Музикално дете - как се развива талант?

  • 13 173
  • 55
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 62 595
Ако детето е наистина талантливо и има качества няма да тъне в мизерия.Още повече, че в изкуството,ако си талант ,добре подготвен,с добра техника,с постоянство и малко късмет може  да не си закотвен в "милата ни родина",както ако си завършил някаква "престижна" специалност.

За съжаление образованието запада със застрашителна скорост.
Изкуството е нещо по-различно.


Аз бих подкрепила детето си.
А за родителите,дето обикалят насам-натам с децата си-обикнбовено децата са наследили таланта на родителите си и самите родители също имат отношение към изкуството.

Успех на детето ти!
Музиката може да те научи на много неща-дисциплина,усет към красивото,естетически вкус,различен от чалгаждийската вълна.А покрай такива занимания срещаш и други деца,които са мотивирани,интелигентни,самоуверени-все качества,без които каквато и професия да имаш,ако ги нямаш ,докато стане време сам да си изкарваш хляба, няма как да не мизерстваш.

Твоето дете колко е голямо? Някъде към 5-годишно? Не разбирам, защо говориш за мизерия, за деца, наследили нещо от родителите си и т.н.? Сори, ама изобщо не си в час с нещата и слагаш големия тиган, а рибата още в морето. Твоето ми напомня как навремето, когато с децата ходехме по едни мероприятия, и стояхме с други родители и чакахме, на повечето в устата им беше само това, как ако точно тук им приемат децата, те ще обиколят света, ще си уредят живота, ще станат известни, пък и колко пари ще потекат... А то, децата им още запетайки на по 4-5 години, а те вече си представяха как ще са втори Маколи Кълкин или някое дете-чудо с тлъста банкова сметка. Дръ-дрън! Нещата са точно обратните - влагат се много пари за развиването на един детски талант. И то без световна слава или живот в чужбина. Защото нямаш никаква гаранция, че след година-две-три или пет-шест години детето няма да каже "стига толкова, не ми харесва, омръзна ми" или "няма да ходя в музикалното училище, не искам да ставам професионален певец/музикант", а то от 5-годишно е на сцената и има всички качества. Ако си тръгнала с голямата кошница, това означава да получиш инфаркт, защото ще си вложила страшно много с нагласата, че всичко това ще се върне. И не говоря само за изкуство, в спортовете, дори при състезанията по математика е същото, просто там няма костюми, допълнителни пособия, но има страшно много работа с детето, наемане на подходящи учители или родителят сам се превръща в учител. Дори само един концерт на месец да има детето, пак си е организация, време и пари - извънредни репетиции, плащане на костюм, пътни разходи, отсъстваш от работа или половината ден те няма, а ако събитието е с преспиване, и хотела си плащаш... И всичко това го правиш за детето и без никаква, ама никаква възвръщаемост.

# 16
  • София
  • Мнения: 7 242
Пак оспамихте... Защо, като за начало, не провериш в най-близкото ви читалище дали има вокална група? Обикновено има. Детенцето е малко, може би е по-добре да си спестиш разкарваниците и по-сериозните занимания, а ако наистина му хареса и покаже талант - след няколко години вече да се насочите към по-професионални занимания.
А това, че някой има талант и го развива, съвсем не значи, че с това ще си изкарва прехраната, нито, че си е загубил времето. Не се ли предполага, че именно усвояването на нещо, което ти харесва и ти се отдава, носи удоволствие?

# 17
  • Мнения: 271
Лекси, проверих и в нашето читалище има само народни танци, в градината си ходи на танци, и мисля, че това засега й е достатъчно, но от опит знам, че при пеенето е хубаво да се работи с гласа.
Аз самата като дете пеех и свирих на пиано, но тогава учителката ми по пеене сама ме откри в детската градина, а в последствие аз поисках да свиря - родителите ми не са полагали особени усилия и средства, ето че в пубертета реших, че да се занимавам с музика е несериозно и спрях, нищо че сега мисля различно. Затова пуснах и темата, защото не съм сигурна дали да поущря музикалното си дете(не я хваля, просто така ми се струва). Аз нямам желание да я мъкна по концерти на всяка цена или да й втълпявам, че е велика и повече от останалите деца. Просто ми се иска да й дам шанс като я заведа на правилното място, пък тя съдбата си е съдба...
Благодаря на всички, които се включиха!

