Пролет в Търново дойде - и играта ни зове!

  • 69 803
  • 737
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 192
Аз сега съм при др. Здравкова и искам да я сменя. Щом няма друг лекър в квартала, дйте ми други идеи.

# 721
  • Мнения: 144
Е, то това дете, което живее извън Търново може да е било предучилищна в училището и да е ползвало това предимство. С дъщеря ми и аз ползвах именно това предимство, а я записах предучилищна чак април месец в едно от последните останали места. Иначе по териториален сегмент попадам в територията на Славейков, въпреки че Бачо Киро реално се пада по-близо.
Със сигурност не е било на предучилищна там, ходеше на детска градина до последно, а и няма по-големи братя и сестри. Аз наистина нямам нищо против тези деца, говоря за дете на моя колежка, просто исках да подчертая, че очевидно класирането не е точно по правилата, които ми обясняваха. А  Tsv , аз не разбрах какво имаш предвид, че си записала дъщеря си на предучилищна през април месец - април преди да започне подготвителната група или април месец в края на подготвителната, преди да започне първи клас? В  интерес на истината не съм се сетила да питам, ако има места в подготвителните групи сега дали може тепърва да запиша дъщеря си.

Very 77  добри отзиви съм чувала за д-р Царина Иванова и д-р Сергиева в поликлиниката, работят в един кабинет, едната е сутрин, другата следобед. Трябва обаче,  да имаш предвид, че при тях има доста пациенти и в повечето случаи пред кабинета им се чака поне по 30 мин. Това беше и причината аз да се откажа да се запиша при д-р Иванова, въпреки добрите отзиви за нея.

# 722
  • Мнения: 356
Запознати ли сте как се плаща за охраната в учебните заведения в града? По моя информация в „Емилиян Станев” учители събират от родителите пари за охрана, в „Бачо Киро” – не.  Знам, че има заповед на кмета, с която се забранява на учителите да събират пари. Ще съм благодарна, ако някой може да покаже тази заповед, искам да я прочета (или да ме насочите къде да я търся).
В "Ем. Станев" охраната, за която родителите плащат, не им позволява да влизат в училището  ooooh!

# 723
  • Мнения: 0
Здравейте!Моля да ми препоръчате добър логопед в Търново!

# 724
  • Мнения: 144
Запознати ли сте как се плаща за охраната в учебните заведения в града? По моя информация в „Емилиян Станев” учители събират от родителите пари за охрана, в „Бачо Киро” – не.  Знам, че има заповед на кмета, с която се забранява на учителите да събират пари. Ще съм благодарна, ако някой може да покаже тази заповед, искам да я прочета (или да ме насочите къде да я търся).
В "Ем. Станев" охраната, за която родителите плащат, не им позволява да влизат в училището  ooooh!

 Shocked

Потресена съм от това, че охраната на училището е финансов ангажимент на родителите, независимо кой ще събира парите за това, дали учителя или родителското тяло. Мислех си, че охраната на училищата е задължителна, така както е задължително да има учители и съответно заплатата на охраната се плаща от бюджета на училището, също както и тази на учителите. Чикита не знам на какво основание се събират пари за охрана в училището (сигурно има някакво решение на родителското настоятелство или нещо подобно), не знам и къде може да се намери тази заповед за която говориш (аз съм чувала за такава за градините), но ако искаш можеш да се обърнеш директно към кмета на града чрез профила му във фейсбук и да го питаш доколко е основателно събирането на пари за охрана в училищата. Профилът му е https://www.facebook.com/Daniel.Panov.VT?fref=ts , заявил е че ще отговаря на всякакви въпроси, така че не виждам защо да го жалим.

# 725
  • в здрача
  • Мнения: 2 208
А   Tsv , аз не разбрах какво имаш предвид, че си записала дъщеря си на предучилищна през април месец - април преди да започне подготвителната група или април месец в края на подготвителната, преди да започне първи клас?
Април месец преди да започне предучилищната, т.е. септември започна, а за да започне я записах април, не съм стояла на пост на 2.01, т.е. места си имаше чак до средата на април, че и няколко незаети.
В училището има 2 паралелки предучилищна група, т.е. това са 2 класа, които са сигурни, че влизат там. Има още 4 класа за попълване, т.е. спокойно стигат бройките и за децата от района, които да са грубо още 1 клас /тези от градината с/у стадиона/ и има още 3 класа за деца, които не са точно от района. А и все пак има деца от близки населени места, в които няма училища. Тези деца къде да учат? Ако съм родител на такова ще избера училище в близост до работното ми място за да ми излезе логистиката поне през първите 1-2 години училищен живот на детето.

Не знам в Бачо Киро каква охрана има. Има един батко, който следи кой влиза и излиза, когато смените се сменят, но ако е същото положение както преди години той не е назначен като охрана, а като лице от поддръжката и изпълнява и тази функция когато се сменят смените. И да и в Бачо Киро не е желателно да се влиза в училището, а децата да се посрещат и изпращат в двора на училището. Ако в Ем. Станев са си назначили допълнителна охрана то най-вероятно това е решение на родителското настоятелство и затова се събират тези пари.  

О, да и охраната изобщо не е задължителна. В бюджета на училищата не е застъпена длъжност охрана. В някои общини, в някои училища има, но това е решение или на общината или на родителското настоятелство.

# 726
  • Мнения: 5
Здравейте ! За Емилиян Станев "охраната" е по желание на родителското настоятелство. Сутрин си оставяш детето на входа , следобед си го взимаш от стаята . Simple Smile Каква функция  изпълнява тази охрана , не ми е много ясно , до миналата седмица имаше хора от персонала на училището , които вършеха същата работа . Simple Smile

# 727
  • Мнения: 1 811
Здравейте!Моля да ми препоръчате добър логопед в Търново!
Прочети назад в темата.Има инфо Peace

# 728
  • В.Търново
  • Мнения: 6 707
Vergin ,в Славейков също се събират пари от родителите за охрана,само че тази охрана не върши кой знае каква работа....

# 729
  • Мнения: 331
И във "Вела Благоева" се събират по 4 лв. на година за охрана.

# 730
  • Мнения: 144
Определено съм останала в заблуждение, че охраната на училищата е задължителна и е задължение на училищата. От написаното става ясно, че тя е по желание на родителите, така че е напълно нормално да се събират пари, за да я има, още повече, че очевидно не става въпрос за сума, която да сбърка семейния бюджет.  Друг е въпросът, доколко цивилизовано е това - родителите да осигуряват сами сигурността на децата си в учебните заведения Thinking. Това очевидно е въпрос на държавна политика.
А  Tsv , аз не разбрах какво имаш предвид, че си записала дъщеря си на предучилищна през април месец - април преди да започне подготвителната група или април месец в края на подготвителната, преди да започне първи клас?
Април месец преди да започне предучилищната, т.е. септември започна, а за да започне я записах април, не съм стояла на пост на 2.01, т.е. места си имаше чак до средата на април, че и няколко незаети.
В училището има 2 паралелки предучилищна група, т.е. това са 2 класа, които са сигурни, че влизат там. Има още 4 класа за попълване, т.е. спокойно стигат бройките и за децата от района, които да са грубо още 1 клас /тези от градината с/у стадиона/ и има още 3 класа за деца, които не са точно от района. А и все пак има деца от близки населени места, в които няма училища. Тези деца къде да учат? Ако съм родител на такова ще избера училище в близост до работното ми място за да ми излезе логистиката поне през първите 1-2 години училищен живот на детето.
Благодаря за разясненията, аз докато четях предходния пост, изведнъж ме осени идеята, че е възможно да запиша в момента дъщеря си в предучилищната група от тази година, която вече е сформирана  hahaha. Определено ме обнадежди, с това, че бройките стигат спокойно за желаещите, защото бях изпаднала в дилема кое да е резервното училище, в което да записвам дъщеря си.

# 731
  • Мнения: 658
Моето дете също учи в "Ем.Станев" и съм завила че не давам и стотинка за охрана.Никой насила не може да ме накара да давам пари за това.Каката ни вече учеше там и не виждах никаква полза от това. Освен това плащахме родителите на малките класове защото от големите ученици не могат да се вземат пари. И да-крайно неприятно ми е да се държат с мен на портала като с терорист #2gunfire

# 732
  • Мнения: 356
И да - крайно неприятно ми е да се държат с мен на портала като с терорист #2gunfire
Точно това ме озадачава най-много - родителите плащат, за да не ги допускат до стаята, в която учат децата им, и до учителя им. Предполагам, че става въпрос за вътрешна заповед. Как ли се справят първокласниците сутрин? В повечето случаи родител води детето сутрин и има възможност за среща с учителя, а на обед го прибира баба или дядо, които не са дотам информирани за учебния процес. Ограничава се възможността за общуване на родителите с учителите.  Проблемът не е в парите - разбирам необходимостта от охрана и съм склонна да плащам за нея, но такава охрана ли? Със сигурност има начин да се разграничат родителите от терористите. Или учещите в "Бачо Киро" например са по-малко застрашени от тези в "Ем. Станев"?  Laughing

# 733
  • Мнения: 1 811
Абе то кое ли ни е наред, че това Crazy За кое да се ядосваш по -напред? За тежките чанти, за безумното натоварване имайки предвид материала (какво сме постигнали с тези тежки чанти, пък помагала, пък учебни тетрадки, пък учебници, пък сборници #2gunfire В Америка и в Австралия, пък и в други страни като са назад с материала  спрямо нас, какво???)

Последна редакция: ср, 14 ное 2012, 10:51 от Amantes de la siesta!

# 734
  • в здрача
  • Мнения: 2 208
Класните ръководители си имат приемни дни и часове за родители, в които всеки, който иска да получи информация за детето си може да се възползва. Сутрешните минутки на водене на детето обикновено стигат само за един въпрос - добре ли е, зле ли е.
Много повече ми бърка в здравето тежката чанта. От една страна тези, които ползват занималня могат да не разнасят всекидневно раницата, ама така в нея ще се носи всичко и родителя няма да има никаква представа как се справя детето му освен през уикендите, а така много лесно могат да се изпуснат основни моменти по предметите. От друга страна ако се носи всекидневно, ами за 10 минутки пеша от училище до в къщи /това с пресичането и изчакването/ езика ми вече почиства обувките от товара, който АЗ нося на гърба си. Как очакват детето, което е на половината на моите килограми да носи тази раница? Ума ми не го побира. А няма нищо излишно, което да не е по програма. Детето ми не ползва занималня, следователно няма начин да не носи всеки ден раницата. И ако аз му я нося до училище, то тя я качва сама до третия етаж. Да не говорим, че вече е голяма и иска да я изпращаме само до входа на двора.

Общи условия

Активация на акаунт