Правила за сервиране и хранене

  • 35 517
  • 86
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 11 747
Роца, казваш чашата за шампанско се слага над чашата за вода, ама на твойта схема е сложена над чашата на червено вино, освен ако не се имам предвид под ъгъл над чашата за вода.

Сиренето с пръсти ли се яде? Само нож има, вилица - не? И с тая лъжичка за десерт какво искаш да ми кажеш? Че по френския маниер десерта се яде с лъжица само ли?  Simple Smile Вилица нещо? Ох, ужас, това за десерта (торта, пай, тарта) с лъжица ме убива, убива ме............  Tired

# 16
  • пак на Рив Гош
  • Мнения: 2 635
Пина, права си (така става като писах снощи по късна доба Simple Smile). Чашата за шампанско е зад чашата за вода, под ъгъл, между нея и тази за червено вино. Това е, ако е предвидено шампанско в началото на обида/вечерята. Иначе се слага леко отзад и отляво на чашата за вода.

Сиренето се яде с нож и хляб - отрязват се малки парченца и се слагат върху хапка хляб. Тук е моментът да уточня, че това са моите преки наблюдения по ресторанти, сравнително официални събития (напр. сватба), стола на работа и домашна обстановка. Не знам дали на прием при посланика или в Елисейския дворец протоколът е подобен  Peace.

За десерта - за сладкишите от типа "пасти" обикновено ти дават лъжичка, с която наистина е доста трудно да похапваш тарта. Но пък е много удобна за някой по-течен десерт тип "шоколадова лава"  Grinning. Имай предвид, че схемата, която дадох горе е примерна. В ресторантите обикновено ти поднасят приборите, заедно с десерта, който си поръчал. Ако си поръчаш палачинка или плод, ще ти донесат нож и вилица, ако е сладолед - лъжица. По същия начин ще бъде подредена и масата за гости - обикновено се знае какъв ще е десерта според менюто и ще се предвиди съответния тип прибор.

# 17
  • Мнения: 774
Пина, благодаря за темата!  bouquet

В "Черешката на тортата", в предаването на Нона Йотова, при подреждането на масата Иван Манчев каза, че българския стандарт за подреждане на масата е по-различен, но с какво не запомних. Ще ми е интерсно да видя схема по български стандарт.

Ето една статия, която намерих за подреждането и броя на приборите според броя ястия:
http://www.svatbata.org/forum/index.php?topic=7082.0

На същата страница има и статия за държанието на масата, не по темата, но полезно.

Една статия за италианския начин на хранене:
Скрит текст:
Перфектната италианска маса
Притежаващият вродено чувсто за вкус и естетика италианец обича, когато седне на масата, всичко да е изпипано перфектно.
Гостите в един италиански дом трябва да знаят, че подреждането на масата по строго определен ред не е педантизъм, а просто удоволствие за домакина.
Като всяка игра и церемонията по подготовката за яденето си има своите правила.
Една красиво подредена маса е най-добрата сцена за проявата на майсторството в кухнята на домакинята, казва италианският експерт по етикеция Никола Сантини.
Първото основно правило, което трябва да се спази, е никога да не се слага пластмасова бутилка вода на масата при важна вечеря или обяд. Също толкова недобре дошли са и хартиените салфетки.
Стъклена кана за вода, по възможност нешарена, а семпла и прозрачна, е най-добрият начин за поднасяне на водата.
Нареждането на чиниите на масата трябва да започне от поставката-поднос под тях, която не трябва да бъде отмествана изобщо по време на яденето.
Върху нея се поставя по-плоската чиния, а после и по-дълбоката.
Вдясно от чиниите се поставя ножът, обърнат с острието към тях, а до него и лъжицата.
Вляво пък се нареждат максимум две вилици, в зависимост от менюто. Приборите за десерта се нареждат над горната част на чиниите, като правилото е, че ножчето и лъжичката трябва да сочат с главите си надясно.
Вляво от чиниите се поставя салфетка, сгъната на триъгълник или правоъгълник. Никакви екстравагантни форми на сгънати салфетки по средата на чинията в стил селски банкет!
Индивидуалната чинийка за хляб се поставя горе вляво от чиниите. Същото важи и за чинията за салата.
Желязното правило е, че това, което се яде, е вляво. Това, което се пие, е вдясно.
Т.е. чашите са вдясно, като тази за вода е най-близо до чинията и трябва да е подравнена с върха на ножа.
Колкото и да е броят на приборите, винаги трябва да се използва първи най-външния от тях.
На закуска никога не се използват повече от две чаши. На вечеря пък броят им може да е по-голям - максимум до четири.
Ако сервираните вина са повече от четири вида, трябва първо да се отнесат използваните чаши, след което да се донесат нови.
Винаги си избърсвайте устата преди и след всяка глътка!
Проблемът дали шампанското или италианското газирано вино Spumante трябва да се пие в източена чашка от вида flute или пък в чаша с разлята купообразна форма може да бъде разрешен така - изберете първия вариант, ако шампанското се пие като аперитив или като придружаващо вечерята вино.
Вторият вариант е подходящ за случая, когато то се пие за десерт или при вдигане на тост.
Запомнете още нещо - сол и пипер не се предават никога от ръка на ръка.
Те просто се поставят близо до онзи, който ги е поискал.
Никога на масата не слагайте клечки за зъби!
Между другото, усмивките в стил 64 карата са за препоръчване само преди консумирането на салатата. След това никога не се знае какво е останало по зъбите ни.
източник:restaurants.pop.bg

И в каръга на шегата - иновативно подреждане на приборите  Laughing http://bgstart.eu/wp-content/uploads/2012/03/fork_page.jpg

# 18
  • Мнения: 11 747
Без да съм дочела да си кажа друго питане - това, че приборите се подреждат така, че да се ползват отвън на вътре не мисля, че е съвсем правилно. Може би за някаква неофициална обстановка, като улеснение да се помни, че започваш отвън на вътре и така никога няма да сгрешиш. Имам някакъв доста смътен спомен, че няма такова правило и пак горе- долу смътен, че същото нещо обясняваше, но набързо един от участниците в Перфектната вечеря - Джордж, който го знае и го помни. Той беше любител доста запознат с тия неща, дали е бил съвсем прав - не знам. За неговата си вечеря нарочно ги подреди с друг ред. Спомена и някакъв стар легендарен филм, чието име аз не чух и нямаше как да запомня, в който е било обяснявано правилото за нареждането от вън на вътре и филма силно повлиял на сервирането по широкия свят, та се наложило като правило. Чела съм, че във всички тези правила е настъпил голям смут и объркване, когато възниква буржоазията и започва да имитира аристокрацията и после вече нищо не е било същото. Ще се радвам на всякакви коментари по този повод - истории, разкази, знания, впечатления! Благодаря за вниманието - продължавайте!


Допълвам - въпреки, че сгъването на салфетките във всякакви причудливи форми е май доста масово и се приема добре, без да имам конкретна информация по въпроса, интуитивно намирам за кичозно да сядам на вечеря с всякакви породи жерави, жаби, лилии и прочие. И аз смятам, че салфетката трябва да е сгъната семпло и елементарно.

# 19
  • Мнения: 11 747
Пак аз - как се прави номера да отпиваш от чаша и по нея да не останат следи от червило? Чета, че е грешка и се намира за неприятно. И сама съм стигнала до този извод, само не се сещам как става така, че червилото да не се отпечата на чашата, освен ако си без червило, ама...  Simple Smile надали ще се явим без грим.

# 20
  • Мнения: 774
Допълвам - въпреки, че сгъването на салфетките във всякакви причудливи форми е май доста масово и се приема добре, без да имам конкретна информация по въпроса, интуитивно намирам за кичозно да сядам на вечеря с всякакви породи жерави, жаби, лилии и прочие. И аз смятам, че салфетката трябва да е сгъната семпло и елементарно.

Разбира се, въпрос на лично виждане. На мен пък ми изглежда някак скучновато и излишно официално, освен когато наистина не е за много специални поводи.

В статиите, които постнах пише, че устните се забърсват със салфетка преди и след като се отпие от чашата. Явно носът трябва да се пудри по-често, т. е. да се подновява червилото, че то при толкова забърсване...

# 21
  • София
  • Мнения: 409
Момичета, давате чудесни примери за подредба на масата, повечето от които надали се срещат много често в живия живот. Е, за Елисейския или Бъкингамския дворец са ежедневие, но не ни канят често там Laughing
В световен мащаб етикетът в сферата на храненето(а и въобще) търпи промени в посока на опростяване на нещата. Силно влияние напоследък оказва американската култура на поведение при хранене, което има своите особености, но и предимства. На официални събития този маниер се възприема наравно с европейския, а не с насмешка и пренебрежение, както до скоро.
Относно употребата на приборите и техния брой най-точно го е описала Приятно ми е Богиня.
Но в дома си колко от нас посрещат гости по този начин? Едва ли са много тези които ползват услугите на иконом Mr. Green
Най-близко до съвременния стил и култура на хранене е този описан от ягодка Peace
Ягодка, и извън кръга на шегата, с удоволствие бих използвала посочените от теб прибори и за една официална или неофициална вечеря! Peace
За червилото по чашите- важи същото както за мазните пръсти и чашите, за които писах по-горе.
За по- изискани случаи има козметични правила за нанасяне на червило, така че да не остава по приборите и чашите при хранене и отпиване и същевременно да се задържа на  устните.
Всъщност дамите никога не "забърсват" устните си преди отпиване, жестът е- леко потупване/попиване в краищата на устата. При изисканото отпиване бавно и прецизно края на чашата едва докосва вътрешната страна на устните при което се отпива малка глъдка.
Е, тогава следите са сведени до минимум Wink

# 22
  • Мнения: 11 747
По сватбите са два прибора, защото явно нямат повече в ресторанта  Mr. Green Иначе правилото е максимум 3 сета прибори при първоначално зареждане /без да броим десертните/, независимо от степента на менюто. Естествено, всеки прибор се отнася заедно с празната чиния, след което, ако има още ястия, приборите се допълват.
Това е според Йордан Кожухаров.

После ще пиша за подложните чинии.

И аз предполагам, че поради недостиг са два прибора  Simple Smile и то винаги еднакви - няма средни прибори за предястие, а всички са с размер на основни, но остава въпроса как трябва да се разпределят 2 прибора между 3 ястия.
Чакам за подложните чинии.


Меденка, знаех си, че е въпрос на време някой да напише, че в ежедневието си не се храним така и не живее в някой си дворец, пак добре, че ти го написа добронамерено а не профуча някой да ни/ми насоли главата  Simple Smile Разбира се, че не се храня и няма да се храня всеки ден така, защото най- малкото нямам толкова посуда  Simple Smile Миналата година си купувах сервизи и никъде нямаше такива, които съдържат подложна чиния, както и никъде не открих комплекти чаши, които съдържат и чаша за вода на столче. Всички имат по 4 размера/модела чаши на столче - ракия/аперитив; бяло вино; червено вино; шампанско. Откъм чаши още не съм обзаведена. Въпреки това посрещам гости с 2 прибора, като и аз не знам как трябва да ги разпределят на 3 ястия, ами ако са 4 ястия  Thinking Подреждам си масата като на тези схеми и то не защото сме аристократи, а защото ми е забавно, приятно и клони да ми стане хоби  Simple Smile Много неща никога няма да видя и ползвам на живо, но това не ми пречи да ги знам. Имам интерес в тази област и темата е за това - искам да споделям страстта си със съмишленици и в движение да се обучавам.

# 23
  • Мнения: 2 957
Много хубава тема - на фона на "Черешката", където много "звезди" не знаят елементарни правила за хранене!

# 24
  • Под сянката на разлистените кактуси
  • Мнения: 1 418
Наистина интерсна тема, особено за живеещи в Щатите като мен Laughing Тук етикета е доста опростен и отначало доста му се чудех, а даже и ме дразнеше, ама свикнах...Първата работа на американците като седнат на масата е да си постелят платнената салфетка в скута или да си я метнат небрежно на едното коляно. Отделно се сервират хартиени салфетки за забърсване, винаги има и по-малки, върху които се поставя питието. Когато се поднесе основното ястие, вилицата се взима в лявата ръка, ножа в дясната, отрязват се няколко парченца, вилицата се премества в дясната ръка и така похапват, да им е удобно, после пак се сменят местата. Някой хора си нарязват всичко в чинията и не се занимават повече да сменят прибори насам-натам. Много неща се ядат с ръце, мен срам ме хваща като сме из Европа понякога  Embarassed, особено като видя, че само ние в ресторанта сме си хванали пицата в ръчичка и ръфаме ли, ръфаме...Моят опит е от ресторанти и по гости, и аз не съм вечеряла с посланика  Laughing Десертите и тук се ядат с лъжица. За сирена се ползват специални къси двузъби вилички или метални малки шишчета, украсени с разни фигурки. Стъклените чаши са милиони видове и има специални лъжички за чай с лед -с много дълги дръжки и по-малки от обикновените чаени.
Децата като са в България, майка ми все се оплаква, че ядат като прасета, но те си се хранят съвсем прилично по тукашните правила...

# 25
  • Мнения: 2 957
И аз не знам как да "спася" платнени салфетки от червилото си , освен това обичам да използвам повече хартиени  салфетки, някой път просто така да си ги мачкам...За мен идеалния вариант е платнена на коленете и хартиена за червилото!

# 26
  • Мнения: 11 747
Този американски метод е описан и в линка на Ягодка  Simple Smile Той и за български може да мине  Simple Smile А пицата не се ли яде с ръка точно в Италия? Така съм чела тук, във форума, не помня вече каква тема точно е била, може би за италианската кухня. Там също беше описано, че в Италия ядат пастата (спагети, талятеле, фетучини) само с вилица - без лъжица, без нож, без нищо друго. После и другаде съм засичала такава информация и впечатления такива съм събрала. Аз тогава реших да пробвам у нас и вече години ядем само с вилица, с дясната ръка, да сме и ние като италианците. Но..., из другите европейски страни не знам как се сервират спагети и подозирам, че не са само с вилица.  Thinking Мисля, че спомагателната роля на лъжицата е съвсем официална някъде, по света  Thinking

# 27
  • Под сянката на разлистените кактуси
  • Мнения: 1 418
А, забравих да пиша за подложните чинии. Тук те са често с чисто декоративна цел (на самата чиния отдолу пише "Не слагайте храна в тази чиния") - често са пластмасови или от разни негодни за консумация метали. Като казвам "пластмасови", не изглеждат евтини и долнопробни, обикновено са в различни цветове за различните празници и изглеждат доста добре.

Уф, това с яденето на паста със спомагателна лъжица хич не го владея и затова го избягвам, но по принцип и тук ползват лъжици...А пицата наистина се яде с ръце в Италия, ама не и в другите европейски страни, а който има злояди деца яде пица и в Норвегия  Joy

# 28
  • Мнения: 2 957
Според мен лъжицата е по-скоро да не пръска сос докато навиваш спагетите. В Италия пицата винаги са ми я сервирали с нож и вилица в ресторант, разбира се, иначе на улицата, ако е на парче е на картонена подложка и си я ядеш така/ по американски/.

# 29
  • Мнения: 11 747
За пицария - с маси и столове имам предвид аз, тратория ли се казваше  Simple Smile Не го наричам ресторант, защото не е в класическия смисъл на ресторант, но да, ресторант е. Та именно там италианците ядяли пицата с ръце захващайки парчето за крайното подгънато само тесто, ненамазано със сос. Била съм в Италия, яла съм пица, ама около мен май само туристи са били, но и не съм се сетила да водя наблюдение кой как яде, ех!  Laughing А вилица и нож разбира се, че ще дадат.

Общи условия

Активация на акаунт