# 18
  • Мнения: 9 460
Лекси, проверих и в нашето читалище има само народни танци, в градината си ходи на танци, и мисля, че това засега й е достатъчно, но от опит знам, че при пеенето е хубаво да се работи с гласа.
Аз самата като дете пеех и свирих на пиано, но тогава учителката ми по пеене сама ме откри в детската градина, а в последствие аз поисках да свиря - родителите ми не са полагали особени усилия и средства, ето че в пубертета реших, че да се занимавам с музика е несериозно и спрях, нищо че сега мисля различно. Затова пуснах и темата, защото не съм сигурна дали да поущря музикалното си дете(не я хваля, просто така ми се струва). Аз нямам желание да я мъкна по концерти на всяка цена или да й втълпявам, че е велика и повече от останалите деца. Просто ми се иска да й дам шанс като я заведа на правилното място, пък тя съдбата си е съдба...
Благодаря на всички, които се включиха!
Преси,
пеенето в хор, не е голямо ръчкане, като свиренето на инструмент. В смисъл, тук работиш с гласа си, не си задължен да си купиш скъп инструмент, като не му хареса на детето, спираш и толкова. Ако може да пее, запиши го на прослушване и нека си пее. Вече, ако решите с баща и да се занимава сериозно, тогава ще мислите за пари, учители и т.н.

# 19
  • София
  • Мнения: 62 595
Преси, дори да не искаш, ако се организира някаква изява, няма как да се врътнеш и да кажеш "не искам, нямам време и пари да го водя по концерти". Щом си пяла, ти сама знаеш, че в хора или си в колектива, или те отлюспват и няма как да се цепиш. Същото  е и с другите изяви - ако отказваш, в един момент отпадаш, а това е голямо разочарование за детето, защото то иска да се изяви, а не само да си ходи на уроци и да пее с дезодоранта пред огледалото. И никак не е до сериозност, изобщо не говоря за професионална кариера, нито за завладяване на международните сцени. Става въпрос за най-обикновено занимаване в читалището или в частна организация. То, всичко вече е частно де, в София освен читалищата и Двореца на децата, май друго няма. Но и там, ако го запишеш на пеене, танци илии нещо друго, пак се огранизират концерти и други изяви. Как ще обясниш на детето, че няма да ходи на концерта, защото нямаш време и пари да го водиш? Защото аз не мога. Имам доста опит с такива работи още откакто децата бяха 5-годишни, а сега са в прогимназията, най-добронамерено го пиша всичко това. Или се хващаш на хорото и тропаш, или "сбогом, Гергино". И нещата нямат нищо общо с времената отпреди двайсет години. Всичко се плаща.

# 20
  • София
  • Мнения: 7 242
Хъм... моята от години ходи на балет в читалището. Друго освен месечна такса от 30 лв не сме плащали, а има 7-8 костюма, има по 10-тина изяви на година.. Не вярвам в един хор нещата да стоят по-различно. много често изявите им са съвместно ВГ Смехоранчета. Много приятно впечетление правят: http://smehorancheta.org/

# 21
  • София
  • Мнения: 62 595
Таксата хобаво, но правила ли си сметка колко време и пари отиват за всяко ходене? с годините харчовете се увеличават, особено ако детето върви напред.

# 22
  • Мнения: 4 841
Искам само да посъветвам авторката да потърси ПОЗНАТ музикален педагог, или такъв, който няма връзка с вокални групи, школи и т.н. за деца от същата възрастова група. А ако намери две различни мнения, още по-добре.
На тази възраст повечето деца обичат да пеят, имат чисти и звънки гласчета, които пускат на воля без притеснения...
За съжаление рискът да попаднете в порочната схема с плащането (Андариел е споменала много верни неща!), и на недобър педагог, който вместо да развие гласовите данни, да ги експлоатира безогледно, е много голям  Confused
Разходите не са за пренебрегване, никак, защото са доста значителни.

Моят съвет е да оставите детето да си пее, щом го влече, но за уроци, солфеж и прочие да помислите на една по-осъзната възраст на детето, като междувременно следите и педагозите, и цените, и изобщо всичко, за да не останете неприятно изненадани в един момент.

# 23
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Таксата хобаво, но правила ли си сметка колко време и пари отиват за всяко ходене? с годините харчовете се увеличават, особено ако детето върви напред.

ти какво й правиш нейната сметка...  Rolling Eyes
Ще почне детето да се занимава с музика, пеене, солфеж (дай Боже)... Ще се почнат плащанията, воденията и т.н. и в един монет ще й се изяснят нещата на Преси.
И сама ще вземе решение за по-нататък.

Преси, не е толкоз страшно и непосилно. Уверявам те, крача по тоз път вече доста години. Смело дерзай и нямай притеснения...

# 24
  • София
  • Мнения: 62 595
 ти пък, какво ми скачаш? нейната сметка не правя, защото аз съм си правила моята - има много скрити разходи, на които обикновено не се обръща внимание. Умният човек се учи и от чуждия опит, а не само от своя. Не съм казала, че е неппосилно, не зная защо си направи такива изводи. Казах, че струва  много време, пари и усилия, особено ако детето започне да дърпа напред, а не стои на нивото на посредствеността. И нямам предвид конкретния случай само, а за всички други видове развиване на таланти и занимания, включително спортни и научни.

# 25
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Не спря да опонираш, ей...
... за малоумни ни смяташ, дето не могат елементарна сметка да си направят.
Ми не искам да се уча от ничии опит, моето дете е с уникални (собствени) заложби и няма как да е подобно на твоето или на друго...
Така, че нека с позитивизъм се върви напред.

