Да започнем заедно да се храним здравословно

  • 57 351
  • 742
  •   1
Отговори
# 195
  • Мнения: 8 853
Katerina R, как правиш печени пресни картофи, може ли да споделиш? Simple Smile



Повечето от това, което пишете в менютата си ми е напълно неизвестно, вероятно живеете в чужбина и ядете от местната храна. Rolling Eyes


# 196
  • Мнения: 1 165
http://issuu.com/organichno/docs/new_issue?mode=window&viewMode=doublePage
Това е линк към едно месечно списание за здравословно хранене. Може би го знаете,но го пускам за всеки случай.

# 197
  • Мнения: 92
Katerina R, как правиш печени пресни картофи, може ли да споделиш? Simple Smile

unadaptable, съвсем елементарно ги правих - нарязах на две на три по-едрите, сложих ги в тавата, покрих отгоре с няколко парчета краве масло, подправки и във фруната Simple Smile

# 198
  • Мнения: 8 853
Katerina R, как правиш печени пресни картофи, може ли да споделиш? Simple Smile

unadaptable, съвсем елементарно ги правих - нарязах на две на три по-едрите, сложих ги в тавата, покрих отгоре с няколко парчета краве масло, подправки и във фруната Simple Smile
Благодаря! А дали маслото не може да се замени с олио? Ще опитам... Simple Smile

# 199
  • Мнения: 92
Може разбира се, просто олиото (слънчогледовото) не ми е сред "здравословните" храни Wink А и маслото придава по-хубав аромат Simple Smile

# 200
  • Мнения: 899
Вижте на какво попаднах, става въпрос за хранителен режим с цел отслабване, но за мен начина на хранене, който е обяснен се покрива почти напълно с разбиранията ми за здравословно, мжоже на някой да му е интересно Simple Smile .

http://www.beyonddiet.com/BD

Най-общо казано добрите храни според дамата са: плодове и зеленчуци, месо, масло, зехтин, яйца, авокадо, сладки картофи, ядки. Пропуснала съм частта с млеката и млечните продукти, ще го изгледам пак  Thinking . Обяснено е простичко защо мюслите тип гранола (не обикновените ядки, а уж диетичните флейксове) и пълнозърнестият хляб са вредни. Не съм съгласна за полезността на белия ориз, защото сам по себе си той е опасен въглехидрат, който покачва ужасно кръвната захар - мисля че дори повече от бялото брашно. Та идеята е да се избягват всякакви храни в опаковки, всякакви наблъскани с много съставки и преработени храни. Хареса ми, че е прсто и хубаво обяснено.

Меню няма да споделям, че съм с ужасни пристъпи на алергия, лекарствата ме скапват и ми иде да се гръмна, никаква мисъл не мога да вложа в храна  Tired

# 201
  • Мнения: 6 713
Да се включа с едно предложение за бърз обяд - леко запечена чушка с пълнеж от сирене, ядки, в случая с пресен лук, копър, чер пипер. Запичат се буквално да омекнат чушките, за 5-10 минутки зависи от силата на фурната.Към сместа обикновено слагам 1 лъжица кис. мляко, тъй като става много суха, ако сиренето е по-сухо...
http://media.snimka.bg/s1/0396/027037021.jpg?r=0

# 202
  • Мнения: 2 285
Umbrа, ако пълнозърнестият хляб се изключва от менюто заради гликемичния си индекс, не виждам логика в това да се консумира ориз - неговият гликемичен индекс е дори доста по-висок. Да, доста странно. Thinking И понеже това все пак е режим за отслабване, да кажа, че никога не съм се подлагала на диети. При мен ограничаването на калориите си върши идеална работа.  Peace

И едно питане - дайте идеи за употреба на сусамово олио. В салати не го харесвам - прекалено е силен и специфичен вкусът му.  Hug

# 203
  • Варна
  • Мнения: 283


И едно питане - дайте идеи за употреба на сусамово олио. В салати не го харесвам - прекалено е силен и специфичен вкусът му.  Hug
И аз иах една бутилка която изразходвах да си правя домашен тахан с кухненският робот. Тъкмо днес свърши Grinning Но в чист вид и на мен не ми хареса Peace

# 204
  • Мнения: 1 273
И едно питане - дайте идеи за употреба на сусамово олио. В салати не го харесвам - прекалено е силен и специфичен вкусът му.  Hug
Да не е нещо гранясало - ако е на Балчо, вероятно е така. Има хубав вкус по принцип. Индийците го ползват за масажи на тялото. Китайците готвят с него, придава сусамов вкус на храната.

Другото, което искам да споделя е, че съм много доволна от био пълнозърнестия ръжен хляб Местемахер, има го само в Карфур. Обикновено не е био и е с някакви примеси, а този е само ръж. Доста отслабнах с него, дори в дни когато изяждах по 500 г.! Естествено ядях и други неща.

unadaptable, съвсем елементарно ги правих - нарязах на две на три по-едрите, сложих ги в тавата, покрих отгоре с няколко парчета краве масло, подправки и във фруната Simple Smile
 
Според мен от това се получава запържване, аз лично избягвам краве масло и въобще пържено. Доколкото ми е известно, единствената мазнина, която не разваля качествата си при пържене и не вреди на здравето е върджин кокосово масло. В редките случаи, когато пържа или готвя с мазнина (обикновено я добавям сурова към чинията си), използвам кокосово масло.

Последна редакция: сб, 12 май 2012, 06:09 от Adriana71

# 205
  • Мнения: 899
Слънчев_лъч, тъй е и аз затова се очудих. Ама може в един момент да се е споменало, че иде реч за кафяв ориз (гледах малко през пръсти). При мен за съжаление вече почти никакви диети/режими/намаляне на калории не действат и тотално съм се отчаяла, както и да е  Confused .

Adriana71, маслото Ги също е много полезно за готвене и няма проблем с промяната на структурата му при пържене.

В този ред на мисли, ако някой иска аюрведическа рецепта за приготвяне на Ги, да свирка, ще я напиша Simple Smile .

# 206
  • Русе
  • Мнения: 530
Аз свиркам.  Whistling  Давай насам рецептата за  приготвяне на Ги.

# 207
  • Мнения: 899
Слушам и изпълнявам  Laughing Ето я:

Използва се дебелостенна тенджера, може с двойно дъно, за да има равномерна температура  по целия обем на врящото масло. Приготвя се от минимум 250 гр. сурово масло, като при повече масло по-лесно се приготвя, защото по-трудно ще се изпусне да загори. Използва се дървена бъркалка.

Разтопяваме маслото на силен огън, като образувалата се пяна се отстранява непрекъснато през цялото време. Пяната може да се запази и с нея да се мажат питки, да се слага върху ориз и за други цели.

Като заври маслото се намалява огъня да къкри – така водата по-пълно може да се отдели. Колкото по-дълго къкри, толкова по-добре. 1 кг масло се приготвя за около ½ час. Парченца протеини падат на дъното и затова трябва да се разбърква непрекъснато. Когато тези парченца станат кафяви и течността придобие прозрачен кехлибарен цвят ГИ е готово. Също така се появява много приятна миризма на печени ядки. Точният момент на готовност е много важно да се определи, за да не се изпусне и да загори.
       
Готовото ГИ се прецежда през тензух сгънат на 2 – 3 ката и се съхранява на сухо място.

# 208
  • Мнения: 6 713
Какво значи сурово масло - както е от магазина ли?

# 209
  • Русе
  • Мнения: 530
Не изглежда никак трудно. Ще опитам да го направя скоро.
Сурово масло продават и по мандрите и по магазините. Знам, че трябва и да е безсолно.

Общи условия

Активация на акаунт