Да започнем заедно да се храним здравословно

  • 57 287
  • 742
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 884
Май не съм за тази тема-череши на прах не ми звучи много натурално. А и идва и сезонът на черешите. Мислех си по-скоро за съвсем нормални и приложими в ежедневието готварски рецепти. Порових се и по темата за хляба-"суровият" не ме устройва. Ще потърся нещо друго.  bouquet

# 16
  • Мнения: 483
Май не съм за тази тема-череши на прах не ми звучи много натурално. А и идва и сезонът на черешите. Мислех си по-скоро за съвсем нормални и приложими в ежедневието готварски рецепти. Порових се и по темата за хляба-"суровият" не ме устройва. Ще потърся нещо друго.  bouquet

 Кое не му е натуралното? Mr. Green
Freeze drying е процес при който почти на 100% се запазват всички хранителни вещества.
Плодовете се поставят във вакуум и при замръзващи температури се " изсушават"
Както казах спокойно може да се използват пресни  или замразени череши.
Всичко в шейка е съвсем приложимо. Може да се махнат/заместят 2-3 от нещата.
За хлябът, да, за съжаление това е истината...
Ако говорим за здравословно, това е здравословно.
Ако някой се опитва да намери половинчати решения, варианти много.
Аз съм на принципът, като е гарга да е рошава Mr. Green

И моля не се хващайте за шейка, не знаех че ще пиша в такава тема. Ако знаех, щях нещо по-различно да направя. hahaha

# 17
  • Мнения: 678
здравейте момичета   bouquet
попаднах на темата и ме заинтригува. това, което забелязвам обаче, е че авторката се е опитала да направи тема за здравословно хранене в смисъла на: да се отървем от junk food, да изхвърлим пържените храни, готовите сладкиши, шоколади и т.н., алкохолът, мазните колбаси и каквото друго ви идва на ум. изведнъж в темата се заговаря за суров хляб, мляко от бадеми, черешки на прах и т.н., които (без да искам да обидя този, който сподели рецептите си) не са неща, които присъстват в кухнята на българина. Знаем, че за много хора здравословното хранене е издигнато в култ и ядат само хляб от домашно покълнали кълнове от амарант (например), но като се погледне ежедневието и културата на повечето българи, си мисля, че това е малко прекалено.
мился, че идеята на темата е хората да се замислят какво ядат, как се отразава това на здравето им и как биха се чувствали като постепенно променят начина си на хранене и мислене!
аз се интересувам от здравословно хранене и се образовам по въпроса от години, но си спомням колко трудно ми е било дори това елементарно нещо като да заменя сутрешната си закуска, която сме свикнали да ядем от детството си (сандвич, мекиците на баба, баничка и т.н.), с пресен плод.
толкова ми е и трудно, дори и в момента, да откажа съпруга си да яде колбаси.
така, че без да искам да обидя никой, нека вървим стъпка по стъпка и да променяме навиците си постепенно и осмислено, за да има наистина резултат и здравословното храненен да стане начин на живот.

успех  Peace

# 18
  • Мнения: 639
tansu - Определено съм съгласна с теб   bouquet

В нашето ежедневие,поне аз не виждам време да си садя и меся хляб от кълнове.Ядем от всичко,но вече не искам да се тъпчем само с мазнотии и всичките боклуци където се предлагат на пазара.Ако е салам,то да е филе,а не телешки колбас и кренвирши,ако сладичко да не вафла,а да е плод и всяко нещо да се замести с по здравословното.Вместо сутрин да станем и да захапем кафето веднага,нека първо поспортуваме,после една закуска и тогава да се мятаме в ежедневието.
Много има като мен където сега искат да започнат,а всичко това става постепенно и със времето се осъзнава ефекта и искаш все повече и все повече да се грижиш за себе си Hug

# 19
  • Мнения: 639
Днес моето меню е:
 Закуска - една препечена филийка,едно варено яйце и сирене
 За обяд бях си всека краставица,маслини,кашкавал
 И за вечеря съм решила салата от моркови и цвекло с по едно парче сьомга на скара (ако няма сьомга пилешко шишче ) за десерт ябълки има Grinning

# 20
  • София
  • Мнения: 10 877
Ето 5 здравословни храни, от които освен всичко друго се слабее: нар, борови ядки, зелен чай, просо и аспержи.
Всички знаем, че зеленият чай е мощен антиоксидант. Помага при възстановяване на клетките след въздействието на някои храни, слънчева светлина, химични съединения, стрес. Особено полезен е за пушачите. Увредените клетки могат да станат причина за поява на редица болестни състояния, така че консумирайте зелен чай редовно, по няколко пъти на ден.
Просото понижава риска от диабет и сърдечна недостатъчност, богат източник на магнезий. Може да се приготви за закуска като каша и да се добавят плодове и ядки.
Аспержите влияят благотворно върху бъбреците, черния и белите дробове. Богати са на калий, фосфор, желязо, цалций, натрий и витамините А, К, С, В и Е.
Антиоксидантното действие на нара е 3 пъти по-силно от това на зеления чай. Предпазва от редица ракови заболявания.
Боровите ядки са полезни за сърцето, освен това засищат и ни карат да ядем по-малко.
Плодове и зеленчуци, които не съдържат мазнини: ананас, диня, грейпфрут, вишна, ряпа, червено цвекло, касис, къпини.

