Отговори
# 15
  • Мнения: 17 987
То какво е имало да става,вече е станало.
Не е от значение дали детето ще там или не.
Варицелата е заразна два дни преди да избият пъпките, а те могат да се появят всеки ден до 21-вия ден след първия контакт, обикновено около 14-тия.

Абсолютно точно, да не е врачка жената да предвиди кога ще се ошари. И ние изкарахме преди 2 седмици, супер леко минахме, аз съм я водила на градина, без да знам, че имаме шарка- една единствена пъпчица, не с мехур, през ум не ми е минало, че е такова. След 3-4 дни се появиха още 10-тина и това беше. Групата на 90 % май мина вече Laughing

Аз пък имам  друг въпрос- дете от групата, което не е било контактно, примерно го е нямало няколко дни преди първото ошарено дете, не се допуска в същата група, а се праща в такава без карантина. А ако майката иска детето да си мине с групата? Има ли пак законово основание да не се позволява?

# 16
  • Мнения: 2 865
Детето е контактно, но още не е заразно. Така че ако продължи да ходи може би ще ги зарази след 1-2 седмици, когато започнат симптоми при него, а ако не ходи няма да се заразят другите деца.

Според мен трябва да го преместят временно в групата на братчето, която също е контактна и под карантина (в нашата градина са правили такива реорганизации по време на карантини). Говори с директорката.

# 17
  • Мнения: 15 619
Да, задължително трябва да се спре от градина детето, а също и госпожите трябва да не ходят на работа, и останалите деца от групата също!

# 18
  • Мнения: 9 990
Докато другото дете не прояви симптоми-то не е болно и няма никаква база, на която да му се издаде документ за карантина.Когато се ошари малката в градината и се издаде документ от педиатъра, с който обявихме в градината и съответно в риокоз.През това време голямата ми дъщеря Продължи да живее и да води социален живот, както и аз , както и бащата на детето.Той пък даже пътуваше за чужбина.Чак когато голямата прояви сипмтомите на варицелата, на свой ред след посещение при педиатър бе издаден документ, с който отидох при училищната сестра да се заведе случая в Риокоз и д абъде обявена карантина.Детето можеше и да не се разболее-тогава нямаше да имам документ, с който да извиня 2 до 3 седмици отсъствие от училище най-малкото. Rolling Eyes

# 19
  • Мнения: 9 361
Аз пък имам  друг въпрос- дете от групата, което не е било контактно, примерно го е нямало няколко дни преди първото ошарено дете, не се допуска в същата група, а се праща в такава без карантина. А ако майката иска детето да си мине с групата? Има ли пак законово основание да не се позволява?
зависи от градината. В нашата до миналата година разрешаваха при желание на родителите неконтактното дете да бъде прието в групата под карантина, но по прницип не е правилно.

# 20
  • Мнения: 17 987
Рзабирам притеснението на майката, аз също съм изтръпвала като видя карантина, особено ако ни предстои пътуване, сега ми е толкова спокойно  Wink

Но аз също щях да дам примера ако другото дете е ученик, да не би да се спира от училище превантивно? Не разбира се, има хора, които никога не се заразяват, а ако се спре и после пък се разболее....то срока ще свърши.

При нас в градината в случаи със заразени братчета съща се прехвърлят в една група.

# 21
  • София
  • Мнения: 221
Цитат
Ника, не съм се интересувала подробно дали имат право. По-скоро искам да кажа, че в повечето детски градини персоналът спазва изискавният и слага бележки и информира за заразно болни деца. За мен е по-важно и родителите да спазват строго карантината - да не допускат контакти на детето с други хора или поне да предупреждават, че детето им е болно.

Последна редакция: вт, 13 мар 2012, 11:13 от desy_net

# 22
  • Мнения: 12 665
Не ми е ясно това с варицелата. Надявате се цял живот да го опазите ли?Или ако е момиче, като бременна да се побърка от притеснения?

