Да започнем заедно да се храним здравословно

  • 57 297
  • 742
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 483
desi82  извинявам се за въпроса, но как си набавяш всички необходими хранителни вещества и аминокиселини, които са много важни за доброто развитие на плода?
въщност, след като не ядеш млечни и варива, какво точно ядеш?

Храня се с плодове, зеленчуци, салати, кълнове, поници, накиснати ядки и семена, авокадо, суров тахан. Правя си ядкови шейкове с конопен протеин, таратор с бадемово мляко, дехидрирани ленени крекери или други видове. Всички аминокиселини се съдържат в зеленолистните зеленчуци, ядките и семената. Например редовно в менюто ми присъстват бадемите, орехите, слън.семе и в последно време конопеното семе. Конопеното семе има идеално съотношение на омега 3 и омега 6 мастни киселини , а в 6 с.л. има около 30 грама лесно-усвоим протеин. От време на време си правя и кълнове от боб мунг, които също имат всички аминокиселини.  Инцидентно хапвам и печени картофи и кафяв ориз.

Тъкмо и аз щях да и отговоря.
Да, всички аминокиселини, пълен протеин, минерали и витамини могат се добавят от растителна диета.
Мисля, че само вит В12 не може, но пък в хранителната мая има достатъчно.

Ние напоследък тотално сме се влюбили в конопеното мляко Blush
Просто е разкошно, като залепиш устни за чашата, не можеш да ги отлепиш hahaha
Отивам да правя... Mr. Green....пак

# 46
  • Мнения: 483
Следях известно време тази и тази- и двете претендират, че това е най-здравословното хранене. Първата изключва животинските храни, втората набляга основно на тях. Тази пък е за суровоядството, също с претенции за идеалното хранене. Има още няколко теми за вегетарианството (където също смятат, че това е най-правилното хранене) и за  природосъобразното хранене. Сега в тази тема пък чета неща, които противоречат на всичко, което съм чела в останалите... изобщо здравословното хранене все повече ми заприличва на "манджа с грозде" Crazy

Права си, да не приемаш продукти от другият край на света, само че аз СЪМ на другият край на света и аз ги използвам.
Не визирам конкретно теб. Тук стана въпрос за храни от всички краища на света.

Аз съм вегетарианка, но и аз не бих се отказала от хляба. Често взимам био от Слънце и Луна, мисля, че е здравословен и е много вкусен.



Рети,
Абсолютно съм съгласна за цялата бъркотия, всеки дърпа към себе си.
Вегетарианци срещу месоядци, суроовоядство срещу хора които готвят, ниско въглехидратни, без мазнини....уф, листът с режими и идеи е безкраен hahaha

Истината е, че всички те са ок ( някои не), повечето.
Смешно е, защото е все едно всички да се возим в един и същ влак, а да се убеждаваме чий вагон е по- бърз или, че само твоят вагон ще стигне до гарата Mr. Green

За някои хора е добре да ядът сурова храна, някои понасят по-добре готвено, други могат да виреят само като консумират месо, има хора които биха били болни ако не консумират повече мазнини...и т.н.
Аз затова никога не съветвам към определен режим. Както казах те са всички ок за различни хора.
Нека го опиша така. Има хора с проблеми със стомаха, те НЕ Могат да виреят на сурова храна. Има хора, които имат много здрава храносмилателна система...те проблем със сурова храна нямат.
Хора живеещи в по-топли климати биха били по-склони да ядът студена/сурова храна. Ние всички знаем като дойде лятото, че започваме да се хрНим по-леко и предпочитаме студени храни.
Хората живеещи на северният полюс биха имали голям проблем ако не консумираха много мазнини, както и да е....

Има обаче принципи, които са общовалидни:
Трябва да ядем възможно най-чистата храна.
Ако е расло в земята е ОК,  ако е расло на кокал Blush е ОК
Храните трябва да са минавали една- две леки преработки.
Никога не трябва да се използват мазнини при готвене. Има само няколко такива, които могат да изтърпят малко термична обработка.
Зърнените/ бобовите/ядки трябва да се накисват или ферментират, защото иначе не са добри за консумация.
Никога не трябва да се гори храната, не само месото, но зърнените и зеленчуците ( гриловането НЕ Е здравословно ако храната има видими изгорели участаци)
Пастьоризираното мляко е много вредно.
Имаме недостиг на ферментирали храни (полезни бактерии), трябва всеки ден по един или друг начин да консумираме бактерии иначе в нас влизат бактерии, които са вредни за нас.

Не трябва да се консумират никакви синтетични продукти.

