Кое име за момче?

  • 4 871
  • 57
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 2 052
Александър

# 46
  • Мнения: 237
Редактирах анкетата. Имаме си нов фаворит - Божидар  Simple Smile

Благодаря на всички включили се  Hug

# 47
  • Мнения: 4 569
Аз съм за Божидар, защото е рядко срещано.
Ама Теодор ми харесва повече.

# 48
  • Мнения: 11 747
Гласувах за Симеон макар, че и Филип и Симеон ги харесвам май по равно и всъщност доста ги харесвам. Божидар не го одобрявам. Твърде религиозно ми е. Аз не съм религиозна, но дори при религиозни родители смятам, че трябва да съществува сериозна отдаденост на бога и вярата, за да се даде такова име на детето. Отделно не харесвам звученето чисто фонетично.

# 49
  • Мнения: 15 379
Пина, Симеон също има "божествено" значение. Филип също може да се приеме за такова име, предвид равноапостол Филип.

# 50
  • София
  • Мнения: 221
 Божидар ми харесва най-много. За мен името, като символика, е по скоро дълго чакано дете. Познавам двама мъже с това име - и двамата са ми много симпатични.

# 51
  • Мнения: 11 747
Да, знам за Симеон, знам че голяма част от имената са 'божествени' и лично за себе си бих ги избягвала, но е ясно, че повечето хора не го правят. Все пак при Божидар ми идва твърде директна заявката за божественост, което ми идва  вповече. И някаква асоциация правя веднага с божикравичка, което не го знам какво е и какво означава, какъв смисъл носи, но не ми е уместна асоциация към име. Изобщо твърде много ми носи картини на замонашен, черноризец, проснат по корем и впил нокти в някой каменен под пред някой олтар и молещ се за опрощение на греха човешки, поради грешката да се родим човеци. (като не сме се родили богове).

Филип - конелюбец от гръцки, е съвсем друга бира. Това, че някой с това име се е изявил в църквата някога си - негова си работа. Името не носи смисъл на преданност към бога и изобщо нищо общо с религията.

Е, ако е малко чакано не е достойно да е дарено от бога ли?  Thinking  desy_net , не те апострофирам, просто си разсъждавам.

# 52
  • София
  • Мнения: 221
 Pina, родителите на единия Божидар, който познавам, 8 години са правили опити за дете и доста лекарите са им обяснявали, че не могат да имат и точно когато са решили да си осиновят, майка му е забременялa. И те са избрали това име.

# 53
  • Мнения: 11 747
desy_net, разбрах какви истории визираш, знам че много хора залитат в тази посока при подобни ситуации, но моята мисъл е, че не смятам името запазена марка за такива случаи. После всяка майка смята своята рожба за дарена от бога или каквато и да е там висша, достойна, върховна сила. Ако аз искам да предам такъв смисъл чрез име на дете, вероятно бих потърсила нещо със значение от рода на 'живот', 'сила', 'здраве', 'любов' - защо не?  Thinking  Не бих намесвала бог до колкото мога. Поне не и веднага, от раз. Изобщо аз здравата бих мислила по избора на име и не бих го избрала импулсивно. На днешно време, защото ако се беше случило да стана майка на 22 години....  Simple Smile за нищо нямаше да се сетя.

# 54
  • Мнения: 4 569
Божидар може и да е Теодор - едно и също е значението.

Ако аз искам да предам такъв смисъл чрез име на дете, вероятно бих потърсила нещо със значение от рода на 'живот', 'сила', 'здраве', 'любов' - защо не?  Thinking 
Освен Живко и Здравко какви други има?  Grinning

# 55
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Божидар може и да е Теодор - едно и също е значението.

да, така е...
Имам (много) добър приятел Божидар, дето държи и на Тодоров ден да му се честит ИД-то.

Но Филип си е Филип... В краен слуай Теодор.

# 56
  • Мнения: 11 747
Освен Живко и Здравко какви други има?  Grinning

Имах колега Живодар  Simple Smile Не, че го препоръчвам или пък да ми харесва чак толкова. Ако въпроса е на дневен ред бих мислила, бих търсила, сега няма смисъл. Не е лесно,знам. За момиче ако е може Зоя - от гръцки е живот. Турското Айше е живот, ама и то е една прелест...  Simple Smile На арабски Айша звучи по- готино.

# 57
  • Мнения: 50
Симеон и Борис Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт