Да започнем заедно да се храним здравословно

  • 57 261
  • 742
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 483
Люлякови нощи, много пъти съм чела твои мнения по тази тема и съм научила доста интересни неща от теб, но каквото и да си говорим голяма част от продуктите, за които пишеш ги няма в БГ или Европа, или пък са ужасно скъпи. Дори суровите ядки, ако трябва да се прави от кашу например сурово мляко за четиричленно семейство - майко мила. Та, в тази връзка, нека не бъдем крайни - всеки освен това има различно разбиране що е то здравословно хранене. Най-доброто такова е онова, с което тялото ни се чувства добре - ако човек се научи да се вслушва в нужидте си, с помощта на опитване и т.н. би могъл да поддържа прекрасно състояние.

Тъй като все пак живеем в 21 век, е малко трудно да спазваме диетата на бабите и дядовците си - малко са онези, които успяват или искат да го направят. А и нека не забравяме колко много физически активни са били те, за разлика от нас  Wink. Смятам, че телата ни са се променили и на първо място трябва да се съобразяваме с тях, а не да се стремим напълно да възстановим палеолитните си навици на хранене.

И за да не е само общи приказки поста ми, някои от любимите ми продукти, които са част от моето  разбиране за здравословно хранене, мисля че могат да се намерят в био магазините в Бг: пуканки от амарант, вместо овесени ядки за закуска, с комбинация от сушени червени боровинки - заливам ги с прясно мляко, а който избягва млечните става и с други видове. Сироп от Агаве, заради ниския си гликемичен индекс - използвам го вместо мед или захар.Кокосово масло - за сурови бонбони и всякакви благини, придава много нежен аромат. Правя си или купувам готово масло Гхи - става много лесно, рецептата имам от аюрведически учител, ако някой я иска ще я напиша. Меласа от Нар - продава се в арабските магазини, използвам я за риба и месо. Бананов и ябълков чипс (без подладители) - може да се направи вкъщи или да се купи готов, от био магазините. Сурови какаови зърна - като допълнение към суровите бонбони.

И една от любимите ми рецепти, тъкмо сега за сезона на тиквичките:



“Спагети” от тиквички с “рагу” от леща

за 2 порции

2 тиквички (аз използвах зукини)
400 гр. сварена леща
6 с.л. домати на кубчета + 3 с.л. доматено пюре
пармезан за сервиране
зехтин, копър или любима зелена подправка, сол
Фурната се загрява на 200 градуса. Тиквичките се “нарязват” с картофобелачка на тънки широки лентички, нареждат се в голяма тава, поръсват се с малко зехтин и сол и се запичат до омекване (без да покафеняват) – при мен останаха леко сурови, така че ако не ви допада подобен вкус проверявайте с опитване.

В дълбок тиган се загряват 2 с.л. зехтин на ниска температура и лещата се задушава с доматите и доматеното пюре, докато сместта се сгъсти, посолява се на вкус.

Тиквичките се сервират “подредени” като спагети, върху тях се разпределя лещата и отгоре се поръсват с настърган пармезан. Изяждат се колкото е възможно по-бавно, за пълна наслада на вкусовете.

Благодаря ти, критично, но мило Mr. Green
Ок, аз не предлагам да правите с кашу, само казах, че е много вкусно. Може пък да пробвате някой път.
НО, в България е пълно с орехи, по - хубаво от това няма. А пък на много хора точно в провинцията им е безплатно. Имат си ги по дворовете. Мляко може да се направи от ВСЯКАКВИ СЕМКИ И ЯДКИ, както от ориз и овесени ядки.
Пропорцията е 1:4 + щипка морска сол и лъжичка мед или една две фурми.

За физическото натоварване нямам какво да кажа, темата е за храненето, но има начини да сме активни дори в днешно време.

# 31
  • Мнения: 483

Млечните трябва да се елиминират напълно ако не са сурови, дори тогава минимална консумация.

Какво ще рече млечните да са сурови  Rolling Eyes

Аз, която живея в столицата и се предполага, че имам богат избор от магазини ще ми трябват да 2 дни за да си набавя нужните продукти за  шейка, /ако изобщо успея  Laughing/, какво ли остава за хората, които живеят на село и имат един смесен магазин  Rolling Eyes
А финансовата възможност на средно-статистическото българско семейство изобщо не коментирам.

