колко трудов стаж трябва за маичинство?

  • 3 418
  • 23
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 362
Трябва да имаш 6 месеца трудов стаж като към момента на излизане в майчинство трябва да се водиш на постоянен трудов договор.

Дея, щом имаш фирма където да те водят на работа трябва просто в оставащото време до март да си платиш осигуровките. Обаче побързай, че не ти остава много време, а трябва поне месец да се водиш на работа преди да излезеш в болнични за раждане.

Много благодаря   bouquet

# 16
  • Мнения: 337
в закона пише 6 месеца общо, не е задължително да са 6 месеца непосредствено преди раждането, но все пак трябва по тълкуването на инспекторите от НОИ да имаш един месец преди да излезеш в болнични и да са ти платени осигуровките.

# 17
  • Мнения: 603
Ако 45 дена преди термина не отговаряш все още на условията /6 мес стаж/, можеш да се възползваш от правата си като ги навършиш.
Хубаво е, че си успяла да намериш фирма. Побързай да сключиш договора. Не мога да ти цитирам точни суми за осигуровки /те зависят от раб заплата, но минимума е около 60-70 лв/ Пълни осигуровки се заплащат само докато се водиш, че работиш /в твоя случай 1 мес/ и почти пълни докато си в болнични /около 4 мес/. След това по време на платения отпуск за отглеждане на малко дете до 2 год. се плащат само здравни осигуровки /около 6 лв/
Консултирай се със счетоводителя на фирмата, където ще те назначат.
УСПЕХ!

# 18
  • София
  • Мнения: 48
Дея, върху брутния доход работодателя ти трябва да начисли 23.775% осигуровки за съответно:
Фонд "Пенсии" - 12.35%
фонд "ОЗМ"      -  2.275%
Фонд "Безработица" - 1.95%
Фонд "ТЗПБ" - 0.7%
НЗОК   - 3.9%
ДЗПО   - 2.6%

Отделно от тях за сметка на осигуреното лице се плащат още 12.425%
Фонд "Пенсии" - 6.65%
фонд "ОЗМ"      -  1.225%
Фонд "Безработица" - 1.05%
НЗОК   - 2.1%
ДЗПО   - 1.4%

Ако се осигуряваш на минимална работна заплата от 160 лв., работодателя трябва да внесе осигурителни вноски в размер на 38.04лв и вноските за твоя сметка са 19.98лв или общо 58.02 лв.

# 19
  • София
  • Мнения: 6 258
Ще използвам темата да попитам следното:

1. Ако моята адресна регистрация е в София (постоянната, по л.к.), а на съпруга ми в Пазарджик, ще има ли проблем да си получавам детските надбавки в София? Също и еднократната помощ за раждане (която все още не съм си взела)?

2. До края на 2005 г. се водех на старата си работа, а от началото на 2006 г. се водя на ново място - 1 месец фиктивно на работа и сега пак в майчинство. Старият ми работодател не ми е плащал осигуровките за няколко месеца и поради тази причина от септември месец не съм взимала майчински. Има ли някакъв начин да взимам майчинските, които ми се полагат от януари 2006 (новият работодател е точен и плаща всичко) или просто докато не ми бъде внесено всичко няма как?

Благодаря предварително!

# 20
  • Мнения: 603
Ще използвам темата да попитам следното:

1. Ако моята адресна регистрация е в София (постоянната, по л.к.), а на съпруга ми в Пазарджик, ще има ли проблем да си получавам детските надбавки в София? Също и еднократната помощ за раждане (която все още не съм си взела)?

2. До края на 2005 г. се водех на старата си работа, а от началото на 2006 г. се водя на ново място - 1 месец фиктивно на работа и сега пак в майчинство. Старият ми работодател не ми е плащал осигуровките за няколко месеца и поради тази причина от септември месец не съм взимала майчински. Има ли някакъв начин да взимам майчинските, които ми се полагат от януари 2006 (новият работодател е точен и плаща всичко) или просто докато не ми бъде внесено всичко няма как?

Благодаря предварително!
1. Аз бях в подобно полжение. Моята адресна регистрация е във Варна, а на съпруга ми не беше. Нямах никакви проблеми с получаването на еднократната помощи детските добавки във Варна /на мое име/. Така че не би трябвало да имаш пречки, ако ти подадеш молбите.
2. Обади се на стария работодател и му обясни, че ако не ти внесе осигуровките, ще подадеш жалба в НОИ и инспекцията по труда. Възможно е невнесените осигуровки да са проблем при тегленето на на майчинските от новия работодател, ако е ДЗЗД. 

Последна редакция: нд, 12 фев 2006, 14:25 от valval

# 21
  • София
  • Мнения: 6 258
valval, мерси много за инфото!  bouquet А какво е ДЗЗД?

# 22
  • Мнения: 603
ДЗЗД е вид дружество. Има ООД, ЕОД, АД, ДЗЗД и т. н. Разликата е, че ДЗЗД не подлежи на съдебна регистрация. Вероятно по тази причина, когато фирма регистрирана като ДЗЗД тегли майчинските от НОИ се изисква заверка на платежното искане в НОИ. При тази заверка се проверяват всички условия за изплащане на обезщетението, включително и платени осигуровки.

В крайна сметка, ако фирмата, с която имаш трудов договор в момента е ООД, ЕТ или друг вид дружество, а не  ДЗЗД, няма да има такава ежемесечна проверка и вероятно няма да има проблем с тегленето на майчинските Laughing

# 23
  • София
  • Мнения: 6 258
Амии  newsm78 фирмата, в която се водех до края на 2005 г. е църковна организация, има съдебна регистрация, но не знам точно какво се води. А сега където се водя - при шефа на мъжа ми си е фирма Blush newsm78 - трябва да го питам довечера.
  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт