Въпроси към адвокати!

  • 59 758
  • 586
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 2 857
 Rolling Eyes това, което питам мисля, че ще е полезно и на другите майки, така, че пиша тук и няма проблем Пела или някой друг адвокат да отговаря тук!

Интересувам се при какви ситуации и при какви положения ще се изисква документи някакви, подписи и т.н. от бащата на детето ми. Въпросът ми е доста общ и бих искала естествено и с моя помощ, а и на другите правно да се обяснят нещата. ето за какво става дума: старндартна ситуация - развод, детето остава за отглеждане при майката, бащата заявява, че не иска да ги вижда и това е.. изчезва....
До навършване на пълнолетие на детето майката ще се сблъска със стотици случаи, при които ще се изисква и документ от бащата /или най-малкото неговия подпис/. Примерно за изличането в чужбина на детото. Много ми иска методично да се систематиризат нещата и доколкото е възможно хипотетично да се предположат ситуациите, в които нещата ще опират до парафа на таткото. Защото искам да съм подготвена и ако някои от нещата мога да предвидя сега /докато още се виждаме и не е изчезнал/ и да го хвана да се разпише примерно за нещо. На пример сега ми идва на ум, че преди съм чувала, че за социални помощи се изисква бележка за доходите му или нещо подобно. Изобщо давайте съвсем стройно да подредим нещата. Мисля, че доста жени са попадали в подобна ситуация и са били в безизходица, защото не могат да намерят другия разведен родител. Та това е. Поне ако нещо мога да направя сега, то искам да го направя, ако ли не да съм подготвена,  защото скор ще е... Благодаря предварително. /както споменах аз самата ще се опитам да помогна в темата с каквото мога, разпитвайки приятелите си юристи и личната ми адвокатка/. За сега толкова.

# 16
  • Мнения: 2 655
Интересувам се при какви ситуации и при какви положения ще се изисква документи някакви, подписи и т.н. от бащата на детето ми?

ОТГОВОР: Това е доста трудно да се предвиди, към настоящият момент.

До навършване на пълнолетие на детето майката ще се сблъска със стотици случаи, при които ще се изисква и документ от бащата /или най-малкото неговия подпис/. ..

ОТГОВОР: Не са чак толкова много.

Примерно за изличането в чужбина на детото. ..

ОТГОВОР: Да затова се иска съгласието на другия родител, но ако наистина го няма и е извън страната можеш да заведеш дело и СЪДА да даде съгласие вместо липсващия родител.

Защото искам да съм подготвена и ако някои от нещата мога да предвидя сега /докато още се виждаме и не е изчезнал/ и да го хвана да се разпише примерно за нещо.

ОТГОВОР: Не е възможно да се подготвиш за бъдещето. Цял живот ще бъдеш свързана с този мъж, тъй като той ще си остане баща на детето ти. А и законодателството, доста бързо се променя. Не се знае в следващите години какво и как ще се промени с оглед влизането ни в ЕС и изравняването на пр. ни системи.

Rolling Eyes това, което питам мисля, че ще е полезно и на другите майки, така, че пиша тук и  На пример сега ми идва на ум, че преди съм чувала, че за социални помощи се изисква бележка за доходите му или нещо подобно.

ОТГОВОР: Не се изисква. Само представяш УДОСТОВЕРЕНИЕТО за прекратен граждански брак и РЕШЕНИЕ.

# 17
  • София
  • Мнения: 2 857
Интересувам се при какви ситуации и при какви положения ще се изисква документи някакви, подписи и т.н. от бащата на детето ми?

ОТГОВОР: Това е доста трудно да се предвиди, към настоящият момент.

До навършване на пълнолетие на детето майката ще се сблъска със стотици случаи, при които ще се изисква и документ от бащата /или най-малкото неговия подпис/. ..

