Как действате когато мъниците не слушат?

  • 2 598
  • 44
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 343
Привет! Гледам, че тук все говорите за по-големи дечица. Аз имам 9-месечен син и според мъжа ми и баща ми - той е разглезен. Истината е, че ако му взема предмет или му се скарам да не пипа нещо, започва да се дере в рев и дори да се захласва. Също така до преди 3-4 месеца заспиваше сам в леглото си. Сега оставя ли го, моментално се изправя и започва да мрънка, а ако не го взема, изпада в истерия и плаче (пак до захласване). С баща ми много се карах по този въпрос. Неговата теория е, че не трябва да позволявам на детето да ми се качва на главата, то виждало, че има влияние с плача си и затова слоупотребявало спрямо мен. Също и да разбира, че има неща, които не трябва да се пипат. По негово настояване го оставих една вечер да плаче в кошарата 20 минути. Не само че не спря, ами след 20 минути го гушнах, целият трепереше и се тресеше в ръцете ми. Майки сте и знаете какъв е ужаса да успокоявате хълцащото си бебе и да пресушавате от сълзички зачервените бузки. Казах си, че повече няма да го позволя. Но това не решава проблема. Има дни, в които е прекрасен, играе си сам, смее се по цял ден. Има дни (като днес), в които само ми виси по краката, само иска да го гушкам, гушна ли го, бута ме и си играе, но до него да съм. Отместя ли се, пак се ядосва и накрая заплаква. Вие сте минали предполагам през подобни периоди, по-напред сте и имате повече опит. Какво бихте ме посъветвали?

# 31
  • Пазарджик
  • Мнения: 536
Моят син също се захласваше, но му мина. Като знам какъв кошмар е това захласване едва ли бих го оставила да реве, особено пък да угодя на някой. Не мога да ти дам адекватен съвет, защото аз само и само да не реве, за да не се захласне, го разлигавих още повече. По това време го водих при личната му лекарка и тя каза да не се притеснявам, че ще му мине, така и стана. Дано и при вас отмине бързо.

# 32
  • Мнения: 2 047
sacred heart, аз също не мога да търпя такъв як рев, особено преди сън, когато трябва спокойствие. Незнам баща ти дали ще издържи на това засиняване от рев дори и 5 минути.
А тази привързаност към твоето присъствие е нещо нормално - в някой дни е по-засилена  и просто трябва да си постоянно до него, няма начин. Нещата, които си решила да са забранени, не трябва да са му в полезрението - така ще си спестиш много нерви. А твоето "не" трябва да присъства, макар че в тази възраст трудно пускат каквото са си намерили. Дай пример с нещо. Като усетиш, че работата върви към засиняване, му давай някой не толкова забранени неща, към които е имал голям интерес ...  колкото за прескачане на момента.

# 33
  • Пазарджик
  • Мнения: 536
Уни, как да го усети човек това засиняване. Детето при самото започване на реването взима въздух и си задържа дъха, поне при моя син  беше така. Отваря си устата уж да реве и остава така и после кошмар, докато си поеме дъх. И аз умирах от страх да не зареве и му давах всичко, и както си казала - което можех бях скрила, за да не се дразни, но може ли да скриеш всичко. И така си върви - лигав и палав, но да е жив и здрав. Дано при sacred heart да е по-добре и бързо да минава този период.

# 34
  • Мнения: 343
Благодаря, наистина дано бързо отмине. Иначе у нас съм му осигурила терен за игра, обезопасен е и максимално съм избегнала 'лоши' моменти. Научих се да мисля в перспектива и съм прибрала и преждевременно прибирам всичко опасно, което може да предизвика вниманието му. Но като бяхме на гости на баща ми (2почти 2 месеца) той много се дразнеше от мрънкането на сина ми. Преди беше много кротко и послушно бебе, само го хвалеше и сега остана дълбоко разочарован от него (явно го е сравнявал с мен, която съм била бебе-мечта по думите на майка, баби и т.н.). Неспокойството си го обяснявам със смяната на атмосферата, там играеше заграден между кашони, аз учех за изпити и му обръщах по-малко внимание. Тук го пускаме из целия апартамент и е щастлив, че получава равни права като нас с баща му. Та затова като мрънкаше, моят баща казваше, че е разлигавен. Може и да е бил прав, знам ли. Но ме издразни това, че държеше на рафта над леглото си книги, които непрекъснато привиличаха вниманието на бебето и той искаше да ги пипа. Татко викаше и се караше, аз правех забележка с 'Не!', той винаги се оглеждаше преди да иде там, значи знаеше, че не бива. Но пусто любопитство. Помолих баща ми да ги премести, защото и аз разчитах на тактиката да елиминирам изкушенията (разсейването не помагаше). Той отказа с довода, че е лесно да ги премести, но бебето трябвало да свиква с мисълта, че някои неща са му забранени.
Та се чудех аз ли греша някъде. Баща ми за мен е голям авторитет,. Самата аз съм възпитавана със строгост и последователност. Имам много резерви, но и много съм постигнала благодарение на това. Неговата максима е 'вдигай летвата възможно най-високо, дори да не я надскочиш, ще си скочил максимално високо'. Но си мисля, че за такова сериозно и поучително възпитание още ни е рано, та той е още бебе. Може би след годинката, когато започне да разбира значението на думите и да ги свързва с поведението си.

# 35
  • Пазарджик
  • Мнения: 536
Ох, не знам, за мен и на 1 годинка още са бебета. Възпитанието не ми е силна страна, но на 9 месечно бебенце и летви идва в повече. Ще спре да се захласва, не се притеснявай. Успех на изпитите!

# 36
  • Мнения: 2 047
 Irina St. , разбирам, малкият беше същия ( направо си посиняваше), но да ти кажа от 3-4 месеца насам не го е правил. Явно плачът му се промени, сега започва с леко примрънкване и постепенно усилва.
sacred heart това, което е имало ефект при теб, може да няма при твоето дете. Това е друг човек с друг темперамент, не може да бъде сравняван с теб. Не ми звучи като разглезен, а като дете, поставено в нова обстановка. За книгите какво направих - дадох му стари мои книги, които прежалих, да му мине мерака и сега вече не са му интересни наредените книги. Не всички деца се подчиняват на авторитети, любопитството им е по-силно и са изцяло подчинени на него. След няколко месеца ще ги достигне тези книги и ще си ги взема сам. Grinning

# 37
  • в здрача
  • Мнения: 2 208
Децата на авторката са с близка до разликата с моите, които са на 8 и 3. Има голяма разлика между 1 и 2 деца, както и голяма разлика между проблемите, които възникват когато са 2 деца с малка разлика /установено по теми из форума/, както и между деца с по-голяма разлика, защото аз имах подобни проблеми като на авторката в момента, в който малката стана на 2 г и започна да си търси "своето място под слънцето"./

Проблеми до 1 г не помня особени /е, с каката имах, ама то докато човек се учи как да бъде родител, в един момент детето започва да се движи, да иска повече неща, да пълзи, че и после да ходи. Помогнаха ми 2 книжки и от изнервена майка се превърнах отново в спокоен човек. А то било просто - вместо да викаш постоянно не и да ходиш след него просто обезопасяваш. За да не падат ги оставях да пълзят по пода. Обезопасих контактите, в ниските шкафове оставих само техни неща, които да пипат, както и разни "съкровища" /капачки, пластмасови шишета, щипки за пране, чанти, сакове, дрехи, вестници, орехи дори, стари дискове и касетки с музика, а всичко което е ценно и не бива да се бута прибрано нагоре и по възможност без да се вижда с просто око/ и естествено играчките им. Когато се събраха повече играчки скрих 2/3 от тях и през 2 седмици вадех 1/3 и прибирах другите. Така не и омръзваха, защото имаше текучество. Колко пъти на ден съм прибирала дрехите и обратно в шкафа, колко пъти нашите дрехи и чорапи обратно в гардероба на ден вече даже и не помня, че много обичаше да рови там, ама имах по половин час свободен да свърша нещо за себе си.