Сурови, значи да не са минавали каквато и да е термична обработка.

Нека те питам, във вашият магазин може ли да намериш орехи, пресни череши ИЛИ какъвто и да е друг плод, мед(суров) от пазара (познат?)+ банан и стевия?
Едва ли ще е толкова трудно.
Също  така плодовете можеш да ги замразиш, бананът също.
Медът може да се купи в по- голямо количество. Ако е суров и го държиш на хладно, няма да се развали никога.
Ядките във фризерът.
Малко инвестиция и имаш продукти за дълго време, без да ти се налага да обикаляш по 3 магазина.
Хората на село 100% имат достъп до сезонен плод, мед и някакви ядки.

Плодовете и ядките може и да са им безплатни, ако имат късмета да  не се притесняват да си наберат от някъде. Могат и да си купят от някой съсед ако той гледа нещо, което им трябва.
Банани може да не могат да намерят в селото, но могат да ги заменят със сурови тиквички ( гражданите също Whistling)
Те нямат вкус, дават кремообразна консистенция и ги има и в селските магазини.

# 32
  • Мнения: 483
Темата ме заинтригува, с удоволствие ще следя... особено Люлякови нощи. Нейните постове са винаги много ценни и човек ако има желание може да приложи съветите й въпреки "провинциалния си бюджет" Peace Люлякови нощи, бързо оздравяване на детнце Hug
Hug
Ще се радвам да отговоря на всеки въпрос, който имаш...стига да мога!
С удоволствие искам да обсъждаме и взаимно да си даваме идеи.
Благодаря за пожеланието, синът ми се оказа болен от мононуклеоза Cry сега измислям разни тактики да го оправя.

# 33
  • Мнения: 483
Побутвам темата,защото ми стана адски интересна.
Люлякови нощи, когато имаш време сподели с нас още от опита си по отношение на здравословното хранене.

Hug как мога да ти помогна? Идеи? Имаш ли мякакви притеснения? Ако се чустваш объркана за нещо, питай! Ще се радвам, ако мога да ти дам някаква идея или насока Heart Eyes

# 34
  • Мнения: 483
В този форум има няколко теми за здравословното хранене, всички взаимно изключващи се.
Не приемам за здравословни нито продуктите, отглеждани в другия край на света, нито машината за хляб (заради тефлона), нито суровото мляко.

Кои са тези други теми?

Права си, да не приемаш продукти от другият край на света, само че аз СЪМ на другият край на света и аз ги използвам.
Аз още като дадох "рецептата" за моят шейк, дадох алтернативи за хората в БГ. Моля ви, върнете се и прочетете.
Малко по- горе дадох дори идея с какво да се замени бананът.

Отново, машините за хляб с тефлон, никой не трябва да използва, никога! Това е и моето мнение.
Нека разгледаме нещата според финансите.

Бедните/ абсолютните ентусиасти Mr. Green:
Да месят на Ръка и да пекат в керамичен/стъклен съд хлябът си (от накиснато зърно)

За хората с малко по-добро финансово положение, които имат робот или нещо такова:
Да си месят тестото в него и да пикът в керамичен/стъклен съд хлябът си (от накиснато зърно)

За заможните, хлебопекарна от Германия със съд с керамично покритие:
http://shop.beem.de/item/10002/1003/0/2797/multiba%20ck-topclass … ml?setlanguage=en

За тези които искат сами да си правят брашното и нямат автоматична мелачка и искат да тренират докато гледат турските сериали:
http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p5197.m570. … ee-All-Categories
След като зърната седят накиснати за 12-24 часа, се изсушават във фурната и се смилат от тях или съпругът.
Все пак ние ги харесваме мускулести Grinning

За тези които искат да се хранят здравословно: НЕ ЯЖТЕ ХЛЯБ или си правете "суров" полезен, вкусен и лесен за правене. Използват се остатъците от това което остава след като направите млякото, сусам, семки всякакви, домати, чушки, лук, подправки...ще дам рецепти на който се интересува.
 Hug

За суровото мляко, отново ДА, НИКОЙ НЕ ТРЯБВА ДА ПИЕ ТАКОВА от животни които по какъвто и да е начин, не се хранят с естествена диета, само на трева 100%, такова мляко не е опасно. далеч по- опасно е да се пие пастьоризирано мляко био или не.
От такова сурово мляко бих си правила кисело мляко, сирене и масло.
Ако нямам достъп до такова, не бих използвала каквото и да е мляко.
Алтернативи за мляко има много както стана ясно.

