За дивия материализъм и любовта

  • 16 507
  • 331
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 304
За да може един идеалист да се отдаде на духовните си нематериални цели, обикновено някой друг се товари да тегли презрения материален хомот вместо него (съпруг/а или родители напр.).

А госпожата от статията не разбирам какво по-различно е направила. Дали ще правиш услуги срещу подслон, дрехи и храна, или ще правиш услуги срещу заплата, с която да си купуваш подслон, дрехи и храна... нещо не виждам разлика в принципите. Виж, ако беше се отказала от къща, дрехи и храна (освен необходимия минимум) тогава бих погледнала на нея, като на човек, възвисил се над материалното.

Последна редакция: нд, 11 мар 2012, 10:36 от Ранча Мария Пън

# 61
  • Мнения: 4 965
За да може един идеалист да се отдаде на духовните си нематериални цели, обикновено някой друг се товари да тегли презрения материален хомот вместо него (съпруг/а или родители напр.).
...

+1
Лицемерно е някой да ти осигурява добруването, а ти да твърдиш как се развиваш само в духовен аспект. Peace

# 62
  • Мнения: 631
За мен егоизма в здравословни дози е полезен, отделно от това ми е важно сутрин да се събудя и да съм удволетворена от живота, да знам какво, как и защо ще направя. Не може да се отрича материалното, както не може да се живее само в духовното - балансът е задължителен. Всеки си преценява възможностите, подрежда си приоритетите и се хармонизира със заобикалящия го свят. Точната рецепта е в главата ти Peace нищо друго няма значение.... Е, аз също нямам мерцедес, но не съм сметнала, че е важно да го имам Thinking

# 63
  • Мнения: 3 066
Ох, стига с тези Мерцедеси вече. Tired
Когато през 1990 имахме 3 такива паркирани пред нас ,семейството ни беше най-нещастно ,и ни колите ни материалния комфорт помагаха любовта да се задържи... 

# 64
  • София
  • Мнения: 4 349
То май и темата не е зададена както трябва. Какво пречи материализмът на любовта? Нали материализмът помага да я изразяваш тази същата любов с малки изненади, подаръчета и т.н.  newsm78 newsm78

Материализмът не пречи, както всяко друго нещо в умерени дози!

# 65
  • Мнения: 1 792
Моят дом е моята кариера, стремя се да съм най-добрата майка, най-добрата домакиня, най-добрата съпруга. Виждам се красива и желана в очите на мъжа ми и децата ми и това ми стига
Роня, два пъти прочетох поста ти и да ти кажа, не разбрах за какво точно е темата. Мисля,че някой те е подразнил с някакво изказване и за това си я пуснала. За разлика от теб аз нямам амбиции да съм най-добрата майка, съпруга и домакиня. Малко пренавито  ми звучиш. Няма такова понятие като "най-добрата". Добра - лоша майката е единствена. С всичките си грешки и недостатъци. За това - давай малко по-спокойно. Моята среда слава Богу не е такава, че да изкарва материалното на преден план. Вероятно твоите приятели са такива - материални. А да се измервам по критерии на форума/ако това си имала предвид/ е просто смешно.  Wink

# 66
  • Мнения: 3 736
Аз си мисля, че под 'материализъм' авторката има предвид поставянето на материалните блага над всичко останало. Или просто налагам собственото си разбиране за материализъм на казаното от нея.

Любовта, според мен, не се нуждае непременно от материални демонстрации като подаръчета и прочие. Физическият комфорт на човек обаче изисква пари, както и интелектуалното развитие, тук съм изцяло съгласна с Азаф.

# 67
  • Мнения: X
Когато парите са самоцел, никакви книги, театри, концерти, изложби и пътувания не могат да те обогатят духовно.
Да не говорим, че в Бг специално много пари = абсолютна бездуховност.
Това, че някой си построил 500 кв палат и е окачил 5 картини на известен художник на стойност половината къща, не го прави духовен човек, а  парвеню.
А за съжаление "масовите много пари" в Бг са именно такива.
Ако имате възможност, забележете българите, тръгнали на екскурзия в чужбина какви места посещават:дали ходят по музеи, концерти и театри, или търчат по пазари и Мол-ове за разпродажба на маркови парцалки.    Laughing

