НЦИОМ: Има двоен морал по отношение на шамарите за децата

  • 5 669
  • 133
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 690
Piny, навярно си изключително запозната със законодателството в Австрия. Освен това си една перфектна майка и отличен, образован и ерудиран педагог.
Даваш експертно мнение, което обикновено и хабилитираните лица в университетите вземат само при консилиум.
Поздравления и поклон!
Хора като теб ще са от изключителна полза за "малтретираните" деца от своите необразовани и агресивни родители.
 
Все повече хора напоследък започват да приемат етичните социални символи на здравото европейско общество. И как иначе, след като перфектното законодателство задвижва перфектната, етична и състрадателна социална машина. Дерзай, напред към идела за европейското семейство. Все пак двама родители винаги може да сгрешат. И за да са предпазени от тези евентуални грешки е нужна още от първата ембрионална седмица децата да принадлежат на обществото. А майката ''Социална грижа" да ги приютява в любящите си обятия още от раждането.
  Тъй като ние тук не сме наясно с нещата, коленопреклонно - Благодарим! Имаме съвети от една истинска и всеотдайна ''евро майка''.

# 121
  • Варна
  • Мнения: 957
сигурна съм, че можете да ми цитирате още десет злини, по-вредни от цигарите, ако решите.
Но това причина ли е да се тровят децата с цигарен дим, щото видиш ли смогът е много по-опасен например?


Не е причина, родител на астматично дете няма да го "опушва", бъди сигурна, информиран родител на астматично дете. можем ли със закон да направим всички информирани, отговорни? А умни? Днес ще регламентираме едно, но утре ще се появи друго. Какво правим? Регламентираме го и него? Е, докога, попитах? Тя държавата трябва чудовищно да се разрастне, пък и да се "позасили", да влезе и в сънищата ни.

# 122
  • София
  • Мнения: 62 595
сигурна съм, че можете да ми цитирате още десет злини, по-вредни от цигарите, ако решите.
Но това причина ли е да се тровят децата с цигарен дим, щото видиш ли смогът е много по-опасен например?


 Уха, да знаеш как лесно ще си отмъстя на комшиите, които вадят скарата на терасата - пускам донос, че пушат (защото усещам и цигарения дим), а в апартамента има дете, че и моите тровят, та стой и гледай! Както се казваше в любимия ми филм "Щурец в ухото", "ако затваряха за анонимство, щеше да се реши жилищният проблем в околийски и държавен мащаб ... и ще се свършат листата в книжарницата". ще им пусна социалните, пък да ги видя дали ще пекат кебапчета да ми опушват прането! Само дето те няма да знаят, че е заради кебапчетата, а ще си мислят за цигарите.

# 123
  • Мнения: 5
Piny, от това, което чета си вадя изводите, че живееш / живяла си в Австрия. Една от "белите" и подредени европейски държави, където всички закони работят и хората от страх живеят природосъобразно и благочестиво.

Е, ние нямаме тази привилегия и за това под проблеми в семейството (които са свързани с насилието - което между другото беше първоначалната тема ) разбираме малко по-широк спектър от лоши родителски прояви. И сред тях тютюнопушенето вероятно не е на челните позиции...

За да не реши някой, че защитавам или промотирам пушенето - изобщо не е така. Аз съм непушач, но няма да спра да водя дъщеря си при баба й и дядо й, защото имат вредни навици, ДОКАТО се отнасят с грижа и внимание към детето ми.

# 124
  • Мнения: 1 547
Имам преки и лични впечатления от държавата Австрия, плюс още няколко държави от този сой. Нямам представа за какви чудеса говори Пини, но не познавам там пушач, който е отказал цигарите заради страх от закона. Пуши се по улиците, на отредените за това места и вкъщи, тоест забраната касае равните права между пушачите и непушачите навън, където всичко е общо, и евентуално играе възпитателна роля спрямо обществото и подрастващите. Което е добре. Така и с шамарите - австрийка навън да пердаши няма да видиш, но съвсем не е като да са ангели небесни у дома. Хората там и хората в БГ се различават не по друго, а по общата си култура и информираност, на база които вземат личните си решения за личния си живот. На един Муньо каквито и клаузи да му тикаш под носа, няма да му отвориш ума, нито ще предпазиш децата му - едничък шанс е просветата, но тя пък няма как да е насилствена.

Да се раздават императиви по отношение на поведението на човека в личния му дом и в личната му глава е на крачка разстояние от едни други, добре познати тоталитарни и геноцидни идеали от близкото минало.