# 26
  • София
  • Мнения: 62 595
Ма, разбира се, тебе жокер ти не требе - скакаУец!
 Ще се изненадаш колко многго хора не правят сметка.

# 27
  • Мнения: 1 761
Андариел,

Пишеш големи глупости.Халал да ти е опита....


Аз работя с деца точно като учител по музика.Завършила съм Консерватория.От 4 годишна свиря.
Майка ми работи една година без да получава реално заплатата си,за да ми изплати пианото.
Никога не са ме карали насила да свиря или да пея.


Има неща,които не могат да бъдат мерени в цифри.
Изкуството е едно от тях.
Да инвестираш в детето си никога не е напразна инвестиция.
Дори ако това е да го заведеш на театър,когато имаш време самата ти.
Каква възвращаемост на средства от децата?
На тях сега им е времето да се учат, да опитват, да опознават себе си,да откриват какви дарби имат и за какво не стават.

Срещу призванието и дарованието няма как да си затвориш очите/осве,ако по принцип са затворени за този вид "инвестиции"/.
Има инструменти под наем,втора употреба.
Има учители,които работят с надарени деца без да очакват заплащане/да, представи си, има и такива!/
Защото работата с талантливо дете е дар!Усилията не са никога напразни.И "възвращаемост" винаги има!

В някои случаи е по-разумно да си най-добрия мастор на банички
вместо най-некадърния зъболекар.
Не всичко е пари.

# 28
  • София
  • Мнения: 7 242
Ще се изненадаш колко многго хора не правят сметка.
Не правя и не виждам защо трябва да правя. След време я камилата, я камиларя. Много преди евентуално да се зададат разходите за които говориш, на детето може да му е писнало или да се окаже, че силата му не е в дадената област. Учудвам се колко много от вас си правят сметката за години напред, че и се замислят за това как съответното занимание би се отрази на бъдещето на детето им. Моите са правили какво ли не - плуване, кънки, ски, танци, гимнастика, рисуване, пеене, таекуондо, че и футбол едната девойка тренира. И никъде не са блеснали особено, явно им губя времето, вместо сериозно да ги профилирам и осъваршенствам...  Mr. Green  Че и пари съм давала, но не се сещам за скрити разходи освен таксите.. Обаче вярвам, че когато след време погледнат назад, ще го направят с усмивка и умиление. А kartinka е права - има ли наистина желание и талант, ще се намери начин.

# 29
  • София
  • Мнения: 62 595
Ама, разбира се, парите нямат нищо общо, те са мръсна дума, когато става въпрос за изкуство, спорт и изобщо за развиване на детски талант! Щом споменеш вълшебната думичка "дете", и тутакси всичко става безплатно и времето спира! Че то, само едно отиване на читалищно представление или обикновено вътрешно състезание се харчат пари и време от родителите, една постановка в детската градина пак е харчове!

лекси, трудно ми е да повярвам, че освен таксите за обучение, никакви други пари не сте давали. Да не би костюмите, кънките, кимоната, триката, очилата и шапките за плуване, гимнастическите пантофки д прочие екипировка и реквизит да са ви ги подарявали щедри спонсори? Или твоето време и усилия да не струват нищо покрай цялата организация, а бензинът, хратата или хотелът по ангажименти да ви ги опрощава някой? Или на концерт излиза с дънки и фанелка, не се стараеш да има сценичен костюм?

Моля ви се, не се правете на ударени, ако нямате пари, децата ви ще видят кънки или добра вокална група или учител през крив макарон! Чак толкова извисени не сте, живеем в материаленсвят, в който особено развиването на един талант струва скъпо. Ползите от заниманията са ясни, тях едва ли някой ги поставя под съмнение, не разбирам защо едното се противопоставя на другото, като са свързани. Питате ли се, тези деца, които се явяват в момента на България търси талант, и идват от другия край на България, дали са ги телепортирали и колко им е струвало идването и спането в софия и кой го е платил? За да отиде детето на олимпиада по математика в Русе или в Шумен, нали родителите плащат, кой мислите, че поема разходите!

Катринка, смешно е точно на мен да ми четеш лекция на тема детско развитие и извънкласни форми, защото съм отдавна в бозата, и то с двете си деца.  Никога никой не ги е карал насила нещо да правят, по-скоро имаме обратния проблем, че все има още нещо, което искат да правят, а няма кога, защото трябва и на училище да ходят,  и двамата ги ччака кандидатстване след седми клас и затова им трябва отлична подготовка. Моите деца някои неща са сменили, но други неща правят от 6-7-годишни та до момента, ще станатшест-седем години за някои работи. В общия случай всеки от тях ходи на по три неща, като две си ги карат от години, а понякога се случва и в училище още  нещо да запишат, та стават и по четири. Когато има постоянство и  продължителна работа, има и движение напред, включително в разходите. Не казвам, че са някакви гениални деца, но и не са от посредствените.

Последна редакция: пт, 06 апр 2012, 21:45 от Andariel

Общи условия

Активация на акаунт