И двете до 3 г не се отделяха от мен. Като залепени. Каката и до тоалетната не ме пускаше да отида сама или поне трябва да са в една стая с мен. Е, вземах ги навсякъде. С малката се родих докато беше бебе с шезлонга, до годинката го ползвахме и аз го разнасях от стая в стая. Навсякъде докъдето можеха да стигат разполагаха с нещата, така ги бях подредила. Да кажеш да са супер привързани за мен - няма такова нещо. Каката тръгна с удоволствие на ясла, после и на градина, малката директно на градина без и един ден рев. Аз когато пуснах каката на ясла на втория ден ревах като магаре /след като я оставих/ до обяд.


Дете до 1 година си е съвсем бебе. То плаче защото има някакъв проблем. Винаги съм обръщала внимание на плач и не съм си оставяла децата да се нареват. Не са се разглезили от това, напротив слушат ме и са искрени, дори и да са направили беля. Никога не съм се впечатлявала на нещо разлято, счупено, разпиляно. То аз чупя чаши и чинии хем съм възрастен и внимавам, че детето дето още не се е научило. Естествено когато са разлели нещо без коментар им връчвам парцала или метлата/прахосмукачката. След чистенето на малката оправям, след голямата вече няма нужда.
До 2 години е много лесно да им се отвлече вниманието от нещо желано, като им се предложи нещо ново и невиждано от тях, винаги имах на разположение разне дребни детайли, които оставяхме в една паничка, естествено гледах да са подходящи, после става много по-трудно, но се започва с обясненията.
Колкото са по-малко Не-тата, толкова е по-лесно да се отглежда едно дете. Убедих се.

Е, с моя начин на отглеждане на диванетата придобиваш разни навици като например да провериш дали в пералнята няма някой орех преди да я напълниш, да включиш в контакта всеки електроуред преди да го използваш, както и да го изключиш след ползването му, ама това ми спестяваше да повтарям не на дете на 1-2 години. Не-тата оставях за такива съществени неща като бъркане в коша и ядене на боклуци и всичко животозастрашаващо. После разбира много по-добре, че не трябва да се пипа, особено ако му покажеш защо не бива да се пипа като го парнеш леко на котлона /каката си беше такава, докато сама не се убеди, че печката пари пипа, че е студено и затова се слагат шапка и ръкавици, ама я оставях да се убеди като излезе без тях и навън си ги сложи, докато малката сякаш се роди научена на тези неща и разбира от половин дума, докато все още на кака и и е необходимо да го чуе и от друг човек, освен от семейството за да го приеме за вярно, ако сама не може да се убеди, че е правилно, ама тук на помощ идва и учителката, и треньорката, че даже и случаен дядо, който чака пред кабинета на личната и и обяснява колко полезен е меда. Попита ме дали е вярно и след това прояде мед./

Приспиване, ами аз и досега ги приспивам. От бебета /със сукане/ до 8 г, че и ще продължа като гледам. Половин час всеки божи ден, на пръсти се броят дните, когато са заспивали подушвайки възглавницата. Не ми е проблем. Това е нашето време. Баня, избиране на тоалети за следващия ден, пижама, приказка и целувка. И държане на ръчичка, първо на каката, сега на малката. Голямата след приказката на загасена лампа разказва за любовни трепети, иначе я е срам, а малката мрънка "тихо како", но това са моменти, които няма да се повторят и са ми скъпи.