ОТГОВОР: Не са чак толкова много.
  добре, де нищо ли не мога да направя към сегашния момент...знам, че ще сме свързани за цял живот  Simple Smile , ама поне кажи в какви ситуации се изпада... newsm78

# 18
  • Мнения: 2 655
Може, да ти даде генерално безсрочно пълномощно да имаш право на всичко, но то няма да ти послужи, ако решиш да изведеш детето зад граница след 1 година.
И аз мисля, но не знам за какво.
Винаги съветвам хората, които съм развела да запазят добрите си взаимоотношения по между си. Все пак тях за цял един човешки живот ще ги свързват децата, това не може да се промени. Няма връщане на зад.

Това е и съветът ми към теб. А и няма такъв човек, които да предвиди как ще се промени законодателството в тази насока.

Можеш да пуснеш отделна тема и да питаш майките, кога и за какво им е бил нужен бившия баща?

# 19
  • Мнения: 1 983
искам и аз да питам няколко неща
1. значи нямаме брак, припознал е детето, искам да се разделим, поради ред причини, но той не ме пуска, ако аз си я взема и се изнеса, и после полицията ме намери това води ли се за престъпление?
2. заплашва ме със съд, че ще ми вземе детето, а аз съм работоспособна, имам къде да живея и кой да ми помага, може ли наистина да я вземе при тези условия?
знам какви ще са му аргументите в съда против мен, ще каже че съм психично зле, та това ще повлияе ли на съдебното решение?
3. при дело за родителските права може ли да се викат свидетели и как се определя достоверността на изказванията им?

благодаря предварително  bouquet

# 20
Тези заплахи със взимането на детето са доста безпочвени, защото родителските права могат да бадат отнети в тежки и специални случаи-  като майка наркоманка, алкохоличка и т.н. В 99% от делата, майките са тези които гледат децата  (със съответните дни за бащата в месеца)!! Така че не му позволявай да те изнудва с детето!!! Ако искаш да се разделите, просто си тръгни. Не е престъпление!! Престъпление е обаче домашното насилие - и психическо и физическо. Миналата година приеха закона най - накрая!!!!
При дело за родителски права  (ограничаване или отнемане на родителските права) се разпитват свидетели. Мярката не е окончателна и безвъзвратна. При промяна на обстоятелствата довели до отнемането или ограничаването на род. права те могат да бадат възтановени.
Но ако майката работи и е няма някакви психични и т.н.  и т.н. проблеми с които да подлага на опасност живота и здравето на детето - родителските права се присъждат на майката. Поне такива са фактите от съдебната практика.

# 21
  • София
  • Мнения: 6 477
Пела, бих искала отново да се обърна към теб за съвет. Темата, по която ще питам я имаше в подобен вид някъде тук из форума, ама не можах да я намеря - там мама споделяше своя опит. Както й да е. Случаят е следният- моя приятелка е разведена от доста години, децата са пубери вече, но бившия си пита здраво ушите и не дава и стотинка издръжка! На всичкото отгоре е взел да се държи нагло като се обади приятелката ми да го пита кога смята да й праща парите. И така за последните 3 години - прави се на разсеян!
Какво може да се направи в случая, при положение, че бившия е безработен, няма имоти и здраво пийва (заради това е и безработен). Той живее в друг град и децата рядко ходят при него точно заради пиенето му. Той твърдял, че никой нищо не може да му направии да го накара да плаща ако не иска! Наистина ли е така? #Crazy Не могат да му се отнемат родителските права, да го накарат да си плаща издръжка или държавата тотално е абдикирала по въпроса?

# 22
  • Мнения: 2 655
Какво може да се направи в случая, при положение, че бившия е безработен, няма имоти и здраво пийва (заради това е и безработен). Той живее в друг град и децата рядко ходят при него точно заради пиенето му. Той твърдял, че никой нищо не може да му направии да го накара да плаща ако не иска! Наистина ли е така? #Crazy Не могат да му се отнемат родителските права, да го накарат да си плаща издръжка или държавата тотално е абдикирала по въпроса?

След като нажената и трябват пари да издържа и отглежда децата, ако беше моя клиентка  при този казус бих постъпила така:
1. Взимам изпълнителен лист за присъдените издръжки /от РС постановил РЕшЕНИЕТО за развод/.
2. Образувам изпълнително дело /не се дължат никакви такси/.
3. Искам съдия-изпълнителя да направи всички справки / работи ли, осигурява ли се, декларирал ли е имоти и движими вещи, има ли МПС, има ли регистрирана ЕТ и дали участва в ООД, СД, АД и т.н/.
4. След като справките се завърнат и той е получил призовка за доброволно изпълнение се изготвят ДЕКЛАРАЦИЯ и МОЛБА, за прехвърляне на издръжката да се заплаща от Държавата респ. Общината по местоживеене.

Може да подаде и жалба по 183 от НК до Районна прокуратура. Извършват проверка. Ако се докаже, че не е платил образуват дело и го осъждат. След два месеца, ако пак продължи да не плаща отново.
Това не я съветвам, защото той не е в състояние, а на нея и трябват пари.

# 23
  • Мнения: 2 655
искам и аз да питам няколко неща
1. значи нямаме брак, припознал е детето, искам да се разделим, поради ред причини, но той не ме пуска, ако аз си я взема и се изнеса, и после полицията ме намери това води ли се за престъпление?
ОТГОВОР: НЕ, няма такова престъпление. А и е абсурдно да има. Детето е с майката.

искам и аз да питам няколко неща
2. заплашва ме със съд, че ще ми вземе детето, а аз съм работоспособна, имам къде да живея и кой да ми помага, може ли наистина да я вземе при тези условия?
ОТГОВОР: НЕ, трябва да те изкара морално пропаднала, луда, ама напълно луда, наркоманка или алкохоличка и вообще неща, за който се сетиш от този род.
Трябва да докаже, че не си в състояние да се грижиш за детето си.

знам какви ще са му аргументите в съда против мен, ще каже че съм психично зле, та това ще повлияе ли на съдебното решение?

ОТГОВОР: МОЛЯ те, пиши ми на лс, ако ти е неудобно тук.
Опиши ми точно какво ти има?
Посещавала ли си специалист?
А болница за лечение?
Кога и за колко време?
Диспансеризирана ли си в КПМП?
Така не мога да отговоря. Важно е той до какво ше може да се добре и какво ще докаже в съда.

3. при дело за родителските права може ли да се викат свидетели и как се определя достоверността на изказванията им?
ОТГОВОР: Да, носят наказателна отговорност. Ако излъжат адвоката ти ще вземе препис от ПРОТОКОЛА и ше депозира жалба в РП.

# 24
Искам ако може да ми обясни някои , каква издръжка мога да искам при положение, че бившият ми съпруг взима заплата 500-650лв. заплата на месец? Сега издръжката за детето ми което е на 10г. е 70лв.Вече веднъж го съдих за увеличение , но съдията ми присъди отново същата издръжка , с обяснението че детето няма нужда от повече пари.Няма ли в тази държава кои да защитава самотните майки .Ако нямах жилище след развода щях да отида на улизата и да ми вземат и детето е това ако е държава!!!!!

# 25
  • Мнения: 2 655
Искам ако може да ми обясни някои , каква издръжка мога да искам при положение, че бившият ми съпруг взима заплата 500-650лв. заплата на месец? Сега издръжката за детето ми което е на 10г. е 70лв.Вече веднъж го съдих за увеличение , но съдията ми присъди отново същата издръжка , с обяснението че детето няма нужда от повече пари.Няма ли в тази държава кои да защитава самотните майки .Ако нямах жилище след развода щях да отида на улизата и да ми вземат и детето е това ако е държава!!!!!
Има практика на ВС. Можеш да искаш увеличение на присъдената издръжка на всеки две години. Законодателят е счел, че това е периода през който може да се претендират нарастнали нужди на детето.
От така описаният казус, не мога да дам становище защо не са ти увеличили издръжката повече от 70 лева.
Нормативно признатите граници са мин. 38 лева, мах. 80 лева. Видно е, че издръжката ти е доста добра.
Друг е върпосът, дали и как се е борил твоят адвокат за увеличението. Не искам да коментирам работа на колеги. Това мога да направя само и единствено, ако ми се изпрати цялото дело за запознаване. Това ще дам мнение дали причината е в адвоката ти или в съд. система.