# 35
  • Мнения: 483
Ето преработената рецепта за злополучният шейк, за който искам да помоля да спре да се коментира Mr. Green, ако не...ще отговарям пак.

За около 500 гр шейк
Млякото
200 мл вода
50гр ядки (накиснати, сурови орехи, лешници или бадеми) или сурови овесени ядки.
Щипка морска сол
Лъжичка суров мед

1 замразен банан или една малка сурова, обелена тиквичка
150 гр пресни череши, ягоди, боровинки, малини...каквото ви душа иска.
Стевия/ ксилитол

За смелите:
Шепа спанак/ коприва

Екстри само за хора, които имат финансова възможност (да не бъда обвинена, че не съм предупредила):
Лъжица кокосово олио
2-3 лъжици сурово какао, особено ако право те черешов шейк
Екстракт от ванилия, натурален
Пчелен прашец
И т.н.


Най-базовият вариант:
мляко от ядки
Замразен, местен плод
Мед





# 36
  • Мнения: 899
Шейкът звучи вкусно, спирам да го коментирам  Mr. Green Иначе за млякото от ядки, има доста резон в думите ти, орехите наистина не са така скъпи в България. В Германия за мое огромно съжаление обаче са доста, както и кашуто, инак харесвам суровото мляко. А не съм се интересувала за качествата на готовото соево мляко, което се продава в кутии, полезно или вредно е?

Последна редакция: пн, 23 апр 2012, 23:14 от Umbra

# 37
  • Мнения: 483
Шейкът звучи вкусно, спирам да го коментирам  Mr. Green Иначе за млякото от ядки, има доста резон в думите ти, орехите наистина не са така скъпи в България. В Германия за мое огромно съжаление обаче са доста, както и кашуто, инак харесвам суровото мляко. А не съм се интересувала за качествата на готовото соево мляко, което се продава в кутии, полезно или вредно е?

Umbra, мляко става със всякакви ядки и семена, тези които са локални при теб.
Пробвай hemp(превод на бг?) или суров сусам.
Соевото за мен е табу, почти няма такова което да не е гмо, подтиска функцията на щитовидната жлеза, а това е катастрофално за здравето.

*hemp= коноп
Исках също така да ти кажа, да не използваш агаве изобщо, в най- добрият му вариант е еднакво лош като HFCS ( ВФЦС) иначе два пъти по-вреден. Sick

Последна редакция: пн, 23 апр 2012, 23:52 от Люлякови нощи

# 38
  • Мнения: 0
Поздравления за чудесната тема  newsm10
Мяткам се и аз при вас.Миналото лято започнах здравословното хранене и се чувствах превъзходно.Не съм вярвала,че храната може да ми помогне да се излекувам от депресии,да се чувствам добре,както вътрешно,така и външно,защото ми помогна да сваля излишните килограми.Напоследък започнах да се излагам и да се тъпча с вредни храни само.
Затова сега съм решила отново да започна да се храня здравословно.С интерес ще ви следя   bouquet

# 39
  • Мнения: 2 285
Аз съм от умерено-здравословните.  Mr. Green Така де, всичко трябва да е с мярка.  Wink

От хляб не бих се отказала. Не го намирам за необходимо.
Сурово мляко (от "щастливи крави", така да се каже) имам на разположение, поне през една част от годината. Но никога не бих пила такова - то се дои на ръка и бъка от нечистотии.  Peace
Не съм и вегетарианка, но много ми допадат тези съвети за здравословното хранене, като философия на живот :

Готвиш ли, пей! Бъди радостен, за да се радват и тези, които ще го ядат.  Heart Eyes

