По какви критерии бременността е рискова?

  • 7 354
  • 33
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 87
Въпросът ми е по какви точно критерии бременността ще се определи като рискова и само когато е рискова ли се излиза в болничен още в първите месеци?
Аз съм вече в 5.г.с. работата ми е тежка и не бих искала да рускувам здравето на бебчето си. Какво трябва да направя, за да получа дългосрочен болничен лист, щом нямам кървене, силни болки и др...
Благодаря предварително Simple Smile

# 1
  • Мнения: 27 524
Не, по месторабота или вид работа не може да се класираш към рискова бременност. Тя е такава, когато се касае за физически проблем, свързан със самата бременност. При теб са външни фактори, които са трудно съвместими с бременност (стоенето ти права 12 часа), но това не прави самата бременност рискова.
Такава се води например многоплодната бременност, при възраст на жената над 38г, скъсена шийка и серклаж и др.

# 2
  • Мнения: 541
Говори с лекаря си  Peace Не би трябвало да ти откаже, ако работата ти е тежка.Аз бях говорила с гинеколога ми кога да изляза болничен, но заради проблеми ми се наложи по-рано  Peace

# 3
  • Мнения: 87
Значи ще пробвам при друг лекар, тази при която бях ми каза, че много било трудно... Sad

# 4
  • Мнения: 541
За дълъг болничен трябва да се минава комисия, аз не минавам, само ми се подписват няколко лекари, все едно съм минала.Ако лекаря си е организирал нещата не е трудно  Wink

# 5
  • Мнения: 87
Препоръчайте ми някой такъв организиран лекар в София, ако може Simple Smile

# 6
  • София
  • Мнения: 388
r0mantichkata, имай предвид, че имаш право на 180 дни болнични максимум за календарната година. Аз не знаех и понеже в началото на предишната си бременност лежах в болница, което не ми беше отразено в картона и се получи страшно объркване, надвиших 180-те дни, върнаха ми болничен от НОИ, трябваше да си взема отпуск или да се върна на работа и...  ooooh!.

А иначе не съм имала проблем с болничните, но ходех на частно и си плащах всеки болничен по 24лв. май  newsm78 (става въпрос за преди четири години).

Ако те устройва, мога да ти пратя на лични координати на лекарката.

# 7
  • Мнения: 541
Това за 180-те дни го бях пропуснала.Ако се излиза от 2-я месец например, може преди 45-те дни преди раждане да се ползва натрупаната отпуска и по време на болничен,защото и тогава се трупа отпуска.Попитай за гинеколози в някоя отчетна тема, сигурна съм, че като обясниш за какво става въпрос ще ти пишат момичетата при тях как е  Hug

# 8
  • Мнения: 314
Здравей,
след като си 5 г.с., значи едва ли не току що си разбрала за бременността. Ходи ли на АГ? Според мен е рано да се види нещо.... По-добре изчакай 5-10 дена и тогава предприемай нещо, нека видят сакчето, после нека чуят сърчице и т.н.
Рано е за болнични, не предизвиквай съдбата.  Naughty
Колежка излезе така веднага след като разбра, обаче имаше някакъв проблем още от началото, направиха абразио и се върна на работа след болничния за абразиото.  Sad

Последна редакция: сб, 17 мар 2012, 19:18 от mama&sladurana

# 9
  • Мнения: 87
Знам и мен ме е страх да не се случи нещо лошо. Но аз вече си взех 14 дни, защото не се чувствах добре, виеше ми се свят, гадеше ми се, имах странни болки ниско. След като казах на шефовете си че съм  бременна те ми казаха по-добре да си взема постоянен болничен тъй като нито те искат една седмица да ме има после 3 да ме няма, а пък и за мен било по-добре, защото съм щяла да взимам повече пари, отколкото по обратния начин.  НА лекар ходих само сакчето се виждаше, но толкова много ми се иска всичко да е наред...... сега болничния ми  свършва на 23 и аз до тогава трябва да съм решила какво ще правя и да съм си намерила друг болничен, защото повярвайте ми не мога да работя в това състояние... Sad

