Правила за сервиране и хранене

  • 35 532
  • 86
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 2 960
Еми, ползвай ги тогава...

# 31
  • Мнения: 774
Статия за начина на сервиране, т. е. лява, дясна страна, сервиране на плата, сосове и т.н. в ресторантска обстановка, но на мен ми е интересно да разбера вие какво ще кажете по тези въпроси.  Grinning:

http://www.referati.org/instrukciq-za-servirane-na-qstiq/55932/ref

И откъс от статия за реда на поднасянето на ястията, пак в ресторантска обстановка:

Скрит текст:
Площта от масата пред консуматора, върху която трябва да са разположени съдовете и приборите е активната площ. В дясната страна на квадрата се поставят – лъжици, ножове и чаши; в лявата – вилици, салфетки и хляб; в средата – между тях се оставя място за съдовете и ястията и десерти за консумация. Редът на подреждане на инвентара е подчинен на реда на поднасяне на храната и напитките в дадено меню. Храната се сервира в определен ред: студени предястия, супа, топли предястия, основно ястие, междинни ястия и десерти. Напитките се поднасят: аперитиви, бели вина, червени вина, десертни и пенливи вина, ликьори, кафе. Безалк. напитки се предлагат през цялото време на консумацията. Подреждането на дадено място за хранене с необходимите прибори, съдове и т. н. е в зависимост от менюто и някои естетични съображения – повече от 3 вилици и 3 ножа не трябва да има. Редът на подреждане е подчинен на последователността, при която се консумират ястията и напитките определени преди всичко от физиологични съображения. Приборите се зареждат върху активната площ в обратен ред на тяхното ползване: отвън навътре и отпред назад. Приборите за десерти се разполагат успоредно на ръба на масата. Чашите се подреждат в определена за тях зона, менюто определя техния вид и последователност, подреждат се в различна форма, но в последователност, позволяваща удобното им използване.

Ясние от ресторант и кухняПредястието е вид ястие, с което се започва яденето. Приготвя се в малко кол-во с хубав външен вид и пикантен вкус. Предлагат се студени и топли. Те могат да бъдат оформени по 2 начина: в съд за индивидуална консумация (поднася се отдясно, сервира се пред госта); в многопорционен съд или плато (на масата на госта, от сервизна масичка или количка). Супата се консумира като 1-во ястие на обяд, понякога за закуска и рядко вечер. В зависимост от t биват топли и студени. Сервират се с чиния, шола, чаша или супник. Със супник се сервира отляво, останалите се поднасят отдясно на госта, ако има притурка тя се сервира отляво, а сосиера с подправка се сервира на подложна чиния пред чинията със супа. Основните ястия могат да се сервират оформени в чиния, саханче и плато. Чинията се поднася отдясно. Саханчето се сервира по 2 варианта: въргу подложна чиния с хартиена салфетка отдясно или между приборите се поставя празна затоплена чиния, а саханчето се сервира отляво. При индивидуално плато принципът на сервиране е като 2-ия начин със саханче. В многопорционално плато: отляво на госта, поднася платото и щипка поставя в чинията му от ястието; сервитьорът показва платото, след което го разпределя в чинии на сервизната маса. Десертът има физиологично и емоционално значение. Биват: замразени, студени и топли. Сервират се винаги на почистена маса. Оформят се и се поднасят в чиния, чаша, купичка, плато. Поднасят се отдясно, като чашата и купичката са с подложна чиния. Плодовете се поднасят накрая на храненето с чиния, чаша или плато. В чиния – отдясно и пред госта или отляво на върха на вилицата, а пред госта празна чиния отдясно. Чашата се поднася отдясно. Плато – нарязани и почистени плодове, поставя се в средата на масата, сервитьорът сервира, поднасяйки го отляво в предварително поставена празна чиния.

Високоалкохолни напитки се поднасят с подходящи ястия, десерти и ядки, като 1-во се сервира ястието. Могат да се сервират с безалк. напитки. Сервират се при определена t, осигуряваща най-пълно възприемане на вкуса и аромата. В зависимост от съдърж. на захара биват непосдладени и подсладени. Поднасят се по време на хранене или самостоятелно. Сервират се с чаша (на табла и отдясно) и с бутилка (носи я с лявата ръка, налива с дясната и я поставя отдясно на госта). Вината се класифицират в зависимост от: цвета, алк. съдържание, захарно съдържание, възраст, суровината и съдърж. на въглероден диоксид. При сервирането им е необходимо да се знае алкохола и захарното съдържание. Могат да се сервират с топли предястия, с основни ястия и с десерти, както и самостоятелно, с подходящи мезета, ядки, плодове. Голямо значение имат: съчетаването на ястието с виното, t на поднасяне, чашата. Сервиране – носят се необх. чаши на табла, бутилката се носи с хангъл в лявата ръка, отваря я на помощното шкафче и отлива малко в резервна чаша след това налива в останалите. Безалк. напитки се класифицират: естествени минерални води, плодови и зеленчукови сокове, газирани. Сервират се от бутилка чаша или кутия. Топлите напитки се класифицират: алкалоидни (кафе, чай, какао) и прясно мляко. Сервират се самостоятелно или в меню. чашата, върху подложна чиния се сервира отдясно, каничката с топла вода – отдясно пред лъжичката, чинийка със захар, чай и т. н. – зад чашата. Смесените напитки могат да бъдат алк., безалк., студени и топли. В зависимост от състава и начина на приготвяне има различни групи: фисове (алк. напитки, сокове, обикновено са силно пенливи); коблери (преобладават подсладени напитки);  кулери (високоалк. напитки, сокове, газ. вода); круста (високоалк. напитки, плодови сиропи, сокове); колинси; пус-кафе, флипове, пуншове, боле. За приготвянето им е необходим комплект от сепц. инвентар – съдове, прибори, миксери и т. н. Приготвят се в чаша за консумация, в барова чаша или шейкър. Всеки коктейл се сервира в подходяща чаша, с украса. Поднасят се отдясно, поставят се с/у дясното рамо на госта. Когато е гарниран с повече плодове – с подложна чинийка и лъжичка за консумиране на плода.

Вкъщи първо подреждаме много мезенца и салати с ракийка или водка, понякога супа, но не за гости, следва основното с бира или вино и накрая - десерт, плодове, ядки и кафе.  Blush

Последна редакция: пт, 30 мар 2012, 19:24 от yagodka

# 32
  • Мнения: 11 747
За сервирането от ляво и отдясно - аз не го правя, не съм сервитьор, но гледам да не се протягам през масата. За поредността - харесва ми 'ресторантския' стил и се старая така да го правя. Не харесвам този начин на сервиране при който на масата се слагат в плата 3-4 вида салати и още толкова вида мезета, всеки взима и се слага в чинията за предястие. Първо, че в чинията ми става кочина - всяка салата пуска по нещо, поомесват се нещата, въпреки че се старая да не ги смесвам. Второ, че се наяждам със салати и мезета и основното ми е все едно какво ще е. Трето, че въпросните салати и мезета са винаги едни и същи или почти едни и същи - според сезона или вкуса на домакина - казвам за гостувания при които е било така. Та, всеки път на практика се наяждам с едно и също.

# 33
  • Мнения: 11 747
Прииска ми се да сложа няколко снимки за разпалване на апетита. Те пък, красиви, ама не съвсем правилно подредени  Simple Smile Все пак са радост за окото  Simple Smile

1..  2..  3..  4..  5..

# 34
  • Варна
  • Мнения: 1 744
Цитат
Но в дома си колко от нас посрещат гости по този начин? Едва ли са много тези които ползват услугите на иконом
Нямам иконом, но не е трудно да се сервира маса според правилата. Аз поне го правя. Харесва ми.

Червилото преди отпиване леко се потупва със салфетка - не се търка, не се размазва. По този начин хем имаш червило на устните, хем не оставяш следи по чашата.

Пастата в Италия се яде само с вилица. Лъжица ползват децата и туристите  Mr. Green Пицата дори извън Италия може да се яде с ръка. Не е нарушение на етика. Мисля, че миналата година в някои от темите бях писала за това.

Относно подложните чинии - също не е много установено правило. Има изказвания, че трябва да остане на масата до приключването на основното. Други експерти твърдят, че трябва да е на масата до края на вечерта.

П.С. Различните фигурки и прочие моделиране на платнените салфетки също като Пина го намирам за проява на кич. А хартиена салфетка в чаша - за най-голям такъв.