Трябва да се пречистваме.

Трябва да консумираме билки и подправки в големи количества.

Това е горе долу....Никак не е сложно Grinning


Всички зеленчуци са полезни, корените също, плодове, не сладки.
Дивите сортове са най-добри.
На какъвто и режим да сте, наблягайте на зелените: коприва, спанак, лапад...и т.н.

Ако мога да дам лист с най-вредните неща за консумиране, би бил такъв:
Фруктоза
Лоши мазнини- ВСИЧКИ, които не са студено пресовани. Внимателно със слънчогледовото.
Никакви рафинирани или от соя, канола или гроздови семки.
Прегоряла/преработена храна.
Никакви млечни които са пастьоризирани


# 47
  • Мнения: 678
desi82 това което пишеш е много интересно за мен. аз съм далеч от суровоядството - просто не ми понася на стомаха, но ти се радвам за това, че си избрала такъв режим и че имаш подкрепата на близките си. знаем, особено когато сме бременни, как ни карат да ядем. (аз така качих цели 25 кг и буквално ми се караха, че не ям месо - като започнем от домашните и стигнем до лекарите. е, проядох  Sad).
пожелавам ти едно здраво и щастливо бебче  Hug

# 48
  • Мнения: 92
Люлякови нощи, чудесно структуриран пост! Simple Smile Това наистина са основните неща, независимо какъв начин на хранене изберете.
Към списъка с най-вредни бих добавила и глутена и захарозата. И не-домашната мая.

Много е важно да се научим да наблюдаваме как тялото ни реагира на различните храни и да се съобразяваме с това. Когато се нахраним с нещо - получаваме ли енергия или ни се доспива, подува ли ни се стомахът, как са нещата със стомашно-чревния тракт...
И мисленето от типа "Яде ми се чипс, щом ми се яде, значи тялото ми има нужда"... - не бъркайте желанията на мозъка, с нуждите на тялото Simple Smile

# 49
  • Мнения: 3 367
Чета темата от 1вия пост защото ме интересува и лично и професионално

"Никога,всякога,трябва" не вървят за мен в 1 изречение с въпроса "как да започнем да сменяме навиците си".

В семейства с деца и родители ,които са извън дома по 10 часа на ден е още по-сложно

Аз работя в тази сфера (45 часа /седмица),гледам 3 деца,ядем и живеем доста читаво..това което сторихме преди години
-у дома не влизат безалохолни, чипсове и подобни
-правим хляб,кис.мляко,кефир  защото тези по магазините имат редица ненужни добавки
-готвя и ядем у дома
-готвя много супи; чета рецепти доста и рядко повтарям
-навън се яде макс 2/месец и на подбрани места
- няма "забранени" храни; има баланс и ядене с мисъл (яде се само на маса у нас)
-следваме режим на хранене (определени часове горе-долу и пр)
-носим обяд на работа и аз и децата
-децата не са научени на буклучава храна; случвало се е да искат и разбира се им де  дава,но губят интерес..вкус се възпитава и ако се започне от рано е много по-лесно
-плодове има на корем винаги у дома и ако някой е гладен по никое време-това има
-пием вода,мляко и бира/вино предимно
-салата има с всяко ядене почти
-не купуваме полуфабрикати и продукти с повече от 3-4 съставки (не винаги възможно)
-стараем се да ядем в сезон и да пазаруваме местни продукти
-четем етикети,учим и децата как да го правят
-учим се да уважаваме природата и околната ни среда ежеднвено
-не истерясваме ако някой "не е спазил правилата" и е ял пица на рожден ден на приятелче Grinning
-цялото сем.следва един модел и няма двойни стандарти (ядене за малки и големи и пр)

Говорим много между нас и с децата и се опитваме да дадем смисъл на това което правим отвъд "колко сме здравословни", това вкл.спорт,добро спане и още доста неща които правят картината пълна и без които ако ще коноп и спанак да хрупаме само-здраве тц.