# 10
  • София
  • Мнения: 4 493
В брошурата на НЗОК - рисковата бременност е описана,когато има налице следният фактор
бременността протича с усложнение
 здравословното ми състояние изисква това
 дълго време не съм могла да забременея
 правила съм спонтанни аборти
 имам мъртвородени деца
 по-възрастна съм от 35 години
 не съм навършила 20 години
 бременна съм с близнаци
 родила съм предишно дете чрез операция
 имам кръвногрупова несъвместимост с биологичния баща на детето
 имам предишно раждане на едър плод
 установено е предходящо нарушение на въглехидратния толеранс
 имам раждане на дете с аномалии
 установена е повишена кръвна захар над 6,5 ммол/л
 имам наличие на глюкоза в урината
 имам фамилна обремененост с диабет
 имам наднормено тегло
 страдам от недохранване
 налична е фамилна обремененост за заболявания, имащи отношение към протичането на бременността
 има обременена акушерска анамнеза
 съществуват проблеми от социално естество с неблагоприятно влияние върху бременността
 изложена съм на вредна професионална среда (йонизиращи лъчи, вибрации и др.)
 приемам медикаменти
 в контакт съм с причинители на инфекциозни заболявания
 извършвам тежка работа


И от тук и съответно определят и вида, броя прегледи и изследвания. Ако ти е интересно погледни тук  http://www.eurofootball.bg/downloads/informacionna_broshura_prava_bremenni.pdf и тук http://www.nhif.bg/c/ext/publications_display/get_file?p_l_id=10 … name=PBFE-109.pdf

Какво имаш предвид под тежка работа? Физически тежка или умствено тежка, в каква среда работиш - има ли вредни влияния и т.н. разкажи повече, а иначе няма проблеми док да ти даде болничен и в 4 гс  Peace
Продължение на този болничен можеш да вземеш, но след 30 тия ден го издава ЛКК /в което няма нищо страшно/. Къде ходи на гинеколог ,той записал ли те е за консултации???

# 11
  • Мнения: 87
Работя на бензиностанция, касиер продавач консултант. По 12 часа на смени, включително и нощни. Нямам голям допир до горивата, но  за сметка на това зареждам стока, почиствам целия магазин с различни препарати, тоалетни вкл. По цял ден на крак, защото сядането не ни е позволено, следят ни на камерите дали  постоянно се движим, да уплатняваме работното време, отделно срещам се постоянно с хора, едни болни, други лошо миришещи... просто незнам какво друго да ви кажа, само че не мога да издържа там.
аз мисля да оттида тези дни преди да ми изтече другия болничен и да поискам още, но от друг лекар. Не знам дали ще ми дадат, но се надявам!
Другото което ми е  чудно, минаването пред комисия не е ли за по-дългосрочен болничен от сорта на 3-4-5-6 месеца или това става месец за месец?

# 12
  • Мнения: 87
аз ходих на гинеколог, но само ми установиха бременността и ми казаха след 2 седмици да дойда да проверим сърдечната дейност, нищо не сме говорили за консултации, допълнително изследвания, прегледи... изобщо нищо Sad   

# 13
  • Мнения: 314
аз ходих на гинеколог, но само ми установиха бременността и ми казаха след 2 седмици да дойда да проверим сърдечната дейност, нищо не сме говорили за консултации, допълнително изследвания, прегледи... изобщо нищо Sad  

Ами така е, защото още е твърде рано.
По-добре изчакай 15-20 дена, всичко да е наред и тогава му мисли.
По принцип на ЖК записват след 8-9 г.с., даже някои лекари съветват чак към 12 г.с., защото се води рисков период и нищо не се знае.


Другото което ми е  чудно, минаването пред комисия не е ли за по-дългосрочен болничен от сорта на 3-4-5-6 месеца или това става месец за месец?

Всеки месец се минава на комисия.

