • в рока
  • Мнения: 1 119
Много разтегливо понятие е .За Х желанието да притежаваш маркова рокля,може да е считано за материализъм,за У желанието да се возиш във ферари и т.н.

# 21
  • Мнения: 3 066
В подписа ми е...
Най-щастливите хора не притежават най-доброто от всичко.
 Те просто създават най-доброто от това, което ни заобикаля.

# 22
  • Мнения: 4 569
Искам да имам толкова пари че да ми стигат. Друг е въпроса че колкото и да имам все ще са ми малко, защото ще искат все повече и повече неща.

# 23
  • Мнения: 12 666
 
Много разтегливо понятие е .За Х желанието да притежаваш маркова рокля,може да е считано за материализъм,за У желанието да се возиш във ферари и т.н.

А дали Х и У не са по-полезни за обществото от Z, който  съзерцава цветята?

# 24
  • София
  • Мнения: 4 349
Всичко е относително!

# 25
  • Мнения: 21
Самият факт, че обърнахте темата за пари и само за пари, е това за което аз говоря. Hug И много съжалявам за това, което чета. Не се опитвах да убедя никого в нищо, исках просто да разбера кое е важното и то си пролича.

# 26
  • Мнения: 12 666
Твоите деца нахранени ли са, топло ли им е, имаш ли проблем да им купиш лекарства? Кой ти осигурява възможността да бъдеш перфектна съпруга и майка? Че ти и остава време за високопарни разсъждения.

# 27
  • Мнения: 21
Твоите деца нахранени ли са, топло ли им е, имаш ли проблем да им купиш лекарства? Кой ти осигурява възможността да бъдеш перфектна съпруга и майка? Че ти и остава време за високопарни разсъждения.

Първо ще помоля да смените тона! Второ до колко са нахранени и здрави децата ми си е лично мой проблем, и влиза в графата най-добра майка. Както междувпрочем и високопарните ми разсъждения, които са част от възпитанието на децата ми! Трето благодаря за вниманието, но ако не ви е интересна темата, а търсите с кого да се карате, потърсете го на друго място!  bouquet

# 28
  • Мнения: 115
Защо тогава се опитва някой да ме убеди колко аз съм в ниското, защото нямам мерцедес и нов апартамент?!


Кой това? Някой вътрешен глас? Simple Smile

Като гледам, ти се опитваш да убедиш пък другите, че нещо друго е важно - така че не се различавате особено с този "някой".

Материалната част на живота ни въобще не е за подценяване - доколкото ни налага ежедневни ограничения. А начинът ти на живот променя и самия теб.

Трудно е да се абстрахираш от факта, че не можеш да си платиш наема, нямаш средства да помогнеш на болната си майка или не можеш да осигуриш качествена храна за децата си.
   202uu Или не можеш да осигуриш операцията на детето си!

# 29
  • Мнения: 4 758
Самият факт, че обърнахте темата за пари и само за пари, е това за което аз говоря. Hug И много съжалявам за това, което чета. Не се опитвах да убедя никого в нищо, исках просто да разбера кое е важното и то си пролича.


Аз пак не разбрах - кой и как точно те кара да се чувстваш малоценна, че нямаш Мерцедес?

Това за "най-добрата съпруга" и т.н. ми звучи леко фанатично, да си кажа честно. Смятам за нездравословно трайното желание да си "най" - че и в цели три дисциплини. Намирам в него допирни точки с алчността, за която вече споменахме.

И не разбирам как стремежът да си "най-добрата съпруга" е по-благородно от стремежа да имаш най-яката колата. И двете ми звучат леко разбалансирани.

Общи условия

Активация на акаунт