# 68
  • Мнения: 4 965
... Да не говорим, че в Бг специално много пари = абсолютна бездуховност...
Да, но ти обобщаваш - не всеки човек с пари е бездуховен.
Виждала съм и от двата типа - и от тези, които се стремят към пари, за да се обогатят духовно, и от другите, които приемат парите за самоцел и ценят повече покупката на маркова рокля, вместо посещението на концерт или покупката на хубава книга.
Аз казах защо парите са ценни за мен. Но не смятам, че за всеки човек имат еднаква стойност.
И не бих обвинявала някого в бездуховност, понеже разполага със средства да живее добре. И все пак съм убедена, че невъзможността да покриваш поне основните си нужди - няма как да те направи по-одухотворен или по-нематериален /точно обратното - тогава изпитваш най-силни материални нужди, а духовността ти остава скрита в някое ъгълче/.
А по отношение на моловете и марковите парцалки, дори и в България няма как да забележа - не посещавам подобни места.

# 69
  • Мнения: 2 448
Ох, стига с тези Мерцедеси вече. Tired
Когато през 1990 имахме 3 такива паркирани пред нас ,семейството ни беше най-нещастно ,и ни колите ни материалния комфорт помагаха любовта да се задържи... 
Има лесно - подарявате ги на някого, когото ще ощастливят и всичко си идва на мястото.

# 70
  • Мнения: 3 066
Ох, стига с тези Мерцедеси вече. Tired
Когато през 1990 имахме 3 такива паркирани пред нас ,семейството ни беше най-нещастно ,и ни колите ни материалния комфорт помагаха любовта да се задържи... 
Има лесно - подарявате ги на някого, когото ще ощастливят и всичко си идва на мястото.
Счупеното здраво не може да стане след това:(

# 71
  • София
  • Мнения: 2 623
Краси, хайде спри да обобщаваш, моля те.
Поне използвай думите "някои", или "голяма част" и т.н.
Аз поне, когато ходя в чужбина, посещавам единствено
и само исторически забележителности + някое мероприятие
ако екскурзията е с някаква цел. Обаче пък, ако нямам средства,
ще ги гледам тези забележителности само на снимки.
Ако пък хептен нямам средства, няма и да ги гледам, защото
няма да имам пари нито за книги, нито за компютър, нито за интернет.
Последната постановка на която бяхме семейно ни излезна 40 лева.
Книгата, която искам да си купя е 36 лева. Няма смисъл да изреждам.
Това визираше и azaf.

Последна редакция: нд, 11 мар 2012, 20:44 от jullianna

# 72
  • Мнения: 4 785

Ако имате възможност, забележете българите, тръгнали на екскурзия в чужбина какви места посещават:дали ходят по музеи, концерти и театри, или търчат по пазари и Мол-ове за разпродажба на маркови парцалки.    Laughing


Е, как да ги забележа по пазари и молове като не ходя там?  newsm78 Ти как разбра, че само такива места посещават?

Не мисля, че българските туристи се различават съществено от които и да е други. А защо всъщност говорим за тях?

А пък асоциацията беден = духовен за мен има много неясен произход. Достатъчно бедни + невежи/невъзпитани съм виждала. Вие не сте ли? Или това идва с парите някак?

# 73
  • Мнения: X

Ако имате възможност, забележете българите, тръгнали на екскурзия в чужбина какви места посещават:дали ходят по музеи, концерти и театри, или търчат по пазари и Мол-ове за разпродажба на маркови парцалки.    Laughing[/b]

Има всякакви. Аз съм от първите. По магазини мога да тръгна евентуално последния ден и то за подаръци и сувенири. Обикновено 5-7 дена не стигат да разгледам всичко, което искам. Обичам да отделям време и на местната кухня, така че някои ресторанти са сред набелязаните забележителности. Heart Eyes  Ходила съм и на мачове с мъжа ми, което пак е за предпочитане пред  магазините.  
Понякога ходя с няколко приятелки по екскурзии. Някои от тях идват с мен по музеите, други търчат само по магазините. Което не пречи да сме приятелки.

Последна редакция: нд, 11 мар 2012, 19:16 от Анонимен

# 74
  • в рока
  • Мнения: 1 119
Откога да си беден е добродетел,а да си богат е порок?

Общи условия

Активация на акаунт