# 14
  • София
  • Мнения: 4 493
Аз мисля, че е  по-добре да отидеш отново при гинеколога и да поискаш от него продължение на болничният. Минаването през ЛКК не те натоварва с нищо - просто се подават документите - ти не ходиш никъде  Peace
От това което описваш - аз лично смятам, че имаш пълно основание да поискаш болничен - освен това си с болки  Peace Отстоявай си правото на болничен и най-вече - грижи се за себе си  Peace

Направи се на "ударена" питай гинеколога - кога и как да се запишеш при него на ЖК и т.н. иначе наистина на ЖК започват да те водят малко по - късно и тогава пускат и изследвания.

# 15
  • в огледалото на живота
  • Мнения: 8 193
Определено бременността на авторката не е рискова/поне за мен/.
Да висенето права,изгорелите емисий и изпарения не са полезни.
По голяма част от бременните минават през такъв етап в началото на бременността/гадене,виене на свят/,след това нещата се напасват.
Няма ли начин работодателят да ти улесни работата/в смисъл да си само на касата/?
А иначе за контактите с болни,вируси и подобни,неизбежно е .... Tiredдори и в магазина можеш да прихванеш.
Радвай се на бременността,това не е болест а състояние на жената,ако отсега се  залежиш по нататък как ще я караш?

# 16
  • София
  • Мнения: 4 493
devi4ca какво значи да се залежи - ние говори ме , че трябва да се пази  Peace , а и по - цял ден права   #Crazy най - много да си докара някоя беля на главата, а има жени които просто карат по-тежко бременността - прилошаването, виенето на свят и т.н. не отминава за 1-2 месеца, а продължава до 8-9 тия, да не говори ме за болките в кръста  Peace
Пишеш да се радва на бременността - ами като не се чувства добре и се притеснява, че с ходенето на работа ще стане беля, е как да се наслаждава на бременността

# 17
  • Мнения: 541
Като се залежи отсега ще лежи до края, аз от 7 г.с съм болничен, предния път от края на 3-я месец  Peace По тези критерии бременността не е рискова, но условията не мисля, че са подходящи за бременна  Naughty Най-малкото смените и висенето права.

# 18
  • Мнения: 27 524
Донякъде съм съгласна с devi4ca, защото бременността наистина не е рискова на авторката (засега и дано така си остане). И да, работата не е цвете за мирисане за бременна, но в това положение са куп бременни. Ако трябва да бъдем наистина честни, решението е да напусне работа. Защото болнични за толкова дълъг период и платени, при нерискова бременност, са си измама. 
Казвам го само като факт и констатация, нищо лично или против никой  Hug

# 19
  • в огледалото на живота
  • Мнения: 8 193
dioni,че трябва да се пази една бременна жена се подразбира от самосебеси.
Когато писах залежаване имах предвид,когато няма налични сиптоми на рискова бременност/отлепяне на плацента,разкритие и т.н/,а предимно физиологичните реакций на организма.
Факт е,че има такива жени с постоянни симптопи,не е приятно.... Confused
Аз бях рискова бременност с първото дете:с постоянно разкритие от 3см ,което не премина дори и след спешния серклаж/;постоянни контракции/и тук лекарствата не свършиха работа/;кървене....
Прекарах почти 7мес.в патология на с-ми/освен почивните дни когато ме пускаха в дом.отпуск/.
Треперех от страх и едновременно от щастие,но се радвах и наслаждавах на бременноста си.