# 21
  • Мнения: 483
tansu, помолих изрично да не се хващате за черешите  Crossing Arms егати и проблема стана.
Няма нищо НЕ приложимо в това да не се яде готов хляб или да не се яде хляб изобщо.
Също така, като говорим за традиции, моля върнете се малко назад...прескочете последните 40 год в които ви хранят големите заводи и погледнете какво значи традиция.
Българите от веки веков са имали изключително здравословен начин на хранене.
Всеки сам си е месил хлябът, или дори някой да е месил за повече хора го е правил по традиционният начин.
Зърнените/бобовите храни са били накисвани/покълнвани/ферментирани.
Млякото е било сурово и ФЕРМЕНТИРАЛО също. Кисело мляко, масло, катък (който е бил заравян в земята за бавна ферментация месеци наред), сиренето също, кой знае още какво сме забравили.
Месото е ядено до голяма степен сурово, всички колбаси и сушени филета са сурови, нали?
Предполагам, че риба са яли сезонно.
Плодовете са били различни сортове, диви и не така сладки.
Много зеленчуци, половината година ФЕРМЕНТИРАЛИ. Туршиите не са били варени в буркани.
Пили са много билки и чайове от цветя, ферментирали напитки.
Оцетът им е бил суров и ферметирал.
Половината време от годината са поставали, изцяло на зеленчуци или с малко млечни.
Всичките мазнини/олио са били сурови или сурово пресовани. (осолена сланина, слънчогледово олио)
Не са яли захар освен идващ от мед и храни.
Не са яли друга сол освен морска.
Ето ти традиции, прави го това и ще си в завидно здраве!

Аз го правя и не не е трудно.
Мъжът ми отслабна 30 кг
Децата ми се разболяват един път в годината и не взимат лекарства (малкият е за първи път болен тази год и не взима лекарства)

Трябва да се спазват определени принципи и нещата бързо си идват на мястото.

# 22
  • Мнения: 483

В нашето ежедневие,поне аз не виждам време да си садя и меся хляб от кълнове.

Да си направиш закваска не е чак толкова трудно, машината за хляб прави хлябът без теб. Можеш да хвърлиш 5 продукта в машината и като се прибереш да имаш хляб.
А защо не се замислиш да замениш хлябът с нещо друго.
Можеш да го замениш с купичка киноа например.
Ето ти една идея за закуска.
Салати с киноа, можеш да я направиш от вечерта
https://www.google.com/search?hl=en&q=quinoa+salad&bav=o … =1291&bih=590

# 23
  • Мнения: 678
Люлякови нощи за тези неща си  права. така е! дори моята баба, Бог да я прости, си правеше почти всичко сама, а месо ядеше по коледа и Великден, когато колехме прасе или яре. ние също с мъжът ми се опитваме да се върнем към корените и започнахме да отглеждаме сами зеленчуците си, да правим сами хляба си, въпреки че сме в София.
това, което исках да кажа е, че на повечето хора им трябва много време и осъзнаване, за да стигнат до тази истина и трябва да се тръгне от по-простите и лесни неща за спазване като изхвърляне на сладкишите и рафинираната захар, "боклуците" и полуфабрикатите и малко по малко, след като организмът свикне, да се стига до наистина здравословните, истински, живи, натурални продукти. за съжаление последните години хората се отдалечихме много от природата и трябва отново да се учим да живеем с нея.
  bouquet

# 24
  • Мнения: 483
Tansu, браво на вас!
Аз сега започвам маалка градина, дано не се проваля  Whistling
Аз влязох в тази тема само да предупредя момичетата, че има много подвеждаща информация за това кое е здравословно и кое не е.
И какви алтернативи има.
Хубаво е да се изхвърлят очевидните боклуци, НО...
Най- големите причинители (от храните) за рак, диабет и сърдечносъдови заболявания са:
Въглехидратите, особено фруктозата и лошите мазнини.
Ние имаме минимална нужда от въглехидрати, ние сами си ги произвеждаме.
Да ядем хубави мазнини е критично за здравето.
Използвайте само студено пресовани мазнини. Прибавяйте ги към яденето при сервиране и то ако не е много горещо. Ако готвя използвам гхи ( пречистено масло)
Всяко готвено ядене трябва да се балансира минимум със същото количество сурова храна.
Млечните трябва да се елиминират напълно ако не са сурови, дори тогава минимална консумация.

