Отпуск преди майчинство

  • 6 713
  • 31
  •   1
Отговори
# 15
  • там където ме зове сърцето!!!
  • Мнения: 2 092
ЗДРАВЕЙ, TABBY.При мен случаят беше подобен -като разбра, че съм бременна работодателят реши да ме уволни,та ми се наложи да разбера какви са ми правата.Първо като бременна закона те защитава (немогат да те уволнят- можеш да ги съдиш )  .Преди 135 дни имаш право на 180 дни болничен(отиваш при личния лекар за направление за гинеколог , който от своя страна може да ти издаде болничен за 7дни(може да се разбереш с не го и останалата част от бременността да си в болнични- по принцип не отказват),после те праща на ЛКК (комисия от 3-ма лекари, с които гинеколога се познава така че е формалност ) ите ти дават по 30 дни(не трябва да има промеждутък м/у болничните) докато станат 180).Болничните ги превеждат от НОИ на сметката на работодателя, така че от всичко това работодателя не е ощетен и не би трябвало да ти прави проблем .

# 16
  • Няма такава държава!
  • Мнения: 1 308
Таби, а и Вивка - за да се ползвате от тази закрила при бременост трябва да сте уведомили писмено работодателя си, че сте бременни. В противен случай винаги могат да се оправдаят, че не са знаели, особено в ранна бременост, и да ви уволнят, съответно вие да ги съдите и трябва да ви кажа, че такива дела доста се проточват и това никак не е добре за вас. Иначе болничният наистина се изплаща от НОИ на работодателя, после той на вас, но все пак той дължи осигуровки върху този болничен - това не би трябвало да е проблем за него/нея, тъй като и без друго дължи осигуровки и върху заплатата ви, ако работите.   
Таби, още нещо - ако не се чувстваш добре, обезателно си вземи болничен - бебето е по-важно от службата /поне аз така мисля  Wink/ - докато си в болнични също се ползваш от закрила срещу уволнение. Вивка ти е обяснила каква е процедурата.

# 17
  • Мнения: 903
Благодаря Ви мамчета много сте ми добрички   bouquet И все пак значи ако изляза в болнични преди тези 135 дни работодателят плаща нещо от себе си  newsm78 Това няма да й хареса н моята шефка  smile3518 ама ако се наложи се махам и това е  newsm51

# 18
  • Мнения: 7 640
Анчето- много изчерпателно  smile3525

# 19
  • Мнения: 3 971
Това се повтаря докато се съберат 180дни.Ако има дни ,които остават между 180 и следващите 135дни,гинеколога те праща на ТЕЛК/споко-чиста формалност/.АКО ИМАТЕ ЗАБОЛЯВАНЕ И ЛИ РАБОТАТА ВИ Е ОПАСНА ПО ЗАКОН  ЗА ВАШЕТО БЕБЕ, МАМИ, НЕ ИЗЛИЗАЙТЕ В ПЛАТЕН ОТПУСК, А ИДЕТЕ НА ТЕЛК.
На мен доктора ми обясни че имам право само на 180дни болничен /135дни и 45дни преди термина/  ,какви са тези още 135 дни newsm78

# 20
  • София
  • Мнения: 512
ОООО, много съм зле с тези отпуски и прочие....аз съм осигурена, но нямам личен лекар!!!!!! какво да правя? Моя позната ми каза, че чак юни месец мога да си избера личен лекар, а аз живот и здраве чакам бебчо юли.
Моял, посъветвайте ме.

# 21
  • Мнения: 7 640
щом изобщо нямаш Джи-пи, можеш да си избереш по всяко време. През Юли и Декември се сменя настоящия личен лекар

# 22
  • София
  • Мнения: 512
Благодаря за отговора PolarFox, но понеже съм невежа в това отношение и никога не съм имала GP, как става това с избора?
Отивам в избраната от мен поликлиника и после?

# 23
  • Мнения: 7 640
намираш си дж-пи и го питаш може ли да се запишеш при него. Отговорът е обикновено-да и ти дава формуляр, ако е печен. Ако не - трябва сама да отидеш до централата на ЗК на ул. Енос

# 24
  • Варна
  • Мнения: 398
и аз се чудя да си пускам ли годишните отпуски след 135 дни или не newsm78 нали се губело от майчинството ,значи по-добре след изтичането им,ох правилно ли съм разбрала ?Ох ,дотам да я докарам ,ама да си питам аз Hug

# 25
  • Мнения: 574
Това се повтаря докато се съберат 180дни.Ако има дни ,които остават между 180 и следващите 135дни,гинеколога те праща на ТЕЛК/споко-чиста формалност/.АКО ИМАТЕ ЗАБОЛЯВАНЕ И ЛИ РАБОТАТА ВИ Е ОПАСНА ПО ЗАКОН  ЗА ВАШЕТО БЕБЕ, МАМИ, НЕ ИЗЛИЗАЙТЕ В ПЛАТЕН ОТПУСК, А ИДЕТЕ НА ТЕЛК.
На мен доктора ми обясни че имам право само на 180дни болничен /135дни и 45дни преди термина/  ,какви са тези още 135 дни newsm78
Имах в предвид тези 45дни,които са общи с 90 след раждането=135дни
Та първо 180, после ако има дни от 1 до колкото недостигат до първите 45(45+90=135) се ходи на ТЕЛК. Мен ме пратиха на ТЕЛК за някъкви си мизерни 4 дни разлика първият път, но така е много по-добре.

# 26
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Има смисъл за излезнеш в платен годишен отпуск, ако сте зле финансово и те осигуряват на висока заплата. Иначе ще получаваш заплатат върху която те осигуряват и половината от майчинството /160/2=80 лв./, но си губиш майчинството, защото то е платено до навършване на 2 години на детето. Отпуската не я губиш, а и тя ти се напупва за времето когато си била болнични и в майчинство.

# 27
  • Мнения: 302
Точно затова си ползвах отпуската преди майчинството - за да отложа във времето мизерните 130 лв.

# 28
  • Мнения: 203
Patelina73, и аз бих искала да направя точно това, но имам една молба към теб или към който има представа. Дали имаш под ръка точното законово основание да се ползва платения годишен отпуск преди майчинство? В смисъл кой закон, чл. и т.н. може да се ползва за справка. Защото шефката ми иска да и го покажа черно на бяло. Много благодаря предварително.

# 29
  • Мнения: 8 917
Patelina73, и аз бих искала да направя точно това, но имам една молба към теб или към който има представа. Дали имаш под ръка точното законово основание да се ползва платения годишен отпуск преди майчинство? В смисъл кой закон, чл. и т.н. може да се ползва за справка. Защото шефката ми иска да и го покажа черно на бяло. Много благодаря предварително.

Виж видове отпуски в Кодекса на труда, но има предвид, че може да ти бъде отказан подобен отпуск, поради използване на друг  - и на друго основание, както в случая е майчинството Peace

Общи условия

Активация на акаунт