# 35
  • Мнения: 774
Пина, значи никак няма да ти хареса на гости у нас. Mr. Green На нас, наши роднини, приятели така ни харесва - да има по много на масата. А разнообразие гледам да има. Все пак попрочитам тук там някоя рецепта...  Grinning

# 36
  • Варна
  • Мнения: 1 744
Пина, страхотни маси.
И аз не обичам всички салати и предястия на масата. При мен всичко е според етикета - сервира се на всеки отделно и платата стоят на помощна маса, а не върху покривката. Там са цветята, свещите и декора.

# 37
  • София
  • Мнения: 6 219
да, интересувам се! Прекрасна тема!!!

# 38
  • Мнения: 5 228
Когато се поднесе основното ястие, вилицата се взима в лявата ръка, ножа в дясната, отрязват се няколко парченца, вилицата се премества в дясната ръка и така похапват, да им е удобно, после пак се сменят местата.

Това и тук много често съм го наблюдавала и ми е много неприятно.

# 39
  • Мнения: 83
Чудесна тема!

Много е приятно да седиш на добре подредена маса, но лично аз рядко подреждам своята по строги правила.За огромно мое съжаление в къщи нямаме голяма трапезарна маса, което надявам се скоро ще се пормени.

По - нагоре обсъждахте подложните чинии, ето и част от последната статия, която четах по въпроса: "Срещу всеки стол на около 2 пръста разстояние от ръба на масата се поставя подложна чиния. В нея никога не се сeрвира директно храна. Тя трябва да бъде максимално плоска. Нейната цел, както става ясно от името, е да се използва за подложна на други ястия, салати или супи. По този начин избягваме случайно попадане на капка, която да замърси покривката."

# 40
  • София
  • Мнения: 409
Когато се поднесе основното ястие, вилицата се взима в лявата ръка, ножа в дясната, отрязват се няколко парченца, вилицата се премества в дясната ръка и така похапват, да им е удобно, после пак се сменят местата.

Това и тук много често съм го наблюдавала и ми е много неприятно.

Това е едно от нещата, което имах предвид като писах, че американския "етикет" оказва осезаемо влияние в световен мащаб.
Вече не се възприема като неприемливо да нарежеш месото в основното ястие наведнъж, да оставиш ножа и да продължиш с вилицата в дясната ръка.
Този маниер се корени в Новия свят и символизира миролюбие и откритост. Посланието е "Идвам с мир. Ножът не е заплаха", за това и се оставя в страни.
На официални събития и протоколни посещения на делегации това се приема наравно с европейския/българския етикет.

Има обаче един друг важен въпрос -  къде, според вас се поставят приборите които използваме в момента на хранене, докато си почиваме? Wink

# 41
  • Мнения: 83
Меденка, доколкото зная след като веднъж си взел преборите от масата те повече не трябва да я докосват.

" В случай, че по време на храненето настъпи някакво прекъсване, вашето положение е следното: китките на ръба на масата, приборите, почти хоризонтално, са с насочени към средата на чинията върхове. Кръстосаните прибори върху празната чиния показват, че искате да ви се сервира още малко. Прибори един до друг, с дръжки надясно и малко към тялото ви показват, че сте приключили с яденето. "

# 42
  • Асеновград
  • Мнения: 45
Много интересна тема , ето затова го обичам този форум , къде другаде ще науча такива неща накуп  Laughing.
Искам да кажа нещо за салфетката към питието.Не знаех , че е за да остане чашата чиста и винаги съм си мислела , че е американска привичка , защото аз знам за нея от книгите на Хемингуей.Нали американците пия всичко с лед , та салфетката беше , за да не се стопля питието от топлината на ръката и да не се стопи леда.

# 43
  • София
  • Мнения: 409
Меденка, доколкото зная след като веднъж си взел преборите от масата те повече не трябва да я докосват.

 Peace Точно това е принципа.
Това се отнася и за салфетката, била в скута ни, когато се наложи временно да напуснем масата.
Въпреки, че според някои експерти, тя се оставя вляво от чинията, аз споделям мнението на други,
според които салфетката се поставя върху облегалката на стола, да изчака спокойно завръщането ни. Wink
Не мога да приема, че нещо седяло в скута, почти под масата, може да се завърне триумфално върху нея  Rolling Eyes

Последна редакция: сб, 31 мар 2012, 14:34 от Меденка

# 44
  • Мнения: 11 747
Салатата само с вилица ли се яде или с вилица и нож? В какви случаи може по първия и в кои случаи по втория начин.

Общи условия

Активация на акаунт