# 25
  • Мнения: 899
Люлякови нощи, много пъти съм чела твои мнения по тази тема и съм научила доста интересни неща от теб, но каквото и да си говорим голяма част от продуктите, за които пишеш ги няма в БГ или Европа, или пък са ужасно скъпи. Дори суровите ядки, ако трябва да се прави от кашу например сурово мляко за четиричленно семейство - майко мила. Та, в тази връзка, нека не бъдем крайни - всеки освен това има различно разбиране що е то здравословно хранене. Най-доброто такова е онова, с което тялото ни се чувства добре - ако човек се научи да се вслушва в нужидте си, с помощта на опитване и т.н. би могъл да поддържа прекрасно състояние.

Тъй като все пак живеем в 21 век, е малко трудно да спазваме диетата на бабите и дядовците си - малко са онези, които успяват или искат да го направят. А и нека не забравяме колко много физически активни са били те, за разлика от нас  Wink. Смятам, че телата ни са се променили и на първо място трябва да се съобразяваме с тях, а не да се стремим напълно да възстановим палеолитните си навици на хранене.

И за да не е само общи приказки поста ми, някои от любимите ми продукти, които са част от моето  разбиране за здравословно хранене, мисля че могат да се намерят в био магазините в Бг: пуканки от амарант, вместо овесени ядки за закуска, с комбинация от сушени червени боровинки - заливам ги с прясно мляко, а който избягва млечните става и с други видове. Сироп от Агаве, заради ниския си гликемичен индекс - използвам го вместо мед или захар.Кокосово масло - за сурови бонбони и всякакви благини, придава много нежен аромат. Правя си или купувам готово масло Гхи - става много лесно, рецептата имам от аюрведически учител, ако някой я иска ще я напиша. Меласа от Нар - продава се в арабските магазини, използвам я за риба и месо. Бананов и ябълков чипс (без подладители) - може да се направи вкъщи или да се купи готов, от био магазините. Сурови какаови зърна - като допълнение към суровите бонбони.

И една от любимите ми рецепти, тъкмо сега за сезона на тиквичките:



“Спагети” от тиквички с “рагу” от леща

за 2 порции

2 тиквички (аз използвах зукини)
400 гр. сварена леща
6 с.л. домати на кубчета + 3 с.л. доматено пюре
пармезан за сервиране
зехтин, копър или любима зелена подправка, сол
Фурната се загрява на 200 градуса. Тиквичките се “нарязват” с картофобелачка на тънки широки лентички, нареждат се в голяма тава, поръсват се с малко зехтин и сол и се запичат до омекване (без да покафеняват) – при мен останаха леко сурови, така че ако не ви допада подобен вкус проверявайте с опитване.

В дълбок тиган се загряват 2 с.л. зехтин на ниска температура и лещата се задушава с доматите и доматеното пюре, докато сместта се сгъсти, посолява се на вкус.

Тиквичките се сервират “подредени” като спагети, върху тях се разпределя лещата и отгоре се поръсват с настърган пармезан. Изяждат се колкото е възможно по-бавно, за пълна наслада на вкусовете.

# 26
  • София
  • Мнения: 2 434

Млечните трябва да се елиминират напълно ако не са сурови, дори тогава минимална консумация.

Какво ще рече млечните да са сурови  Rolling Eyes

Аз, която живея в столицата и се предполага, че имам богат избор от магазини ще ми трябват да 2 дни за да си набавя нужните продукти за  шейка, /ако изобщо успея  Laughing/, какво ли остава за хората, които живеят на село и имат един смесен магазин  Rolling Eyes
А финансовата възможност на средно-статистическото българско семейство изобщо не коментирам.

Последна редакция: пт, 20 апр 2012, 09:10 от emy_emy

# 27
  • Варна
  • Мнения: 283
Темата ме заинтригува, с удоволствие ще следя... особено Люлякови нощи. Нейните постове са винаги много ценни и човек ако има желание може да приложи съветите й въпреки "провинциалния си бюджет" Peace Люлякови нощи, бързо оздравяване на детнце Hug

# 28
  • Мнения: 1 165
Побутвам темата,защото ми стана адски интересна.
Люлякови нощи, когато имаш време сподели с нас още от опита си по отношение на здравословното хранене.

# 29
  • Linz
  • Мнения: 11 619
В този форум има няколко теми за здравословното хранене, всички взаимно изключващи се.
Не приемам за здравословни нито продуктите, отглеждани в другия край на света, нито машината за хляб (заради тефлона), нито суровото мляко.

Общи условия

Активация на акаунт