Блонди,права си за болничните,но болшинството от жените изкарват точно по този начин,без да има основателна причина:от страх или от сигурност...незная... Tired

# 20
  • Мнения: 87
Мили дами, съгласна съм с вас за някой неща, но ако искате ми вярвайте уморявам се от най-кратките разходки навън, а ако се разхождам повече време чувствам силни болки в гърба и кръста и единственото, което искам е легло. След два дни ще отида до гинеколога и ще видим какво ще стане. Ще ви пиша Simple Smile

# 21
  • Мнения: 314
Мили дами, съгласна съм с вас за някой неща, но ако искате ми вярвайте уморявам се от най-кратките разходки навън, а ако се разхождам повече време чувствам силни болки в гърба и кръста и единственото, което искам е легло. След два дни ще отида до гинеколога и ще видим какво ще стане. Ще ви пиша Simple Smile

Момиче, стягай се, какви са тия умори в 6 г.с., ами до 9-ти месец  Laughing Laughing Laughing
Според мен може да е пролетна умора, каквато не само бременните могат да имат. Wink
Така една мноооого близка позната /да не споменавам коя  Blush/, точно влезе в 3-ти месец и постоянно споделяше колко много й тежи  Shocked, как се чудела как да седне, гърбът я болял и т.н.  Mr. Green Laughing, а то още не личеше... мъжът ми викаше колко ли ще изтормози мъжа си докато роди.  Crazy

# 22
  • Мнения: 87
misleh che tozi forum e za podkrepa ... Sad

# 23
  • Мнения: 541
r0mantichkata не можеш да се сърдиш на другите, защото са на различно мнение от теб Peace Сподели с лекаря си и преценете как да процедирате  Hug Най-първата ми бременност работих като барманка, напуснах веднага, стоях 2 месеца без работа и започнах в магазин за дрехи.Ако лекаря ти мисли, че можеш да работиш обмисли варианта за смяна на работа, защото болничния е по-нисък от заплатата  Peace Дано всичко е наред с бебето, другото ще се нареди  Hug

# 24
  • София
  • Мнения: 4 493
r0mantichkata аз смятам, че няма смисъл сега да сменяш работата, защото ще те сложат 6 м изпитателен срок и като разберат, че си бременна като нищо ще те изхвърлят.

mama&sladurana мен също ме болеше гърбът и кръстът от 4 гс, та така до към 16 гс, сега не смея да се похваля че нещата са утихнали, за да не почнат отново болките  Peace Не съм лигла и имам доста висок праг на болка, не ми е първа бременност, но такива постоянни болки досега не бях изпитвала - даже трудно вършех домакинска работа.
 Не смяташ ли, че твоята позната може наистина да е имала проблеми и болки и да не и е било лесно, а това че жалиш мъжът и повече от нея ....... еми не ми говори добре. Явно имаш късмет , че си карала по-лека бременност  Peace

Напълно разбирам авторката на темата и затова изцяло я подкрепям за болничните  Peace, след като не се чувства добре - няма какво да се напъва да ходи на работа и не смятам, че това е измама или нещо такова  Peace

# 25
  • Мнения: 314
а това че жалиш мъжът и повече от нея ....... еми не ми говори добре.



Момиче, стягай се, какви са тия умори в 6 г.с., ами до 9-ти месец  Laughing Laughing Laughing
Според мен може да е пролетна умора, каквато не само бременните могат да имат. Wink
Така една мноооого близка позната /да не споменавам коя  Blush/, точно влезе в 3-ти месец и постоянно споделяше колко много й тежи  Shocked, как се чудела как да седне, гърбът я болял и т.н.  Mr. Green Laughing, а то още не личеше... мъжът ми викаше колко ли ще изтормози мъжа си докато роди.  Crazy

Авторката се страхува БЕЗ ОСНОВАНИЕ, поне засега.
Може ли от края на 1-вия месец на бременността да легнеш да лежиш 9 месеца БЕЗ ПРИЧИНА  newsm78 #Crazy

Естествено, че ако има някакъв риск, лекарят ще я прати в болница и т.н.
Честно казано, за мен са някакви изсмукани от пръстите симптоми и едва ли не търси причина да изкара бременността си рискова.
А за нашата позната - може ли в 3-тия месец да ти ТЕЖИ бебето  Shocked, може ли да ти ПРЕЧИ да седнеш и т.н., е това, ако не е капризно и смешно.....

Последна редакция: пн, 19 мар 2012, 18:56 от mama&sladurana

# 26
  • Мнения: 838
ако забременееш на 125 кг. това рискова бременност ли е?
и кр захар 5.70?

# 27
  • в огледалото на живота
  • Мнения: 8 193
ако забременееш на 125 кг. това рискова бременност ли е?
и кр захар 5.70?
По скоро за една жена това ще бъде още допълнително килограми,което не е малък товар.....
Диета по време на бременност не с препоръчва.
За кръвната захар трябва консултация със специалист.

# 28
  • Мнения: 87
Здравейте отново, позачетох се тук и искам да ви кажа за една моя позната, която работи на бензиностанция (също като мен) и получи спонтанен аборт в 4 месец. Лекарите бяха изумени как така живо и здраво бебе може да предизвика такива ужасни болки на майката и да иска да излиза толкова рано. След аборта плода и плацентата бяха изследвани и лекарите бяха установили, че плацентата е натровена от изпаренията на горивата и за това бебето не се е чувствало добре. Така, че за мен е 100 пъти по-добре да скучая 9 месеца, но да знам, че ще родя едно здраво и щастливо бебе. И въобще не ми пука за работата... мисля, че няма само аз да съм на това мнение!

# 29
  • Мнения: 4 808
Четох, четох и накрая не мога да се сдържа.

Romantichka, виж сега - решила си да вземаш болнични, което аз може би в твоето положение бих подкрепила заради тежката ти работа, както ти я описваш. Но не се опитвай, моля те, да ни убедиш, че бременността ти е рискова, не и в този форум. Тук има какви ли не случаи и поне за мен, а предполагам, че и за повечето момичета тук, гаденето, болките в кръста и прочие несгоди са направо цвете в сравнение със серклажите, спонтанните аборти в късни седмици и другите гадости, които са им се случили. Със сегашната бременност ми се гадеше и повръщах до петия месец. С миналата пък имах почти непрекъснато кървене до третия месец. Рисковата бременност е нещо много тежко - никога не съм си представяла колко, докато не ми се случи. Поне в моя случай даже напрежението е по-скоро психическо, отколкото физически въпреки че съм със серклаж, контракции, болки в корема и разни други екстри!

Пожелавам ти да изкараш една лека бременност и дори да си в болнични, да не се налага да лежиш, да тичаш в болницата, а да можеш да се разхождаш, да си напазаруваш хубави неща на спокойствие и да събереш сили за бъдещия бебчо!  bouquet

# 30
  • Мнения: 27 524
ако забременееш на 125 кг. това рискова бременност ли е?
и кр захар 5.70?
Диета по време на бременност не с препоръчва.
За кръвната захар трябва консултация със специалист.

Не, килограмите не я правят рискова бременност, то си е вече риск за една жена да тежи толкова, но трябва да се внимава именно за захарта и за кръвното и да не се превърне в рискова.
Относно диетите - не е вярно, че не се препоръчват, зависи от диетата. Аз съм с гестационен диабет и съм на строга диета, която обаче по никакъв начин не пречи и не вреди на бременността, просто съм изхвърлила всичко вредно от менюто си  Simple Smile

Съгласна съм с Нединка  Peace работата на бензиностанция и умората не правят една бременност рискова, а просто работата е по-рискована, а не бременността.

# 31
  • Мнения: 838
А дали бебето не се уврежда по някакъв начин от това, че майката е с наднормени килограми?

# 32
  • Мнения: 27 524
Не  Simple Smile Просто трябва да се следи кръвното, захарта и да не се качват много килограми  Simple Smile

# 33
  • в огледалото на живота
  • Мнения: 8 193
Блонди,съгласна съм с теб. Peace
Имах в предвид диети със силно ограничаване на калории/под 500кал./
Тогава си е направо вредно и за бебето и за майката.
При строга диета/консумация само на плодове,зеленчуци,сокове/,организмът чисти много токсини и е безумно да се прилага в такъв период.
По-ограничен прием на въглехидрати,повече движение/ако предполага бременността/ и резултат  ще е с добър край.

Общи условия

Активация на акаунт