Турска кухня *5*

  • 512 223
  • 1 748
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 573
drize, и симити ще взема, ама ще трябва някой да прескочи Балкана  Laughing

# 46
  • Мнения: 74
на женски пазар в арабските магазини има суров кадаиф

Благодаря!   bouquet
Пловдив-София някъде по магистралата ли?
Пък може и до Казанлък да отскоча ...
Обаче, в София не може да няма.
Леле, каква вкусна темичка....обожавам кюнефе! И откога се каня да направя...ще купя от арабските магазини, аз често ходя там, но не съм виждала досега суров кадаиф....Иначе никъде в Сф не го правят добре, наскоро разбрах че са затворили ресторант Истанбул-единствено там го правеха що-годе прилично. За кюнефето съм писала по-подробно -ТУК
ЛОКУМЕНАТА УСМИВКА на ОРИЕНТА или моите скромни впечатления от турската кухня



Ей така трябва да изглежда майсторското кюнефе....

# 47
  • Мнения: 293
Уауууу, pepelia6kata ,   Heart Eyes невероятно! Ох, веднъж да ми донесат продуктите.... Обичам сиропирани сладкиши.
Спомням си, като малка, родителите ми, когато ме водеха в сладкарницата, винаги си поръчвах баклава , никога паста - пасти не ядях, обаче баклавичкаааа... и до сега съм така.(Да уточня, че в нашата сладкарница навремето освен баклава, паста и сладолед на кристалчета друго не се предлагаше  Mr. Green )

Последна редакция: вт, 08 май 2012, 19:55 от nela_66

# 48
  • Мнения: 2 199
Пепеляшка за съжаление няма да се съглася с теб  Peace
Но всъщност вкусове различни.

Иначе никъде в Сф не го правят добре

# 49
  • Мнения: 74
Пепеляшка за съжаление няма да се съглася с теб  Peace
Но всъщност вкусове различни.

Иначе никъде в Сф не го правят добре
А-а, бързо казвай къде ти харесва, да пробвам и аз-на местата където аз съм го опитала, наистина не струваше. И затова реших вече да не си поръчвам в Бг кюнефе, че да не си развалям блаженните спомени от Турция. Но в Ескишехир и Истанбул, и в цяла Кападокия,  така вдигнаха летвата.....

# 50
  • Мнения: 676
здравейтемомичета  Hug
толкова се радвам, че открих тази тема  Grinning
аз съм голям фен на турската кухня. емоционално съм свързана с тази страна и всичко свързано с нея, особено кухнята ме радва много.
ще споделям рецепти и ще черпя от вашия опит.

  bouquet

# 51
  • Мнения: 676
като за начало да си кажа рецептата за моята супа от червена леща Simple Smile

1/2 пакет леща
1 гл. лук
1 морков
1 картоф
2-3 с.л. масло
1-2 с.л. брашно
джоджен
черен пипер
1 кубче зеленчуков или пилешки бульон (от както имам детенце не слагам заради нея и така си е вкусно)
червен пипер (по желание)


лукът и морковът (рендосан) се задушават в маслото за 2-3 минути. добавя се брашното и то се запържва леко. добавят се катофът (рендосан) и лещата и се добавя вода. добавя се бульона.

ври се до готовност на лещата. при желание се пасира (аз не пасирам). добавям черния пипер и джоджена. накрая запържвам в малко масълце червен пипер и слагам в/у всяка порция.

в нашата къща обожаваме тази супа.

да ви е сладко   chef


тези дни ще ви напиша и моята рецепта за кюфтенца от булгур.

# 52
  • Пловдив
  • Мнения: 686
drize имам сок от нар, но не знам къде да го ползвам. Кисел е моят сок.
Чувам тук за салати го ползвате. За кои салати? За нещо друго става ли?

# 53
  • Мнения: 1 934
За мариноване на месо преди скара съм чувала ,че се ползва  Peace

# 54
  • близо под тепетата
  • Мнения: 668
sylya, Анджи веднъж беше споделила, че нейните мъже го слагат на постни пълнени чушки. И аз опитах; много ми хареса Peace оттогава винаги го слагам за доовкусяване на разни готвени ястия-боб,леща,яхния; все от този род. Иначе за салати-маруля, зеле, цвекло, магданоз Peace пробвала съм и в картофена, но нещо не ми беше по вкуса. Върху варени яйца също става вкусно. Трябва да пробваш, за да разбереш на теб в каква комбинация ще ти хареса Grinning

stefaniika, къде в Харманли и Свиленград го правят кюнефето? Thinking

Нещо не намирам рецептата за кандил симиди...  (намерих я Laughing )
Скрит текст:
сега  съм в един квартал на м****та си и симит мога да си взема само на тръгване от автогарата Cry

Последна редакция: ср, 23 май 2012, 12:13 от magito1986

# 55
  • Пловдив
  • Мнения: 686
Месото няма ли да киселее?
Маги, моят е леко киселичък. Не знам сос ли е оцет ли е?! Дори не знам дали трябва да бъде такъв.

Иначе РОЗОВАТА ВОДА, която си купих от там много ми хареса. Слагам я в сиропи за баклави и кадаифи и стават разкошни. В мляко с ориз/по турска рецепта/ също съм слагала и много ми харесва. Препоръчвам! Особено за заливане на сиропирани сладкиши, само няколко капки във водата са достатъчни за аромат.

Последна редакция: ср, 23 май 2012, 12:14 от sylya

# 56
  • Мнения: 573
sylya, слага се по малко, защото има много силен вкус. Аз слагам в късъра, също много добре пасва на чий кьофте.

# 57
  • близо под тепетата
  • Мнения: 668
Месото няма ли да киселее?

На мен наровата меласа ми сладни Crazy не би трябвало да киселее, пък и ти няма да се оливаш като я слагаш Mr. Green

# 58
  • Пловдив
  • Мнения: 686
Утре ще пробвам супата от Червена леща на танзу

Обаче да ви кажа влюбена съм в начина по който турците приготвят патладжани. Велики са! В Топ Капъ като бяхме ни казаха, че в миналото в двореца са приготвяли по над 80 различни манджи с патладжан всеки ден.
На мен лично ми е любимо 1 тяхно ястие с патладжани. От долу е някакво месо на малки парченца, върху него патладжан със сос бешамел. Разкошно! Ако намеря снимка ще пусна

Toва е на Хюнкар Беенди:


А това е мусака от патлаждани с бешамел. Любима ми е. Който ми намери рецептата ще му благодаря искренно:



http://www.google.bg/imgres?imgurl=http://test.tatbilir.com/Cont … p;um=1&itbs=1
- Това е рецептата само че на турски

Може ли и за Hünkar Beğendi-то да ми преведете някоя рецепта? Това трябва да се пробва задължително!

Последна редакция: ср, 23 май 2012, 13:13 от sylya

# 59
  • Пловдив
  • Мнения: 869
Как ме изкуши сега Flutter Ще чакам и аз за превода.

Общи условия

Активация на акаунт