# 23
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Може.
Дори е желателно.

# 24
  • София
  • Мнения: 1 345
Пак казвам не е въпрос на спиране и прочее неща. Въпрос на организация в детското заведение е и на съвест н майката.Все пак тук все още не говорим за изпуснат учебен материал както в училище. Би трябвало точно не контактните деца отсъствали преди първата зараза да се събират на едно място, а не да се бутат в групата, в която пък няма бележка на вратата за карантина,а просто от родител на родител се предава инфото,че има болно дете. Така не е правилно за мен и това е. Моето дете е изкарало варицела преди две години, още тогава лекарката му искаше да сложи бележка на вратата в домът ми,че цялото семейство сме под карантина. Това означава за мен, че всички трябва да сме на щрек, а не само болният и да внимаваме с кого общуваме. Както аз бях контактна нямаше и не съм ходила да общувам с бременни дори  и без детето ми. На пазар не съм излизала дори докато педиатърът не ми каза,че вече не е заразен и е минало. може да е пресилено било от моя гл. точка,но другите хора не са ми виновни за да заразявам взела съм повече от необходимите мерки.  Ето този казус самотна майка без абсолютно никаква подкрепа от никъде работеща всекидневно какво да си прави детето ако някоя др. майка пусне заразено дете и не го спре? Да спре да работи е нали трябва и да ядат? Да плати на жена да ок ама заплатата и ще стигне ли? Сложно е и трябва организация в самата детска градина, а директорката не е пожелала такава да отдели до сега отсъстващите в отделна група. Стана ми интересно просто и питам има ли законова уредба - явно няма. Може би е въпрос на вътрешен правилник?

# 25
  • Мнения: 9 990
Веднъж тръгнала варицелата -пламва си цялата група, това е процес, който трудно може да бъде овладян.При нас тръгна от съседната група дори, не от дете от нашата.Какво, като пратим контактното дете в друга група?
Единственото, което виждам като проблем е, че няма карантина на вратата.При нас си имаше и се вписваше всяко следващо дете от групата и съответно се слагаше нов срок за края и-започвахме да броим отначало така да се каже.Карантината се завежда и в РИОКОЗ, издава се документ от педиатър, с който родителя е Длъжен да отоде при Сестрата на градината, която съответно на свой ред също подава по веригата.Все пак тече и статистика, случвало се е да бъде обявена епидемия на база подадени карантини от педиатри и сестри.

# 26
  • София
  • Мнения: 6 011
Jizzlobber, в групата на болното братче е обявена карантина, доколкото схванах. Авторката иска да се изолира здравото братче, което посещава друга група. Съответно там няма бележка, няма и болни на този етап.  Peace

# 27
  • Мнения: 9 990
Е, няма как да го Иска тя това, сори.... Crazy

# 28
  • Мнения: 5 259
Ами аз нямам никакъв вариант да оставя детето си в къщи или ако се разболее някой да го гледа представете си просто няма никой трябва да се плаща на жена. защо пък трябва аз да страдам примерно?
Тази логика винаги ми е била много странна, а я срещам непрекъснато.
Има заразни болести. Варицелата е една от тях. Докато не я изкара детето, винаги ще има опасност да се зарази, независимо дали майката има възможност да гледа болно дете или трябва да плаща на жена.
Има и други болести. Всяко дете, което влиза в контакт с други деца, потенциално може да се зарази.
Разбирам колко е неприятно, но не разбирам претенцията някой да си държи здравото дете вкъщи, за да не зарази някого.
Съвсем отделно пък е много по-добре варицелата да се изкара в детската градина, защото в училище или в зряла възраст има много по-сериозни негативи.

# 29
  • София
  • Мнения: 6 011
Защото се смята, че една варицела, изкарана по време на бременност, е много опасна за бебето. Естествено, има и доста случаи на родени напълно здрави деца, но бременните, които не са прекарали варицела, е редно да бъдат с повишено внимание.
Също така по принцип варицелата в зряла възраст се кара много по-тежко, отколоко в детска. Поне майките около мен, които я изакараха заедно с децата си, споделяха, че е много тежка инфекцията и по-дълго време са се възстановявали спрямо децата си.

Последна редакция: вт, 13 мар 2012, 12:13 от Ника

Общи условия

Активация на акаунт