# 125
  • Мнения: 481
никога не съм тврдяла, че в Австрия е забранено пушенето в дома. Но аз не познавам хора тук, които имат деца и пушат в дома си. Никога не съм виждала такова нещо, честна дума. Докато в България е най-нормалното нещо на света, че дори и бременните си подпушват. Не го разбирам това ...
А по отношение на насилието, важно е да има закони, които да защитават детето дори от родителите му, щом те смятат, че в техния си дом, могат да правят каквото си искат. Все едно, че детето е тяхна собственост.
И още нещо ми прави много неприятно впечатление в България. Майките не педрашат толкова когато са навън, но какви заплахи чух, просто не е истина, нещо от сорта на " ще ти счупя ръцете, ма!"

# 126
  • Мнения: 1 547
никога не съм тврдяла, че в Австрия е забранено пушенето в дома. Но аз не познавам хора тук, които имат деца и пушат в дома си. Никога не съм виждала такова нещо, честна дума. Докато в България е най-нормалното нещо на света

Да, това е така, но не законите са причината, а общата нагласа на масата, от която нагласа се пораждат и законите. У нас каруцата се мъчи да върви пред коня (демек принудата преди осъзнаването), оттам и плачевните резултати. Съгласна съм с написаното от Бояна по-назад, че информацията и внедряването на здравословни модели в медийното, училищното и общественото пространство са в пъти по-важни от разни мъртвородени хартиени добавки и преправки.

# 127
  • София
  • Мнения: 12 445

Да се раздават императиви по отношение на поведението на човека в личния му дом и в личната му глава е на крачка разстояние от едни други, добре познати тоталитарни и геноцидни идеали от близкото минало.
То е така познато, защото се създава закон, на който е много интересно как ще се контролира спазването. Минаваме в ерата или на Бег брадър вижда всичко или на доносите.

Нали и сега по закон е престъпление да матретираш дете или да не се грижиш за него? Каква е идеята да има нов закон, признавам, че не съм го чела?

# 128
  • Мнения: 4 300
Не сте много прави. Идеята на кампаниите е превенция- т.е. да спрем хората преди да са направили нарушение/вредно действие/бездействие. Освен това никой контрол не е стопроцентов, няма как да провериш всички и да хванеш всички.
Пушещите не знам защо ги намесихте, вдигне ли се толкова летвата, че да се ловят пасивно пушещите в дома деца няма да останат деца при семействата си. Реализъм все пак.
Това обаче - наличието на кампании и превенция не виждам с нищо да противоречи на концепцията за нормативна база, и респ. санкциите и решенията, предвидени в нея.

Естествено, че има пушещи бременни в Австрия, и естествено, че извън контрола остават нечовеци като Фрицл или похитителя на Наташа Кампуш. 100% успех няма и никога няма да има, но това не значи да вдигнем ръце.

пп. Бояна е публикувала докато пиша, но и аз да питам- какво ми пречи и сега, ако толкова искам да отмъстя на съседа от примера на Андариел, да го накова, че пребива детето си?

Последна редакция: ср, 14 мар 2012, 19:59 от Рокси

# 129
  • Мнения: 1 547
Не сте много прави. Идеята на кампаниите е превенция- т.е. да спрем хората преди да са направили нарушение/вредно действие/бездействие

Именно, нали и ние за това пишем - кампании, които да предхождат закона. На места из Западна Европа например те залива такова изумително количество снимки, билбордове, плакати, покани, клипове, безплатни кабинети и прочее средства за превенция и борба с рака на гърдата (давам само пример), че три дни по-късно у теб се загнездва една трайна непременност, че трябва и ти да направиш нещо по въпроса. Това е начинът и само той е ефективен. Надали резултатът щеше да е същия, ако директно бяха хакнали солидна глоба за всяка жена, неявила се на годишен профилактичен преглед.

# 130
  • Мнения: 4 300
Не бих казала предхождат, а допълват.
Има неща, за които може да се разчита на кампании и преференции ако правиш нещо. Например здравословно хранене.
Но има и неща, за които на първо място трябва да са законовите санкции, а допълващи и разясняващи- кампаниите. Например насилието.
Макар че аз съм силно, силно скептична за действието им, дано съм лош пророк.

# 131
# 132
  • Мнения: 5

Ами, то доста притеснително това! И то в държава, в която уж правораздавателната система функционира добре. Но и тя ползва "услугите" на "специалисти", които не са много по-добри от родители-насилници..

(извинявам се ако това се счита за спам, но и тук става въпрос за двойнствен морал )

# 133
  • Перник
  • Мнения: 211


Надявам се повече хора да присъстват!

Общи условия

Активация на акаунт