Последна редакция: ср, 25 апр 2012, 16:24 от anette1104

# 50
  • Мнения: 678
anette1104  newsm10
аз точно това се опитвам да възпитавам вкъщи. имам дъщеря на 2 год. и от началото на захранването и и давам само домашно приготвена, екологична храна (не винаги био, но когато може-да)
при мен казусът се появява от съпружеското семейство. те имат доста ниска култура на хранене - обикновено работническо семейство от провинцията), за които вечерята може да е кебабчета и лютеница или кремвирши  Mr. Green. от както живея с мъжа си се опитвам да го превъзпитам, но както знаете тези навици се възпитават от дете и ми е доста трудно. за сега частично съм се преборила с колбасите, безалкохолните и купешките сладки вкъщи. слава богу му харесва как готвя и яде всичко. а сега, в името на детето и той се съобразява.
не спирам да повтарям и да натяквам и на него един пример от времето когато малката беше на около 1 год. докато не съм внимавала взел че и дал луканка. след 2-3 дни и се появи някаква хремичка (нищо общо с луканката до тук) и посред нощ започна да плаче от запушен нос. от плача се задави със сополи и повърна. и какъв ужас преживях, когато на белия чаршав посред нощ в полутъмнина виждам червени малки парчета. изпаднах в шок, че повръща кръв. като светнах и ги разгледах установих, че това е луканка. веднага мъжо на кръстосан разпит и си призна, но поуката му е, че тази гадост е стояла в стомахчето на детето 3 дни без да се смели!!! представете си от какво се прави!!! Sick

сори за спама Simple Smile   bouquet

# 51
  • София
  • Мнения: 320
Да споделя ние какво направихме с малката:

Крекери:

По половин чаена чаша смляни зърна от сусам, лен, амарант, киноа, ръж, овес и непомня още какво..
подправки- мащерка, риган, босилек и шарена сол
вода на око
Всичко това сложихме да се замеси в машината за хляб. Разтлахме на оризова хартия тесто с дебелина по- малко от 1/2 см. и с формичките за коледни сладки направихме крекери, които опекохме на 180 гр много бързо до порозовяване.

Станаха много вкусни. Децата ги хапват вместо солети, ние с песто и хубаво червено вино Simple Smile


# 52
  • Мнения: 56
desi82 това което пишеш е много интересно за мен. аз съм далеч от суровоядството - просто не ми понася на стомаха, но ти се радвам за това, че си избрала такъв режим и че имаш подкрепата на близките си. знаем, особено когато сме бременни, как ни карат да ядем. (аз така качих цели 25 кг и буквално ми се караха, че не ям месо - като започнем от домашните и стигнем до лекарите. е, проядох  Sad).
пожелавам ти едно здраво и щастливо бебче  Hug



Много ти благодаря! Hug
Близките ми не ме подкрепят в моя начин на хранене и все ме питат дали случайно не искам месо, но аз си знам кое е най-добре за мен. Притесняват се, защото нямам зверски апетит и съм качила досега само 4 кг. Качвам само на коремче и бебче!  Grinning
Люлякови нощи, напълно съм съгласна с последния ти пост. Има изследвания, че ако чревната ни микрофлора е в отлично състояние, то тя сама може да си произвежда витамин В 12. И понеже аз не консумирам често ферментирали продукти, а знам че са важни, вземам като добавка пробиотик.  Така и се предпазвам от развитие на кандида, която е често срещано явление по време на бременност.

# 53
  • Мнения: 0
Това го публикувах в друга тема, но е актуално и тук:

Не е нужно човек да е на диета, за да отслабне(изпитано на собствен гръб). Трябва да спомена, че преди година и нещо промених драстично хранителния си режим като отслабването въобще не беше цел и беше по-скоро вторичен ефект.
1. Драстично увеличих приема на сурова храна(вкл. кълнове всеки ден), която вече съставлява минимум 60% от дневното ми меню.
2. Драстично намалих хляба и тестените изделия, а сладките такива ги отрязах с 90%. Ако ям хляб ще е пълнозърнест или в най-лошия случай - типов(полупълнозърнест). Картофи ям много рядко, ориз също, но само пълнозърнест. Като цяло почти съм изключил рафинираните храни и junk food от менюто си. Вместо захар ползвам стевия на прах.
3. Месо не ям от 20 години, мляко почти не ям(рядко на пица с приятели), не купуваме млечни у дома.
4. Пия много течности(предимно чай), поне 2 литра на ден.

Това е, за 3 месеца без да искам свалих около 15 кг и си върнах нормалното за пола(мъж), ръстта и възрастта ми тегло(1.75 см/70 кг). Всичко това става с малко дисциплина и воля. Откакто ям повече сурова храна спрях да боледувам, имам и повече енергия.

# 54
  • Мнения: 483
Да, добре е да се взимат пробиотици ако не се консумира ферментирала храна, въпреки че...само от храната можем да получим нужното количество бактерии.

За глутена..хм...аз не ям глутен от 3 години, както и децата.
Против глутенът съм по няколко причини:
Глутен (на латински буквално лепило Sick)
Раздразва лигавицата на червата и причинява един куп бели. Ще се радвам да задълбая в темата ако на някой му стане интересно.
Глутенът е протеин, който много хора не могат да толерират.
Страничните ефекти са толкова много, че хората не могат да разпознаят проблемите си като причинени от консумацията на глутен.
Едни от най-често срещаните са да кажем:
Стомашно-чревни проблеми (хроничен запек или разтройство)
Акне
Депресия
Не усвояване на хранителни вещества
Забавено развитие при децата
Раздразнителност
И още...

Също така модерната пшеница съдържа твърде много глутен.
Много хора ми излизат с думите.."българите винаги са консумирали хляб"
Това може и да е така, но "житото" е било различно, друк вид. Плюс това, просото много се е използвало и не само в БГ, но по целият свят. Различна е била храната, различни неща е съдържала.
Модерната пшеница дава повече продукция и е по-устойчива, но това не я прави по добра за консумация.
Та, не само пшеницата е била с ниско съдържание на глутен, но е била и ферментирана в процеса на правене на хляб.
За жалост сме изгубили ценни стари сортове зърнени и зеленчуци и плодове.

Искам също да кажа нещо за въглехидратите.
Има важни хранителни вещества които трябва да добавяме чрез храна, като протеините и аминокиселините.
Не е така с въглехидратите, ние сами си ги правим. Тялото ни обръща част от протеините и мазнините във въглехидрати, ако ни трябват. Мозъкът ни използва само глюкозата получена по този път.
Всъщност малкото количество въглехидрати от които имаме нужда, тялото ни спокойно си добавя чрез плодове и зеленчуци. Зърнени ....можем спокойно да живеем без тях всъщност. Трябва да се следи консумацията на въглехидрати по тази причина.
Щом тялото ни има нужда от сравнително малко въглехидрати, а и само си добавя нужното от протеини и мазнини..?!? Изводът е, че тялото трябва нещо да ги направи тези излишни въглехидрати.
Тъй като ние сме практични машини, ние ги запазваме под формата на мазнини.

Не адвокатствам за ниско въглехидратна диета, но е важно да знаем как работи тялото ни.
Така че, за добре функциониращ мозък ни трябват качествени мазнини.
За да не трупаме мазнини, трябва да ограничим въглехидратите- много зеленчуци, плодове (с ниско съдържание на фруктоза) и много малко зърнени.






# 55
  • Мнения: 483
Чета темата от 1вия пост защото ме интересува и лично и професионално

"Никога,всякога,трябва" не вървят за мен в 1 изречение с въпроса "как да започнем да сменяме навиците си".

В семейства с деца и родители ,които са извън дома по 10 часа на ден е още по-сложно

Аз работя в тази сфера (45 часа /седмица),гледам 3 деца,ядем и живеем доста читаво..това което сторихме преди години
-у дома не влизат безалохолни, чипсове и подобни
-правим хляб,кис.мляко,кефир  защото тези по магазините имат редица ненужни добавки
-готвя и ядем у дома
-готвя много супи; чета рецепти доста и рядко повтарям
-навън се яде макс 2/месец и на подбрани места
- няма "забранени" храни; има баланс и ядене с мисъл (яде се само на маса у нас)
-следваме режим на хранене (определени часове горе-долу и пр)
-носим обяд на работа и аз и децата
-децата не са научени на буклучава храна; случвало се е да искат и разбира се им де  дава,но губят интерес..вкус се възпитава и ако се започне от рано е много по-лесно
-плодове има на корем винаги у дома и ако някой е гладен по никое време-това има
-пием вода,мляко и бира/вино предимно
-салата има с всяко ядене почти
-не купуваме полуфабрикати и продукти с повече от 3-4 съставки (не винаги възможно)
-стараем се да ядем в сезон и да пазаруваме местни продукти
-четем етикети,учим и децата как да го правят
-учим се да уважаваме природата и околната ни среда ежеднвено
-не истерясваме ако някой "не е спазил правилата" и е ял пица на рожден ден на приятелче Grinning
-цялото сем.следва един модел и няма двойни стандарти (ядене за малки и големи и пр)

Говорим много между нас и с децата и се опитваме да дадем смисъл на това което правим отвъд "колко сме здравословни", това вкл.спорт,добро спане и още доста неща които правят картината пълна и без които ако ще коноп и спанак да хрупаме само-здраве тц.


smile3501 Браво!
Бих махнала млякото, ама това аз де Crazy
Къде живееш точно?

Ето пример за заета жена, която ги прави нещата.
Не е трудно, само така изглежда.

# 56
  • Мнения: 483
Всички трябва да прочетат блогът на деси82 Hug

# 57
  • Русе
  • Мнения: 530
Всички трябва да прочетат блогът на деси82 Hug
Да, вярно е. Благодаря ви момичета за страхотната тема, за това че споделяте опит и ценни, систематизирани знания. Аз за сега нямам какво да добавя- доста сте изчерпателни. Ще  продължавам да следя темата с интерес.

# 58
  • Мнения: 483
Всички трябва да прочетат блогът на деси82 Hug
Да, вярно е. Благодаря ви момичета за страхотната тема, за това че споделяте опит и ценни, систематизирани знания. Аз за сега нямам какво да добавя- доста сте изчерпателни. Ще  продължавам да следя темата с интерес.
Hug дай добър старт на децата си, ще са ти благодарни за цял живот!
Аз лично използвам всички продукти за които говори тя и още много други, всеки ден. Аз имам лесен достъп до тях и са ми по джобът, но знам, че за много хора не е така и бих искала да им дам добри алтернативи (до колкото аз ги зная нещата Blush)

Как седи въпросът с цени и достъп до ленено семе, коноп и сусам в БГ? Кокосово олио?
Сурово какао?
Аз за последните 12 г съм била в България за 2 седмици Embarassed така се стекоха обстоятелствата, и не съм запозната с това какво има, колко струва и т.н.
Може ли едно средно статистическо семейство да си позволи да ги използва ежедневно?

Последна редакция: пт, 27 апр 2012, 02:31 от Люлякови нощи

# 59
  • Русе
  • Мнения: 530
Всички трябва да прочетат блогът на деси82 Hug
Да, вярно е. Благодаря ви момичета за страхотната тема, за това че споделяте опит и ценни, систематизирани знания. Аз за сега нямам какво да добавя- доста сте изчерпателни. Ще  продължавам да следя темата с интерес.
Hug дай добър старт на децата си, ще са ти благодарни за цял живот!
Аз лично използвам всички продукти за които говори тя и още много други, всеки ден. Аз имам лесен достъп до тях и са ми по джобът, но знам, че за много хора не е така и бих искала да им дам добри алтернативи (до колкото аз ги зная нещата Blush)

Как седи въпросът с цени и достъп до ленено семе, коноп и сусам в БГ? Кокосово олио?
Сурово какао?
Аз за последните 12 г съм била в България за 2 седмици Embarassed така се стекоха обстоятелствата, и не съм запозната с това какво има, колко струва и т.н.
Може ли едно средно статистическо семейство да си позволи да ги използва ежедневно?

90% от нещата ги има в България, но са доста скъпи и не така лесно достъпни- поне за мен. Аз си ги поръчвам по интернет и плащам и за доставка, което прави продуктите още по-скъпи. Едно средно статистическо семейство трудно може да си ги позволи- аз лично използвам няколко продукта и си ги поръчвам веднъж на 2-3 месеца.  Използвам предимно хималайска сол, захарта е изцяло заменена с мед, правя домашен хляб- за съжаление не квасен, и в домашна хлебопекарна, но идеята за суров хляб много ми допада. Вкъщи сме предимно на плодове и зеленчуци (отглеждаме си плодовете и зеленчуците), месо аз не ям, децата и те го отказват, мъжът ми го яде веднъж в седмицата и по празници. Не се купуват колбаси никакви, но бабите развалят дисциплината със сладки боклуци от време на време. Не е трудно да се живее здравословно, никак даже- само е малко скъпичко и изисква доста воля в началото.
Крачката за моето семейство е отдавна направена- още с раждането на децата ми и вярвам, че вървим в правилната посока.
За мен здравословното хранене е част от здравословния начин на живот, който както писа anette 1104, включва и много други неща- спорт, опазване на околната сред чрез рециклиране, използване на натурални, био, еко продукти във всеки един аспект от нашето ежедневие. И разбира се- чисти мисли, но това е друга тема.

Относно продуктите- сусам има и български, ленено семе също. Суровото какао и кокосово масло сурово са много скъпи- непосилни за мен като цена. Амарант и киноа на поносими цени- 6-10 лв. за половин килограм, хималайска сол- насипна- 9 лв. за килограм. Ядките са скъпи- от 20 лв.  нагоре за орехи, бадеми, лешници за килограм (ние сме си засадили дръвчета и скоро ще имаме реколта  Simple Smile )

Последна редакция: пт, 27 апр 2012, 08:52 от silvia1980

Общи условия

Активация на акаунт