# 38
  • Мнения: 343
Благодаря! Изпитите минаха, един остана за юни Simple Smile
Много са ми полезни съветите, особено защото идват от майки, минали през моето положение съвсем скоро. И разликата в отношението към детето я има дали идва от майка, или баща, още повече баба или дядо.
Домът ми е обезопасен - кабели, контакти, техника, дребни предмети, книги, хартии и т.н. Най-опасно е, когато баща му забрави да си прибере зарядното от телефона, самият телефон или някоя чаша, но нямаме сериозни проблеми. Шкафовете залепих, оставих го да бърника само в ниските два рафта на гардероба, където има пижами и чорапи и не е опасно, ако ги разхвърля, търпеливо подреждам след него. Понеже нямахем възможност да пригодим апартамента на баща ми за бебето, там бе ограден половната хол с кашони. Аз пишех курсови и учех и явно страдаше, че не му обръщам достатъчно внимание (това го забелязах и на предишната сесия), а и беше откъснат очевидно от нас чрез кашоните. Тук също има мрънкащи дни, но много по-добре се погаждаме. Проблемът идва най-често при заспиване, защото мрънкането става непоносимо, в продължениена час и нещо-два се почва едно навиране, гушна го, бута ме, катери се по мен, хленчи, пак се гуши, пак ме бута и така докато накрая не ревне и някак заспи, обикнвоено на гърдата. Другият вариант е в хиперактивността си да направи рязко движение, с което се удря някъде и заплаква. Общо взето без плач не става работата. Това непрекъснато хленчене и едва ли не умоляване от моя страна да бъде тих, според баща ми е разглезване. Но какъвто е, такъв ще си го гледаме. Примирих се, че вечер няма да мога да си позволя разходка навън лятото, или гости, защото заспиването ни е цял турски сериал и няма как да се случи извън дома. Просто исках да знам, че тези неща са нормални, защото има дни, в които толкова хленчи, че се замислям, не ми ли се качва наистина на главата... Споделях с приятелки и те ме обвиниха, че едва ли не не съм авторитет за детето и не съм наложила режим, не можело едно бебе да ми диктува ежедневието. Не знам. За мен е все тая, важното е детето да е обградено от любов, аз ще се оправя някак и с недоспиването, и с умората...
За случая с котлона и т.н. - напълно подкрепям. Видях, че синът ми отваря чекмеджетата и разпилява чорапите и го оставих, знаейки, че ще прищипе пръстчета, когато приплъзва чекмеджето. Е случи се два пъти, трети път не се отпусна на чекмеджето, сега само го отваря, изпразва и оставя така. Вчера подложи ръчичка под вратата, докато я притваряше и отваряше. И това знаех, че ще се случи, но го направи два пъти, после се сети да се отмести назад...

# 39
  • Мнения: 4 589
И аз не знам кога съм права и кога не съм. Марти ми е с ангина, и Йо изкара, но й мина. И от няколко дни иска само в мен. Гушкам го, но в момента в който го оставя и рев до посинаване, тръшка се, удря си главата. Не иска нито в баба си, ното в баща си, в гледачка само мен.
И днес така ме изкара извън нерви, че вместо да го успокоя му се развиках.
Ревеше без сълзи, пънеше се на инат. Знам че викането не е начин, но понякога нямам сили да ви кажа. И сега цял ден ми се къса сърцето...

И ние сме си вечер на ръце, за по 10-15 мин пеем си, разказвам приказки. Така с приспиваме, на мен ми е добре, да съм близо до тях.

# 40
  • в здрача
  • Мнения: 2 208
sacred heart проблема според мен е дошъл от смяната на обстановката и липсата на внимание от мама, изведнъж детето не само е на непознато място, а и е лишен от утехата на мама, защото тя заета. Откъде да знае, че това е при баба и дядо и трябва да се чувства на сигурно място? Всяка промяна в обстановката като пътуване, гости действа стресиращо на мъниците и те нервничат, а и ако мама е "далеч", макар и близо допълнително ги разтройва. Да не говорим, че са като лакмусчета за нашите чувства и емоции и ако на нас ни е нервно и притеснено, това още повече ги притеснява самите тях, защото те търсят сигурност и утеха именно от нас. Та ако ти си спокойна и уверена в себе си и действията си пред баща си, това ще рефлектира и върху детето, а и той самия няма да "дава акъл" ако усеща, че ти се справяш и си сигурна в себе си.
Авторитет?!? какъв авторитет пред 9 месечно ?!? Те заспиват ли под командата на шефа си? Толкова е абсурдно, че чак да се чудиш да се смееш ли или да плачеш.

