Проблем с FSH

  • 14 300
  • 22
  •   1
Отговори
  • Мнения: 382
Здравейте, момичета.
Знам, че много неща са се изписали тук във форума за стойностите на FSH, но реших да пусна тема с конкретните си въпроси, защото явно още доста неща не са ми ясни.
След 4 неуспешни инсеминации дойде време да подготвим документите за ФАР с диагноза неизяснен стерилитет. НО се оказа, че FSH пак ми е по-високо от допустимото 14,9. Последно съм го пускала преди една година и беше 14,3.  Инхибин Б и АМХ ми бяха нормални тогава за жена на 35-36 години , макар аз да бях на 27 Confused Но така или иначе не се сдобих с някаква диагноза , която да е свързана с ИЯР.
Заради по-високото FSH вчера док директно ме отряза за Фонда. Обясни ми, че дори сега да успеем да го понижим с медикаменти, когато дойде време за процедура по ФАР, пак ще трябва да се изследва и ако е високо в хода на стимулацията , ще ми се канселира процедурата. Това означава ли, че в хода на стимулацията пускат FSH и ако надвишава 12,5 спират стимулацията и нещата приключват? Аз поне така го разбрах. Тези от вас, които са правили инвитро по Фонда, моля кажете ми наистина ли е така? В смисъл то е ясно, че от Гонадоторпините се повишава FSН и въпреки това ли се очаква че в фоликулярната фаза от МЦ то не трябва да надвишава 12,5?
И още нещо, четох доста за влиянието на противозачатъчните върху FSH и така и не разбрах каква е тенденцията - да го понижи временно или непосредствено след прием да е още по-високо. Аз в момента съм на 2 опак Марвелон за киста и за да го понижим уж. Обаче се чудя дали няма да стане точно обратното newsm78
Ako може да споделите своя опит ще ви бъда благодарна  bouquet

# 1
  • Мнения: 39 488
Според мен трябва да се търси път към фонда.
Има едно лекарство- фемостон/ако греша за името някой да ме поправи/ - знам, че сваля фсх-то. Поне до колкото му трябва за фонда.
Аз съм си мислела, че ако стигна това положение ще накарам приятелка да даде кръв . В лабораторията не ти искат лична карта -казваш само име. С нейният хормон ще се вредиш за фонда, пък после докторите да му мислят  newsm78

# 2
  • София
  • Мнения: 23 179
По време на стимулация не са ми искали ФСХ, когато е била по дълъг протокол. По къс искат обаче за да си преценят дози и тяхни си работи.
Предвид че имам 2 такива опита по фонда без ФСХ, значи фонда не го интересува точно тогава каква е стойността, а само за кандидастване.
Аз бих пускала всеки месец докато го докарам до необходимата стойност и бих си подала документите за фонда.

# 3
  • София
  • Мнения: 1 423
Не са ми искали ФСХ при начало на процедурата по фонда, а след това следят прогестерон, ЛХ, естрадиол и въобще ФСХ не съм пускала по време на ин-витрото. Лекарят е прав като ти е казал, че с това ФСХ фондът няма да се съгласи, но нещо не сте се разбрали за ФСХ по време на процедурата. Да не би да е имал предвид, че той би я канселирал, ако го види високо, а не проблем с фонда. Сигурна съм, че този хормон въобще не съм се занимавала с него по време на процедурата и никъде го няма написан в документите, които се дават на фонда за конкретната процедура.

# 4
  • Мнения: 1 045
FSH не е постоянна величина при всеки цикъл. Имала съм случай, при който в единия месец ми беше 8 и нещо, а в другия 12 и нещо. Има и лекарство за свалянето му, но не знам името. Аз бих го свалила и кандидатствала. При късия протокол по ФАР ми искаха хормони на втори ден, включително и ФСХ и ако бяха в норма се започваше опита. Заповедта има давност 6 месеца и има опция за удължаване.