По принцип, както много кратно съм твърдила по горе и тук във форума трябва да се докаже изключителните нужди на детето да получва по голяма издръжка, а в твоят случай издръжка над нормативно признатите граници, и че бащата има възможност да я дава без проблемно.

# 26
Здравейте! Имам следният проблем и ви моля за отговор. Имам син на 10 години, припознат е от баща си, който в последните 5 години не е потърсил детето си. Заведох дело за родителски права и за издръжка - имаме дата за началото на март. Бащата има скрлючен брак, преродено дете, предстои да осинови децата от първия брак на съпругата си. Държи на извънсъдебно споразумение, като няма нищо против да ми преотстъпи родителските права,но.....твърди, че издръжка над 40 лв е просто илюзия....

# 27
  • Мнения: 2 655
Здравейте! Имам следният проблем и ви моля за отговор. Имам син на 10 години, припознат е от баща си, който в последните 5 години не е потърсил детето си. Заведох дело за родителски права и за издръжка - имаме дата за началото на март. Бащата има скрлючен брак, преродено дете, предстои да осинови децата от първия брак на съпругата си. Държи на извънсъдебно споразумение, като няма нищо против да ми преотстъпи родителските права,но.....твърди, че издръжка над 40 лв е просто илюзия....

Не се съгласявай на СПОРАЗУМЕНИЕ. Н а мен съвсем скоро ми присъдиха за дете на 5 години издръжка от 50 лева, за твоето на 10 години ми се вижда малко 40 лева.
Предстои да осинови..., но това може никога да не се случи. Има алиментни задължения само към детето от него и твоето дете.
С адвоката си е добре да ангажирате повече доказателства, че детето ти се нуждае от повече средства /н. лекарства, учебници, курсове, витамини и т.н./, каквото се сетиш. А ако можеш да докажеш, че той има и други доходи извън заплатата ще е добре н. участие във дръжества, недвижими имоти, които да отдава под наем и т.н./. Не съм запозната с казуса, но това е борба на адвоката ти, ако той е достатъчно добър и ангажира добри и годни доказателства съдът ще ти присъди повече.

# 28
минала съм през един прекрасен развод- на шега казано Laughing вече мога да се смея на това. получих издръжка за детето си 70лв- малката ми е на 4 годинки- еиии казвам ви много е трудно да убедиш иначе много загрижения баща че тези пари не стигат.но мили майки на които им предстои една голяма борба- само не се предавайте. мога да помагам със съвети- вече съм спец Wink

# 29
Цитат
Не се съгласявай на СПОРАЗУМЕНИЕ. Н а мен съвсем скоро ми присъдиха за дете на 5 години издръжка от 50 лева, за твоето на 10 години ми се вижда малко 40 лева.
Предстои да осинови..., но това може никога да не се случи. Има алиментни задължения само към детето от него и твоето дете.
С адвоката си е добре да ангажирате повече доказателства, че детето ти се нуждае от повече средства /н. лекарства, учебници, курсове, витамини и т.н./, каквото се сетиш. А ако можеш да докажеш, че той има и други доходи извън заплатата ще е добре н. участие във дръжества, недвижими имоти, които да отдава под наем и т.н./. Не съм запозната с казуса, но това е борба на адвоката ти, ако той е достатъчно добър и ангажира добри и годни доказателства съдът ще ти присъди повече.
Цитат

Има и още нещо, което много ме притеснява - тъй като детето е вече на 10, то трябва да бъде разпитано по време на делото. Някой минавал ли е тази процедура и за какво всъщност иде реч? Притеснявам се ужасно за начина, по който всичко това ще му се отрази - чисто психически. Виждам го колко е напрегнат и се опитва да се пребори с обидата и детското любопитство - все пак, кръвта вода не става.....

Общи условия

Активация на акаунт