# 40
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Следях известно време тази и тази- и двете претендират, че това е най-здравословното хранене. Първата изключва животинските храни, втората набляга основно на тях. Тази пък е за суровоядството, също с претенции за идеалното хранене. Има още няколко теми за вегетарианството (където също смятат, че това е най-правилното хранене) и за  природосъобразното хранене. Сега в тази тема пък чета неща, които противоречат на всичко, което съм чела в останалите... изобщо здравословното хранене все повече ми заприличва на "манджа с грозде" Crazy

Права си, да не приемаш продукти от другият край на света, само че аз СЪМ на другият край на света и аз ги използвам.
Не визирам конкретно теб. Тук стана въпрос за храни от всички краища на света.

Аз съм вегетарианка, но и аз не бих се отказала от хляба. Често взимам био от Слънце и Луна, мисля, че е здравословен и е много вкусен.

# 41
  • Мнения: 92
Здравейте!
Интересна тема, та като запис да си споделя и аз мнението.
Да, има най-различни и противоположни виждания за това кое е здравословни. Всички са обосновани, и всички са верни и работят, само че за всеки човек нещата са специфични и според мен не трябва да се стига до крайности и отрицания (аз съм минала през такива).
За мен здравословната храна е максимално естествената и минимално преработената. Държа на качеството на храната, което не значи, че тя трябва да е скъпа. И почти никога не ям храна, която не съм приготвила аз. Извън тези принципи, не се ограничавам особено в храненето и си мисля, че всяко едно ястие може да се адаптира, така че бъде "по-здравословно", да се намери по-добрата алтернатива, а "здравословното" определено може да бъде много вкусно.
Simple Smile

# 42
  • Мнения: 56
Здравейте момичета!  Grinning И аз бих искала да се включа в темата, защото много ми допадна посоката към която се разви, благодарение на постовете на Люлякови нощи. Напълно я подкрепям!  bouquet
Аз преди 12 години възприех разделното хранене като начин на хранене с преобладаваща консумация на сурови плодове и зеленчуци и рядко някакъв жив-продукт. Преди 3 години се запознах по-отблизо със суровоядството и започнах да правя плавен преход и като че ли за мен това беше естествено продължение на нещата. В момента се храня почти изцяло със сурова храна като 3-4 пъти в месеца консумирам и картофки, кафяв ориз, избягвам глутена. Животински продукти не ям, но инцидентно може да се случи на 2-3 месеца да хапна примерно салата със сирене, био яйце. Напоследък изобщо не ми се ядат. Този начин на живот чудесно ми се отразява и сега като съм бременна /вече съм в края на 8-ми месец/. Но искам да подчертая, че съм напълно съгласна и с коментара на Катерина, че всеки човек е уникален и всеки трябва да намери неговата си истина относно това кое хранене е най-подходящо за него. Така че универсална диета няма!  Peace

# 43
  • Мнения: 676
desi82  извинявам се за въпроса, но как си набавяш всички необходими хранителни вещества и аминокиселини, които са много важни за доброто развитие на плода?
въщност, след като не ядеш млечни и варива, какво точно ядеш?

# 44
  • Мнения: 56
desi82  извинявам се за въпроса, но как си набавяш всички необходими хранителни вещества и аминокиселини, които са много важни за доброто развитие на плода?
въщност, след като не ядеш млечни и варива, какво точно ядеш?

Храня се с плодове, зеленчуци, салати, кълнове, поници, накиснати ядки и семена, авокадо, суров тахан. Правя си ядкови шейкове с конопен протеин, таратор с бадемово мляко, дехидрирани ленени крекери или други видове. Всички аминокиселини се съдържат в зеленолистните зеленчуци, ядките и семената. Например редовно в менюто ми присъстват бадемите, орехите, слън.семе и в последно време конопеното семе. Конопеното семе има идеално съотношение на омега 3 и омега 6 мастни киселини , а в 6 с.л. има около 30 грама лесно-усвоим протеин. От време на време си правя и кълнове от боб мунг, които също имат всички аминокиселини.  Инцидентно хапвам и печени картофи и кафяв ориз.

Общи условия

Активация на акаунт