nikolina-pikolina не се обвинявай. Всички сме имали моменти на преумора, особено когато децата са болни. А и те в тези моменти са особено гушливи и имат огромна нужда от нас, именно от нас, не от тати, баба, дядо. Ама и ние не сме от желязо. Аз в такива моменти вече зарязвам всичко, домакинстване и т.н., който иска да е наготвено и изчистено - моля, свободен е да го направи, аз се посвещавам само на децата /обикновено или и двете боледуват едновременно, или една след друга като 1-2 дни се застъпват/, а и те не се отделят от мен. Не го ли направя в края на боледуването им съм кълбо от нерви и най-малкото може да ме изкара извън равновесие, а не искам да си го причинявам. И ние сме хора, и ние имаме нужда от почивка. Децата ще боледуват, но това са само част от проблемите, с които ще се сблъскваме, ако след едно боледуване съм парцал, как ще съм след по-сериозните такива? И колко време ще изкарам така? Нали искаме да сме колкото се може по-дълго с децата си? Как ще стане като си скъсяваме живота с толкова преумора и изхабени нерви? За да сме по-дълго и качествено с децата си трябва да се грижим и за себе си. И както казва мъжа ми в такива ситуации - нищо, което не е жизненоважно не е важно и може да си изчака реда.

# 41
  • Мнения: 4 589
Tsv да така е, съгласна съм с теб. Яд ме е, че покрай Марти нямам време за Йоана. Той е като лепка за мен, не дава да я гушкам, да я прегръщам. Като си играем, ако си играя с нея, я хапе.
Гледам всичко по равно да правя, но на него като че ли му обръщам повече внимание., Тя е по самостоятелна.
И си казвам всеки ден, няма да съм нервна, ще им се радвам. Чакала съм ги 12 години...през много мъки минах. Но то и животът ни мачка...и се насъбира. А са толкова сладки, невинни душички.

# 42
  • Мнения: 153
 sacred heart ,това за което говориш-постоянното мрънкане,нежелание да си играе сам,сърдене че не му обръщаш внимание и всичко в този дух ми е до болка познато.Дъщеря ми е по-голяма с 2 месеца от твоето дете,но се държи така от вече не помня кога-сигурно от  първата си седмица-залепена за мен.Е,в началото и аз се тревожих ( и сега понякога го правя да си призная) ,че това не е нормално,че другите бебета са кротки,тихи и неплачещи и че за всичко това съм виновна само аз.С времето се убедих ,наблюдавайки другите бебета,че нещата опира до самото дете и най-вече до темперамента му,нещо с което се е родило,а не изградено от майката.
Лесно се моделира дете склонно да бъде повлиявано.Но на мен лично ми е много трудно да обясня на 11месечната ми дъщеря,че трябва да си играе сама,докато мама се опитва да свърши някаква домакинска работа,всичко неотложно се върши с цената на рев и хълцане дълго след това.Така че не обръщай много внимание на приказките за разглезване,аз лично след такива предлагам на изказващият ги да заповяда у нас за 48 часа да се позанимава с бебето и да ми покаже как ТОЙ ще се справи.Обикновено ме гледат малко ококорени след това,но е добра тактика.

# 43
  • Мнения: 343
Благодаря много! Може би си права. Интуитивно знам, че детето ми си е добре, просто има силна нужда от подкрепата на мама и че това, че търси често общуване, не е никак лошо нещо. Но явно фактът, че съм млада майка ми сваля статута пред други майки критикарки и се чувствам все едно аз греша, макар развитието и постиженията на детето ми да показват обратното. Явно ще трябва да подхождам с повече вяра в себе си и детето си Simple Smile

# 44
  • Мнения: 801
На дете под 3 години не обяснявам. Казвам не или какво трябва да направи, кратко и ясно. Като започне да се дере, трябва да напусне стаята или аз си тръгвам. Това е и момента в който престава, рядко се дере повече от необходимото.
Живота е пълен с конфликти, но те не се решават с плач и тръшкане.

Общи условия

Активация на акаунт