# 5
  • Мнения: 39 488
Интересно ми е, ако сега реши да прави инвитро с това ФСХ дали ще го канселира  newsm78

# 6
  • Мнения: 382
Момичета, страхотни сте Hug Благодаря ви много за отговорите.
Това , което мен направо ме шашна, е че той направо си ме отписа като опция за Фонда. Аз също знам, че FSН не е постоянна стойност, макар да отразява тенденция по отношение на ЯР. Но аз съм след стимулация с Мерионал и не на много ниска доза- 10 дни по 225IU. Затова и аз предположих, че може и да това да е повлияло в някаква степен. Но той беше така убеден , че няма да има смисъл от повторно изследване, че едва го убедих да пуснем и следващия месец. Като тогава ще правим повторна оценка на ЯР с преброяване на антрални фоликули, Инхибин Б, АМХ и тн.
На мен ми е ясно, че жени с моят проблем, обикновено в нашата клиника ги слагат на зверски дози за стимулация и че онези 5хил лв от Фонда са за никъде в този случай. Но аз нямам от къде да извадя 7,8 хил, за да мога да направя такава стимулация, каквото той би искал. И затова и Фонда е някакъв вариант. Да не кажа единственият за мен поне в момента.
И да, Sigma, ако сега си платя едно инвитро сама, никой няма да ми гледа FSH, защото то си се знае, че е високо.

# 7
  • Мнения: 39 488
Заради по-високото FSH вчера док директно ме отряза за Фонда. Обясни ми, че дори сега да успеем да го понижим с медикаменти, когато дойде време за процедура по ФАР, пак ще трябва да се изследва и ако е високо в хода на стимулацията , ще ми се канселира процедурата

Пък ако си платиш, няма да спре инвитрото.
Ох  ooooh!

# 8
  • Мнения: 263
Здравейте, да се запиша и аз. Подали сме документи за фонда по мъжки фактор - олиготератозооспермия І ст, при висока концентрация, само че към момента на подаване на документите, резултатэт от ФСХ-то ми е 10,44, но отпреди 4 мес. Това има ли значение според вас, дали ще ми ги върнат заради срока на моят резултат или при положение, че кандидатстваме по мъжки фактор няма значение?

# 9
  • Мнения: 382
mishoko, щом резултатът от FSH е под 12,5, няма да ви върнат Peace Доколкото знам трябва да е правен до 6 месеца преди подаване на документите и да е подписан от лекар, не само от лабораторията, където е правено изследването.

# 10
  • Мнения: X
Aз пък започнах стимулация с ФСХ 2,5 на 2 ден от МЦ, и ЛХ 2,8. нормално ли е това ниско ФСХ. май е в реф. граници, но на най ниската граница. какво може да означава такова ФСХ. досега винаги ми е варирало ФСХ между 3,5 и 8..и хоп сега 2,5 изведнъж

# 11
  • Мнения: 382
Здравейте,
изрових си старата тема, защото искам да кажа нещо във връзка с прословутото FSH.
След като писах тук за моето повишено ФСХ направихме повторна оценка на ЯР и се оказа, че за 1 година показателите силно са се влошили. След 1 месец прием на ОК ФСХ беше 20, Инхибин Б паднал наполовина от предишното изследване , а АМХ 0,86. Отказах се от ФАР по обясними причини и септември месец направихме ИКСИ с лека стимулация с Гонал.
Причината да пиша сега е че при започване на процедурата ФСХ беше 15,9 и въпреки тази стойност извадихме 7 зрели и годни за оплождане яйцеклетки от пунктирани 8 фоликула! И ембриолозите, които ги оплождаха не можеха да повярват, че все пак се водя със силно влошен ЯР, имайки предвид количеството и качеството на яйцеклетките.
Затова и бих искала да кажа, че не винаги високото ФСХ означава, че нищо няма да излезе от една стимулация и процедура! Аз до бременност така и не стигнах, но не това в важното в случая Wink

# 12
  • Мнения: 1 095
Аз пък след няколко изследвания и нормално FSH, след прием на Марвелон и изследване на 2-ри ден от цикъла непосредствено преди плануваната стимулация, се оказа, че е повишено до 14.
Не съм по фонда, защото тръбите са ми нагънати, а не непроходими и въпреки това ми отложиха опита, но продължих и този цикъл с Марвелона.
Та сега се чудя дали и този месец ще е повишено или по някакъв начин организма свиква. А, може би ще се наложи да приемам и други медикаменти ....  Rolling Eyes незнам. В понеделник съм на преглед, ще видим док какво ще каже   newsm78

# 13
  • Sofia
  • Мнения: 113
И аз да се включа в темата за този прословут FSH. Родих две деца ин-витро (второто на естествен цикъл) със стойности на FSH при първото ин-витро 18.6 (тогава бях на 26 години), а при второто - 25.08 (на 34 години). Естествено фондът не ни е финасирал.

# 14
  • Мнения: 2 038
an4eto, би ли споделила каква беше причината за това високо FSH? Другите хормони бяха ли наред? Питам, защото и аз имам проблем с FSH, моето е 14,2, а съм на 28 години. Имам едно дете, заченато и износено без проблем, но второто не става вече година  Confused
Благодаря предварително   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт